טרילוגיית Evil Dead - אזור 1

רומן ט

New member
טרילוגיית Evil Dead - אזור 1

לכבוד צאת סרטו החדש של סאם ריימי - ספיידרמן - הנה הטרילוגיה שהתחילה את הקריירה שלו. לפי דעתי, (וגם לדעת אוהבי ריימי אחרים) אלה הסרטים הטובים ביותר במהלך כל הקריירה שלו כבמאי. Evil Dead הראשון הינו סרט אימה דל תקציב שצולם במצלמת 16 מ"מ. המטרה של ריימי היתה לעשות את סרט האימה האולטימטיבי - קרי המפחיד ביותר. הסיפור הוא על חבורת בני נוער שיוצאים לנפוש בביקתה מבודדת ביער, ומעוררים מרבצן רוחות מהשאול שמשתלטות עליהם וכמובן הורגות אותם אחד אחד, בשיטות מבחילות שונות. למרות העלילה הדי נדושה, הסרט הראה את הפוטנציאל הטמון בריימי - זוויות ותנועות מצלמה שלא נודעו עד אז, ובמאים רבים ברחבי העולם "גנבו" אותם. (לדוגמא התנועה המהירה של המצלמה בגובה הקרקע ששימשה אח"כ בסרט המעולה "סיפור רפאים סיני") הסרט זכה לסטטוס של סרט פולחן, ובצדק. מומלץ ביותר לחובבי אימה. Evil Dead 2 - Dead By Dawn הוא לא ממש סרט המשך. הוא יותר רימייק של הראשון בתקציב מעט יותר גדול, וכפי שריימי היה רוצה אולי לעשות את הראשון. האוירה בסרט השתנתה, ומסרט אימה מפחיד "סטנדרטי" הוא הפך לסרט האימה הסוריאליסטי הראשון שנעשה. יש הרבה הומור סלפסטיק משולב באימה והכל בקצב תזזיתי שלא ייאמן. אחד מסרטי האימה הטובים ביותר - בעצם אחד הסרטים הטובים ביותר שנעשו אי פעם. נקודה. Army Of Darkness הוא השלישי בסדרה, וממשיך בדיוק מהמקום שבו הסתיים הסרט השני. שוב האוירה בסרט השתנתה לחלוטין. הפעם זהו סרט פעולה-הרפתקאות עם קורט אימה והרבה הומור. סרט מצויין ומהנה. הסרט הראשון יצא בהרבה גירסאות ב-DVD. הגירסה שאני קניתי היא Evil Dead - Book of the Dead: Limited Edition. הדיסק מגיעה באריזה הכי מיוחדת שניתקלתי בה - עותק של "ספר המתים" שאמור להיות עשוי מעור וכתוב בדם. האריזה עשויה מלטקס (וגם מדיפה ריח כזה). גם הסרט השלישי יצא בכמה גירסאות - גירסה רגילה, גירסת הבמאי וגירסה מוגבלת שמכילה את שתי הגירסאות על 2 דיסקים. וידאו התמונה מוצגת ביחס רחב של 1.85:1, ואנאמורפי. דבר זה גרם לזעם רב בקרב המעריצים, מכיוון שהיחס המקורי היה 4:3 (צולם ב-16 מ"מ הרי). אבל על ההעברה היה אחראי ריימי בעצמו והוא אישר את התוצאה הסופית. אני חייב לציין שבהשוואה לגירסאות קודמות ב-DVD שהיו 4:3, חלק מהקומפוזיציות נראות טוב יותר ב-1.85:1, וחלק ב-4:3. יכול להיות שהכי טוב היה 1.66:1, אבל לדעתי זה פשוט סימן לחוסר הנסיון והמקצועיות של ריימי אז. ההעברה לוידאו עצמה מצויינת. יותר מדי טובה. התקציב הדל ניכר בכל שוט, וחלק מהאפקטים נראים פשוט רע. הסרט השני מוצג גם כן ב-1.85:1, אנאמורפי, ונראה טוב הרבה יותר. הסרט השלישי קיים בשתי גירסאות - רגילה וגירסת הבמאי. שתיהן מוצגות ב-1.66:1 אנאמורפי, אבל הגירסה הרגילה נראית הרבה יותר טוב מגירסת הבמאי. אודיו הייתם מצפים לסאונד ממש רע, אבל הסרט הראשון מכיל גם DTS-ES וגם DD5.1, שנשמעים לגמרי לא רע בהתחשב במקור. הסאבוופר עובד נפלא ומוסיף המון. לא משתווה לסרטים מודרניים, אבל הפתעה גדולה מאוד לטובה. הסרט השני מכיל ערוץ DD5.1 שנשמע סביר. השלישי בגירסה הרגילה מכיל ערוץ DD5.1 טוב מאוד. גירסת הבמאי מכילה ערוץ DD2.0 בלבד, שנשמע פחות טוב. תוספות בסרט הראשון - 2 ערוצי הערות - אחד של הבמאי והמפיק, ואחד של ברוס קמפבל - השחקן הראשי. זה של קמפבל עדיף - גם אינפורמטיבי יותר, וגם מצחיק יותר. יש גם סצינות שנחתכו, וסרט "מאחורי הקלעים" אחד. בחלק 2 יש ערוץ הערות של הבמאי, מפיק והשחקן ביחד. כ"כ, יש "מאחורי הקלעים" מעניין, ועוד. בחלק 3 יש ערוץ הערות הבמאי בגירסת הבמאי בלבד, סצינות שנמחקו, סוף אלטרנטיבי, "מאחורי הקלעים" ועוד. ציונים: Evil Dead סרט - 9 וידאו - 6 אודיו - 7 תוספות - 8 Evil Dead II סרט - 10 וידאו - 8 אודיו - 6 תוספות - 7 Army of Darkness סרט - 9 וידאו - 8 אודיו - 7 תוספות - 8

רומן ט

New member
ממש לא ../images/Emo3.gif../images/Emo6.gif

כל הכרך של "קומדיות רומנטיות" למשל (ע"ע ג´וליה רוברטס), לא קיים אצלי.
ד"א, תיקון טעות - בדיוידי הראשון הסאונד כולל DD-EX בנוסף ל-DTS-ES ולא כפי שכתבתי. -רומן

Oribius

New member
אתה משוגע לא קטן

כותב כל כך הרבה !!! אבל זה מצייון אתה בדיוק כמוני , גם אני כזה אינפורמטיבי שכותב כמו מטורף . אגב אני מעריץ נלהב של EVIL DEAD , וגם לי יש את כל הכותרים . זה התחיל כשהיתי יותר צעיר , בערך 13 , וראיתי את הראשון בסדרה בערוץ 4 בחצות . לפני כמה שנים נזכרתי בסדרה והוספתי אותם לספרייה שלי . אין כמו קלאסיקות !

Srain

New member
Clatue Verata Nectue

EVIL DEAD 2 הוא בהחלט הסרט הטוב ביותר מבין השלושה - וחשוב מאוד להמליץ לצופים הבתולים שלו - לא לקחת את הסרט בצורה רצינית מידי - עקב היותו חצי קומדיה חצי אימה והרגשה של חוסר תקציב נודפת מרובו. הרי זה כל הקסם... (שמעט נעלם בסרט השלישי - בו נדמה כאילו הפך ליותר מידי הוליוודי, והקסם המחתרתי דעך). מומלץ בחום!

למעלה