התקנת דרייבר מהרשת

התקנת דרייבר מהרשת

שלום.
לאחרונה התקנתי במחשב הנייד הישן שלי, מערכת KUBUNTU.
התוכנה די מוצאת חן בעיניי, אבל היה ברור לי שאין שום דרייבר גראפי שמותקן.
הקלקתי על EXTRA DRIVERS, וצוין שם שאין שום צורך בדרייברים קנייניים או משהו בנוסח דומה. אבל זה כמובן לא נכון, מפני שכל פריטי המ"ה היו גדולים במיוחד, והיה ברור שצריך דרייבר חיצוני כלשהו.

מדובר בכרטיס גראפי מסוג SIS M661. ולא ברור לי אם בכלל קיים דרייבר לינוקס מכל סוג לכרטיס הגראפי הזה.
איך שלא יהיה, זה מעניין אותי לדעת איך מתקינים דרייבר שהורד מהרשת או הוסף בעזרת USB.
אפשר לקבל איזו תגובה או הסבר לגבי התקנת דרייבר חיצוני?

BravoMan

Active member
כמה הסברים:

1. זה שהכל "גדול מידי" אינו בהכרח אינדיקציה שאין דרייבר.
אולי אתה פשוט צריך לכוון את הרזולוציה.
אני לא זוכר איך נראית תוכנת ההגדרות ב-Kubuntu (אני משתמש בממשק שונה), אבל אם תחפש בתפריט משהו כמו Display או System Settings בוודאי תמצא.

אם אינך יכול להגדיל את הרזולוציה דרך הגדרות, אז באמת צריך לחפש דרייבר שונה.

2. extra drivers אומר שימוש בדרייברים לא חופשיים, בד"כ של היצרן.
זה לא נחוץ עבור כל הכרטיסים, למשל, ל-Intel יש תמיכה מצוינת בלי זה.
Kubuntu מגיעה עם הרבה דרייברים חופשיים מובנים.

אבל, נראה שהכרטיס שלך לא מבוסס Intel.
גיגול מהיר מראה שמצב התמיכה בו בעייתי, אבל לפני שנמשיך לפתרון בוא ננסה קודם כל לוודא מה באמת יש במחשב שלך:
פתח מסוף וכתוב את הפקודה הבאה:
lspci -nn

תדביק פה את הפלט שיצא.

3. יש כל מיני דרכים להתקין דברים ב-Kubuntu.
בגדול, אם יש לך חבילת deb (כלומר קובץ עם סיומת deb) לחיצה כפולה עליו תפתח את תוכנת ההתקנה.
אם מצאת דרייבר שמסופק בקובץ מסוג אחר, שיטת ההתקנה תלויה בסוג הקובץ.
זה יכול להיות קובץ ריצה (כמו EXE) ואז צריך להריץ אותו (כנראה עם sudo), או זה יכול להיות קובץ tar.gz או tar אחר כלשהו שזה קובץ דחוס שיש לפרוס (כמו rar).

בד"כ המקום שסיפק לך את הקובץ (למשל אתר של יצרן הכרטיס או המחשב) אמור לספק הוראות שימוש בו.

בינתיים הסרתי את המע'

חשבתי כבר שלא אקבל תשובה.
&nbsp
כל זמן שהקובונטו היה מותקן במחשב שלי, הגעתי אל דף עם אפשרויות רזולוציה, אבל לא הצלחתי לשנות את הרזולוציה הנמוכה. זה היה אזור "רדום".
&nbsp
מה שלא ציינתי- כל זמן שהרצתי את קובונטו כ LIVE CD, הכל היה נראה בסדר, אבל היה אטי להחריד.
כשהתקנתי את קובונטו על הדיסק הקשיח, המהירות תפעול נהייתה בסדר, אבל הרזולוציה הפכה לנמוכה במידה רבה מדי וחלק מהפריטים נראו די גדול.
התפריט התחל של קובונטו היה די גדול ותפס את מלוא גובה המסך.
&nbsp
כעת אני כבר לא יכול להריץ פקודות מפני שהסרתי את ההתקנה.
&nbsp
תודה על התשובות.

BravoMan

Active member
טוב, הפורום הזה לא פעיל במיוחד...

מוזר.
אם ה-LiveCD מצליח להריץ את הדרייבר הנכון, אין סיבה שמערכת מותקנת לא תמצא ותשתמש בו.
זה טבעי שה-LiveCD יעבוד לאט בגלל שקריאה מ-CD אטית יותר מקריאה מהארד דיסק, וגם המידע על ה-CD דחוס.
&nbsp
אם בכל זאת תרצה להתנסות עוד, תוודא שאתה משתמש בגרסה הכי אחרונה.
תמיכה בדרייברים שונים משתפרת מגרסה לגרסה.
אם לקחת גרסה ישנה מתוך מחשבה שכמו ב-Windows היא תהיה קלה יותר עבור מחשב ישן, אז זו טעות.

היה לי משהו דומה עם אובונטו

אני רק מעדכן שהיה לי משהו דומה עם אובונטו 17.10.
אכן, היה מותקן דרייבר לינוקס כלשהו לכרטיס מסך שאובונטו לא מזהה.
לא הייתה אפשרות לשנות את הרזולוציה הנמוכה של המערכת.
עיינתי בפורומים אחרים של לינוקס והבנתי שאפשר לסדר את זה דרך הטרמינל. אבל זה נראה לי מסובך מדי עבורי.

למעלה