הסיפור שלי + עזרה

McaricK

New member
הסיפור שלי + עזרה

שלום לכולם,
אובחנה אצלי התסמונת בערך בגיל 8, לפי מה שאמא שלי סיפרה לי לאחר ייעוץ עם הרב פיהרר, כמה רופאים פרטיים ופסיכולוג.
בילדות הטורט לא היה ברמות החמורות ביותר, אבל לא היה אפשר לפספס שמשהו לא רגיל אצלי.
למרות שלא היו לי אף פעם בעיות חברתיות קריטיות, הנושא היה מוזכר מדי פעם, ותמיד היה קיים החשש שיצחקו עלי על העניין.
הטיקים אצלי (לא כ״כ יודע איך זה אצל הרוב) מתחלפים, כלומר בכל זמן נתון יש מס׳ מסויים של טיקים ״ארוכי טווח״ שהם בסביבות השנה-שנתיים, וטיקים קצרי טווח שמופיעים לכמה חודשים (אלה בדר״כ היותר קשים) ומדי פעם חוזרים לתקופות קצרות.
עד גיל 15 ניסיתי את כל הטיפולים האפשריים; ביופידבק, פסיכולוג, רפלקסולוגיה, אך הדבר היחיד שהורגש וקצת עזר היה כדור שנקרא ״קלונירית״, וגם עם הזמן (בערך לאחר שנה) החל להשפיע פחות עד שהפסקתי לקחת אותו והתייאשתי מהטיפולים.
לכל ההורים המודאגים שיש כאן, אם זה ירגיע אתכם, היו לי ועדיין יש לי חיים מלאים ונפלאים (כיום בן 25), סיימתי תיכון בהצטיינות, צבא ביחידה מובחרת, שנה 3 לתואר במדעי המחשב, ומהנדס תוכנה במקצועי (במקביל ללימודים), המון חברים טובים ויכולות חברתיות טובות.
כך ש״על הנייר״, הטורט לא הפריע לי בשום דבר בחיים ולא מנע ממני להשיג שום דבר שרציתי.

אבל, הטיקים אמנם לפעמים מורגשים ולפעמים פחות או בכלל לא (תלוי במיקום בגוף באותן זמן נתון) לשאר האנשים, אבל באופן אישי זה בלתי נסבל; בכל זמן ערות השרירים לא מפסיקים לעבוד, אין מנוחה למעט פעילות ספורטיבית או ״ריפוי בעיסוק״ כמו קיפול כביסה, שטיפת כלים וכו. מצליח לשלוט בזה לזמנים קצובים בלבד, עד שמוסחת הדעת ואז בלי לשים לב הטיקים חוזרים ״בראבק״.
אמנם זו תסמונת ולא מחלה, אבל התסמונת כבר גרמה לי לדלקת בשורש כף היד, כשהטיקים בבטן - כאבי בטן מטורפים, טיקים בגרון - כאבי גרון וצרידות, טיקים בעיניים - עייפות, עיניים שורפות, ראייה פחות טובה.
מעבר לכך קשה להירדם, הדחף הבלתי נשלט להזיז את השריר הזה או האיבר הזה גורמים להירדמות מאוד ארוכה ומייסרת.

אז נכון, על הנייר וכלפי חוץ החיים שלי רגילים, אבל בשנה-שנתיים האחרונות הטיקים חזרו בצורות בלתי נסבלות והחלטתי שאני חייב לנסות שוב (לאחר יותר מ10 שנים) לטפל או להרגיע אותם.

פה אתם נכנסים לסיפור, ממעבר על ה״שאלות נפוצות״ לא הצלחתי למצוא תשובה מספקת ואני די אבוד מבחינה מה צריך לעשות ולמי לפנות.
האם צריך לקבוע תור לרופא מיוחד? אם כן איזה? (אני כבר מאובחן, לא יודע אם רשמית, כך שאפשר לדלג על השלב הזה)
האם קיימות היום תרופות שהוכחו כעוזרות?
האם קיימים טיפולים לא-תרופתיים שהוכחו (מספיק אחוז גבוהה של מטופלים) כעוזרים?
קנאביס רפואי - ניסיתי פעם אחת, עזר מאוד (הרפייה של הגוף, הקלה בכאב השרירים), אמורים לקבל המלצה מרופא או שצריכים לבקש את זה במפורש? יש למישהו התנסות עם זה (מבחינה רפואית לצורך טיפול בטורט) ויכול לתת חוות דעת האם כדאי לנסות במידה ותהיה האפשרות?

המון תודה

McaricK ברוך הבא

הסיפור האישי שלך בהחלט מעודד ומעורר השראה.
אני שמחה ששיתפת אותנו וטוב שפנית לכאן לקבלת מידע - בשביל זה אנחנו כאן.
בהמשך להערתך החשובה - נעדכן את המהדורה הבאה של "שאלות ותשובות" במידע מדוייק יותר לגבי מרכזי אבחון לטורט.

לשאלותיך:
א. אבחון וטיפול - לבוגרים אנו ממליצים לגשת לאחת מהמרפאות להפרעות תנועה - באיכילוב או ב"שיבא".
בשתי המרפאות הללו יש נסיון רב וידע עדכני לגבי הטיפול בטיקים ובטורט.
גם אם כבר אבחנת בעבר - כדאי לקבל הערכת מצב עדכנית לגבי הטיקים.

ב. לגבי טיפול תרופתי - קיים מגוון של תרופות לטיפול בטיקים.
התגובה היא אינדיבידואלית וספציפית לכל אדם.
יש לציין, כי ברוב המקרים התרופות לא כל כך עוזרות במקרים של טיקים חמורים.
במקרים אלו יכולים להציע לך טיפול ב-בוטוקס (שגם הוא מוגבל רק לטיקים ממוקדים וניתן רק במרפאה ב"שיבא") או טיפול בקנביס רפואי.

ג. לגבי טיפולים לא תרופתיים שהוכחו כיעילים - ישנן שיטות טיפול התנהגותיות שעשויות לעזור.
העניין הוא, שמדובר בשיטות חדשות ועדיין אין בארץ מספיק מטפלים.
העמותה פועלת להרחבת הנגישות של טיפולים אלו לכל המטופלים.
בינתיים מצורף דף מידע בעניין בקובץ נפרד.

ד. קנאביס רפואי - הטיפול מאושר לבוגרים שעומדים בקריטריונים שקבע משרד הבריאות. למידע נוסף לגבי הפרוצדורה - מצורף קישור כאן.

לגבי נסיון אישי של בוגרים ויעילות של טיפולים - תוכל לשתף ולהשתתף בקבוצת הפייסבוק הסודית שלנו.
מוזמן להצטרף לקבוצה - להלן הפרטים.

McaricK

New member
תודה רבה :)

הייתי היום אצל רופאת משפחה והיא הפנתה אותי לנוירולוג, האם ללכת במקביל ליחידה להפרעות תנועה או להיוועץ בנוירולוג לפני?

עדיף לגשת ליחידה להפרעת תנועה

שם יש ניסון ויוכלו לעזור לך כמו שצריך...
בהצלחה@

McaricK

New member
האם ניתן להגיע למרפאות אלה דרך קופ״ח?

ומה העלויות של האבחונים האלה?

זה תלוי בקופה בה אתה מבוטח ובהסדרים שלה

עם המרפאה.
בהמשך לכך, מציעה שתתקשר ישירות למרפאות ותברר מה הפרוצדורה ואיך מתחשבנים (טופס 17) מול הקופה.
&nbsp
אם יש בעיה ספציפית - פנה לעמותה וננסה לעזור.
[email protected]

למעלה