גילויים חדשים: וולך-שפיטלניק-קורקין

Ohle74

New member
גילויים חדשים: וולך-שפיטלניק-קורקין

שלום לכולם, היה לי בוקר גניאלוגי נהדר, לפני יומיים התחלתי ב-"מבצע וולך" לגילוי משפחתה של אם-סבי ריקיל לוי בת מנחם-מנדל ובלהה וולך. בעזרתו של MAHAIAN יצרתי קשר עם קורקינים מיבנאל (שקצה החוט היה שוולכית התחתנה עם אחד מהם), לאחר שיחה עם קורקינית אחת הופנתי לאחרת ומצאנו את הקשר המשפחתי. אחותה של ריקיל לוי התחתנה עם שפיטלניק ובתם התחתנה עם קורקין. כך מצאתי היום ענף נוסף לעץ לא ידוע. כך אני מתחבר שוב למשפחתו של MAHAIAN (בדרכי נישואין). אני מתכנן נסיעה ליבנאל בקרוב. כל מידע נוסף על השמות שהוזכרו יתקבל בברכה, שבת שלום, אוהד

ornan

New member
על משפחת קורקין

תמצאי בוודאי חומר רב במקורות המידע, המשפחה הייתה מהסובוטניקים ונודעה בחוסנה הרב. בערב אשתדל לחפש באופן מעמיק חומר.

סיפור המשפחה עלה לכותרות כאשר

נפל סא"ל יוסי קורקין ז"ל בקרב בלבנון. בדף אודותיו באתר "יזכור" מוזכרת גם ההסטוריה של המשפחה, כמו גם קרוב משפחתו מיבנאל שנעלם במסגרת מבצע קומנדו, עוד לפני קום המדינה. במסגרת לימודי התואר הראשון, למדתי עם אחד מבני המשפחה (בחור מקסים, ד"א
). שמחתי לשמוע על ההתקדמות, אני מניח שהתמצאות במשפחה המורחבות הזו - אם תצטרך - תהיה קלה עבורך...
ארנון

friend9

New member
קורקין גם במסחה

אם לקוראקין אין פיננסים למה הוא מביא לרבקה כל יום שק מראנסים אולי לגבר יש איזה שנסים כך לפתח רומנסים

Ohle74

New member
יוסף קורקין הוא בעלה של בת הדודה

של סבי, איני יודע אם יוסי קורקין הוא מצאצאיו כיוון שהמידע שקיבלתי ראשוני והלך אחורה. הקורקינית שדיברתי עמה אגב אמרה שלשפיטולניק הייתה מאפיה בזכרון, מוכר לך השם ארנון. ועוד שאלה זכרונית, רעייתו הראשונה של אבי סבי יצחק משה לוי הייתה לפי המיתולוגיה המשפחתית (שבנתיים מתאמתת כל פעם שאני חוקר) רבקה אהרונסון מזאמרין. הם התגרשו כיוון שרבקה לא יכלה ללדת ואבי-סבי נישא לריקיל וולך אם סבי. מה תוכל לספר לי על רבקה אהרונסון ארנון? האם נשאה בשנית והאם היו לה ילדים? האם בכלל אפשר לאמת את הסיפור? ועוד שאלה, אבי סבי אמור היה להיות שומר בכרמי זאמרין, האם יש איזה שהוא תיעוד לגבי השומרים? אמנם השאלות מופנות לארנון אך אודה לעזרה מכל מי שיכול לסייע. נ"ב שמות משפחה נוספים שמתקשרים למשפחת וולך: ישראלי (מזכרון), מימון, שיק, וולך מקרית חיים (שאיני יודע מה קרבתם). תודה עד כה לכל המגיבים, אוהד

טוב, בוא נראה דבר דבר...

לגבי המאפיה - איני בקיא בהסטוריה המסחרית של המושבה, אך ייתכן ואבי יוכל להשיב, או אולי ארנה ומקורותיה הוותיקים יותר... לגבי השומרים בכרמים - גם סבי היה שומר בכרמים בזכרון, בתחילת שנות ה - 20 של המאה ה - 20, לאחר שעלה ארצה ולפני שהתיישב בהרצליה ולאחר מכן בכפר ויתקין, והרבה לפני שידע שבתו (אמי) תחזור באחד הימים למושבה להקים שם את ביתה ומשפחתה. לא הצלחתי לאתר שום מידע בנדון, למעט תמונות שמצאתי באלבומי המשפחה. אם תמצא מידע כזה - אשמח ביותר לדעת
ולגבי רבקה אהרונסון - האם אותן אגדות משפחתיות מספרות כי בני הזוג לא גרו בארץ? בתמונות שראיתי בבית דודי ז"ל, היתה אחת של התכנסות לרגל "שובה של רבקה למושבה", אז התוודעתי לעובדה כי בזמן המלחמה לא היתה בארץ, ולכן ניצלה מיחסם הלא-מלבב של השלטונות התורכיים. רבקה לא נישאה בשנית ולא היו לה ילדים (כמו גם לאחיה: שרה, אהרון ואלכסנדר), והמשיכה לחיות בבית המשפחה. סבתי ז"ל היתה חברה טובה שלה, ואני עוד זוכר (הייתי אז ילד די קטן) את שתיהן מפטפטות בחצר המפוארת של "בית אהרונסון". לגבי משפ' אהרונסון, הייתי ממליץ לך לשוחח עם הגב' הנחמדה אסתר מבית אהרונסון, אשר עובדת במקום שנים רבים והכירה את רבקה; וגם עם מר שאול דגן (מס' הטלפון שלו ב - 144, הוא גר בחיפה), הסטוריון שמכיר היטב את קורות המשפחה. ולגבי משפחת ישראלי מזכרון: האם יש שם, בין היתר, גב' נחמדה בשם עדנה (הנשואה לאחד מבני המשפחה)
היא היתה מורתי בביה"ס היסודי וזכורה לי לטובה
ארנון

Ohle74

New member
תודה ארנון , באשר לתשובותיך

הרי שמשה בעקער אבי-סבי לא עזב את הארץ מעולם למיטב ידעתי, נולד ונפטר בטבריה. בכל מקרה הגב' אהרונסון הייתה אמורה להיות נשואה לו לפני 1908 לדעתי. לגבי ישראלי אין לי מושג, הקורקינית שדברתי עמה היא בת למשפחה זאת. בעניין הכרמים, המיתולוגיה המשפחתית מוסיפה ומספרת שבעת שהבארון ביקר ביקב (מתי שהוא) שעונו נפל לאחת מחביות היין הגדולות ואבי-סבי שגדל על שפת הכנרת צלל לחבית ושלה את שעונו.

וכדי להדגיש את הענין, אני חוזר על

המלצתי לשוחח עם אנשי הארכיון שנמצא ב"בית אהרונסון" בזכרון יעקב. הארכיון עשיר בחומרים ומסודר מאד (אפילו נמא בתהליכי מחשוב). חטיבה שלמה מוקדשת לרבקה אהרונסון, ובין היתר תוכל למצוא שם מעין "יומן חיים" שלה. אם התחילה אותו מוקדם מספיק, גם אבי-סבך יופיע שם... עבדתי בזמנו במקום, בעת שהגב' אסנת - זו שכתבה את המאמר אליו הפניתי - עבדה בארכיון, וכבר אז התרשמתי מן הסדר הרב והעושר הרב של הארכיון (ושל הספריה). שווה ביקור
ארנון

כוכה

New member
סיפור-סיפור, ובכלל המעשיות שלכם

בשעות האחרונות - משהו-משהו. תמשיכו!!!!!!

raheli3

New member
ושלא נדבר על המסרים שעפים כמו

"טייארות" בנושא וולך........

mahaian

New member
משפחת אצולה בעלת דם כחול

שוב אני שמח לדעת שמצאנו עוד קשר משפחתי דרך הקוראקינים ומי יודע אולי נגלה קרבה גם דרך ענף הדרצ'ינסים? משפחת קוראקין איננה משפחת סובוטניקים במקור. הם שייכים לאצולה הרוסית ומוצאם הרחוק מאזור סט' פטרסבורג. הם היו נוצרים פרובוסלאבים לפני שאחד מאבות המשפחה, יואב קוראקין קיבל התגלות אלוהית והוא אסף את משפחתו(חלק מהם כי חלק גדול חי עדיין ברוסיה ובתפוצה הרוסית הלבנה ברחבי העולם)ועלה אתם ארצה. הם התיישבו במסחה וגם בשאר מושבות הגליל התחתון.

mahaian

New member
סובוטניקים

כמובן, זאת שכחתי לציין, שבאותה תקופה (ראשית המאה ה-20 )עלתה גם קבוצה גדולה של סובוטניקים מרוסיה למושבות הבארון שבגליל. ראה דוברובין וכו...

mahaian

New member
שומרי שבת ומתייהדים

אברהם קוראקין ולא יואב(טעות שלי). הם אמנם הגיעו ארצה מדרום רוסיה אבל מוצאם הרחוק הוא ממשפחות האצולה של סט' פטרבורג שבצפון... הסובוטניקים לעומת זאת(שומרי השבת),הינם צאצאי תנועת ההתיהדות שפקדה את רוסיה במאות ה-16 וה-18. בדומה לכת הנוצרית ''האדוונטיסתים'' (The Seventh Day Adventist Church )שצמחה במערב והכילה תכנים יהודיים כמו שמירת השבת, כך גם הסובוטניקים הינם נוצרים שומרי שבת. הם נירדפו בשל כך עלידי הצאר ואלו שעלו לארץ התייהדו במשך הזמן(כלומר התפתרו מהחלקים התאולוגיים הנוצריים של אמונתם והפכו להיות יהודים שומרי מיצוות) גם כיום ממשיכים בני קהילת הסובוטניקים לעלות מרוסיה(למרות שבעיני הממסד הדתי בארץ יהדותם מוטלת בספק) וישנה קהילה חדשה שלהם בבית שמש ובעוד ישובים בארץ.

Ohle74

New member
מעניין שלא מצאתי באינטרנט

חומר על הנושא. אשמח אם מישהו ימצא. אגב הוריו של רמטכ"לנו לשעבר רפאל (רפול) איתן היו סובוטניקים כמדומני. ונדמה לי שהיו עוד משפחות כנ"ל בתל-עדשים.

mahaian

New member
אלכסנדר זייד

רפול הינו בן של גרים - סובוטניקים וכמו כן גם אלכסנדר זייד(השומר העברי משיך אברייק).

raheli3

New member
נכון מאוד, היה לי קשר אליהם

ובתו ציפורה, ובנו גיורא סיפרו את סיפור משפחתם לפני זמן רב. מרחלי

א77

New member
טעותך אינה כה גדולה

אברהם קוראקין, אבל יואב שהזכרת, כנראה עירבת עם הדוברובין. גם יואב נכון. בעבר כבר זה עלה כאן. ובמפגש שבראש פינה צילמו את זה לבקשתי מחברי הפורום. איני יודע אם מוצאו של יואב מהסומבוטניקים, אבל הוא התגייר והיה גר צדק מושלם. היה גבור חיל שלא חת ולא ירא מלרדוף את הישמעאלים שבסביבה שניסו לגנוב אצל היהודים.

mahaian

New member
יואב דוברובין

אכן יואב דוברובין היה סובוטניק שהתגייר. בת דודתה של אמי נשואה לנצר של משפחת קוראקין והיא אירגנה מדי שנה מפגש של צאצאי המשפחה העניפה הזאת. בכנסים נאספו לפעמים כ-300 איש וגם יותר.

mahaian

New member
קיבוץ של סובוטניקים

סובוטניקים עולים גם בימים אלו מרוסיה. הוקם לפני כמה שנים מושב של סובוטניקים באשלים שבנגב. הממסד הדתי בניצוחה של שס' התנגד והם הועברו עלידי התק''ם ליי'טב שבבקעה (גם משרד הפנים תחת פיקודה של אותה גברת נוקשה ששכחתי את שמה, עשה להם צרות). מדובר בקבוצה איכותית ביותר של אנשים :חרוצים, אידיאליסטים וכו...

למעלה