דוד שמש וקולטים חדשים מאכזבים

ar957

New member
בוקר טוב, לפני כמה חודשים התקינו בבניין שלנו מערכת דודים וקולטים חדשים לכל הדירות (15) במסגרת סיום פרוייקט תמא 38 (ראה "האסון הלאומי"). מאז המים החמים בדירתי מנהגים מוזר. מעבר לכך שהם מגיעים אחרי הרבה יותר זמן (בגלל שהאריכו את חיבורם בגובה שתי קומות) הם לא חמים אחרי הלילה, ומסתיימים הרבה יותר מהר. הציוד כמעט זהה לזה שהיה בעבר, אבל מסופק על ידי חברה שסיפקה פעם את כל המקררים שלנו (אבל לא פרידמן). כשהצצתי מתחת לדוד חימום ראיתי חיבור שלא נראה לי הגיוני ("קיצור" בין הצינור של הקרים והחמים, ראו תמונה). האם זה תקין? האם מישהו יכול בבקשה להציע דרכים לאיתור הבעיה שלי עם זה? תודה רבה. IMG-20210116-WA0035.jpg

רוני1955

Active member
אני רואה כאן שני דברים. הראשון, ברז מיקסר, שתפקידו הוא לשמור שטמפרטורת המים בבית לא תעלה על 50 מעלות. זה מעוגן בתקן, ושומר על המשתמשים כנגד כוויות. הברז הזה ניזון משני מקורות. הראשון, צינור המים החמים. השני, צינור מים קרים. זה ה"קיצור" בין החמים לקרים. זה בסדר גמור.
השני, ברז הזנת המים של הדוד, סגור. למה?

ar957

New member
וואאוו, רוני, תודה רבה גדולה על התגובה המהירה והמקצועית.
מתנצל. ישר רצתי לגג לבדוק הברז ונראה שבטעות צילמתי את תחתית הדוד שליד דירתי ולא את שלי (של אחת משתי הדירות החדשות שנוספו ועדיין לא מאוכלסות, אבל הפרוייקט שלנו עדיין בחיתוליו, חתמנו עם הייזם רק ב-2010). הברז אצלי פתוח.
יש לי עוד שאלה בבקשה: אם אני פותח את המים החמים בברז בדירה עכשיו ורץ למטה לבדוק, המים שם פושרים מאוד, כל הזמן. כשאני עולה שוב לגג ואוחז בקטע הצינור האנכי שממש יוצא מהחם של הדוד, ממש שורף ביד. אם אני אוחז בצינור האופקי שיוצא מהברז מיקסר לכיוון הדירה, הוא ממש קריר עד חמים קלות מאוד. היתכן שהברז מיקסר הזה שופט אותנו קצת לחומרה? האם יש לו איזה כיוונון? (מתחת למכסה הכחול שלו יש איזה ראש/ברז עם ראש משולש). תודה רבה. IMG-20210117-WA0021.jpeg IMG-20210117-WA0017.jpeg

רוני1955

Active member
יש בהחלט מצב שברז המיקסר תקול.
מכיוון שעל המכסה כתוב 50 מעלות, אין לו כיוונון שאתה יכול לכוונן.
בשביל למנוע חשש של הרכבה הפוכה, תבדוק איפה על הברז הזה כתוב "C" או "H".

ar957

New member
תודה רבה רוני על התשובה המקצועית. (מצטער על העיכוב בתשובה, היתה פה תקלה לא טיפוסית של נפילת כמות מים גדולה מהשמיים).
נראה שהברז מיקסר מותקן כראוי (למטה כתוב C ולמעלה H). על המכסה הכחול שלו כתוב: Was4032.2 LN1593 ADJ 40-50 C שמרמז שניתן לכוונו בין 40 ל50 מעלות. מתחת למכסה יש איזה מין "ברז" עם ראש משולש. אני חושב שאנסה לסובב אותו למקסימום לכל כיוון (אתחיל בסימון המקום הנוכחי שלו ואסובב מקסימום בכיוון השעון). תודה רבה.
IMG-20210118-WA0007.jpeg IMG-20210118-WA0003.jpeg IMG-20210118-WA0019.jpeg

רשר

Well-known member
מנהל
תודה רבה רוני על התשובה המקצועית. (מצטער על העיכוב בתשובה, היתה פה תקלה לא טיפוסית של נפילת כמות מים גדולה מהשמיים).
נראה שהברז מיקסר מותקן כראוי (למטה כתוב C ולמעלה H). על המכסה הכחול שלו כתוב: Was4032.2 LN1593 ADJ 40-50 C שמרמז שניתן לכוונו בין 40 ל50 מעלות. מתחת למכסה יש איזה מין "ברז" עם ראש משולש. אני חושב שאנסה לסובב אותו למקסימום לכל כיוון (אתחיל בסימון המקום הנוכחי שלו ואסובב מקסימום בכיוון השעון). תודה רבה.
צפה בקובץ המצורף 11323 צפה בקובץ המצורף 11324 צפה בקובץ המצורף 11325
לפני סיבוב ברז כיול כדאי לסמן היכן היה במקור (פס עם טוש)
בנוסף בעת השינוי כדאי לספור סיבובים,
אבל לפני קביעת כיול כדאי לסובב עד הסוף (לא לשכוח לספור) לשני הכיוונים לשחרר אבנית,

ar957

New member
שלום. לפני שאני מתחיל לשחק ולנסות את כיוון הטפרטורה בברז-מיקסר (במי), רציתי לשאול בבקשה לדעתכם על דבר נוסף.
האם סגירה (ניתוק) של המים הקרים הנכנסים לבמי יגרום לו להעביר את המים החמים בלבד? האם זה יגרום בעצם לעקיפתו? מה שאני רוצה לעשות זה איזה מיני-סבוטאג' של סגירת הכניסה של המים הקרים לבמי על ידי "כיפוף" הצינור הגמיש שלו (כמו בציור המצורף) והשאלה היא האם זה יבודד את הבעיה של במי לא תקין? האם זה יפגע בעוצמת זרימת המים החמים מהדוד? מה ההשלכות השליליות של הפעולה? תודה רבה IMG-20210117-WA0019.jpeg IMG-20210121-WA0000.jpeg

GoldenEyes

Well-known member
שלום. לפני שאני מתחיל לשחק ולנסות את כיוון הטפרטורה בברז-מיקסר (במי), רציתי לשאול בבקשה לדעתכם על דבר נוסף.
האם סגירה (ניתוק) של המים הקרים הנכנסים לבמי יגרום לו להעביר את המים החמים בלבד? האם זה יגרום בעצם לעקיפתו? מה שאני רוצה לעשות זה איזה מיני-סבוטאג' של סגירת הכניסה של המים הקרים לבמי על ידי "כיפוף" הצינור הגמיש שלו (כמו בציור המצורף) והשאלה היא האם זה יבודד את הבעיה של במי לא תקין? האם זה יפגע בעוצמת זרימת המים החמים מהדוד? מה ההשלכות השליליות של הפעולה? תודה רבה צפה בקובץ המצורף 11674 צפה בקובץ המצורף 11675
ואז איך ייכנסו מים קרים לדוד ?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מים קרים ייכנסו. אל תדאג. מדובר רק בצינור ה"קשת". אבל מכיוון שאיני מתמצא איך בדיוק פועל הווסת הזה, יתכן שהוא יעצור את זרימת המים החמים, אם לא תתאפשר כניסת מים קרים שנדרשים לוויסות הטמפרטורה...

רוני1955

Active member
אין לי תשובה לשאלה שלך. מעולם לא ניסיתי להפעיל ברז כזה ללא מים קרים.
קח רק בחשבון שמכיוון שהצינור הזה הוא קשיח יחסית, אתה עלול לגרום לצינור נזק תמידי.
מה שעוד אתה יכול לנסות, זה לפרק אותו ולחבר ישירות את יציאת המים החמים מהדוד לצינור שיוצא מהברז הנ"ל. את צינור המים הקרים שמתחבר לברז, תצטרך לסתום.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אין לי תשובה לשאלה שלך. מעולם לא ניסיתי להפעיל ברז כזה ללא מים קרים.
קח רק בחשבון שמכיוון שהצינור הזה הוא קשיח יחסית, אתה עלול לגרום לצינור נזק תמידי.
מה שעוד אתה יכול לנסות, זה לפרק אותו ולחבר ישירות את יציאת המים החמים מהדוד לצינור שיוצא מהברז הנ"ל. את צינור המים הקרים שמתחבר לברז, תצטרך לסתום.
הכי טוב והכי נכון. שאלה רק אם יש צורך בעוד איזה מחבר או בושינג. לא טרחתי לבדוק...

אם הברז מיקסר משחרר מים רק עד 50 מעלות הייתי מסלק או וחסל. לפרק לחלוטין ולחבר את צינור המים החמים ישר לניפל שיוצא מהדוד.... בברז הזנה הקר לנתק את הצינור הקטן (שיוצא לברז מיקסר) ולשים פקק.

רוני1955

Active member
אם הברז מיקסר משחרר מים רק עד 50 מעלות הייתי מסלק או וחסל. לפרק לחלוטין ולחבר את צינור המים החמים ישר לניפל שיוצא מהדוד.... בברז הזנה הקר לנתק את הצינור הקטן (שיוצא לברז מיקסר) ולשים פקק.
תנמק את הרעיון הזה שכתבת. זה ברז בטיחותי, למניעת כוויות.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
תנמק את הרעיון הזה שכתבת. זה ברז בטיחותי, למניעת כוויות.
נכון אבל... א. חיינו עשרות שנים ללא האביזר הזה ו"כמעט" כלום רע לא קרה.
ב. כדי לקבל טופס 4, נדמה לי שאכן בודקים את קיומו של ברז המזיגה. אבל כשאתה מתקין דוד בבית קיים? למי זה אכפת?
ג. ממה ששמעתי, יש הרבה צרות ו"בלגן" עם ברזי הבטיחות הללו, ואם נוצר צורך להחליפם חדשות לבקרים... אז מבחינתי? "לא תודה".
ד. וגם אם נתעקש להחזיר ברז תקין, צריך לוודא שזהו מקור הרע והבעיה, ואז יהיה מקום לתכנן החלפה לאביזר תקין. או קיי?

רוני1955

Active member
אהבתי את: ... ו"כמעט" כלום רע לא קרה.
הוראות הבטיחות בכל תחום, נכתבו בדם. לא סתם החליטו שברז כזה הוא לפי הנחיות התקן.

למעלה