זיכרון

• פותח הנושא lt17
  • פורסם בתאריך

lt17

New member
זיכרון

שלום, רציתי לדעת אם יכול להיות מצב בו קורה משהו די טראומטי או יוצא-דופן בתקופת הילדות, אבל אח"כ הזכרונות כ"כ עמומים שכבר האדם לא בטוח אם זה באמת קרה? אני שואל כי אני נמצא בערך במצב הזה. אני בן 18, ויש לי זכרונות מטרידים מגיל 7 או 8 בערך... הסיטואציה בהם ברורה, אבל בגלל שזה היה לפני הרבה זמן ואני זוכר ממש מעט אני כבר לא בטוח אם אני מדמיין את זה או שזה באמת קרה... מצטער אם סיבכתי קצת את השאלה, תודה מראש, ליאור.

lt17

New member
הערה:

שאלתי גם בפורום 'ייעוץ פסיכולוגי' פה בתפוז ולפי מה שהבנתי אז אין דרך לדעת אם זה זיכרון מודחק או סתם דמיון מפותח. אשמח בכל זאת לתשובה, כי האנשים שם מאוד חלוקים בדעתם.

יש משהו עוד יותר חשוב

ל-lt17 שלום רב. תראה, יש כל מיני אפשרויות מבחינת הזיכרון. יכול להיות שה"הבזקים" האלה שמטרידים אותך הם זכרונות אמיתיים וחלקיים של דברים שחווית באמת, בתקופה שהיית מאד צעיר או שהחוויות היו קשות עבורך לעיכול ואז אתה זוכר רק חלק מהן. יכול להיות גם שההבזקים האלה לא התרחשו במציאות והם בעצם מן "עריכה" של המוח שלך כמו בסרט.לא ידוע לי על דרך מסוימת דרכה ניתן לדעת בוודאות האם זה כך או אחרת, למעט היפנוזה, שלמרות שאיני מומחית לכך, לא נראה לי שגם היא מספקת תשובה וודאית. מה שאני חושבת שמבחינת מה שאתה צריך לעשות עם זה ומבחינת ההשפעה של זה עליך- אין בעצם הרבה הבדל (אלא אם כן חשוב לך מאד לדעת מה היה באמת במקרה כמו התעללות כלפיך או משהו דומה לזה). כי בוא ונבין מדוע: הרי אם המוח שלך יצר משהו שלא קרה באמת, הרי הוא לא סתם בחר במשהו מסויים ולא במשהו אחר. זה הרי משקף איזה שהוא הלך רוח או הרגשה שיש לך אשר יצרו את ה"זכרונות" האלה. ומה שאני חושבת הוא שאם הזכרונות האלה (האמיתיים או הדמיוניים) מטרידים אותך, אז יש לטפל בהם בעצם באותה צורה, ולנטרל את השפעתם עליך. בטיפול נרטיבי נעשה ברור מקיף ועמוק של הזכרונות האלה, ואתה בעצם לומד להכיר את דרך פעולתם והסיטואציות בהם הם משפיעים עליך. אתה בעצם לומר ליצור "מערכת יחסים" חדשה עם הבעיה הזו. מאחלת לך כל טוב ואשמח לענות על שאלות נוספות, ברוך הבא לפורום, רינה בלום.

lt17

New member
צודקת

המקרה אכן היה דומה להתעללות (אבל לא בדיוק, ולכן המילה 'דומה'), אבל האמת - זה לא כ"כ מטריד אותי ביומיום ברמה שאני חייב לדעת. כמובן שהייתי שמח לדעת אם זה באמת קרה או לא, אבל זה יש דברים שיותר מטרידים אותי כרגע, וגם אם אדע את האמת, זה ממש ישנה לי הרבה בחיים. תודה רבה על התשובה.

lt17

New member
תיקון טעות:

זה לא ממש ישנה לי הרבה את החיים.

ומה עכשיו?

עכשיו נראה לי שאתה צריך להחליט האם מה שמפריע לך באמת, שווה בדיקה או ברור אצל איש מקצוע, כדי שאולי תשתחרר מזה ותלך הלאה. רינה בלום

lt17

New member
כן, זה מה שחשבתי לעשות באמת

לא נראה לי שזה כ"כ מפריע לי ברמה יומיומית, ככה שאני פשוט אנסה לשכוח מזה בינתיים. תודה רבה על התשובה :)

למעלה