זה עולה כסף לשמר דם טבורי??

זה עולה כסף לשמר דם טבורי??

חשבתי שזה תהליך חינמי. זה ממומן ע"י קופות החולים? מה ההגיון בזה עם לא??

עלויות שימור מנת דם טבורי: בבנק פרטי ובבנק ציבורי

שלום רב,
תהליך שימור מנת דם טבורי כרוך בפעולות רבות:
1.איסוף הדם מחבל הטבור ע"י המיילדות. (פרוצדורה רפואית לכל דבר הכרוכה בתשלום)
2.שינוע מנת הדם הטבורי מכל בית חולים בארץ לבנק הדם הטבורי
3.עיבוד המנה (כל מנה עוברת קרוב ל-300 תהליכים במעבדה עד להקפאתה).
4.בדיקות לאיתור ממצאים חיידקיים ו/או ויראליים.
5. הקפאה (הן של מנת הדם הטבורי והן של שתי מבחנות דם ורידי מהאם)
6. אחסון המנה.

העלות עבור פעולות אלו משולמת גם בבנק ציבורי (ע"י המדינה) וגם בבנק פרטי (ע"י ההורים):
להורים ששומרים דם טבורי למשפחה בבנק פרטי - ישנם החזרים כספיים מקופות החולים השונות עבור שימור דם טבורי (תכניות: "פלטינום", "מכבי שלי" ו"שיא" של מאוחדת) וכן החזרים מביטוחי בריאות פרטיים בנספחים אמבולטוריים מסוימים). מנת הדם הטבורי הינה קניין אישי פרטי ובלעדי של ההורים, אם חלילה יזדקקו לה הוצאת המנה מהבנק אינה כרוכה בתשלום.
להורים שתורמים דם טבורי לבנק ציבורי - ההורים התורמים מוותרים על זכויות הקניין והמנה עוברת לבעלות המדינה. תרומה כשמה כן היא - ללא עלות אך יחד עם זאת אין הבטחה להורים שהמנה אכן תוקפא ואין הבטחה שהמנה תימצא להם אם חלילה יזדקקו. המנה תיכנס למאגר ציבורי ועלותה עבור אדם שיזדקק לה היא כ-30 אלף דולר.

Ofri232

New member
כלומר- אם היא בבנק ציבורי, היא כבר לא שלי?

אין לי שום זכויות עליה?
למה שאנשים יעדיפו לתרום לבנק הציבורי?

אגב זו דיי חוצפה לדעתי.

תרומה לבנק הדם הטבורי הציבורי מחייבת חתימה על ויתור זכויות

שלום עופרי,

הבנת נכון. הורים שתורמים את מנת הדם הטבורי לבנק הציבורי חותמים על כך שהם מוותרים על הזכויות על המנה.
צירפתי בקובץ את "ההסכמה מדעת לתרומת דם חבל טבור לבנק דם טבורי ציבורי" . ראי סעיף 7 להסכמה מדעת : "אני מוותרת על כל זכות במנה, לרבות הזכות לקבלת מידע אודות גורל המנה או הזכות להורות על השימוש בה."
כן , לתשומת ליבך סעיף ט' להסכמה מדעת:
מנה שנתרמה לבנק דם טבורי ציבורי לא תוכל להישמר בלעדית עבור היילוד או בני משפחתו, אך אם חלילה יצטרך מי מבני המשפחה השתלת תאי אב, והמנה עדיין תהיה בבנק ותימצא מתאימה- ניתן יהיה לעשות בה שימוש.

לשאלתך מדוע לתרום לבנק הציבורי ? תרומת דם טבורי הינה מבורכת משום שהיא עשויה להציל את חייו של אדם אחר. במידה וההורים החליטו שלא לשמור את הדם הטבורי של תינוקם עבור המשפחה מסיבה כזו או אחרת , מדוע לא לתרום ולהציל חיים ?? צריך לזכור שדם טבורי שלא נאסף בלידה, נזרק לפח יחד עם השליה וחבל הטבור. על-כן, חשוב שכל זוג הורים ישקול את אפשרות שימור מנת הדם הטבורי למשפחתם ובמידה והחליטו שלא לשמור , בהחלט מומלץ לתרום!

שבוע טוב ומבורך

למעלה