יום כיפור

יום כיפור

לגבי צום יום כיפור....
אני חודש אחרי הניתוח ומקריאה בפורום עלה שממש אבל ממש אסור לצום.
היום הייתי בביקורת באיכילוב ושוחחתי עם דיאטנית ולהלן התשובה.
אין כל סכנה רפואית בלא לאכול או לשתות 24 שעות רק מה?
נהיה הרבה יותר רעבים....
ולכן מתחילים להתכונן לצום כבר מביום מוסיפים ארוחה ושותים יותר ממה
ששתינו עד היום....
וכן בסוף הצום להתחיל מחצי כוס שתיה מתוקה... ולאט לאט להתקדם.
אם בצום נרגיש חולשה סחרחורת שלא חולפות אז
מותר לשתות בשיעורים....
הבהרה: לא באתי לייעץ / לפסוק / להחמיר זה מה
שענו לי ואני מקריאה בפורום הבנתי דברים אחרים
ובכלל גם מי שקיבל היתר לא לצום זה בד"כ לשתיה וגם בשיעורים קטנים (איגלו אחד כל 7 דקות- לא מדויק!!!)

כמובן שכל אחד יתייעץ עם רבותיו /דייניו/ ורופאיו

בהצלחה לכולנו
וגמר חתימה טובה.

uaizenman

New member
אני הייתי נזהר בדברי

המשפט: "אין כל סכנה רפואית בלא לאכול או לשתות 24 שעות" הוא לא אחראי.
לי המנתח, ד"ר גויטיין, אמר בפירוש שאי שתייה של 25 שעות יכול לגרום לפגיעה בכליות, אצל מנותחים בריאטריים, בגלל הקושי להשלים את כמות המים החסרה, בזמן קצר, לאחר הצום.
בנוסף, אצל המנותחים החדשים יותר חשובה גם אכילה של חלבון והפעלה של הקיבה כחלק מריפוי הקיבה הפצועה.

ליבי3617

New member
חלק מהמנתחים מתירים וחלק לא.

יש בעיה בקשר לשתייה מכיוון שאנחנו לא שותים מספיק ולא מסוגלים להחזיר לעצמנו את הנוזלים.
אני יודעת שד"ר סובחי טוען שניתן לצום. מאידך ד"ר גוייטין וד"ר רזיאל אומרים שלא.

אכן מי ששותה שותה לשיעורים. (חנה, לא שכחתי ואני מחכה שאבא שלי יחזור לשאול אותו).

כתבתי את התגובה הארוכה שלי

כי אני ובטוחה שכמו הרבה אחרים הסתמכתי על הפורום (האחר בעיקר) שם גם אנש שרוול לא צמים בטענה שזאת סכנת נפשות, ואף דיברו על אוכל.
וחשבתי שגם אני אצטרך ומכיוון שהופתעתי רציתי רק לעדכן את מי שמתעניין....

ליבי3617

New member
כמו כל דבר בחיים אין קיצוניות

היום נפגשנו עם כמה בנות מקסימות.
אחת קיבלה היתר אפילו לאכול אם תצטרך ואצל השניה דובר על שתיה במקרה הצורך.

כל אחד יתייעץ כמובן עם הרופא שלו.
(לאיזה פורום אחר התכוונת? לפורום קיצורי קיבה? - צריך לדעת שיש הבדל בין טבעת לשרוול בעניין הצום).

ליבי3617

New member
חמוד

אז אם ככה אפשר להוסיף שכשמעתיקים יוצא עקום.
כמו רשימת הדיאטניות הבלתי מעודכנת.
(לדוגמא אני יודעת ששונטל גורביץ' כבר לא עובדת עם מאוחדת כי דיברתי איתה... אבל הרשימה הועתקה מהפורום הישן, מרשימה שאני הרכבתי והשתנתה עם הזמנים).

בסדר
עוד מעט יסודר הכל.

יומקסים

New member
היי. גם אני חרדית וחודש וקצת אחרי. ו...

גם לי המתנח אמר לא לצום! וגם הדיאטנית לא.

התקשרתי לרב אמר שהוא לא מבין בזה ואם הרופא לא דתי הוא ישמח אם אשאל גם יועץ חרדי שמבין בתחום.

התקשרתי ליועץ הרפואי של עזר מציו, והוא ענה לי:

אני לא רב, אז אני לא יכול לפסוק, אבל בתור מי שמכיר את התחום לעומק!
אי אפשר ואסור בחודשיים שלושה הראשונים לצום!!!!

אם את רוצה תצומי את הלילה מקסימום עד 10 בבוקר.

ואכ,
מסרתי זאת לרב והוא פסק לי שלט לצום אלא לשתות לפי שיעורים. (ואם ארגיש צורך, גם לאכול לפי שיעורים)

ecohen11111

New member
מנסיוני....

אני לא רופא אבל מנסיוני - כ 8.5 חודשים לאחר הניתוח , צמתי את תשעה באב.
הבעיה העיקרית היתה החשש מהצום.
הצום עבר כמו צום רגיל.
השבוע, בצום גדליה, כ 10 חודשים לאחר הניתוח, הצום עבר בקלות.

כמובן שצריך להערך בהתאם (כמו כל צום): לשתות הרבה מים ביום שלפני, לקחת קל-צום וכולי.

שאלתי שוב

וקיבלתי אותה בה
לאכול מתי שמתאפשר:)))
ולנסות לצום.
בהצלחה לכולנו!
וגמר חתימה טובה!

אופירA

New member
מנהל
נראה ששאלת שוב אותה הדיאטנית

תשאלי גורמי מקצוע שונים בבריאטריה, ותקבלי דעות שונות לגבי חודש אחרי שרוול.
אני לא מדברת על הדוגמה שהובאה של 8 חודשים אחרי שרוול. זה מקרה אחר. אני מדברת על המקרה שלך - חודש אחרי שרוול.

אני מזדהה מאוד עם הגישה של היועץ של עזר מציון, עם ניסיונו הרב עם מנותחים: בשרוול אי אפשר ואסור בחודשיים שלושה הראשונים לצום!!!
אף אחד לא אומר לך שתאכל ביום כיפור ארוחות מסודרות. אבל לשתות ואפילו לאכול לשיעורין עפ"י ההלכה זה בוודאי שאין שאלה. זה חובה, אם לא רוצים לקחת סיכוני בריאות לא פשוטים (פגיעה בלתי הפיכה בכליות וכו').

חודש אחרי ניתוח גדול בקיבה יש חולשה וסכנה שאת לא מרגישה אותם, אבל התורה לא מוכנה לקחת את הסיכון הזה.
אפילו אחרי ניתוח טבעת מסכן היתה לי חולשה חודש וחצי...
בשרוול הבעיה היא לא רק שעברנו ניתוח ויש חולשה. הבעיה העיקרית היא שהגוף קיבל טראומה קיצונית - קיצוץ קיצוני מאוד בכמות התזונה ואיכותה, קיצוץ קיצוני מאוד באיבר הכי חשוב ומסובך בגוף, שהחיים תלויים בו מאוד. הגוף הוא דבר מאוד מורכב, וכדי שהמכונה הזו תעבוד כמו שצריך, לא צריך לאפשר לה להתמודד עם כמה שיבושים בבת אחת.
איסור הצום המלא ביום הכיפורים לחולה שיש בו סכנה אינו רק על מנת למנוע מוות מיידי, אלא גם על מנת למנוע התפתחות מחלה מסוכנת שיש בה סכנת מוות.

גם אדם שהחלים רק עכשיו משפעת מסכנה, שנמשכה שבועיים וגרמה לחולשה חזקה, יקבל הוראה עקב החולשה שהוא עדיין סובל ממנה, לשתות לשיעורין ביום כיפור - לא ברמה של מותר, אלא ברמה של חובה! לא לקחת סיכונים. וזו רק חולשה ושפעת, ולא כריתה זה מקרוב של רוב ענק של יכולת האכילה והיסטוריה של חודש עד 3 חודשים של אכילת פירורים בלבד, כמו תינוק שיונק כל 3 שעות 100CC (חצי כוס) נוזלים.
להזכירנו - לתינוק אסור לצום... אפילו לילד שאוכל סנדוויץ' ושניצל בדיוק כמו מבוגר - אסור לצום! והרי אף ילד אם יצום לא ימות. אבל גם אם רק ישתה לשיעורין - זו סכנה בשבילו. וסכנה לחיים, אפילו ספק סכנה - אוסרת את הצום.
כמה חובה לשתות ולאכול - זו שאלה לרופא ולרב עפ"י כל מקרה לגופו - גיל, כוחות אישיים, מקרה המחלה וכו'.

לא אדם אחד שעשה דיאטה קיצונית (כמו עוזי חיטמן ז"ל) - לא צם, עשה דיאטה קיצונית של 600-800 קלוריות ליום - פלוס פעילות גופנית נמרצת, קיבל דום לב ומת כתוצאה משתי המשימות הגדולות שהטיל על גופו בבת אחת לאורך זמן. אז נכון שדיאטה לאורך זמן זה לא צום של יום אחד, אבל שניהם לא דבר פשוט לגוף, ובוודאי לא לגוף שמתאושש מטראומת הניתוח (עבור הגוף זה טראומה, גם אם עבורך זה לא!). ונכון שרבים עשו כמוהו ולא מתו - אבל הם היו בסכנה למות, וסכנה גם היא אוסרת את הצום המלא!

למעלה