הכנה לשבת עם אהוד בנאי

הכנה לשבת עם אהוד בנאי

בקישור המצורף ניתן לשמוע את אהוד בנאי שר את אחד הלחנים היפים ביותר לפיוט 'אל אדון' ששרים בתפילת שבת בבוקר בכל קהילות ישראל. הפיוט מדבר עם גודלו של האל ובריאת המאורות. אלו המילים: אֵל אָדוֹן עַל כָּל הַמַּעֲשִׂים בָּרוּךְ וּמְבֹרָךְ בְּפִי כָל הַנְּשָׁמָה גָּדְלוֹ וְטוּבוֹ מָלֵא עוֹלָם דַּעַת וּתְבוּנָה סוֹבְבִים הוֹדוֹ הַמִּתְגָּאֶה עַל חַיּוֹת הַקֹּדֶשׁ וְנֶהְדָּר בְּכָבוֹד עַל הַמֶּרְכָּבָה זְכוּת וּמִישׁוֹר לִפְנֵי כִסְאוֹ חֶסֶד וְרַחֲמִים מָלֵא כְבוֹדוֹ טוֹבִים מְאוֹרוֹת שֶׁבְּרָאם אֱלֹקֵינוּ יְצָרָם בְּדַעַת בְּבִינָה וּבְהַשְׂכֵּל כֹּחַ וּגְבוּרָה נָתַן בָּהֶם לִהְיוֹת מוֹשְׁלִים בְּקֶרֶב תֵּבֵל מְלֵאִים זִיו וּמְפִיקִים נֹגַהּ נָאֶה זִיוָם בְּכָל הָעוֹלָם שְׂמֵחִים בְּצֵאתָם שָׂשִׂים בְּבוֹאָם עוֹשִׂים בְּאֵימָה רְצוֹן קוֹנֵיהֶם פְּאֵר וְכָבוֹד נוֹתְנִים לִשְׁמוֹ צָהֳלָה וְרִנָּה לְזֵכֶר מַלְכוּתוֹ קָרָא לַשֶּׁמֶשׁ וַיִּזְרַח אוֹר רָאָה וְהִתְקִין צוּרַת הַלְּבָנָה שֶׁבַח נוֹתְנִים לוֹ כָּל צְבָא מָרוֹם תִּפְאֶרֶת וּגְדֻלָּה שְׂרָפִים וְחַיּוֹת וְאוֹפַנֵּי הַקֹּדֶשׁ אהוד בנאי מבצע כאן את הפיוט הזה במנגינה שחוברה על ידי חסידות מודז'יץ, בביצוע יפהפה ומרגש על הפיוט: אחד מהפיוטים הקדומים ביותר הידועים לנו ומשערים שהוא מתקופת הפיוט הארץ ישראלי הקדום. הפיוט, שכמו פיוטים אחרים מאותה תקופה אינו מחורז, בנוי לפי סדר הא"ב והוא משורר ומשבח לאל בורא העולם. הפיוט נזכר לשבח בספרי הקדמונים והוא נכנס לסדר התפילה של כל קהילות ישראל, השרים אותו בלחנים שונים במסגרת ברכת "יוצר אור" (הברכה הראשונה מתוך שתי הברכות הנאמרות בתפילת שחרית לפני קריאת שמע) בתפילת שחרית של שבת ושל חג. הנושא המרכזי בפיוט, בריאת המאורות, הוא עיקר עניינה של ברכת 'יוצר אור', המגיבה לעליית השחר של היום החדש באזכור בריאתם הקדמונית של המאורות על ידי הקב"ה, הלא הוא 'יוצר אור ובורא חושך... יוצר המאורות', כלשון מטבעות הפתיחה והחיתום של הברכה בתפילה. הנושא הנוסף העולה באמצע הפיוט ושב ונזכר בטורו החותם, פמלית היצורים השמיימיים המהללים את האל, מתקשר ישירות אל חטיבת הקדושה המשולבת בתוך ברכת היוצר ('קדושת היוצר') המתארת את עבודת הקודש השמימית שעורכים לפני הקב"ה 'האופנים וחיות הקודש'. הניגון והרקע נלקחו מתוך האתר פיוט לשמיעת הניגון

נ ה ו ר א

New member
יפהפה! אין מילים!

אומן בחסד שמרגישים שמאמין במה שהוא שר, גרם לי לחשוב מחדש על המשמעות של המילים.

איזה מזל שיש את אהוד בנאי

הוא כל כך רגיש למילים - כל כך יהודי אני שומע את הפיוט הזה ואני מתרגש. תודה לך אהוד.

למעלה