חוכמת ההמונים בשירות החוק?

Arana

Active member
מנהל
אני לא חושבת שזו שיטה שתהפוך להיות שלטת

קודם כל כי מי שיש לו כוח רוצה להישאר עם הכוח

שנית, כי הגיוס של חוכמת ההמונים הוא מוגבל; כרגע לפי מה שאני רואה הוא נעשה בעיקר דרך הרשת, וזה משאיר חלק משמעותי של האוכלוסיה "בחוץ" - לא רק אנשים מבוגרים שאין להם או לא אוהבים אינטרנט, אלא גם כל אלה שלא מגיעים לאותם אתרים שרוצים לגייס אותם. כמה אנשים ביומיום נכנסים לאתר המשטרה סתם ככה, לראות מה קורה (אם הם לא מחפשים מידע ספציפי), ונתקלים בפרוייקט חוכמת ההמונים?

יכול להיות שאם לעניין תהיה מודעות מצד הממסד, גם ידאגו לנגישות שלו (למשל, להציב עמדות אלקטרוניות במקומות מרכזיים, בסניפי ביטוח לאומי וכו'), אבל גם אז, לדעתי, השאלות שניתן להביא להכרעה כזו יהיו נקודתיות ולא נושאים מרכזיים במדיניות.

מצד שני, יכול להיות שנכון דווקא לאפשר פרוייקטים כאלה בבעיות "גדולות", לא מתוך התחייבות שמה שההמון יקבע זה מה שיהיה, אלא כדי לקבל רעיונות מקוריים מחוץ לקופסה.

YTmda

New member
אני מסכים איתך

אני לא חושב שחוכמת ההמונים יכולה לנהל שלטון על כל היבטיו, אבל כן יכולה להועיל במקרים רבים, במידה והשלטון ישקיע מאמץ בכך.
יתכן שגם נושאים כללים יוכלו לבוא בחשבון, אך כמובן שההחלטה צריכה להיות תשובה שנובעת ממירב התשובות, ולא לערב בכך את הרצון האינדיווידואלי של העומד בראש המשאל.
&nbsp
ברור שזו לא שיטה שתחליף את השלטון הנוכחי, ואני גם לא רואה בעתיד המאוד קרוב איך היא באה לידי ביטוי בצורה משמעותית מאוד, אך אני חושב שזה כלי שראוי שישתמשו בו השלטונות השונים.

arana1

New member
אני בטוח שהשיטה הזאת היא עוד שלב בדעיכת הכח

זאת אומרת
שגם מי שנהנים מכח וסמכות יאלצו עם הזמן לוותר עליו ועל עצמם בגלל שהרשת וטכנולוגיות דומות ומבוססות עליה יתנו פשוט תוצאות הרבה יותר טובות
בדיוק כשם שדמוקרטיות נותנות תוצאות יותר טובות מדיקטטורות
שגם שם אף אחד לא רוצה לוותר על הכח אבל בסופו של דבר פשיזם פשוט לא עובד טוב בסקאלות של זמן משמעותי ומרחב משמעותי

זה שדברים מוגבלים כרגע פשוט לא אומר כלום
הצעירים של היום
שנולדו עם טבלט בין השיניים יהיו הזקנים של מחר

המימסד, עד כמה שזה נשמע לא יאמן, יעלם לחלוטין מהחברה המודרנית
גם בעיות כמו אלה שהבירוקרטיה האין סופית של ביטוח לאומי מנסה לפתור יפתרו בצורה הרבה יותר טובה דרך גישות כמו חכמת המונים שמצליחות טוב יותר מכל מערך ארגוני ליצור סינטזה יעילה בין המקומי לגלובלי
ובעלות הרבה יותר נמוכה
ובצורה הרבה יותר זריזה וגמישה

חוכמת ההמונים הינה פועל יוצא של בקרה במסגרת ניסוי וטעיה
ישנם תחומים בהם אתם יכול לנטר החלטות בנושאים הנוגעים לרווחת כלל האוכלוסיה, תוך שימוש נדיב במידע העולה מסקרי שטח ובעיקר ניתוח סטטיסטי של העבר הרחוק על ציר הזמן.
&nbsp
במילים אחרות, אם חוכמת ההמונים הינה מונח שבא לתאר איך למטב (מלשון לעשות את המיטב) לכלל האוכלוסיה על סמך שגיאות העבר ותובנות הציבור המשקפות זרם ברור לכיוון תוצאה חד משמעית, הרי זה דבר משובח, ואולם אם המדובר בבחירה סקלטיבית של אוסף החלטות ידועות של העדר, הדבר המסוכן ביותר העלול לצאת מכך הוא מניפולציה פוליטית של השלטון כדי לשמר את ריכוזי הכוח שלו ולהתעלם משאר החלקים המחולשים בחברה ואולי אף להחליש אותם.

YTmda

New member
אפשר לראות את זה גם מהזווית הזו

וכמובן שזה צריך לבוא ממקום נקי וללא מניפולציות פוליטיות.
זו הבעיה העיקרית שלנו היום בעולם - כל החלטה נובעת בסופו של דבר ממניפולציות פוליטיות או דעת יחיד.
שר בממשלה, למשל, על אף הייעוץ וההמלצות שמקבל ממיטב המומחים בנושא הוא זה שיתן את הגושפנקא ויחליט בסופו של דבר אם כן או לא ואיך בדיוק, למרות שאין לו ידע מספק בנושא או שדעתו נובעת משיקולים כלשהם שאינם בהכרח הנכונים, שלא לומר שיקולים זרים.
&nbsp
בכל אופן, אפשר גם לראות את הניתוח של מה היה ומה יהיה כחוכמת ההמונים, במידה וזה אכן מתבסס במה שקורה בפועל ולא בסטטיסטיקות יבשות שגם הן נובעות משיקולים פוליטיים כאלו ואחרים.
&nbsp
אולי יום יבוא ונוכל לנהל שלטון נקי ואמיתי שלא נובע מכל מיני שיקולים ובחירות סלקטיביות.

arana1

New member
לדעתי אין ספק שזה יחליף את הדמוקרטיה

ויבטל בסופו של דבר את המשקל שיש היום למומחים ולשלטונות ולכן ישנה את עצם מבנה הארגון החברתי

היכולת לרכז בזמן אמת ובגמישות אין סופית מידע להחלטה מקומית ויחודית יחסל את כל המבנים ההיררכים
מה שיביא בסופו של דבר לחברה שבה אין בכלל צבא ומשטרה וממשל
חכמת ההמונים היא רק אחד מהכלים שמקרבים את כולנו לאנרכיה המיוחלת

ברכות לפורום החדש

סליחה על הבורות שלי,
אבל אין לי מושג מה זאת חכמת ההמונים.
אני יודעת מה זאת דעת קהל.
קשה לי לייחס חכמה להמונים כי לכל אדם יש חכמה אישית משלו. אין דבר כזה חכמה של המונים. יש דעת הרוב.
לשאול את דעתם של ההמונים זה לא אומר לקבל דברי חכמה, זה אומר שהשואל מקבל איזושהי אינדיקציה על הלך הרוחות בקרב הציבור.
גם כאשר עושים משאל עם לגבי איזו החלטה מדינית חשובה,
הרי לא מקבלים את חכמה ההמונים אלא מקבלים את דעתו ואת רצונו של הרוב בציבור.
להמונים לא יכולה להיות חכמה. להמונים יכולה להיות דעה. לכאן או לכאן.
החכמה שייכת למעט מאוד אנשים והם אמורים להיות אלה שמנהיגים ומכוונים את ההמון.
לצערינו, החכמה לא ממש נמצאת אצל המנהיגים ולא אצל ההמון.
כמו שאיש חכם אחד אמר פעם:
"
"כישלון הוא בסך הכל הזדמנות להתחיל שוב, הפעם בצורה חכמה יותר."
- הנרי פורד

arana1

New member
חכמת ההמונים זה בדיוק ההפך מדעת הרוב

זה צירוף של החוכמה וההתנסות האישית והיחודית לצורך גיבוש דעה מורכבת ורבת פנים

ולכן חכמת ההמונים נועדה לענות על העובדה שלא רק שהחוכמה לא נמצאת אצל המעטים שאמורים להנהיג אלא ששוב ושוב מתברר שהמנהיגים זה דווקא האנשים הכי טיפשים והכי לא ראויים

למעלה