התלבטות/תיאוריה/עזרה???????

0100

New member
התלבטות/תיאוריה/עזרה???????

מהילדות אני זוכרת שתמיד התלבטתי בשאלה : מה עושים כשנופל ריס?? היו לי שתי תיאוריות: אחת-אם אעיף חזק בכל הכוח את הריס המשאלה תתגשם, כי אני רוצה בזה בכל מאודי. שניה-אני בקושי צריכה להתאמץ כשאני מעיפה את הריס, כי אם המשאלה שלי נועדה להתגשם היא תתגשם בין כה וכה.. אשמח לשמוע דעות/תיאוריות של אחרים בנושא ..

hungry penguin

New member
לכוח רצון אין השפעה על המציאות

כמה שלא תרצי, כללי הפיזיקה לא ישתנו. זה לפחות בתפיסה שקיים יקום אובייקטיבי. לכל היותר, אם תתאמצי, את תראי את היקום בצורה שונה. אבל הוא ישאר כמו שהוא. אני אומר את זה, כי עובדה שיש משוגעים ומוסכם על כולנו שתפיסת המציאות שלהם מוטעית - כך שיש מציאות אובייקטיבי שאינה תלויה במצבנו הנפשי\רצוני. אבל, מה כן - וזה קשור לפסיכולוגיה בכךך - כוח רצון יכול לשנות את ההתנהגות שלך, וההתנהגות שלך יכולה להשפיע על העולם. ובעצם, למה הנחתי שאת\ה בת? מילא.

longshut1

New member
אתה יכול להרחיב מעט על המשוגעים?

כתבת: "כי עובדה שיש משוגעים ומוסכם על כולנו שתפיסת המציאות שלהם מוטעית -" אולי תאיר את עיניי בקשר למשוגעים,ולמה בדיוק מוסכם על "כולנו"?

hungry penguin

New member
משוגעים

"אלו שמוחם אינו מתפקד באופן תקין." הגדרה מילונית. לא מוגדר היטב, שכן מהו האופן התקין? הגדרה יותר טובה: "אלו שתפיסתם את המציאות מעוותת." יש לך הגדרה שלישית? כי אני מוכן להתפשר. אבל בהקשר של הדיון, הנקודה שלי היתה שמקובל על רוב האנשים שיש מציאות אובייקטיבית שאינה תלויה במצב המנטלי של האדם. לצורך העניין, תחשוב על פעם שחשבת שמשהו הוא בגודל מסויים מרחוק או מתמונה, אבל כאשר התקרבת גילית שטעית. האם אתה טוען שהגודל השתנה, או שהתפיסה שלך השתנת?

Lu Tze

New member
ההגדרה המילונית טובה

ההגדרה שלך דווקא גרועה. "אלו שתפיסת העולם שלהם מעוותת", לפני כמה מאות שנים חשבו שהעולם הוא שטוח, זוהי תפיסת עולם מעוותת, גם היום בטח יש דברים שכולם מחשיבים כנכונים בעוד שלמעשה הם לא נכונים. ההגדרה המילונית מגדירה אדם משוגע בצורה חלקית אבל נכונה. יש אנשים שאין להם איזון כימי במח ולכן מוחם אינו מתפקד כראוי. כמו-כן יש גם אנשים שאצלם יש בעיה פסיכולוגית ולא כימית, ואת אלה יותר קשה להגדיר.

סליחה.... מה זה משוגעים?../images/Emo12.gif

ואיך "מקובל" לתפוס את המציאות? מה "מקובל" על כולם? אני מציעה לקרוא את הספר "וורוניקה רוצה למות" או משהו כזה, אינני זוכרת את השם, של פאולו קואלו. יש שם דבר או שניים לחדש לידידי!

קטע מהספר../images/Emo63.gif

זה האמנם ארוך אבל שווה את הקריאה ובכלל אני מאוד ממליצה לקרוא את הספר הזה ורוניקה מחליטה למות- "ורוניקה חזרה למיטתה וחיכתה שהשומרת תשקע שוב בספר שלה. מה זה משוגע? לא היה לה מושג, כי השתמשו במילה הזאת באופן אנרכי לחלוטין: למשל, נהגו לומר שספורטאים מסויימים הם משוגעים מפני שהם רוצים לשבור שיאים. או שאמנים הם משוגעים כי החיים שלהם בלתי- מוגנים, בלתי- צפויים ושונים מחייהם של כל ה"נורמליים". מצד שני, ורוניקה כבר ראתה בחייה בני-אדם הולכים כמעט עירומים בחורף ברחובות לובליאנה מטיפים לסוף העולם, דוחפים עגלות סופר מרקט מלאות שקיות וסמרטוטים. היא לא הייתה עייפה. לפי דברי הרופא היא ישנה כמעט שבוע, הרבה זמן למי שרגיל לחיים שאין בהם ריגושים גדולים אלא סדר- יום נוקשה ושעות מנוחה קבועות. מה זה משוגע? אולי מוטב שתשאל אחד מהם. ורוניקה התכופפה, הוציאה את המחט מזרועה והתקדמה עד לזדקה, בעודה מנסה להתעלם מקיבתה המתהפכת; היא לא ידעה אם סיבת הבחילה היא ליבה שנחלש או המאמץ שהיא עושה. "אני לא יודעת מה זה משוגע", לחשה ורוניקה. "אבל אני לא משוגעת. אני מתאבדת שנכשלה." "משוגע הוא מי שחי בעולם שלו. כמו הסכיזופרנים, הפסיכופתים ומי שיש להם מאניה. כלומר, אנשים שהם שונים מהאחרים." "כמוך?" "בכל אופן", המשיכה זדקה, מאמינה פנים שלא שמעה את השאלה, "בטח שמעת על איינשטיין, שאמר שאין זמן ולא חלל אלא איחוד של השניים. או קולומבוס, שהתעקש, שמצידו השני של הים אין תהום אלא יבשה. או אדמונה הילרי, שהיה בטוח שהאדם יכול להגיע לפיסגת האוורסט. או להקת החיפושיות, שעשו מוסיקה שונה והתלבשו כמו אנשים שחיים לגמרי מחוץ לתקופה שלהם. כל אלה- ואלפי אחרים- חיו גם הם בעולם משלהם." ´המשוגעת הזאת אומרת דברים של טעם´ חשבה ורניקה וניזכרה בסיפורים שאמא שלה נהגה לספר על קדושים שנשבעו שהם מדברים עם ישו או עם הבתולה מריה. האם הם חיו בעולם משלהם? "פעם ראיתי אישה בשמלת מחשוף אדומה ועיניים בוהות הולכת ברחובות לובליאנה בקור של חמש מעלות מתחת לאפס. חשבתי שהיא שיכורה והלכתי לעזור לה, אבל היא סירבה לקבל את המעיל שלי." "אולי בעולם שלה היה אז קיץ; ואולי הגוף שלה היה חם בגלל התשוקה למישהו שחיכה לה. אפילו אם האדם הזה היה קיים רק בהזיה שלה, הייתה לה זכות לחיות ולמות כפי שהיא רוצה, נכון?" ורוניקה לא ידעה מה לומר, אבל דבריה של המשוגעת נראו לה הגיוניים. מי יודע, אולי היא האישה שהלכה עירומה למחצה ברחובות לובליאנה? "אני אספר לך סיפור", אמרה זדקה. "מכשף רב-עוצמה רצה להרוס ממלכה, ולשם כך שפך שיקוי-פלא אל הבאר שכל התושבים נהגו לשתות ממנה. כל מי ששתה מן השיקוי היה נהפך למזוגע. "בבוקר המחרת שתתה כל האוכלוסייה מן המים וכולם השתגעו- חוץ מהמלך, כי לו ולמשפחתו היתה באר מיוחדת והמכשף לא הצליח להגיע אליה. המלך המודאג ניסה להשתלט על האוכלוסייה ופירסם סידרה של צווים שנועדו לפקח על ביטחון הציבור ובריאותו: אבל גם השוטרים והפקחים שתו מן המים הנגועים. הם חשבו שהחלטות המלך מגוכחות והחליטו לא לקיים אותן בשום אופן. "כששמעו תושבי הממלכה על צווי המלך, הם היו בטוחים שהוא השתגע והתחיל לכתוב דברים חברי היגיון לגמרי. הם הלכו לארמון בצעקות ודרשו ממנו לוותר על כיסאו, אבל המלכה עצרה בעדו ואמרה: ´בוא נלך עכשיו לבאר ונשתה ממנו גם אנחנו. כך נהיה משוגעים בדיוק כמוהם.´ "וכך היה: המלך והמלכה שתו את מי השיגעון ומיד התחילו לומר דברים חברי היגיון. ומיד חזרו בהם נתיניו של המלך מכוונתם להדיח אותו: עכשיו, כשהמלך מפגין חוכמה רבה כל כך, מדוע לא להשאיר אותו על כיסאו? "המדינה המשיכה בחיי השלווה שלה, אף שהתנהגותם של תושביה היתה שונה מאוד מההתנהגות של השכנים שלהם. והמלך הצליח למלוך עד סוף ימיו" מה עכשיו

longshut1

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo24.gifמצטטת מהתנ"ך שלי?

כל הכבוד גילי,באמת שהוצאת לי את המילים מהפה,וגם עשית לי את היום כשהזכרת לי לדפדף בתנ"ך הזה מדי פעם. שיהיה לך יום הכי נפלא שבעולם!

hungry penguin

New member
לא רע ../images/Emo45.gif

אבל אין מקום לעלבונות. זה לא שקראתי לשחור כושי. קראתי למשוגע משוגע.

למה את צריכה להתעסק בזה?

אני מאמינה שכל עוד את שולחת את הריס הזה לעולמו עם המון אהבה הוא יצמח להיות פרח יפהפה בעתיד :) כל אחד והדרך המועדפת עליו לשלוח את הריס...

למעלה