השיר של הביטלס "טיפש על הגבעה"

השיר של הביטלס "טיפש על הגבעה"

מה המשמעות של המילים של השיר הזה ?
חשבתי על שתי משמעויות שונות לגמרי
אפשרות ראשונה שהשיר עוסק במישהו שחי בסרט שהוא בפיסגה אבל הוא לא
אפשרות שניה שהשיר עוסק במישהו שמזלזלים בו וחושבים בטעות שהוא טיפש אבל הוא החכם והם הטיפשים

®NuLy®

New member
יש לנו כאן מומחה ביטלס

שמוליק?

אני זוכרת שנפגשתי עם השיר פעם ראשונה בשיעורי גיטרה, הייתה לי מורה שהייתה מעריצה מאוד גדולה שלהם.
לא יחסתי אז מספיק חשיבות למילים, אנסה מחר לקרוא אותם.

MY WAY10

New member
הפירוש שלי הוא....

מכיוון שהשיר נכתב בשנת 1967 כאשר העולם היה עדיין סגור לחידושים ולמה שנקרא "חשיבה אחרת", השיר בעצם מתאר את אותם אנשים שניסו לעלות רעיונות אחרים ששונים ומתנגדים לאותם מסגרות התנהגותיות שהיו נהוגות באותה תקופה ולפניה.

Day after day, Alone on a hill, The man with the foolish grin is keeping perfectly still

פול מקרטני היה מושפע מאוד מאדם בשם :Maharishi Mahesh , ניתן לתת דוגמאות נוספות ממנהיגי גורו ומכתות שונות בהודו, חינוך אנתרופוסופי , שיטת אדלר ועוד, ועוד...
לעולם היה קשה לקבל אותם והתייחס אליהם כאל בדיחה....

But nobody wants to know him, They can see that he's just a fool,

אותם אנשים המשיכו למרות כל הבוז שקיבלו להעביר את החשיבה השונה שלהם ואת היחס לעולם כפי שהם רואים ומאמינים בו.

Well on the way, Head in a cloud, The man of a thousand voices talking perfectly loud But nobody ever hears him, or the sound he appears to make

וגם ...

And he never listens to them, He knows that they're the fools ,

אך עם השנים התחלף הדור ואנשים נעשו יותר פתוחים (בעיקר מתסכול של הדרך והנורמות שחינכו אותם הוריהם או בבית הספר) והסכימו להקשיב וללכת אחריהם כשהיום אותם אנשים שהתייחסו אליהם אז כבדיחה סוחבים אחריהם אנשים רבים שמוצאים היגיון רב וחכמה בדברים שהם מעבירים.

תודה רבה

אז אם ככה זה די קרוב לאפשרות השניה שהצגתי למרות שלא ידעתי שפול מקרטני כתב את זה בעקבות מנהיגים רוחנים ו/או פילוסופיים ו/או פסיכולגיים שהציגו חשיבה שונה

השיר נכתב בעקבות המפגש בין הביטלס למהרישי

המהרישי היה גורו הודי שניסה למכור סוג של מדיטציה, למערביים. הוא נהיה דמות טרנדית באותם ימים וכלמיני סלבס הלכו אחריו, כולל הביטלס - לתקופה מסויימת. בשנת 68 הם אף נסעו להודו לאשרם שלו, שם שהו כמה חודשים. בסופו של דבר הם התפכחו ממנו - ראו שהו סתם אדם ולא "גורו" קדוש. אבל השיר נכתב בתקופה בה הם עוד החזיקו ממנו.

MyLennon

New member
כל התשובות למעלה נכונוות

אינספור פרשנויות יש לשירי הביטלס בכל אופן הטיפש המסוגר בעולמו הפרטי מתואר כחכם מכולם וגם התייחסות השיר למהרישי יוגי הם הנפוצים שבפירושים לשיר זה

דרך אגב אני לא מבין איך זה שפשוט לא שאלו אותו ואז המשורר בעצמו היה נותן את התשובה
איך זה שבמשך 44 שנים אף אחד לא שאל אותו את השאלה הזאת באזשהו ראיון ?

®NuLy®

New member
אני חושבת

שמה שיפה בשירים זה שאינספור פירושים, וכל אחד יכול להתחבר לשיר מהמקום שלו ולא משנה מה הייתה ההשראה.
וחוצמזה לביטלס יש כל כך הרבה שירים זה יהיה קשה לשאול על כל אחד מהם לא?

Karina85

New member
...

אני לא חושבת שזה מה שהביטלז התכוונו אליו, אבל מה שהשיר הזה אומר בשבילי הוא שכל האנשים סביב התמהוני חושבים שהוא כל כך טיפש ומוזר, והם ממהרים כל אחד לחייו, אבל בעצם הם חיים במין "מירוץ עכברים" והוא לעומתם יכול לחיות את חייו בשלווה וליהנות מהדברים הפשוטים של החיים... ופשוט לחיות...

But the fool on the hill,
Sees the sun going down,
And the eyes in his head,
See the world spinning 'round.

למעלה