חוכמת ההמונים בשירות החוק?

YTmda

New member
חוכמת ההמונים בשירות החוק?

שלום,

ידוע שחוכמת ההמונים נחשבת לכלי חזק ומשמעותי אשר יכול לספק תוצאות מדהימות.
בשנים האחרונות, נראה שהתודעה הזו מגיעה גם לגופים הגדולים ביותר,
כאשר ישנה מגמה הולכת וגדלה של מוסדות ממשלתיים שונים בעולם לעשות שימוש בכלי
האדיר הזה שנקרא חוכמת ההמונים כדי לקבל תשובות ודעות שונות ולדעת כיצד עליהם לפעול,
או מה הציבור חושב על פעולות שונות שבוצעו.
דוגמאות בולטת הן משטרת ישראל בנושאים שונים, ממשלת ארצות הברית
ואפילו הגוף שנראה האטום והשרירותי ביותר - צה"ל - אשר מפעם לפעם פונה לאזרחים בשאלות ונותן להם במה חופשית להביע את דעתם.
האם לדעתכם זוהי הדרך הנכונה של השלטונות לפעול או שעליהם להמשיך ולדבוק בשיטות השמרניות יותר ובהיררכיה הברורה?
וכיצד לדעתכם תשפיע המגמה הזו בטווח הארוך?
האם סופה של כל החלטה משמעותית להתקבל בהתייעצות לא רק עם הגוף המחוקק והפרלמנטים השונים, אלא גם עם האזרחים עצמם?
והאם השיטה תרחיק לכת עד כדי אפשרות טכנולוגית לקבל מדגם ולקבל החלטה באמצעות האזרחים בזמן אמת?
האם זה בכלל נכון, או שיש להשאיר את ההחלטות האלו בידי המומחים והשלטונות?

אשמח לשמוע את דעתם בעניין!

יאיר.

רייקי2

New member
נשמע מעולה, בהצלחה !!!

אני בעד לשמוע את דעתם של האזרחים, כי לא תמיד האדם שמקביל תפקיד
מסוים הוא האיש שיודע הכי טוב, לפעמים זה ענין של פרוטקציה וקשרים,
דוגמא טובה: הזמרת רוני דלומי המקסימה שנבחרה בזכות הצבעת הקהל
ולא בזכות הזמרים השופטים והיא הוכיחה את עצמה על הצד הטוב ביותר.

"ידוע"?

לפחות לי לא ידוע שחוכמת המונים "נחשבת" (ע"י הרוב?) לכלי חזק וכו'.
גם לא שמעתי על אף מקרה של שימוש מהסוגים שתארת - משטרת ישראל, צה"ל וגופים מוסדיים אחרים. ושוב, אולי זה רק אני.
אם משטרת ישראל "מבקשת את עזרת הציבור בחיפוש אחר...", או עיריית ת"א עושה אירוע שאנשים מתבקשים להביע את דעתם, זה לא נראה לי עניין של "חוכמת המונים", אלא איסוף רעיונות אינדיבידואליים. למיטב הבנתי "חוכמת המונים" מתייחסת לערך ה-מצרפי של דעות אישיות. כגון בניסוי הידוע (?) של הערכת משקל פר.
אשמח לכמה דוגמאות למקרים עליהם דיברת. אולי זה יעזור להרהר בערך של "חוכמת המונים" לעומת בחינה מקצועית.

YTmda

New member
חוכמת ההמונים אינה מוגבלת רק לעניינים כאלה

חוכמת ההמונים אינה מוגבלת רק למציאת כמות המסטיקים בקערה או הערכת משקל של פר.
חוכמת ההמונים מתייחסת לתחומים רחבים הרבה יותר ויכולה לשמש כלי אדיר.
דוגמאות לשימוש בחוכמת ההמונים ע"י הגופים בארץ:
  • לצה"ל יש בפייסבוק קבוצה (סגורה אמנם) שנקראת - צה"ל חכמת המונים. בקבוצה זו מתייעצים בעלי הקבוצה מפעם לפעם עם החברים בה ומעוניינים לשמוע את דעתם בנושאים שונים וכיצד על צה"ל לפעול.
  • משטרת ישראל, מעבר להיותה חברה בפייסבוק ומתן מענה לכל פנייה (גם זה סוג של ניצול חוכמת ההמונים), ביצעה פרוייקט של שימוש בחוכמת ההמונים בשנת 2012. ראה כאן.
אני מניח שישנם עוד גופים מוניציפליים ועירוניים שכן משתמשים בשיטה זו, גם אם לא קוראים לה כך או לא מודעים לזה.
ומדוע שימוש בדעות ורעיונות של אזרחים אינו חוכמת ההמונים? הרי אם אזרחים רבים מציעים דברים זהים או דומים - כנראה שיש בזה משהו.
לדעתי זה שימוש מבורך של שלטונות וגופים בירוקרטיים להתקרב לאזרחים ולצורך האמיתי שלהם ולא רק לעשות "מה שבראש שלהם" או מה שהם חושבים בשביל האזרח שהוא הטוב ביותר, מבלי לשמוע את דעתו.

perhay

New member
ברכות לפתיחת הפורום ואיחולי הצלחה

אני מנהלת ארכיון בקיבוץ ומשתמשת בחכמת המונים לזיהוי מצולמים בתמונות שאני מעלה בדף פייסבוק של הארכיון. קבלתי הרבה מידע גם על המצולמים וגם על האירועים. ממליצה על אימוץ שיטה זאת.

YTmda

New member
תודה! ברוכה הבאה לפורום!

נחמד לשמוע על הדרך שלך להשתמש בכלי הנפלא הזה!
באיזו דרך את משתמשת בחוכמת ההמונים? האם דרך הפייסבוק עצמו, או באמצעות מודעות בקיבוץ, למשל?
&nbsp
שיהיה המון בהצלחה!
יאיר.

perhay

New member
אני משתמשת דרך הפייסבוק עצמו

לכבוד 70 שנה לקיבוץ, עשיתי פרויקט של "מצעד תמונות". מדי פעם העליתי קבוצה של תמונות ואנשים התבקשו לעשות לייק לתמונות האהובות. בסופו של תהליך בחרתי את עשרת התמונות הכי אהובות.
במקרה הזה שיתפתי גם אנשים שאין ברשותם בכלל מחשב, הכוונה לותיקי הקיבוץ שהם מגיל 80 ומעלה. הזמנתי אותם לארכיון והראתי להם את התמונות במחשב.

perhay

New member
הנך מוזמן להכנס לדף הפייסבוק של הארכיון

תחת השם "ארכיון בית קשת". יש שם תמונות מקסימות.
מה שכן, פעם נאלצתי לבקש מאשה שאינה קשורה לקיבוץ שלא תוסיף הערות משלה שאינן תורמות לעניין.
חשוב לי מאד לקבל תגובות מאנשים שחיים היום בקיבוץ או חיו בו בעבר או מארכיונים אחרים שאולי יש להם ידע בתקופה המתועדת.

ז ק ו

New member
חוכמת ההמונים לא יכולה להוות מכשיר

החלטות עבור ההמונים. כמו חוקים או כל דבר אחר שיחייב את ההמונים. כי מראש ההמונים יחשפו לתעמולה מצד בעלי עינין שונים. כך שהדעות לא יהיו ממש של ההמונים, אלא של אלה שהשפיעו על ההמון, וההמון רק משמש כלי ביטוי לדעות של המשפיעים עליו. למעשה הליך הבחירות הדמוקרטי המיצר דמוקרטיה ייצוגית הוא מעין חוכמת ההמונים לבחירת נציגים לפרלמנט. ולכל הרי ברור שרוב המצביעים -ההמונים, אינם מומחים או ידענים בכל מה שדרוש לדעת בשביל להצביע על פי הרצון הפרטי של המצביעים. ורוב המשקל של ההחלטה כיצד להצביע מגיע אל הבוחר מהשפעות של בעלי עינין שיש להם את האמצעים והיכולות להשפיע על המצביע. ולמרבה האירוניה גם העלויות הכרוכות בכך בואת מהמצביעים.

חוכמת ההמונים טובה רק לדברים אוביקטיביים שאין להם שום השפעה לטובת או לרעת המשתתף.

YTmda

New member
בחירה דמוקרטית היא שלב ראשון של שימוש בחוכמת ההמונים

לדעתי, ניתן להמשיך עם זה גם במשך כהונת השלטון ולראיה - משאל עם, נדיר ככל שיהיה הוא שימוש בחוכמת ההמונים.
אני לא בטוח שאין אפשרות להשתמש בחוכמת ההמונים בדברים שמשפיעים על המשיבים עצמם.
אם למשל, תחליט עיריה כלשהי לבצע בדיקה עם תושבי עירה מה הם מעדיפים שיוצב בשטח מסויים - פארק, בנייני מגורים, מרכז קהילתי וכו'? האם אין זה שימוש נבון בחוכמת ההמונים? האם אין זה נכון יותר שהתושבים עצמם יחליטו מה טוב יותר בשבילם (וכמובן שלא תושב אחד וגם לא 10 אלא מדגם מייצג גדול הרבה יותר) במקום איזשהו מהנדס או בעל תפקיד (ואינטרסים)?

ז ק ו

New member
לא !

אתה מדבר על רצון ההמונים ומכנה זאת חוכמת ההמונים. ואתה הרי יודע שאין קשר בין השנים. בשביל לרצות לא צריך להיות חכם.

וקח לך לדוגמה הפגנה גדולה כלשהי נניח של 200000 איש. ברור שכולם בעד/נגד נושא אחד משותף. לכן לפי דעתך, היות שזה מדגם גדול מאוד של חוכמת המונים, הגופים האחראיים צריכם לצית לדרישת ההמון. ובוא לא נשכח את אמירתו של דוד בן גוריון "לא מענין מה העם רוצה, חשוב מה העם צריך." ושלא תחשוב חלילה שאני מזלזל בחוכמת ההמונים. אבל היא לא פתרון פלא לכל דבר.

YTmda

New member
ברור שחוכמת ההמונים אינה פתרון פלא לכל דבר

אך חוכמת ההמונים לאו דווקא מתייחסת למנת המשכל או החוכמה של המשתתפים בה, ההיפך הוא הנכון.
רעיון חוכמת ההמונים גורס כי גם כאשר הקהל המשתתף אינו מומחה בתחום ואף ממקומות שונים, בעל השכלה (ומנת משכל) שונה וכד', עדיין התוצאה הממוצעת היא הנכונה.
הרי גם בדוגמא שהוזכרה על ידך בהערכת משקל הפר היו הערכות נמוכות ברמה קיצונית וגם גבוהות ברמה קיצונית, אך הממוצע הגיע כמעט למשקל המדוייק של הפר.
כך, לדעתי, גם בתחומים רבים נוספים. האם אתה חושב כי דוד בן גוריון, או במקרה הזה בנימין נתניהו יודע מה העם צריך יותר מהעם עצמו? האם ביבי, ממרום כיסאו בממשלת ישראל רואה מה אני צריך? או מה אתה בדיוק צריך?
האם הוא יותר חכם מאיתנו מכיוון שנבחר להיות ראש הממשלה?
אני לא אומר שצריך ללכת באופן עיוור אחרי כל מה שאומר העם, אבל כן יש חשיבות גבוהה ונכונות במה שהעם רוצה, או צריך או מפגין - אחרת לא היה מפגין.
ובכל מקרה, ההתייחסות היא לא בהכרח להפגנות אלא כן לביצוע מדגמים או לשאול את העם בשאלות פתוחות (!) מה הוא צריך ורוצה. אני חושב שאפשר להפיק מהכלי הזה המון, ולעתים גם פתאום לגלות שמה שהממשלה עושה הוא לא בהכרח הנכון או אפילו לקבל מושג חדש לגבי מה הצורך של העם.

mykal

New member
בהצלחה בפורום,

ומגיבה לתגובה כאן,
ראש הממשללה או הנשיא (כלומר מי שנבחר להנהיג)
הוא האחראי, הוא כן יותר 'חכם' מההמונים, כי הוא לא אמור לחשוב לבד,
הוא מגייס יועצים מומחים בתחום שצריך להחליט לגביו, שומע קשת של דעות/רעיונות.
ואז מקבל החלטה. היא אמורה לראות את כל התמונה ולתת מענה אמיתי יותר.
מה שאתה קורא חכמת ההמונים--או דעת קהל או השפעת ציבור,
אם הם אמורים לקבוע--ההרגשה שאם דעתי נשמעה או התקבלה עדין לא ברור שזו 'חכמה'
הדעה של ההמון מושעת מכמה גורמים--הראשונה 'מהמעצמה השביעית'--התקשורת, לשלוחותיה השונות,
והתקשורת מוטה מהשלטון, או מהתנגדות לו.
יש גם סכנה, ב'חכמת ההמונים' שיש 'מנהיגים' אינטרסנטים שמובילים.
דוגמא--הגברת שפיר ב'מרד' עלההפגנה הגדולה על מחירי דיור--הפכה לח"כית--
אתה שומע על'מלחמה' הפגנה דרישה בתחום?
הדעת קהל--חכמת ההמונים היה האינטרס קידום שלה. וההמון 'נפל' ברשת.

arana1

New member
הפגנה אינה ביטוי של חכמת המונים

היא שיקוף נגדי של כחנות המימסד
שנשען על כוח העדר וצייתנותו

חכמת ההמונים מתבסס על היכולת של כל אחד מאתנו לחשוב בצורה מקורית ושונה ובנפרד
זאת אומרת
כוחה הוא לא ממספר האנשים שתומכים בזווית ראיה אחת
אלא ממספר הזוויות השונות שמצטרפות לתובנה אחת

בקיצור
זה בדיוק ההפך מאיך שאתה תופש את זה

לדעתי

הכל תלוי בנסיבות
יש דעות שצריך שאנשי המקצוע יפתרו אותם לבד
למשל צה'ל במלחמה, צריך לעשות מה שעליו לעשות לדעתו של הממשלה הבכירה שלנו
וראש הממשלה.
&nbsp
האזרחים-אנחנו, לא באמת מבינים בהכל
במייחוד בהתנהלות צבאית.
&nbsp
זו רק דוגמא.
&nbsp
אבל כן דעתינו הכללית גם חשובה,
כיוון שאנו מדינה דמוקרטית, זה חשוב שלכולנו תהיה
גם הזכות להביע דעה
וגם שיקשיבו לנו.
&nbsp
אך חושבת שאם ממשלה תקשיב לנו בעניינים שהיא מבינה
יותר מאיתנו-יווצרו בעיות.
&nbsp

LIGATIP

New member
שלום

אני מועסק במקום עבודתי מעל 18 שנה עכשיו עברנו לאזור חדש גדול עד לפני חודשיים עבדתי עם מזגן צמוד
עכשיו שעברנו שמו לי מאוור לידי האם זה נחשב הערת תנאי עבודה האם מותר לי ללכת ולקבל את הפיצוים ללא בעיות תודה לעונים

למעלה