דירה על שמי ועל שם אחותי - אני רוצה למכור לה

The new me9

New member
דירה על שמי ועל שם אחותי - אני רוצה למכור לה

קניתי בעבר חצי דירה עם אחותי. דריה ראשונה עבור כל אחד מאתנו.
אני רוצה למכור לה את החצי שלי.
האם בתור בעלים של חצי דירה ראשונה יש לי פטור ממיסים שונים?
מס שבח?
מס רכישה (אם לא אמכור את הדירה הראשונה ואקנה שניה)?

פרטים נוספים?

תשובה - מס שבח ומס רכישה על דירה

שלום רב,

על מחצית הדירה שתמכור, שהיא דירתך היחידה, תוכל לקבל פטור ממס, בהתקיים התנאים הבאים:
1. אתה תושב ישראל.
2. אתה בעל הזכות בדירה במשך 18 חודשים לפחות מיום שהייתה לדירת מגורים (כלומר מיום קבלת טופס 4 או חיבור למים וחשמל).
3. לא מכרת במשך 18 החודשים שקדמו למכירה האמורה, דירת מגורים אחרת, בפטור ממס של דירה יחידה.
פטור מלא כאמור יחול על דירה ששוויה אינו עולה על 4.5 מיליון ש"ח (כלומר, אם נמכרה חצי דירה, אז שווי המחצית שנמכרת אינו עולה 2.25 מיליון ש"ח). אם המחצית הנ"ל נמכרה ביותר מ- 2.25 מיליון ש"ח, יחול פטור עד אותו סכום, ומעבר לכך יחול חיוב במס.

אם לא תמכור את מחצית הדירה הנ"ל ותקנה דירה נוספת, לא תהיה זכאי למדרגות מס רכישה מוטבות, המוענקות לרוכש "דירה יחידה". לעניין זה, אדם יכול להיחשב לרוכש דירה יחידה גם אם יש בבעלותו עד שליש מדירה, אך במקרה שלך יש בבעלותך מחצית מדירה. על כן, מדרגות מס הרכישה שיחולו עליך יהיו:
על חלק השווי שעד 1,162,120 שקלים חדשים - 5%;
על חלק השווי העולה על 1,162,120 שקלים חדשים ועד 3,486,350 שקלים חדשים - 6%;
על חלק השווי העולה על 3,486,350 שקלים חדשים ועד 4,800,605 שקלים חדשים - 7%;
על חלק השווי העולה על 4,800,605 שקלים חדשים ועד 16,002,015- 8%;
על חלק השווי העולה על 16,002,015 שקלים חדשים - 10%.

תודה והאחות שרוכשת ממני חצי דירה-

איזה פטור ממס רכישה יהיה לה?
&nbsp
יש ברשותה כאמור רק חצי דירה

תשובה - מס רכישה על חצי דירה

ככלל, בהתאם להגדרות בחוק מיסוי מקרקעין, אדם ייחשב לרוכש "דירה יחידה", ויזכה למדרגות מוטבות של מס רכישה, רק אם בבעלותו עד שליש מדירה. על כן, לכאורה, ברכישת מחצית הדירה השניה, אחותך תשלם מס רכישה לפי המדרגות הרגילות, אותן פירטנו בתשובתנו הקודמת.
למרות זאת, קיימת הוראה של רשות המיסים לפיה אם אדם שבבעלותו חלק מדירה רוכש חלק נוסף באותה דירה, ואין לו דירות נוספות בבעלותו, תיחשב רכישת החלק הנוסף כרכישה של דירה יחידה. זאת בהנחה שאתה ואחותך, שניכם מעל גיל 18. שיעורי המס המוטבים ברכישת דירה יחידה הם כמפורט להלן:
על חלק השווי שעד 1,568,800 שקלים חדשים - לא ישולם מס.
על חלק השווי העולה על 1,568,800 שקלים חדשים ועד 1,860,790 שקלים חדשים - 3.5%.
על חלק השווי העולה על 1,860,790 שקלים חדשים ועד 4,800,605 שקלים חדשים - 5%.
על חלק השווי העולה על 4,800,605 שקלים חדשים ועד 16,002,015 שקלים חדשים - 8%.
על חלק השווי העולה על 16,002,015 שקלים חדשים - 10%.

יש לחשב את מס הרכישה על דירה שלמה, ולהכפיל בשיעור שנרכש בדירה (כלומר 50%).

למעלה