התקדמות

הגיעה עכשיו גם תגובה מ"עלית"

טל שלום, אני מודה לך על פנייתך דרך אתר עלית. הצעתך לשינוי הכיתוב על גבי אריזות מוצרי עלית הועברה לגורמים הרלוונטיים בחברה, להמשך בדיקת הנושא. כרגע, ברצוני להודות לך על שהעלית את הרעיון בפנינו. הנכם מוזמנים להיוועץ בשירות הצרכנים של עלית בכל שאלה לגבי רכיב כזה או אחר. אני מקווה להמשיך לראותך בין לקוחותינו הנאמנים. בברכה, עדי אלרון, שירות צרכנים

היוזמה שלי אינה מושלמת

וברור שיש לה חסרונות, שהעיקרי שבהם הוא חוסר הגמישות של הגדרה כוללנית. חסרון זה לא מצוי בהצעתו של "אוריאלי", אבל כאמור אני לא חושב שהיוזמות סותרות זו את זו. במכתב שכתבתי פירטתי: חלב, בשר, דגים, ביצים, E, דבש אני כרגע לא מצליח לחשוב על משהו מהחי שלא מופיע ברשימה. אני מודע לכך שנושא הדבש שנוי במחלוקת. אבל פרט לכך, למיטב ידיעתי, אף טבעוני שלא מקפיד על E לא יסבול מזה שהוא יידע שמוצר מסויים לא מכיל E מהחי. טל

TheFinalCow

New member
אם אתה מתעקש....

אני לא יודעת לאיזה עומק אתה מתכוון להיכנס עם היוזמה שלך, אבל יש כל מיני דברים שבאים מתעשיות שמנצלות את בעלי החיים אבל לא מבעלי החיים עצמם - לנולין (שמן שמופק מצמר) ושעוות דבורים הם שתי דוגמאות לכך. בגלל שיש כל כך הרבה סוגים של טבעונים זה מאוד קשה לסווג משהו כ"טבעוני" כי תמיד יהיה מי שזה לא יהיה טבעוני במידה מספקת בשבילו... יש כאלה שמחרימים סוכר לבן, סרטי צילום וכו', ויש כאלה שמחרימים כל מה שמגיע מחברות שמנצלות בעלי חיים (ולי אישית לא ברור ממה הם חיים)... שאתה אומר E מה הכוונה? מה שלחת להם במכתב בנוגע לE?

urilei

New member
פשוט מאוד...

זה נראה לי סתם יטריד את החברות ויגרום לאיזשהו חוסר ארגון מצידנו. וכן, היוזמה שלי יותר כוללנית ומסודרת ואת ההסברים כבר כתבו פה. אני שוב שואל (שאלה רטורית) אתה באמת סומך על כל החברות שיחליטו על דעת עצמם מה צמחוני/טבעוני ומה לא? המצב כיום הוא שמרבית האוכלוסיה חיה בדעה שצמחונים אוכלים דגים, ורבים מהם כמעט ולא יודעים דבר על טבעונות.

אם פשוט - אז כדאי שתסביר...../images/Emo26.gif

כי אני לא הבנתי מה האלטרנטיבה על קבלת הצהרות מהחברות עצמן? (ושוב - עד כמה שאני יודע כך פועלים במדריך הקוסמטיקה) ברור שעדיף לנו שיהיו פקחים שיסתובבו במפעלים ויוודאו באיזה חומרים משתמשים... וברור שיהיה נחמד לעשות בדיקות כימיות מדגמיות ולבדוק מה באמת מכילים המוצרים... אבל ברור שהאפשרויות הללו לא עומדות בפנינו...
אז השאלה שלי היא - מה האלטרנטיבה שלך במקום קבלת המידע מהחברות עצמן?...

urilei

New member
לא הבנתי אותי

ראשית, בקשר לפקחים - הלוואי שנית, את המידע בכל מקרה נצטרך לקבל מהחברות, אבל אנחנו לא צריכים להשאיר להם את תפקיד קביעת הקרטריונים מהסיבות שפרטתי בהודעה האחרונה (שעליה הגבת). כי כשאתה שואל בן אדם ממוצא אם זה צמחי אתה מסתכן בתשובה "כן" שמאחוריה עומד "בטח צמחי, אין בזה בכלל בשר, רק עצמות טחונות של דגים, חומר קרישה מכליות של עטלף וקצת ביצים, מה? לא צמחי?" או שבכלל יכולים להבין אותנו אחרת, למעשה, "צמחי" זה לא משהו ששייך בכלל לצמחונות. אם במוצר מסויים יש מרכיבים כימיים שונים (שאולי אנחנו לא מעוניינים לאכול, אבל זה לא קשור) זה הופך אותו לבלתי צמחי, אבל לא לבלתי טבעוני. או כמו שאמר לי פעם איזה מוכר, זה כמו להיכנס לחנות ולהגיד "תן לי צינור בשביל קולה" (בתגובה לבקשתי: "יש לך כבל AV?"). או במילים פשוטות, אתה נותן למוכר להחליט איזה צינור של קולה אתה רוצה.

תן לי קצת יותר קרדיט...

אני פירטתי בדיוק למה הכוונה ב"צמחי" (על סטיות ימינה ושמאלה אפשר להתווכח, אבל אל תגזים, יש דברים שברור שהם מחוץ לתחום - ביצים, ג'לטין וכו') בין אם אתה אוהב את זה או לא, אין לך ממש ברירה ואתה נאלץ - כן גם אתה ! - לתת אמון דל את הממרח של טופוטי - לך תדע, אולי עבדו עליך ויש בזה חלב, כשאתה טועם את המיונז ללא ביצים של שיזן, אולי יש בזה קצת חלמון וכשאתה אוכל את הביסלי, את הפסטה, את הלחם במכולת ואת הפלאפל אצל "משה" - אתה נותן אמון. אין מה לעשות ! - לחשוב אחרת, זה קצת פראנואידי, לא ? ומן הסתם, לכל חברת ענק כזו יש סוללה של מהנדסי וטכנאי מזון שיכולים ללמד אותך וגם אותי בדיוק מאיזה מקור מגיע כל רכיב ורכיב, אז ככה שגם כדאי שלא תזלזל באינטלגנציה של חברות המזון. ואגב, היוזמה הברוכה שלך - מניין יהיה לך הבטחון הגמור בכל מוצר שתכניס (ואני אשמח לעזור בפרוייקט, אגב) ? - אתה מתכוון לשלוח כל מוצר לאנליזה כימית ? או שאולי תסתפק בהצהרה של היצרן ובהגיון הטוב שלך לגבי מה אומר כל רכיב ורכיב שמופיע ע"ג האריזה (שגם את אותה רשימה, אני רוצה להזכיר לך, היצרן הכין) אני לא בא לתקוף - חלילה ! אני פשוט לא מבין למה אתה שולל שלילה כ"כ גדולה את מה שאני עושה. טל

urilei

New member
אני לא שולל את מה שאתה עושה

אני פשוט לא חושב שיש טעם לעשות משהו כשמנסים לעשות משהו גדול יותר שכבר יכיל אותו בתוכו. כמובן שאת המכתבים ששלחת כבר שלחת ואין מה להתווכח עליהם. רוב ההודעה שלך מדברת על חוסר אמון בדיווח החברות שלמעשה כלל לא דיברתי עליו... אם תקרא את ההודעות שלי אתה תראה שחוסר האמון היחיד שיש לי בחברות זה לתת להם להגדיר את הקרטריונים. את זה אנחנו צריכים לעשות

אכן... ודוביק:../images/Emo26.gif

תקרא מה שכתבתי על ממציא טבעול - מהנדס מזון מדופלם... זה לא שהוא לא יודע שטבעול מכיל ביצים - הוא פשוט לא מבין איך זה קשור לזה שטבעונים לא אוכלים מוצרים מהחי...
ואם הוא הצהיר על טבעול כמזון לטבעונים.... מה יגידו אזובי-הקיר...

urilei

New member
אתה יודע מה...

בוא לפני שאנחנו בכלל ממשיכים תגיד לנו מה הנוסח ששלחת... אולי השקעת מספיק בשביל שאני בכלל אוכל לוותר על נוסח משלי...

למעלה