חדשה, נראה לי ��

Tomish2

New member
חדשה, נראה לי ��

היי לכולם, וחג סוכות שמח ��❤
שמי תמר, אובחנתי כאישיות גבולית לפני חודשיים פחות או יותר.

למעשה, ידעתי את זה על עצמי כבר שנים לפני אבל כשבחרתי להעלות את החשד, התגובות היו שונות ואף אחד מהן לא הייתה מקבלת או מנסה לחשוב שאולי יש משהו בדבריי... היו אומרים לי כמו "אני מכירה אותך את הכי לא... זו הפרעה קשה, את סתם מגזימה..."
עד שיום אחד הגעתי לקיצון (לא בפעם הראשונה) אך הפעם מול מישו שהעלה בדעתו לאשפז אותי והסכמתי. שם בבית חולים הפסיכיאטרי אושפזתי למשך שבוע במחלשה סגורה ושחררו אותי בתנאי שבאה למעקב... אז בסדר דיי שמחתי שקראתי את הסיכום והאבחון, לפחות ידעתי שאני לא סתם משוגעת שמחפשת שמות לשיגעון שלי, אלא סוף סוף נתנו שם לפצע שמוציא ממני את אותה מפלצת.

לאחרונה התגרשתי, ובחיי לא מצאתי מערכת יחסים עם מי שמסוגל להבין אותי, או להכיר את מה שיש בי מבלי להבהל ולברוח.
מודה שאני מוציאה את החרדות מול אנשים בלי פרופורציות ובלי להצליח לווסת את עצמי. אבל עכשיו שאני מטופלת... חשבתי שיהיה לי יותר קל בזכות העובדה שיש שם לבעיה. אבל עדיין לא מצליחה להבין, איך ומתי בעצם אני אמורה לספר לבנאדם שאפגוש בפעם הבאה... שיש לי אבחון, שאני צפוייה לנפילות קשות, ושיצליח להבין שאני לא עוד אחת שאומרת, תזהר אני משוגעת ויקח את זה כמו... טוב כולן אומרות שהן משוגעות, ויצליח להבין את מה שקורה כשאני נופלת... בלי להבהל, בלי לברוח, ובלי לכעוס עליי כשאני מבקשת את העזרה או את החיבוק בדרכים שכנראה קשה להבין...? איך להתמודד עכשיו? איך אני עוזרת לאנשים להתמודד איתי? ��

ירון מקשקש

Well-known member
מנהל
ברוכה הבאה תמר חג שמח

&nbsp
נשמע שעשית מעין מסע הוכחות שכזה ..ולו רק לקבל שם והגדרה של מה שיש לך..מסע קשה וכואב מאוד עם תסכולים ועליות וירידות והבנה שיש בעיה אבל מה ואיפה ולמה לא רואים ,קיבלת..ומה עכשיו?
&nbsp
נתחיל מזה שזו לא חייבת להיות הפרעה קשה..ושיש קושי בחברה לקבל אנשים עם בעיות נפש וחלק מהבעיה זה אצלם בכלל ולא אצלינו...עצם מסע ההוכחות שלך מראה את זה לפחות חלקית ..ואת ממש לא מפלצת..אולי חשת חייבת להיות כך כדי לקבל הכרה? זה את יכולה רק לענות..
&nbsp
על הגירושים אני משתתף בצערך בכל מקרה זה לא קל. גם בלי לדעת את הסיבות..
&nbsp
תראי חלק מההפרעה שאינה מחלה חשוכת מרפא כי יש טיפולי וטובים מאוד כמו DBT למשל עם אחוזי הצלחה גבוהים. היא אי ויסות רגשי מולד כך טוענים היום..יחד עם זאת אינטליגנציה ומודעות מאוד גבוהים ויש איזון בדברים.
מה אני מתכוון? שהמודעות בעצם יכולה לבטל את ההפרעה או להפחית אותה במידה ניכרת .
גם כך לא תמיד רואים את ההפרעה וחלק מן האנשים לא יתארו שיש לך אותה בכלל.
&nbsp
התחלת טיפול..מצויין, שאלה? למה את צופה שתפלי שוב וקשה? הרי הגעת לאיבחון ויש טיפול ..למה להניח מראש שתהיה נפילה? ....אולי הגיע הזמן עכשיו..לשחרר...פשוט לשחרר..
לדעתי את צריכה לעשות כנראה פסק זמן..קצת עם עצמך ולמען עצמך..מותר גם לנוח ..ורצוי לקחת את הזמן לעכל את המצב..להבין את עצמך לתת למטפלים להכיר להבין אותך ולעזור לעצמך להתייצב. אדגיש שוב הפרעת אישיות היא ברת טיפול .
&nbsp
תוציאי את החלק הטוב בך זה שמודע ורוצה לשנות...ואת תשתני..אין גבר שממש יבין אותך ויקבל הכל אם לא תעשי את השינוי בעצמך, זו האמת הפשוטה. זה תלוי בך וזה אפשרי..קצת אמונה בעצמך רק תעזור כעת. יבואו גם יחסים טובים יותר כולל עם גבר.
&nbsp
טוב עד עכשיו הבאת לנו מין בום אני ככה וככה ויש איבחון ואני רואה רק קושי...אולי תספרי על עצמך קצת בדברים אחרים? עבודה תחומי עיניין בטוח שיש דברים טובים שיש לך גם מטרות עוד בחיים...חייב להיות גם משהו שעושה לך טוב ונעים בתוך כל החרדות וסערת הרגשות שעוברת עלייך כעת....
&nbsp
מעט על DBT שתהיה קצת אופטימיות גם
&nbsp
טיפול דיאלקטי־התנהגותי (DBT – Dialectical Behavioural Therapy) הוא שיטת טיפול כוללנית המבוססת על תרפיה התנהגותית־קוגניטיבית בשילוב פסיכולוגיה בודהיסטית ואימון במיומנויות חיים. במחקר שיטתי הוכח כי טיפול זה עוזר, ביעילות רבה, לסובלים מהפרעות התנהגות מורכבות שמקורן הוא רגישות יתר וקושי בוויסות הרגשות.
למי זה מתאים?
&nbsp
הטיפול מתאים למי ששרויים במאבק יומיומי עם רגשותיהם, סובלים מאוד מהתקפים של מצבי־רוח משתנים (חרדות, דיכאונות, כעסים, זעם, שיעמום ריקנות ובלבול) ומפחד מתמיד של נטישה. הם צריכים להתמודד עם בעיות חוזרות ונשנות ביחסים שלהם עם עצמם ועם אחרים (מאכזבים ומתאכזבים במשפחה, בעבודה וביחסים עם בני זוג). לעתים קרובות, הם מתמודדים באמצעים שנראה ש"עובדים" באותו הרגע, אבל בעצם רק מחמירים את הבעיות (ניסיונות חוזרים להתאבד, פגיעה עצמית, שימוש לרעה בתרופות, באוכל, באלכוהול ובסמים ועוד). רוב המתמודדים עם הקשיים הללו מרגישים שכאב חייהם הוא בלתי נסבל ושלא שווה לחיות חיים כאלה.
&nbsp
הטיפול הדיאלקטי־התנהגותי עוזר להבין איך זה קורה, ומלמד דרכים בריאות להתמודד ביעילות עם הבעיות האלה. טיפול זה עוזר למטופלים להפוך לקשובים לעצמם ולעולם, לשרוד מצבי מצוקה בלי להזיק לעצמם ולאחרים, לווסת רגשות בכוחות עצמם ולהשיג את מה שהם רוצים בחיים בלי לקלקל את היחסים עם הסביבה ובלי לפגוע בעצמם.
&nbsp
במשפט אחד: טיפול דיאלקטי־התנהגותי מאפשר למטופלים להפוך את החיים שלהם לכאלה ששווה לחיות אותם.
&nbsp
( מבית חולים שלוותא)
&nbsp

&nbsp

Tomish2

New member
היי ירון

&nbsp
לגבי המפלצת שעליה מדברת, היא קיימת בתוכי. לפעמים יוצאת כדי להתגונן כשמרגישה כאילו העולם מרביץ לי, לפעמים היא יוצאת כדי להראות שגם אני יודעת לפגוע על מנת שיזהרו אם מרגישה שהסביבה עלולה לפגוע בי. ולפעמים היא יוצאת כדי פשוט להיראות, להזכיר שהיא שם, להזכיר שכואב, להראות שיש בי חלק פגוע שצריך שיראו אותו, שיבינו שגם אם הכל נראה טוב, יש בפנים כאב ובדידות שלא עוזבים.
&nbsp
המודעות שלי היא החלק שמכיר את אופן החשיבה שלי ולוקחת בחשבון שחלק מהדברים שרואה ומרגישה הם שלי, והרבה פעמים מתבלבלת בין אם אני רואה את האמת או שלמעשה אני רואה את הפחדים שיש בי. הרבה פעמים ראיתי אמת ופירשתי כפחד, עד שבסוף נכוויתי וכעסתי על שלא הקשבתי לעצמי, יש סוגי אמת של אנשים שרק אני מסוגלת לראות והסביבה נותנת להאמין שזה שיגעון ושאני מפרשת לא נכון. אצלי כבר אין הבדל בין הגיון למציאות, בין פחדים לאמת ושקר. הכל מעורבב אני מאבדת את עצמי ואת האמת של עצמי.
&nbsp
הייתי אם בית לנוער בסיכון במהלך השנה האחרונה. הם ילדים בני 14-15 והקשר איתם היה הקשר הראשון האמיתי שחוויתי בחיי. אחרי 30 שנה של פירוש מצבים של אהבה או צורך, חרדת נטישה שמשתלטת וכו'. איתם, יכלתי להיות אמיתית ולהביא את מי שאני והם נתנו בחזרה אמת לגבי מי שהם. איפשרו לי לאהוב אותם כמו שהם ולהיות נאהבת ומוערכת רק בזכות שסוף סוף מגיע מולם אדם שאוהב באמת שמראה את האמת שלו בלי לפחד, מסוגל לאהוב אותם בלי לפחד מהנסיונות שלהם להוכיח שהם לא ראויים. ופוטרתי, בגלל שאובחנתי כאישיות גבולית, על סמך ההבחנה הסיקו שהאישיות שלי לא מאפשרת ביטחון ויציבות, ושאני עלולה לפגוע בנערים. לעולם לא הייתי עושה כך. העובדה שהיתה לי הרבה עבודה לעשות בקשרים מול הסגל, הביאה למסקנות שקריות. ועם כך נאלצת להתמודד, עם הנטישה שנאלצת להביא מול הילדים שפתחו אצלי לראשונה מקום עמיתי לאהבה בטוחה בלי פחדים. הילדים נשברו, כך גם אני. ועכשיו מבינה שהעולם לא מוכן אליי, ומרגישה שאין לי מקום, שלא ראויה למקום בעולם, כי אינו קיים בשבילי כמו שחשבתי והאמנתי שקיים.
&nbsp
כך הבנתי גם לגבי האהבה שמשתוקקת לקבל, היא למעשה צורך שמישהו נוסף חוץ ממני שיצליח להיות שם ולהחזיק אותי ולאהוב למרות ובזכות, כמו שהייתי בשביל הנערים

ירון מקשקש

Well-known member
מנהל
סיפור סיפור...

תמר :)

מסובך לענות לך...למען האמת. עם חלק גדול אני מזדהה..וחלק אני לא מבין יש דואליות מרפחת מעלייך..בעצם גם את זה אני מבין במידה מסויימת..

תראי..את כל הקטע של לראות את האמת שאחרים פשוט אל רואים או לא רוצים או לא מסוגלים לראות אני מכיר יותר מידי טוב וגם משלם על זה לפעמים..למדתי דבר אחד לפעמים לשחרר...פשוט ככה אין טעם להלחם בבורות של אחרים. לדעת לבחור את הקרבות איפה שבאמת צריך זו חלק מן החוכמה..

לדעתי את צריכה סדר עדיפות אמיתי מסודר לגבי כלל החיים שלך זה יעזור לך. בטיפול אפשרי שיעזרו לך להבין מה באמת את צריכה..לעשות. האמת של עצמך תמיד תהיה זו לא השאלה לדעתי...השאלה איזה מטרות את שמה לעצמך ופועלת להשיג למרות הערבוב...ואפשר להשיג לא הכל אבל מספיק בשביל להרגיש חיים .

מצאת וואחד עבודה...לעזור לאחרים במקום שאת מכירה..וזה יפה....ויחד עם זה ופה הפלונטר...חיפשת מה לא טוב בך...מצאת ושילמת מחיר כיום..זה קשה מאוד מאוד אפילו..
יחד עם זאת אומר לך משהו..אני גם עם הפרעת אישיות גבולית מורכבת עם קוים נרקסיסטיים ואנטי סוציאלים עם זה מצב פוסט טראומתי ובעיה קוגניטיבית...ועדין תתפלאי מציעים לי לעבוד עם אחרים. כי זה ביכולות שלי הם טוענים...כנראה בצדק

מה שאני אומר שעם טיפול ובירור עם עצמך ...גם לעבוד עם אחרים תוכלי ..מלווה אישית של נכה וכדומה אישי ופרטי. אז אפשר פה גם להשאר אופטימית לא נסגר הגולל עלייך.

תראי יחסים זה דבר מורכב את מחפשת מי שיחזיק אותך ...אני אומר לך את צריכה קודם להחזיק את עצמך...זה חייב להיות מטרת בסיס שלך. את לא צריכה בחור שיהיה לך מקל הליכה..את צריכה מישהו שילווה אותך לידך ..זו גם הדרך לצאת מחרדות נטישה...ולמצוא אהבה שמבוססת לא על קשר של מצוקה מתחברת למצוקה . אלא משהו אמיתי...

אני מאמין בך שאת יכולה כמו שאני מאמין בכל מי שמגיע הנה....למה? כי עצם זה שאת פה ואת בטיפול אומר לי שיש לך את ההכרה שיש בעיה ואת הרצון לשנות...נצלי את הצורך באהבה להיות כוח מניע...את התסכול לעוצמת נחישות את הכאב להתחשל...ואת תגיעי גם למטרה שלך.

נשתדל ללות אותך בדרך...אני ואני מקווה שהאחרים יתעוררו גם ..שתקבלי עוד דיעות והיבטים...

alice1803

New member
וואוו את מתבטאת בצורה יפה ואינטליגנטית, ואת לא משוגעת

לפי איך שאת כותבת לא נשמע שאת טיפוס שצועק ומאבד שליטה, אבל גם אני לא נראית, לכן מבינה.
אני לא מופרעת אישיות גבולית אבל יש לי הפרעות רגשיות שמזכירות את ההתמודדות שלך מול אנשים, מול בן זוג, משפחה וכו'.
תמיד חשבתי על עיניין הזוגיות כמשהו בעייתי, ולהבדיל ממך אני אפילו לא ניסיתי ליצור משפחה, לא התחתנתי, וגם לא מוכנה להתחתן לעולם, אני מפחדת, לא סומכת על אף אחד, לא רוצה להיתקע עם אף אדם שיוציא עליי את העצבים שלו או את התיסכולים שלו, כי יש לי מספיק משלי. אז...פשוט המשכתי לחיות כמו שאני, עד שקרו שינויים שהגיעו מעצמם, ותמיד אפשר להכיר אנשים חדשים, לא חייבים זוגיות כל כך מהר, גם סתם חבר זה נחמד.

מזדהה בהרבה מובנים

היי תמר,
אני ממממש מזדהה איתך. למעט הבדל קטן ומשמעותי - אני קיבלתי את האבחנה לפני כמה ימים ואני ממש לא מאמצת אותה בחום ומטילה בה ספק מכל מיני סיבות שאני מעדיפה לא לפרט בשביל לשמור על הפרטיות שלי.
לא ניתן לי הסבר מפורט מדוע זו האבחנה שהתקבלה ומסיבות בירוקרטיות אני לא אוכל לקבל הסבר כזה ממי שקבע את האבחנה אז כל מה שנותר לי הוא דר' גוגל. אני לא מתכחשת לזה שיש לי בעיות ושאימצתי דפוסי התנהגות לא מיטיבים ואני לא פוסלת את האבחנה על הסף אבל בהחלט מוצאת מקום להטיל בה ספק (למשל, קראתי באחד האתרים שלעתים נשים מאובחנות עם הפרעת אישיות גבולית בגלל שה- DSM 5 לא מכיר בפוסט טראומה מורכבת).

אני עבדתי עם ילדים וראיתי את עצמי מתקדמת בתחום. הילדים אהבו אותי, הבוסים אהבו אותי, ההורים אהבו אותי וגם האנשים שעבדו איתי. עכשיו עומדת השאלה האם להגיש תביעת נכות לביטוח לאומי ואני בפחד אימים שלא אוכל לעבוד עם ילדים בעתיד בגלל זה. העבודה עם ילדים ממש עשתה לי טוב והייתי ממש טובה בה. מצד שני, אני צריכה עזרה כלכלית כדי להשתקם מאירועים טראומטיים שעברתי בשנים האחרונות ושהביאו אותי לקריסה.

האבחנה עבורי היא קללה כי היא סוגרת את תחום העבודה עם הילדים שהיה מאד משמעותי עבורי ובגלל שברור לי שהאבחנה תבריח בני זוג פוטנציאליים נטו בגלל הסטיגמה, הטייטל המאיים והדברים הזוועתיים שכתובים באינטרנט, למרות שהם מאד מכלילים ולא מבחינים בין הביטויים השונים של ההפרעה אצל אנשים שונים.

אני מבועתת מהסטיגמה ובעיקר מההשלכה מבחינה תעסוקתית וזוגית. לא יודעת מה לעשות ודי מיואשת. האבחנה הזו גמרה לי על הנשמה.

איך גילו בעבודה על האבחנה שלך?
מישהו יודע לומר לי מה התועלות של קבלת נכות נפשית בבט"ל? מה החסרונות?

אני אובת עצות לחלוטין ומרגישה שנפלה עליי פצצה שאני לא יודעת איך להתמודד איתה.

sls12

New member
למה יש לך בעיה עם העבודה?

אני עובדת עם ילדים ושיקרתי כששאלו אותי אם יש לי בעיה נפשית [זה היה בטפסים].

למעלה