השתתפות המדינה בשכר לימוד

רחל26

New member
השתתפות המדינה בשכר לימוד

בוקר טוב וחג שמח, בספטמבר הקרוב הבנות שלי (תאומות) תלכנה למשפחתון פרטי. למרות שמנהלת המשפחתון נותנת לנו הנחה, הסכום עדיין קצת גבוה. בדקנו את המשפחתונים של ויצ"ו וגם עוד מספר משפחתונים פרטיים, והחלטנו על המשפחתון הזה דווקא, בגלל שאנחנו מכירים היטב את בעלת ומנהלת המשפחתון ובגלל היחס האישי הניתן לכל ילד. האם ידוע לכם/לכן על השתתפות המדינה בשכר הלימוד למשפחתונים שאינם שייכים לויצ"ו? מה צריך לעשות בשביל זה?

hedvalib

New member
הבהרות נחוצות

לידיעתך, 1. המדינה, באמצעות משרד התמ"ת מספסדת את ההורים שילדיהם מבקרים במסגרות חינוכיות מוכרות, במסגרות המופעלות ע"י העמותות הציבוריות שויצ"ו היא רק אחת מהן. ישנם משפחתונים המוכרים ע"י משרד התמ"ת, רשימה מעודכנת את יכולה לראות בדף המידע של משרד התמ"ת באינטרנט. 2. במסגרותפרטיות שאינן מוכרות ע"י משרד התמ"ת ועקב כך גם אינם עומדים בסטנדרטים שהמשרד קובע, המפעילים, קובעים את גובה שכר הלימוד ומכאן שרק הם יכולים לזכות בהנחה או בספסוד. 3. ההכרה של משרד התמ"ת היא לא הכרה בעלמא אלא מחייבת את המסגרת החינוכית בסטנדרטים מסויימים שכולם מיועדים להטיב את השהייה של הילדים במסגרת החינוכית. 4. כל הורה בוחר לעצמו את המסגרת החינוכית לאחר שהבין במה זה כרוך, קרי , לאחר שקבע לעצמומה סדר ההעדפות האישיות. קליטה נעימה, חדוה

yocmm

New member
ועוד טיפה..

חדווה כמובן צודקת בכל מה שהיא אומרת, למרות שבסעיף 3 הייתי מדגיש מאוד את "מיועדים" או אולי, "אמורים" להטיב... :-> בכל אופן, אחת המטרות שהייתי שמח מאוד להשיג, היא בדיוק זאת. שיהיה ניתן לקבל הנחה גם לגנים פרטיים. זה יקטין את הכח של אותן מסגרות מוכרות (ויצו, נעמת, רשת המתנסים...). לך יש את היכולת לספוג את ההפרש במחיר. לא לכולם יש את האפשרות הזו, והם, למעשה כבולים למסגרת הזו. זה מעניק לאותן מסגרות המון כח, שהייתי שמח להקטין בצורה משמעותית. שתהיה להם תחרות אמיתית, תחת אותם כללים. יוסי

hedvalib

New member
המסגרות החינוכיות לגיל הרך

שלום לך יוסי, המסגרות לגיל הרך המנוהלות ע"י העמותות הציבוריות אלה שציינת את שמם וגם אלה שלא, מוכרות ע"י משרד התמ"ת ועומדות בתקנים הן של כוח אדם, הם של איבזור והן של תפריט מאוזן ונכון. המסגרות הציבוריות מפוקחות הן ע"י מפקחות חינוכיות של משרד התמ"ת והן ע"י משפקחות חינוכיות ומנהליות של העמותה המפעילה. אני עצמי שימשתי כמפקחת חינוכית של עמותה ציבורית ויודעת "כמעט" הכל על ניהול מסגרת, על מחוייבויות, ועל עמידה בתקנים ובדירשות חינוכיות. תחרות הוגנת לא יכולה להתפתח בתחום וזה אולי גם לא התחום הנכון לתחרות. מה שהמסגרות הפרטיות צריכות זה פיקוח הדוק ובדיקה שוטפת של ההתנהלות החינוכית, הארגונית וכן ההתעדכנות בתחומי החינוך באמצעות השתתפות הצוות בהשתלמויות אפקטיביות. העניין שלי בחינוך לגיל הרך ועשייתי החינוכית למען שפר השירות נמשכת שנים רבות ובהצלחה מרובה. חדוה

yocmm

New member
היי חדוה

נכון שמסגרות בפיקוח מחוייבות לעמוד בתקנים מסויימים. מקום, בטיחות, תזונה וכד'. נכון גם כן שלמסגרות פרטיות אין שום מחוייבות ושום פיקוח. זה לכאורה מציב את המסגרות הפרטיות במקום נמוך הרבה יותר, מבחינת מה טוב לילד. א-ב-ל כוונות לחוד ומעשים לחוד. בגן שבנותי היו, היה פיקוח. הייתה מנהלת לגן, שהייתה כפופה למנהלת המרכז, שהמצאה כ-10 מטר משם. הייתה מפקחת, והיה ליווי פסיכולוגי ועוד ועוד. כשפרשת ההתעללות נחשפה - כולם גילגלו את עיניהם לשמיים. כולם ממשיכים בתפקידם, ולמעשה, פרט לילדים ולמשפחות, אף אחד לא שילם, ואף אחד לא נתן את הדין. במוסד פרטי, במידה ונחשפת פרשה, קטנה וחמורה הרבה פחות - בעלי הגן ישלמו את המחיר. לכן, יש להם עניין אמיתי למנוע את זה. וכן, אני כן מעוניין שתהיה תחרות אמיתית והוגנת. כך, לכל הארגונים יהיה אנטרס אמיתי להעניק שירות טוב יותר. כך, אולי, מפקחת תבקר בגן טיפה יותר (כיום, ברשת המתנסים, לטענתם, המפקחת נמצאת כשעה בחודש בגן של 4 כיתות. אני מאמין שאת מסכימה איתי שלזה קשה לקרא פיקוח). תראי, לאחר שנחשפה הפרשה, הייתי בין הראשונים שקראו לכל ההורים להשאיר את הילדים בגן. האמנתי שזו הייתה בעיה נקודתית. לאחר כשבועיים, הבנתי שאין להם שום עניין לתקן את הגן. אז החלטתי, יחד עים קבוצת הורים נוספת, לעזוב את הגן. לצערי, היו מספר הורים, שלא יכלו להוציא את הילדים מהגן, משיכולים כלכליים. לטעמי - זה דבר חמור. כך יוצא ש: א. להורים עם בעיות כלכליות, אין כמעט בחירה במסגרת חינוכית. ב. לאירגונים אין שום מוטיבציה להשתפר. תמיד יהיו את האנשים שיהיו חייבים(!) להשתמש בשרותיהם. את זה הייתי שמח להפסיק. וואו, יצאה לי תגובה ארוכה על הבוקר
יוסי

hedvalib

New member
תגובה לתגובה של תגובה../images/Emo13.gif

אז ככה: 1. במשך תקופת עבודתי הקפדתי להגיע למעונות שעליהם פיקחתי ללא כל תיאום מראש. 2. יום פיקוח שלי בעמותה הציבורית בה אני עבדתי היה של 8 שעות במקום ! בכל כיתה תצפתתי על ההתנהלות מס' פעמים באותו היום ולקראת סיום הפעילות כינסתי את הצוות לשיחת סיכום. בכל ביקור השארתי ביוקרת כתובה עם דברים שיש לשפר וכל עם מטלות עד לביקור הבא. 3. כל עמותה ציבורית נתונה לביקורת משרד התמ"ת ולכן מעט תמוה בעיני שלא ננקטו צעדים בגין ההתעללות שעליה אתה מדבר. 4. משרד התמ"ת רשאי (ועושה זאת !) לדרוש החלפת מנהלת למעון אם התנהלותה אינה נכונה/מתאימה. 5. בעניין התחרות, מסגרות פרטיות מתחרות לרוב ביניהן ע"י הוספת פעילויות שלא תמיד אכן מתאימות לגיל הילדים ולצרכים שלהם.כוונתי לחוגים שלרוב אין בהם כל תועלת מעשית לילדים (רוצה דוגמה? חוג ליטוף בעלי חיים. בע"ח כלוא בכלוב במשך מס' שעות. מוצא מתוך הכלוב כדי שכל ילד יגע בו. מרוב רעש, מגע, אור , בע"ח מבוהל ומגיב בצורה שלעתים אגרסיבית. או חוג אנגלית לילדים שאין כל סיכוי בישמעו בביתם את השפה.). 6. יוסי, ברור שלכל אחד יש דעות לכאן ולכאן. ברורו שאיני מנסה לשכנע בצידקת דברי אך ראשית כל יש לשפר ולטייב את הקיים ואחר כך לבנות תוכניות יותר גרנדיוזיות. המציאות שלנו שונה מזו של הסקנדינבים שלהם מעונות ברמה ובאיכות אנושית שונה לגמרי. אני מרשה לעצמי להעיר בשל נסיוני הרב (34 שנות נסיון) בתפקידים שונים אותם מילאתי בהצלחה רבה (עדיין צנועה) הן בניהול, הן בהוראה והדרכה והן בפיקוח. המשך יום טוב לך, חדוה

yocmm

New member
• תגובה לתגובה של התגובה לתגובה...

היי, דבר ראשון, בקשר לפיקוח. תראי, לא הייתי אף פעם מפקח, המידע שיש לי הוא משיחות עים מפקחות, או, במיקרה של רשות המתנסים, ממה ששמעתי אותם מצהירים. את טוענת שיום שלך בגן היה יום של 8 שעות, זה בהחלט מצויין. השאלה היא רק, אחת לכמה זמן יצא לך לבקר בכל גן. אני שואל כי זה באמת מעניין אותי, ולא חלילה כדי "להוכיח". באותו נושא, לא קרה לך אף פעם, שראית משהו שנניח, לא מצא חן בעינייך. לא נלך לקיצוניות של התעללות. אבל חוסר סבלנות לילדים, שחיקה ברורה, או דברים "אפורים". לא טוב, אבל גם לא פלילי. במיקרה כזה, האים הייתה לך האפשרות לדרוש את החלפת המטפלת? הרי ברור שגם אים היא לא ביצעה שום עבירה פלילית, בטח שהיא לא טובה. לא קרה לך אף פעם ששמעת משהו כמו "אי אפשר לפטר אותה, היא מהוועד"? זה לא דברים שנמצאתי. רק לאחרונה פורסם על מיקרה, באחד האירגונים, בו נחשפה פרשת התעללות. הפרשה נחשפה לקראת סוף השנה. המטפלת לא פוטרה בו במקום כדי "לא לפגוע לה בזכויות ובפרנסה". הפרשה גם הוסתרה מההורים, עד למספר חודשים אחרי תחילת שנת הלימודים הבאה, אז הם היו צריכים לתת עדות. ברור לי שגם גנים פרטיים הם לא מושלמים. אים נראה שאני טוען כי "גנים של אירגון הם גרועים וגנים פרטיים - טובים" אז לא התכוונתי לא לזה ולא לזה. אבל כן, אני רוצה שנגיע רחוק. אני רוצה לטייב את הקיים, ולדעתי, אחד הדברים החשובים הוא לאפשר תחרות, ולהעביר את הפיקוח לידי המדינה (טוב, זה שני דברים חשובים ) אגב, לגבי משרד התמת. לא רק שהם לא פעלו מיוזמתםלאחר חשיפת הפרשה, אנו פנינו אליהם. הגשנו תלונה עם רשמת ליקויים שגילינו בגן. עים עבירות שונות שמתבצעות בגן. לא נעשה עם זה כלום. סתם לדוגמה, במשך כל ימי הצילומים, רואים בברור שישנה מטפלת אחת בלבד עים כל הילדים בחצר. בטח שאני לא צריך לספר לך שזה לא תקין. אז מותר לי לשאול איפה היתה המנהלת? מותר. אז שאלתי. ואני עדיין ממתין לתשובה. יוסי,

hedvalib

New member
יוסי, כל שאלותיך נכונות ובמקום

אין לי אלא לברך על היוזמה של הקמת הפורום, אבל אתה ודאי יודע שלא כל המסגרות החינוכיות "חתוכות" ע"פ אותו דגם. לא כל המנהלות מתנהלות כפי שהתנהלה אותה מנהלת x. כמו שיש מורות בכל גווני הקשת כך יש מטפלות. יש טובות מאד ויש פחות. כן, במדינת ישראל אותה זכות המוקנית לעובד היא טובה וגם גרועה באותה מידה. הבטחת זכויות העובד - דבר מצויין, אבל, הבטחת זכויות העובד על גב ילדים (במקרה שלנו) או כל גב דורשי שירות אחר זה ממש מחדל ולאיש אין יכולת לשנות זאת. אלה זכויות מעוגנות בחוק. אבל, שוב אבל, ניתן לזמן עובד/ד שסרח לבירור ואם יהיו 3 מכתבים המתריעים על התנהלות לא תקינה שום זכות מקדמית לא תעמוד לזכותו/תה. אני יכולה לפירוש להגיד, שכאשר ראיתי דבר מה לא תקין, מיד הערתי ולא רק בעל פה אלא השארתי מכתב ושלחתי את ההעתק לתיק האישי של העובדת. קרה מקרה שאף זימנתי עובדת לבירור עם ההנהלה והועד בשל מה שראיתי . העובדת ננזפה , ההערה נרשמה בתיק האישי. מאז....חל שינוי משמעותי בהתנהלותה. בעניין משרד החינוך, היה נסיון כזה לאגד את המסגרות הפרטיות תחת חסות משרד החינוך. המסגרות הפרטיות נדרשו לעמוד בתקנים מסויימים והם לא הסכימו. לכן, הדבר נפל. היו גם נסיונות וולונטריים של ארגון פיקוח של משרד החינוך על גנים פרטיים. גם נסיון זה שבק חיים. אתה ודאי יודע שמשרת החינוך "מכיר" בצורך לחינוך ילדים "רק" החל מגיל 3 ולא קודם. עדיין שאריות של דעות קדומות. בעניין אי תפקוד משרד התמ"ת, אני תמהה. אני מכירה את המשרד ואת אופן פעילותו. אני מכירה צד אחר שלהם. כמובן שיש מחוזות שונים ואנשים שונים. איני יודעת מאין אתה ועל איזה מחוז את מלין. אתה כותב שהילדים שהו בחצר עם מטפלת אחד בלבד, על כמה ילדים אתה מדבר? אתה ודאי יודע שלכל מטפלת יש קבוצה של ילדים שהם "הילדים שלה" והיא מפעילה אותם למשך כל היום. אם היא היתה "רק " עם הילדים שלה בחצר זה היה תקין לחלוטין. אבל, אם היו יותר ילדים, אכן יש מקום לשאלתך, היכן היתה המטפלת השניה או היכן היתה מנהלת המסגרת. נתראה כאן בהמשך, חדוה

yocmm

New member
טוב, אני חושב שאנחנו פחות או יותר מסכימים....

מה שעומד מולי, הוא קודם כל טובת הילד. גם אים זה בא על חשבון זכויות המטפלות. תראי, אים במוסד כלשהו, צריך, על מנת לפתר עובדת שסרחה, וסורחת, התליך של שלושה מכתבים, אז בואי נצא מנקודת מוצא הכי טובה, המפקחת מגיעה מידי חודש לגן. עדיין, מאז הפעם הראשונה שהיא ראתה את מה שראתה, יעברו עוד שלושה חודשים(!) עד שינקט צעד מעשי כנגד אותה מטפלת. זו לא אשמת המפקחת, כמובן. בגן פרטי, ניתן לפטר אותה המיום להיום. כמובן, שבגן פרטי, אף אחד לא מבטיח לי שבכלל יראו את זה, או שההתנהגות הזו תיחשף. אז יש לכאן ולכאן. לגבי משרד התמת, אני גר הרמה"ש, ולכן אני מניח שאנו שייכים למחוז ת"א. (אמא אחרת מהגן דאגה לנושא הזה, כך שבו אני פחות מעורב). כשאני כותב שהילדים היו בחוץ עים מטפלת אחת, אני מתכוון לכל הילדים. פרט, אולי, לילד או שניים שישנו - כלום היו בחוץ עים מטפלת אחת, והגן אפילו לא ניסה לנמק את זה, אחרי שהפרשה התפוצצה. המטפלת השניה שטפה את הגן. מסתבר שזה היה הנוהל כל השנה, וגם השנים שעברו. המיקרה שלנו, אנחנו מגברים על כ13 ילדים(!) אים משהו יוכל להסביר לי איפה משרד התמת בכל הסיפור הזה, אני אשמח מאוד... את יודעת מה הכי עצוב לי בסיפור הזה, שאים רבע מהאנרגיות השם השקיעו ב"לסבן" אותנו הם היו משקיעים בליצור גן טוב, כניראה שזה היה בין הגנים הטובים בארץ. רק אחרי שהיו צילומים והגיעה משטרה והמטפלות האחרות היו בשוק ובפחד(מתלונה כלפיהן) התחלנו לשמוע ולגלות. יוסי

למעלה