האם מישהו יכול לספק לי הוכחה למה צריך לשמור שבת???

ronias

New member
האם מישהו יכול לספק לי הוכחה למה צריך לשמור שבת???

אני מתנצל מראש אם מישהו מוצא את השאלה הזאת קטנונית/פוגעת או לא יודע מה..

אני כיום חושב שאלוהים קיים מכיוון שיש עובדות תומכות בשטח אבל לא מאמין בכל מה שרשום בתורה, מצוות וכ"ו.. הסיבה לכך היא מכיוון שלא מצאתי הוכחה או אפילו עובדות תומכות שנמשל צריך לשמור שבת.
אגב הכוונה בעובדות תומכות זה נמשל אם היתה סטטיסטיקה מובהקת שמי ששומר שבת נהנה באופן משמעותי מבריאות טובה יותר, תוחלת חיים יותר ארוכה וכ"ו..

האם מישהו יכול להוכיח לי בצורה חד משמעית למה צריך לשמור שבת, אגב הוכחה זה לא להסתמך על "עובדה" אחרת כגון זה רשום בתורה, אם מסתמכים על זה נמשל אז צריך להוכיח שהתורה היא דבר אלוהים.
כלומר על כל "עובדה" שמסתמכים עליה צריך להוכיח גם אותה וגם את העובדות שעליהן היא מסתמכת וכן הלאה..

קזרדי

New member
הצהרת על אמונתך באלוהים "מכיוון שיש עובדות תומכות בשטח"...

אשמח לשמוע מהן אותן עובדות חד-משמעיות שאינן ניתנות לפרשנות אחרת.
הרי לא יעלה על הדעת שתאמין באל ללא סטטיסטיקות מובהקות, ולעומת זאת תדרוש סטטיסטיקות כאלה לגבי שמירת שבת והמצוות בכלל.
אני מניח שאתה אדם עיקבי עם עצמו, ודרכי הסקת המסקנות שלך זהות בכל המקרים.

ronias

New member
לא אמרתי שאני מאמין באלוהים

אמרתי שאני חושב שאלוהים קיים ויש הבדל כי מישהו שמאמין באלוהים נשמע לי כמישהו שבטוח ללא עוררין שהוא קיים בעוד שמי חושב שהוא קיים (כמוני) לא בטוח במאה אחוז.
&nbsp
העובדות התומכות שלי לקיומו של אלוהים שיצר אותנו (בין אם זאת ישות אחת או גזע של ישויות) מקורם מהמדע, נמשל מדענים עשו סימולציות שונות במחשב וראו שאם עוצמת אחד הכוחות הבסיסים (אם אני זוכר נכון דובר על כוח המשיכה) הייתה שונה בשיעור של 1 חלקי 10000 מערכה הנוכחי אז כוכבים לא היו נוצרים, משמע זה נראה כאילו מישהו עשה fine tuning לכוח הזה.
&nbsp
בנוסף אני גם מתעניין מאוד בטבע ואני זוכר שראיתי יחסי גומלין בין חרקים מסוימים שפשוט לא הצלחתי לחשוב על שום הסבר אבולוציוני שיכול להסביר איך היחסים האלו התפתחו.
&nbsp
בקיצור אלו עובדות תומכות שלטעמי מגדילות משמעותית את הסיכוי שקיים יוצר/ים.
&nbsp
אז אולי אני אשנה קצת את השאלה המקורית שלי ואבקש שבמידה ולא ניתן לספק הוכחה למה צריך לשמור שבת אז לפחות לתת לי עובדות תומכות שיגרמו לי לחשוב שאלוהים רוצה שנשמור שבת.

קזרדי

New member
אתה עדיין מסתמך על אמונה...

כי העדויות התומכות לכאורה הן לא לא הוכחה לכלום.
אגב, זה שלא הצלחת לחשוב על הסבר אבולוציוני אינו אומר שאין כזה.

עובדות תומכות לשמירת שבת?... נורא פשוט.
תציג לי חברה אנושית אחת במהלך ההסטוריה שלא קבעה יום מנוחה אחת לשבוע בערך ושרדה לאורך זמן.
השאלה האם יום המנוחה יהיה יום שבת או יום ראשון או אולי יום שלישי אינה מהותית.
הרי אילו האל היה קובע את יום רביעי, היית שואל מדוע לא יום שבת.

ronias

New member
לא אמרתי שיש לי הוכחות

לכן ציינתי שאני !חושב! שאלוהים קיים אך לא בטוח, אגב גם במדע יש תיאוריות מדעיות שנחשבות למקובלות והרבה אנשים חושבים שהן נכונות אך אין להן הוכחות, כמו נמשל מכניקת הקוונטים שאומנם אין לה הוכחה אבל בהרבה ניסויים שונים התקבלו תוצאות שרק התיאוריה הזאת יכולה להסביר.
&nbsp
לגבי העבודות התומכות שציינת יש בזה משהו אך זה יותר אומר מדוע כדאי לשמור שבת ולא מדוע חייבים, לא מדוע זה דבר האל ולא מסביר את שמירת השבת על כל גווניו.
כפי שאתה אומר מרבית החברות האנושיות קבעו יום מנוחה אך הן לא קבעו שביום הזה אסור להדליק אש, לראות טלויזיה וכ"ו.. ועדיין נראה לי שהן מתקיימות בסדר גמור עם זה..

קזרדי

New member
אם אתה חושב משהו ללא הוכחה מדעית...

זה סוג של אמונה.
לכל היותר זו אמונה לא חזקה מספיק, כי אתה לא בטוח בזה.

לשום תיאוריה מדעית ניסיונית אין "הוכחה" מוחלטת. (רק למשפטים במתמטיקה יכולות להיות הוכחות.)
כל תיאוריה מוגדרת טובה אם היא מסבירה היטב את כל הניסויים ומצליחה לנבא דברים חדשים.
אבל תמיד ישנה האפשרות שבעתיד מישהו יצליח לבצע ניסוי שיסתור אותה.

לגבי השבת, אני מזכיר לך שהדרישה שלך היתה עובדות תומכות ולא הוכחות.
אם שנינו מסכימים שיום מנוחה שבועי הוא רעיון חכם, ואם שנינו מניחים שיש אל (אתה עדיין לא בטוח בזה) - אז הדעת נותנת שהאל יצווה על יום מנוחה שכזה. וכן, יום המנוחה יכלול פעילויות שמשמעותן עבודה של ממש כמו הדלקת אש (... פעם להדליק אש היה סיפור שלם).
להזכירך ששימוש בטלויזיה בשבת אינו מוזכר בתורה אלא הוא הפרשנות של רבני הדורות האחרונים למצוות השבת. על פרשנויות אפשר להתווכח, וזה לא סותר את עצם קבלת ההנחה שהאל ציווה על יום שבועי של מנוחה מוחלטת.

וכן, אלה שנהנים מהטלויזיה בשבת או מהחנויות הפתוחות בחברות שמתירות זאת מתקיימים בסדר גמור עם זה.
לעומתם אלה שצריכים לעבוד שבעה ימים בשבוע כדי לספק את כל אותם שירותים - נהנים קצת פחות.

קליטו

New member
כן

יש רבנים שמתמחים בזה, כמו הרב נויגרשל.
יש גם סדנאות מאוד מומלצות על אמיתות התורה וכו' הנערכים ע"י אירגון ערכים.
אין מצב להסביר את כל התורה הזאת על רגל אחת, זה המון חומר, אני גם לא בטוח שיש כאן מישהו שיש לו את כל הידע הזה.
לשמור שבת זה כיף שלא מהעולם הזה.

קזרדי

New member
התכוונת לומר שלשמור שבת זה כיף **עבורך**...

עבור מישהו אחר להיות כבול למגבלות השבת זה סיוט שלא מן העולם הזה, ולעומת זאת לנסוע בשבת לים או לכנרת זה כיף שלא מן העולם הזה.

קליטו

New member
עבור כל אדם

שבת זה עונג עילאי, אין כמו שקט שאתה יודע למלא אותו בעונג.
יתכן שבהתחלה יש קשיים בשמירת שבת

קזרדי

New member
חבל שאינך מסוגל להבין שלא כולם כמוך...

יש מי שעבורו שמירת שבת קשה לא רק בהתחלה אלא גם באמצע ובסוף.
ואולי עבורך לשבת כל היום בבית הכנסת זה עונג עילאי. עבור אחרים זה עינוי סיני.

קליטו

New member
מי יושב כל היום

בבית כנסת ?....
ניסית לשמור שבת ?
אתה יודע מה זה שבת ?
כולנו שווים בתור בני אדם.
מסכים אתך שלוקח זמן להתרגל לשבת.

קזרדי

New member
למרבה פליאתך, אני יודע מה זה שבת...

אולי לא בחומרות המיותרות שלך, אבל יודע על מה מדובר.

וכן... דתיים יושבים כל היום בבית הכנסת.
שנעשה חישוב?
השבת הנוכחית קמים מוקדם בבוקר לתפילת שחרית + מוסף, וחוזרים הביתה אחרי 11:00.
אחרי 15:00 כבר מתארגנים ללכת לבית הכנסת לתפילת מנחה + מעריב, שהרי השבת יוצאת מוקדם.
אם תוריד את זמן ארוחת הצהריים, נשארו בערך שעתיים לעונג שבת אמיתי בבית.
לי נדמה שבחישוב פשוט רואים שרוב השבת עוברת בישיבה בבית הכנסת.

קליטו

New member
דברת על כל היום בבית כנסת

והנה זה יורד על רוב היום. כשרק בארבע יוצאים לבית כנסת, חוץ מזה שגם בית כנסת הוא חלק נחמד.. ומה אתה מציע בתמורה, בילוי בחוף הים ?... זה ממש לא מנוחה שאנחנו זקוקים לה ביום המנוחה. וגם שים לב שאתה חושב לא מדויק, ועוד אומר אותה בקול.
יתכן שאתה אישית מעדיף לבלות בחוף הים. אנחנו מדברים על העיקרון, ששבת זה תענוג שלא מהעולם הזה.

קזרדי

New member
אם אנחנו מדברים על העקרון...

אז אל תתפלפל האם כתבתי "כל היום" או "רוב היום".
הנקודה העקרונית היא שחוץ מאוכל - השבת עוברת בבית הכנסת.

ואם כבר מתעקשים לדייק...
ראשית, השעה שבה יוצאים לבית הכנסת אחרי הצהריים ושאותה הזכרת - אינה רלוונטית.
אני דיברתי על השעה שבה מתכוננים לצאת לבית הכנסת.
אם אתה תתחיל להתלבש ב- 16:00, אתה תגיע לבית הכנסת רק למעריב (בעצם, אולי אתה גר בבית המדרש).
חוץ מזה... איך בדיוק תספיק לתפילת מנחה אם תצא מהבית אחרי 16:00?
השבת של אתמול יצאה בחמש ורבע בערך, ומנחה מתחילה יותר משעה לפני יציאת השבת.
אז כן... נשארות רק שעתיים למנוחת השבת.

ואכן, מה רע בבילוי בים?
זה הרבה יותר כיף ומרגיע מאשר לשבת שעות בבית הכנסת ולהתאמן ב"לשבת לקום" תוך כדי מילמול אינסופי מסביב.
הבילוי בים (כמובן לא בשיא החורף) הוא בדיוק מה שאנחנו צריכים כדי למלא מצברים לקראת העבודה כל השבוע.
ומי שלא אוהב בילוי בחוץ יוכל להירגע ע"י שינה עד 11:00 ואחר כך קריאת עיתון/ספר או צפייה בטלויזיה.

אם אני למשל מעדיף ללכת לים (או כל פעילות אחרת שאינה בית כנסת), אז העקרון אינו שהשבת בבית הכנסת היא תענוג שלא מהעולם הזה.
לכל היותר, עבורך השבת בבית הכנסת היא תענוג כזה.

ronias

New member
אני אהיה כנה איתך

מרבית ההסברים "וההוכחות" ששמעתי מכילות איזה פגם בדרך, הסיבה שזה כל כך הרבה חומר זה בגלל "שההוכחות" מסתמכות על טענות/"עובדות" מסוימות, שהטענות בתורן מסתמכות על טענות אחרות וכך הלאה (יכול להיות גם עשרות פעמים) בד"כ אם אתה עוקב בדקדקנות אחרי כל שלבי "ההוכחה" אתה רואה שיש טענה או שתיים שהן שגויות לוגית.

שמור את יום השבת לקודשו

שקיבלנו את לוחות הברית לעיני 600 אלף איש כתוב בפרוש שמור את יום השבת לקודשו זה אחד מ-10 עיקרים שלנו
הקדוש ברוך הוא ברא את העולם כמו שכתוב בתנך מפורש כל יום מה נברא ואז בסוף יום השביעי מנוחה אז זה הברית שלנו בתור יהודים עם הקדוש ברוך הוא לנוח לאכול טוב לישון טוב ולא לעבוד בשום אופן קשה בהתחלה אחר כך זה מדהים אני שומר שבת היום לאחר שנתיים אין יותר כיף לי מזה בהתחלה קשה אין טלפון ואין גיפים בשבת אבל זה עולם אחר הרגשה נפלאה שאי אפשר לתאר אותה הנשמה נהנית שקט מעבודה ומהכל
שמירת השבת למה אנחנו שומרים שבת ?אחרי שאנחנו עובדים קשה גם לנו מגיע לנוח יום בשבוע לישון טוב ולאכול טוב
דבר איתי בפרטי עם אתה רוצה עוד הסברים סתם הצצתי פה
תחשבו איזה יפה זה ברית עם בורא עולם לנוח יום בשבוע מתנה גם ככה אנחנו כמו עבדים עובדים אוכלים יושנים כל יום אז תפילה לקחת איתנו משהו לעולם הבא תיראו ביוטיוב מוות קליני יש עולם הבא פה זה המבחן בגלל זה העולם קשה כמו מבחן

קליטו

New member
לך אל המומחה לדבר

ברור שיש שאלות על ההסברים.
הכי רהוט וחד, זה הרב מרדכי נויגרשל,
וגם אצלו תוכל למצוא לנו תירוץ נאה, שדברת איתו והוא ענה לך בקצרה, (כי הוא עסוק..)
אם אתה דבק במטרה - תגיע לאמת.
תגלה שיש אור ומשמעות ביהדות.
ובמיוחד השבת, שכל כך נחוצה לנו.

למעלה