הפסקת העסקה של עובדת זמנית בהריון

מצב
הנושא נעול.

ברכות על הפורום החדש ובהצלחה
! גיסתי עובדת ע"פ חוזה במשרד החינוך. כיום היא בהריון, וסירבו לשבץ אותה לשנה הבאה, בטענה שהם לא מפטרים אותה, הם רק לא משבצים אותה לעבודה... אני יודעת שלפי החוק אסור לפטר עובדת בהריון האם זה חל גם על עובדים זמניים? יש לציין כי במשרה בה היא הייתה אמורה לעבוד, נאמר לה שיש קדימות של עובדים מתוך ביה"ס, אך בסופו של דבר סגרו עם מורה אחרת שהיא חדשה (התקבלה לראשונה לעבודה במשרד החינוך לשנה הבאה, ואפילו עוד אין לה תואר) תודה!

אם היא עבדה לפחות חצי שנה ...

! גיסתי עובדת ע"פ חוזה במשרד החינוך. כיום היא בהריון, וסירבו לשבץ אותה לשנה הבאה, בטענה שהם לא מפטרים אותה, הם רק לא משבצים אותה לעבודה... אני יודעת שלפי החוק אסור לפטר עובדת בהריון האם זה חל גם על עובדים זמניים? יש לציין כי במשרה בה היא הייתה אמורה לעבוד, נאמר לה שיש קדימות של עובדים מתוך ביה"ס, אך בסופו של דבר סגרו עם מורה אחרת שהיא חדשה (התקבלה לראשונה לעבודה במשרד החינוך לשנה הבאה, ואפילו עוד אין לה תואר) תודה!
אם היא עבדה לפחות חצי שנה ...
אז אי-חידוש חוזה העבודה איתה דורש אישור ממשרד התעסוקה. תקרא את סעיף 9(א) בחוק עבודת נשים: "לא יפטר מעביד עובדת שהיא בהריון וטרם יצאה לחופשת לידה אלא בהיתר מאת שר העבודה והרווחה, ולא יתיר השר פיטורים כאמור אם הפיטורים הם, לדעתו, בקשר להריון; הוראות סעיף קטן זה יחולו הן על עובדת קבועה והן על עובדת ארעית או זמנית ובלבד שהעובדת עבדה אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה ששה חדשים לפחות; לענין סעיף קטן זה רואים סיום חוזה עבודה לתקופה קצובה, כפיטורים.". אני חושב שאי-שיבוץ בעבודה כשהשנה היא כן היתה משובצת, זה כמו אי-חידוש חוזה עבודה. לכן, אם היא עובדת חצי שנה לפחות - אני מציע שהיא לא תוותר להם. שיהיה לה בהצלחה (גם בלידה).

איילאיל

New member
החוק

החוק
אינו מבחין בין עובדת זמנית לעובדת קבועה. יחד עם זאת, נראה, לכאורה, שמשרד החינוך פועל שלא כדין, זאת בהסתמך על המקרה של גאיה קורן נגד ידיעות אחרונות (השופטת פוגל בהליך הביזיון נגד העיתון, בש"א 3953/01 מיום 16.8.01) שם היה מדובר בעובדת שנאסר לפטרה ויש לשמור על תנאי עבודתה, העיתון התחכם בכך ששילם את משכורתה אך ניטרל את העובדת מעבודה בפועל; בהליך הביזיון נפסק ששמירת תנאי העבודה משמעה גם מתן עבודה בפועל. משרד החינוך ככל מעסיק ציבורי מחוייב בהפעלת סמכויותיו בתום לב מוגבר, לכן, על פניו, נראה שהמשרד פועל שלא כדין. אייל

תוספת חשובה

תוספת חשובה
לעניין פיטורי עובדת הרה, ענו לך נכונה, רק אוסיף היבט חשוב אחד: קבלתה של עובדת חדשה מחוץ למערכת וללא הכישורים המתאימים יכולה להוות ביסוס לטענה כי הפיטורים היו בחוסר תום לב. פיטורים בחוסר תו"ל הינם עילה לפיצויי פיטורים מוגדלים ומענק הסתגלות.

אני מסכים, בעקרון, אבל...

תוספת חשובה
לעניין פיטורי עובדת הרה, ענו לך נכונה, רק אוסיף היבט חשוב אחד: קבלתה של עובדת חדשה מחוץ למערכת וללא הכישורים המתאימים יכולה להוות ביסוס לטענה כי הפיטורים היו בחוסר תום לב. פיטורים בחוסר תו"ל הינם עילה לפיצויי פיטורים מוגדלים ומענק הסתגלות.
נכון שקבלת עובדת חדשה (וגם השקר שאמרו לפני כן) מלמדים על חוסר תום לב. פיטורים בחוסר תום לב מזכים בפיצויים על חוסר תום הלב. לאו דווקא ב"פיצויים מוגדלים" (שזה מונח המתייחס להגדלת פיצויי הפיטורים), וכל זה בכלל לא קשור למענק הסתגלות.

בפועל....

נכון שקבלת עובדת חדשה (וגם השקר שאמרו לפני כן) מלמדים על חוסר תום לב. פיטורים בחוסר תום לב מזכים בפיצויים על חוסר תום הלב. לאו דווקא ב"פיצויים מוגדלים" (שזה מונח המתייחס להגדלת פיצויי הפיטורים), וכל זה בכלל לא קשור למענק הסתגלות.
בפועל....
פיצויים מוגדלים הינם פיצויים מעבר למאה אחוז ואחד המקרים בהם עובד יזכה בהם הוא כאשר מדובר בפיטורים בחוסר תו"ל. כאשר עובד מוכיח כי פיטוריו היו בחוסר תו"ל הוא סולל לעצמו את הדרך לזכות בסעדים נוספים, כגון מענק הסתגלות במקום תשלום הודעה מוקדמת רגילה.

תודה רבה לכם ../images/Emo13.gif

תודה רבה לכם

כל הכבוד על ההתייחסות המעמיקה והמהירה!

711ליאם

New member
תשובה בדוקה ממורה עם חוזה בהריון

תודה רבה לכם

כל הכבוד על ההתייחסות המעמיקה והמהירה!
תשובה בדוקה ממורה עם חוזה בהריון
בררתי את העניין, משום שגם אני לא קבועה במערכת, חתומה על חוזה ובהריון ונאמר לי שברמה העקרונית אסור לפטר מורה בהריון, אבל למשרד החינוך יש הסדר מיוחד שבו אם המורה בהריון ניתן לפטרה, כל עוד היא אינה מוכיחה קבלת מורה חדשה לאיזור בו היא עובדת (לא רק באיזור, אלא כל איזור בפיקוח) ללא קביעות. כלומר, אם שובצו לשנת הלימודים מורות עם וותק בלבד ולא נקלטה שום מורה חדשה, אז יכולים לפטרה, אבל אם נקלטה מורה אחת לאיזור ללא קביעות, הם חייבים לתת למורה בהריון את העבודה. אגב, כשאני הודעתי בעבודה על ההריון המנהלת שלי שמחה מאד (היא מאד מעריכה את עבודתי) ויש אמרה: "איזה כייף, עכשיו לא יכולים לפטר אותך ואת שלי לשנה הבאה בוודאות" ורק הייתי צריכה להגיש מסמכים המעידים על יהותי בהריון למפקחת, כך שנראה לי שאפילו הם לא יודעים על האפשרות שיש לפטר אותי והסיקו ישר שאסור. מקווה שעזרתי לך, ליאם!

מצב
הנושא נעול.
למעלה