חבר לא חבר

DcMath

New member
חבר לא חבר

שלום ולילה טוב
הייתי רוצה לשמוע את דעתכם ולקבל עצה איך לפעול

בשנה האחרונה למדתי באוניברסיטה עם חבר מהתיכון, הוא גר כמה בלוקים לידי.
במהלך השנה, היינו מגיעים ללימודים בד״כ ביחד, באוטובוס או בטרמפים מה שבא ליד..
מפה לשם במהלך הלימודים קלטתי שהוא לא עונה כ״כ להגדרה ׳חבר׳..
רק כשהוא היה צריך אותי בלימודים הוא היה מתייחס,בשאר הזמן לא.
תמיד בשיעורים, כשהוא היה מסיים לפניי הוא היה אומר לי ׳יאללה בוא נלך.. אני לא מחכה לך.. אתה בא או לא..׳
עכשיו בחופשת סמסטר לא דיברנו מילה אחת..

ואחרי הרקע הזה, לשאלה:
אני קונה רכב שבוע הבא, במקום טרמפים ואוטובוסים הגיע הזמן שיהיה לי אוטו.. בכל זאת, שנה ב'
השאלה היא, האם להגיד לו?
הרי ברור שהוא יקפוץ על המציאה, והפעם הוא ימתין לי בסוף היום כדי לחזור איתי, אבל, האם באמת להגיד לו?
אין כאן עניין של נקמה, זה לא שאני בא להחזיר לו על משהו, אני פשוט מכיר אותו, ואני יודע שהוא לא היה עושה אותו הדבר עבורי, הוא פשוט חבר רק כשצריך אותך.
רק בשביל להבהיר, אני לא מצפה מחבר טוב שיתקשר כל יום וידרוש בשלומי וינג׳ס.. אבל בטח שהייתי מצפה מחבר לשלום שלום או ליחס הוגן ולא כאילו שאני השפוט שלו.
מה אתם אומרים?
כמובן שאני יכול תקופה מסוימת לנסוע הלוך חזור בלי להגיד לו שיש לי אוטו, לא בעיה, אבל מתישהוא הוא ישים לב כבר

אה, ומה לגבי דלק?
סמסטר קודם הוא עשה סרטים כשנסענו עם חברים והם ביקשו שנשתתף בהוצאות הדלק.. הוא אמר לי שכבר עדיף שניסע בטרמפ ולא נשלם על הנסיעות האלה
תודה

YTmda

New member
ברוך הבא DcMath!

נשמע שהחבר הזה הוא חבר "כשצריך"...
ניסית לתפוס איתו שיחה כנה (לא קל) ולהגיד לו מה אתה מרגיש?
בכל מקרה, נראה לי שאתה קלוע במצב קלאסי של "לא נעים".
אם אתה לא מרגיש שאתה רוצה להסיע אותו - פשוט תגיד לו לא, ושאתה לא כלי שאפשר להשתמש בו רק כשצריך.
להסתיר ממנו רק יגרום אי נעימות גדולה יותר בהמשך, לדעתי. עדיף שידע שלא מאשר שלא ידע.
&nbsp
זו דעתי בעניין, אבל אני מציע שנחכה ונראה דעות נוספות, אני מניח שזה יעזור לך לגבש דעה ברורה יותר לגבי מה אתה רוצה לעשות בסופו של דבר.

DcMath

New member
התפתחות

דיברתי איתו אתמול, כאילו סתם מה קורה וזה, ומסתבר שהלוז שלו שונה משלי בתכלית
רק יום אחד אני והוא לומדים ביחד, וגם אז לא באותן שעות, יענני אין לי ממשק איתו בכלל, לפחות בסמסטר הקרוב.. מה הבא אחריו אין לי מושג

אז עכשיו, האם להגיד או לא?

YTmda

New member
לדעתי כן

אני בקטע הזה מאוד ישיר ואם לא מתאים לי שמישהו יסע איתי אני אומר לו את מה שאני מרגיש או חושב, אבל אני מבין שלך יש קצת יותר בעיה בקטע הזה, ובכל מקרה הסיטואציה השתנתה.
אתה יכול לספר לו על הרכב כבדרך אגב באחת השיחות או פשוט לתת לו לגלות לבד וכשישאל להגיד לו שזה לא משהו שאתה עושה ממנו עניין ולכן לא הרגשת צורך לספר. הרי גם ככה אתם לא חברים קרובים.
&nbsp
שיהיה בהצלחה גם בלימודים וגם עם ה"חבר"!

Arana

Active member
מנהל
מעולה

לדעתי לא צריך להגיד לו במיוחד, אם אתה לא נוהג לשתף אותו בשגרה בכל מיני דברים, באותה מידה שאתה לא מדווח לו על כל מיני רכישות אחרות. אם מתישהו הנושא יעלה (כי הוא יראה אותך עם הרכב), אז כמובן שאין צורך לשקר.
&nbsp
לגבי הסמסטר שלאחר מכן - דיה לצרה בשעתה. אולי הוא ימצא בינתיים מישהו אחר להתעלק עליו.
&nbsp
הרבה בהצלחה

רוני1955

Active member
חבר או לא?

אני מציע לספר לו שאתה רוכש רכב, ובאותו משפט להגיד שכל מי שיסע איתך באופן קבוע יאלץ לשלם את החלק היחסי בהוצאות, או לפחות מחיר שווה ערך לכרטיס אוטובוס. אם הוא חבר, הוא אמור להסכים בשביל שאתה כחבר שלו לא תידפק. אם הוא לא כל כך חבר, הוא גם אמור להסכים כי זו האופציה הטובה ביותר בשבילו. מנסיוני, כשאני נסעתי קבוע עם אנשים, אני תמיד יזמתי לשלם בשביל להרגיש יותר נוח. איך שלא מסתכלים על זה, תמיד שאלת התשלום מרחפת באויר ורצוי לדבר עליה כמה שיותר מוקדם.

Arana

Active member
מנהל
באמת נשמע כמו "חבר נצלן"

אני לא יודעת מה מתאים לך ולאופי שלך וליחסים שלך עם הבחור הזה, אנסה להציג כאן כמה אפשרויות שונות, ואתה תחשוב מה מתאים לך:

1. להגיד לו (בצורה נעימה ולא בטון נוזף/מאשים/כועס): "תראה, אתה היית איתי בקשר רק כשהיית צריך ממני משהו. אפילו לא רצית לחכות לי בסיום הלימודים. אין לי שום דבר נגדך, אבל אני מרגיש לא נעים מהמצב הזה. יכול להיות שאתה בכלל לא מודע לזה שאתה מתנהג ככה, אבל זה מפריע לי. אם אתה רואה בי רק מקור לעזרה ולא חבר, אני חושב שעדיף שלא נהיה בקשר בכלל, וזה כולל גם את הנסיעות ללימודים, כי זה גורם לי להרגיש מנוצל".

2. לאפשר לו לנסוע איתך כרגיל, אבל לא לעשות שום מאמץ לעזור לו מעבר, זאת אומרת - גם אתה לא מחכה לו, לא ביציאה ללימודים ולא בחזרה, אפילו לא דקה, אפילו לא אם הוא רוצה ללכת לשירותים. זה הרכב שלך והזמן שלך, והוא יתאים את עצמו או שייסע באוטובוס (ויכול להיות שבאמת אם תבריז לו פעם-פעמיים הוא לא ייסע איתך יותר).

3. האם הוא יודע מה מערכת השעות שלך? האם אתה יכול למצוא "עיסוקים" שיגרמו לך לצאת יותר מוקדם/מאוחר (או רק להגיד לו שאתה יוצא יותר מוקדם/מאוחר, ולהתחמק ממנו), וכנ"ל בחזרה? יכול להיות שלאחר כמה שבועות, כשהוא יבין שהזמנים שלכם לא חופפים ואין לו מה לצפות ממך, הוא שוב ינתק איתך קשר, ואתה תוכל לנסוע בשעות הרגילות שלך בלי שהוא יחפש לתפוס איתך טרמפ.

4. לארגן כמה חברים/שכנים/מכירם שיסעו איתך באותן שעות שאתה יוצא וחוזר, אפילו אם הם לא צריכים ממש לאוניברסיטה, אלא לאיזה מקום אחר בדרך. ואז אתה יכול להגיד לו: "שמע, הם משלמים לי על הדלק ואני לחוץ בכסף, זה כמו עבודה נוספת בשבילי לקחת אותם". כמו בסעיף הקודם, גם כאן אתה יכול להמשיך עם זה כמה זמן עד שהוא יתייאש ויפסיק לבקש.

ולעניין הדלק:

אני אישית מעולם לא לקחתי כסף מאנשים שנסעו איתי ללימודים (נסיעות קבועות במשך שנים), מבחינתי גם ככה אני צריכה להגיע לשם (ואני אפילו מעדיפה לנסוע ברכב שלי, ולא להיות תלויה בתחבורה ציבורית או באנשים אחרים), ועוד בנאדם או שניים ברכב לא עושים כזה הבדל בצריכה, זה לא כאילו אני משנעת פה מטענים חורגים

מצד שני, כמובן אין לי שום בעיה עם הדרישה של השתתפות בדלק, ואכן השתתפתי בדלק במקרים שנסעתי עם מישהו לנסיעה ארוכה.

אם החלטת שהתשלום על דלק הוא עקרוני מבחינתך, תציג לו את הטיעון של "אני לחוץ בכסף, יש לי הוצאות על הרכב בנסיעות האלה", ותגיד לו שכשהוא נוסע איתך, זה כאילו הוא קיבל מונית בחינם (נוחות, מיזוג, הגעה ישירות ליעד הלוך וחזור). אם הוא לא ייסע איתך, הוא ישלם בתחבורה הציבורית ויהנה מהרבה פחות נוחות, כך שזה משתלם לו.
אם הוא יגיד לך "אבל אתה גם ככה נוסע", תגיד לו שאתה שוקל לארגן "נוסעים" מהאוניברסיטה (כמו שהצעתי לעיל) שגרים באזור כדי להרוויח מהם כמה גרושים, כך שבכל מקרה אתה מתכוון לגבות תשלום על הנסיעה, ומי שייסע איתך יכול להיות הוא או מישהו אחר

בהצלחה

ז ק ו

New member
הסתיגות אחת חשובה

השתמשת יותר מפעם אחת במונחים "תשלום" "משלמים לי" "לגבות תשלום" " להרוויח מהם כמה גרושים," הביטויים האלה רעים מאוד לסיטואציה של נסיעה משותפת.
כל העברת כסף במצבים אלה צריכה להיות לכל היותר בגדר השתתפות בהוצאות דלק אחרת, יש אפשרות שמישהו מתישהו יתיחס לנסיעות האלה כ"הסעה בשכר" ויש סיכון שביטוח החובה לא יהיה תקף במקרה של תאונה עם נפגעי גוף.

shy-1

New member
הערה חשובה ביותר, כדאי שתתייחס אליה ברצינות !

פנומן 72

New member
עושה רושם שהוא צריך אותך יותר משאתה צריך אותו

אל תגיד לו כלום.
שיזדיין.

blackmouse21

New member
אני חושבת

שזו הזדמנות להתרחק ממנו ולמצוא חברים אמיתיים יותר.

אין מה להסתיר אני מציעה שתנהג בבטחון עצמי תרתי

תאמר לו "תשמע קניתי רכב אתה יודע יש מלא הוצאות - ביטוח בלאי וכד', אם בא לך אשמח לקחת אותך ולהחזיר אותך כשזה לפי הלו"ז שלי ואני מצפה שתשלם לי בתחילת כל שבוע 50 שקל (או הסכום שמתאים) על השתתפות בדלק. פשוט אני מכיר אותך ומרגיש הרבה זמן חרא בקשר הזה ובהתנהלות שלו, אני מרגיש שאם היה הפוך לא היית בכלל מקפיץ אותי או שגם היית רוצה השתתפות בדלק.."

תשמע בכלל אני מציעה לך לפתוח את הקלפים מולו ולא ליפול למניפולציות שלו.
שלושה דברים יכולים לקרות
1. או שהוא יבין שאתה לא פראייר ויהיה חבר טוב
2. או כנ"ל ויתרחק ממך
3. או שהוא ימשיך עם המניפולציות - "אתה גם ככה נוסע מה אכפת לך לקחת אותי, בוא יש מסיבה תקפיץ אותי אבל אתה לא יכול להיכנס, חברה שלי גרה 10 דקות 40דקות בוא תקפץ אותי וכד'" במקרה הזה תבין שיש לך עסק עם
לא פחות, ובמילים אחרות אדם פסיכופת שלא אכפת לו מהזולת.

כאמור לדעתי הכי חשוב לך לומר את האמת לגבי כל הקשר הזה אחרת הוא חושב שאתה סמרטוט שניתן לסחוט, לדרוך ולזרוק לפח

mykal

New member
זוית הראיה שלי--

למה כל מי שמכירים נחשב חבר?
אתה מכיר אותו מהתיכון, אבל אתה לא מבלה איתו, לא משתף ב'סודות וסיפורים אישיים'
אפילו לא ממש לומד איתו.
'הקשר' או 'התקשורת והשיח' הם מפגשים אקראיים, של נסיעה
ללימודים וחזרה מהם.
למה את מרגיש שהוא 'מנצל' אותך? למה אתה מרגיש אולי מחויב לו? אבל 'מתמרד'
נגד המחויבות הלא קיימת הזו?
אתה רוצה לספר לו שקנית רכב--תספר,
לא רוצה לספר --אל תספר.
לא נראה לי שהוא היה מתחבט בשאלה הזו, אם הוא למשל היה קונה רכב,
גם לא נראה לי--שהוא היה סומך עליך כדי לנסוע איתך.
זה המקום שלך --לחשוב עליו כמישהו חבר, הוא מכר נחמד וזהו.

אמרלדה

Active member
שלום, אני בעד להגיד לו בהזדמנות ראשונה שתהיה

אגב, קניתי אוטו - כשיצא לכם לדבר שוב.
אם הוא ינסה לעשות מניפולציות על נסיעות משותפות, פשוט תגיד לו
שהרי השעות שלכם לא מתאימות, אז אין מצב. ולא להסכים לשום המתנה.
אני לא הייתי אומרת לו שום דבר מעבר לזה היום.
לגבי הסימסטר הבא, ההמשך ובכלל שאלה עקרונית -
לי אישית אין בעיה עם דלק שמשלמים לי או לא, יש לי בעיה אחרת. אני לעתים
קרובות מעדיפה לנסוע בשקט. לא רוצה שמישהו יפטפט לי באוזן כל זמן הנסיעה.
זה ממש מפריע לי.
אני אומרת את זה לפעמים בלי להתבייש. אומרת שזה מפריע לי להתרכז
בנהיגה ואני מצטערת, אבל חשוב שאתרכז. ולפעמים אם אני רוצה לעזור, אני
אומרת: אני יכולה לקחת אותך, אבל שתדעי - אני לא אוהבת לפטפט בזמן
הנהיגה. אני צריכה שקט.
אני מאמינה תמיד שאפשר להגיד את האמת בצורה ישירה, ואני תמיד תמיד
מנסה להגיד אותה בצורה לא פוגעת. ואם אי אפשר ישירה, אז כדי לא לפגוע
אסובב אותה קצת. וזו המלצה גורפת שלי אליך, ובכלל, בכל מצב.
וההמלצה האחרונה: לחפש חברים אחרים. מסכימה עם מי שכתב מעלי
שלא כל מכר הוא חבר, ואתה צריך בתוך עצמך לשבור את תחושת המחויבות
שיש לך כלפיו. ראית אותו? מתאים לך בשעות? לקחת אותו. לא ראית? לא לקחת
אותו. יש לך כאב ראש או ביום שלישי לא בא לך? אל תיקח. וזהו. שום דבר
קבוע, מחויב, מתחייב וכדומה.
&nbsp

reasonforall

Active member
להגיד בדרך אגב

תגיד לו כבדרך אגב שקנית רכב, ושהוא מוזמן להצטרף כשיתאפשר. אל תיזום, הוא צריך ליזום.
&nbsp
לדבר איתו על המצב נראה לי מוגזם, ויהפוך את המצב להרבה פחות נעים.
&nbsp
בעניין השתתפות בדלק -
אתה גם ככה נוסע לאותה אוניברסיטה, והוא גר מטר ממך, וזה לא שאתה עושה סיבובים כדי לאסוף אותו.
אם ככה, לא הייתי מבקש השתתפות.
השתתפות בדלק אמורה להגיע ממנו, כך גם הסכום לדעתי.

yoni141

New member
הייתי אומר לו את זה בצורה הבאה :

הייתי אומר לו :
אתה יודע ... ? קניתי רכב ואני מחפש כעת שותפים שיתחלקו איתי בנסיעות ובדלק
היית רוצה להתחלק איתי ?

התשובה תהייה ברורה וככה הכל יסתדר ...

בוזוקיא

New member
תעשה לו הפוך על הפוך

תגיד לו שאתה רוצה לקנות רכב אבל אין לך כסף אז תציע לו שבגלל שאתם גרים אחד ליד השני תקנו רכב ביחד בשביל האוניברסיטה ותתחלקו בדלק....הוא יסרב כמובן, אז תגיד לו שאם אתה קונה רכב לבד אתה פרנציפ לא תקח אותו טרמפ....וזהו, שלום על ישראל:)

למעלה