יש טענה שהאדם הוא שהמציא את אלוהים, ואני שואל

natiad

New member
יש טענה שהאדם הוא שהמציא את אלוהים, ואני שואל

אני שואל - אם האדם המציא את אלוהים, מדוע הוא המציא אותו ? {{בוא ניצור כאן שיחה על הנושא, ואני אהפוך את השיחה לסצינה שתשוחק על ידי שחקנים, ואולי תהפוך לקטע בסרט...אז כתבו דעות שלכם, אבל בצורה תמציתית ולא ארוכה מדי}}

תמירK

New member
יפה שאלת.השיבך בקטנותי ובאריכות מוגזמת../images/Emo199.gif

נתי, השאלה ששאלת אלו מסוג השאלות שהולכות ל"אין סוף". תשובות על כך ניתן למצוא בכל התורות הגבוהות של הדתות השונות. נניח ביהדות, אז התשובה נמצאת בקבלה. כיוון שהסבר קבליסתי דורש הבנה ועומק רב בתורת הנסתר, לכאורה התשובה אמורה להיות מסובכת עד כדי בלתי מובנת וראה זה פלא. על שאלה טובה קל להשיב
. ויובהר אינני מומחה לקבלה אך אני מומחה בתורת הנסתר, מומחה בנסתרות התת-מודע. התשובה הארוכה במיקצת וסופה המאכזב
:
בדת משתמשים בדימויים כדי להסביר את שקשה לתפוס ולהבין, נניח: איך אנו בני האנוש תופסים את מימד ה"אין סוף". במובן המתמטי משתמשים במדעים המדוייקים באין-סוף בלי כל קושי, אבל איך נסביר לבן אנוש שכל הידע שהוא צריך נמצא במוח שלו ושאדם ממוצא מנצל רק אלפית מיכולות המוח האנושי. מדוע רק אלפית? הכל מודחק ומוגן בהגנות פסיכולוגיות כאלו ואחרות. תפרק את ההגנות וקיבלת אדם באי-שפיות
. לא שזה לא אפשרי אך להגיע לתובהנות בזכות ה"אין סוף" דרוש תירגול רב, נניח: קיום המצוות או לנהוג בדרך ארץ (שזה בעצם אותו דבר). יש מי שמגיע לזה בגיל צעיר (מיעוט), רבים מגיעים לכך בגיל 40 והילך, ויש שיגיעו לתובנה ממש על הרס-דוואי שגם זאת לטובה. התת-מודע משול לאין סוף, כי יש בתודעה אין סוף אפשרויות לדימיון מחשבה וקומבינציות של כל מה שידוע לנו, ששמענו עליו, שחווינו בחושיינו וכו' מיום לידתנו והילך. שוב סידור לא נכון של הידע העצום הזה עשוי להביא למחשבה לגבי אמת שגויה, כי אז שוב הגענו לתחום האסור והמסוכן הגובל בצורך מייד בישפוז
. נתי, זה מזכיר לך משהו? אולי את האינטרנט, גם שם אוסף הקומבינציות הולך לאין סוף, הכל פתוח וגלוי ועכשיו צריך להבחין מה אמת לבין שקר, בין טוב לבין רע. בתת מודע גם טבוע ידע על "טבע הבריאה". נניח: תינוק על אי בודד שלא ראה מימיו בן אנוש יש לו יכולת מופלאה להמציא יש מאין. אגב, לפי אותו עקרון בדיוק הגענו מדור לדור לעידן הטכנולוגי. בקיצור המוח האנושי מכיל מידע בהיקפים עצומים. תשאל כמה עצום? אז זהו, כל כך עצום עד כדי אפס אחד גדול ביחס לבורא עולם
. פרדוקס? לא ממש. אותו אין סוף המצוי בתת מודע משול לניצוץ אלוהי. ניצוץ כלומר חלקיק מזערי מההוויה האלוהית (שוב פעם דימוי). נתי זה מזכיר לך משהו? האינטרנט! כל אחד תורם חלק מזערי מהתודעה שלו לצורך קיום תודעה וירטואלית. אם פעולה משותפת של בני אדם ביחד מהווים עוצמה מרוכזת המאפשרת גישה לתודעה האלוהית המיצרפית, נניח: עקרון המניין ביהדות. כך שיתוף באינטרנט יוצר חוויה דומה של ריכוז עוצמה. דגש על דומה. כי אין עשר יהודים שמתפללים כדין עשר גולשים שבראשם הקודח דברי חולין אבל ושטות (לא הגולשים הרציניים בפרוייקט הרציני שלך). עד כאן רקע ומתן כלים להבנת העניין עצמו, עכשיו מגיעים לשורש ההסבר. האדם נברא כדי להפשר את קיום התודעה האלוהית במישור החיים על כדור הארץ, במישור החומרי, הגשמי. כאשר אדם מת חוזר ניצוץ תודעתו (נשמתו) לתודעה האלוהית, לבורא עולם ובעולם הדימויים: גן עדן, גיהנום, כף הקלע גלגול נשמות וכו'... מצטער אם אכזבתי מישהו על דלות החיים, כולה ניצוץ עלוב, והנה חזרנו להתחלה. למה צריך אלוהים ניצוצות עלובים
. התשובות נמצאות באין סוף. לא ממומלץ לטייל לאין סוף ללא מדריך מוסמך וללא שעברת את גיל 40, רוב האנשים שניסו זאת גמרו במחלקות סגורות (אישפוז על רקע אובדן שפיות). מי שנוהג בדרך ארץ, עובד לפרנסתו, מגדל משפחה, וכיוצא באלה סביר שלא ישגה בעולם של חלומות ולא ילך לאיבוד. על כל ייתר הפרטים נדבר בעולם הבא שזה רוב זמן היקום וכאן יש לנו לחיות פיסת זמן קטנה עד קטנטנה, יאל'ה חיזרו לעבוד. נכנסתם לדיקי? ("פרוזק תוצרת בית"
. זהירות:
מדובר בקישורית לסרטון שלי בפרוייקט "המנון המאושרים"). תמיר קרני

hodik

New member
דעה

אני חושבת שהאדם המציא את אלוקים כדי להאמין בו. היה אדם, הוא היה צריך להאמין במשו, אז הוא המציא דמות/יצור מושלם שהוא יוכל להעריץ ולשאוף אליו. אפשר לראות את הצורך הזה בעוד המון מישורים, למשל כמה אנשים לוקחים מישהו, הופכים אותו לשחקן/זמר/דוגמן/נקבה מפורסם, משכנעים את עצמם שהוא הכי הכי ושצריך להיות כמוהו ואז מאמינים בזה באמת. בני אדם אוהבים שנוח להם ושהם לא צריכים לחשוב יותר מידי, הם מעדיפים לקבל פקודות מאשר להמציא אותם, המצפון שלהם יהיה נקי אם הם יצליחו לשכנע את עצמם שכל מה שהם עושים זה מתוך אמונה, אידיאל ועוד כל מיני מילים יפות. בני האדם לא רוצים לגלות שלכל מה שהם עושים אין בעצם משמעות אז הם ממציאים את המשמעות כדי שהיא תהיה כשישאלו אותם למה. אלוקים זה לבטל את עצמך אל מול מישהו גדול ממך ולקיים את רצונותיו, ובכל זאת המציאו אותו. או שהוא תמיד היה פה. ובכל זאת ואף על פי כן אני מאמינה באלוקים. ואני לא המצאתי אותו. מבחינתי הוא תמיד היה פה. חייב להיות אלוקים, פשוט חייב להיות. האדם לא המציא את אלוקים, הוא רק גילה אותו,או שהאלוקים התגלה אליו. האדם לא המציא אל, הוא המציא אליל. משהו לא אמיתי, עשוי מחומר, והחומר מתכלה והאלוקים הוא ניצחי כי אין בו חומר. והנצח הוא זה שנותן את הכוח להאמין, לאהוב, להעריץ. נצח הוא דבר הראוי להערצה. אהבה,כנות,טוב לב,נדיבות,סלחנות רחמנות, כל אלה תכונות שאפשר למצוא גם באדם- אמנם במידה הרבה יותר קטנה,אבל אפשר. ונצח? איפה תמצא נצח אם לא באלוקים. אני חושבת שכשמסתכלים בראיה יותר עמוקה ויותר כללית מבינים שבעצם יש אלוקים. משהו היה חייב לגרום לזה להיברא, לכל היקום הגדול הזה. (תגידו המפץ הגדול-גם את המפץ מישהו צריך לברוא) כל היופי שיש בעולם כל הדיוק. מישהו חייב לעשות את כל זה. רק צריך לפתוח את הלב. לפתוח את הלב.

אנואל

New member
המצאה הדדית

האדם המציא את המושג "אלוהים", את המלה...לא את המהות, לא את עצמו ובוודאי שלא מה שלמעלה ממנו על-פי הגדרתו שלו את ה"דבר" הזה, אלוהים...
זה אחד... שנית - בתחילה, בבוא האדם אל העולם, נדהם והתפעם כל כך לגלות המקום החדש והזר אליו נקלע והגיע עד שהוציא מפיו באופן טבעי את ה"יה" "אלוהים" שלו...כביטוי לפחד מכחות הטבע ובעלי החיים בתוכם הוא נמצא... ואחר-כך - עם הזמן וגילוי האש ופיתוחים טכנולוגייים הולכים ומדהימים כשתעצמם של מעשי ידיו של האדם - האדם התנפח ותופף על חזו לאמור: "אני ואפסי עוד!" אני הוא היוצר והבורא הגדול בעולם! ואיןא לוהים , מלה שאני, האדם, המצאתי ! ולבסוף היום, בשלב השלישי, הגיעה ההכרה מן הסוג השלישי: האדם הוא האלוהים=חיים ! "אלוהים" כמושג דתי, "חיים" כמושג חופשי,טבעי,"חילוני" , וביחד - "אלוהיםחיים" הוא המכנה המשותף הגבוה ביותר וההוגן וההגיוני והטוב ביותר ושאינו פוגע ביותר האפשרי ! אלוהים-חיים הוא גם האדם וכל החי והקיים. ודעה זו הולכת וממלאת אתה ארץ ואת הסרט הזה - - - . . .!
"אנכי" יהוה אלהיך...ושמע שיראל יי אלהינו יי הוא גם כל אחד ואחת... בברכת הטוב היומיומי, ישראל ך כם כן אנואל כולנואל יש לנו יום יום חג ...קמים בבקר...השמש זורחת..."הכל" בסדר...אנחנו מודים על נטילת החלק בפלא הבריאה...

natiad

New member
מילים צלולות כמים

אנאל, כמה נעים להיתקל במילים כל כך צלולות. מילים שאומרות משהו כךל כך ברור ומתוך אמונה אמיתית. אהבתי את מה שאמרת על האדם המתופף על חזהו ואומר "אני אלוהים" - לא חשבתי על כך אף פעם - אבל זהו מעשה כל כך מגולומני ושחצני. זה כאילו ברור מאליו - אבל בתקופה האחרונה יש את הטרנד שאומר שזוהי תפיסה רוחנית של "האלוהים נמצא בתוכי" - הרצון הזה לראות את אלוהים בתוכנו - אולי, כפי שאת אומרת, גם כשזה בא מכוונות "רוחניות" זה בעצם אקט נרקיסיסטי. הרצון שלנו להיות "הכל" הוא כל כך אופייני לתקופה. העובדה הצללולה אותה ייצגת שהאדם לא המציא את אלוהים - כי גם על פי תפיסתו הוא מעליו, משכנעת בכנותה. אמנם אפשר לומר שהאדם המציא דמות גדולה שרצה להעריץ, ו"שם" אותה (את הדמות) במכוון מעליו. אבל נדמה לי שאנחנוט לא מדברים על עובדות והוכחות מדעיות או רציונליות. האם הרצון שלנו להיות כמו אלוהים, מבשר תקופה רעה שהולכת ומתעצמת ?

אנואל

New member
להבהיר טיפה...../images/Emo13.gif

כדי שזה יהיה גם צלול גם מדוייק, מביא משהו מדב אלבוים: "צלם אלוהים וצלם אדם.אני מייצר את אלוהים והוא מייצר אותי, ואנחנו כל הזמן משתנים מהשיקוף ההדדי הזה שיש בינינו"... "כל הזמן רפלקסיה! כל הזמן חייבת להיות ספירלה כזו רפלקטיבית, שמוזנת משני הכיוונים, ואני חושב שזה סוד הסודות של המיסטיקה היהודית. אם מחפשים את הלב של המיסטיקה היהודית - זו הרפלקטיביות שגורמת להגמשה תמידית של צלם אלוהים וצלם אדם. אני מייצר את אלוהים, והוא מייצר אותי, ואנחנו כל הזמן משתנים כתוצאה מהשיקוף ההדדי הזה שיש בינינו, וזה לא נגמר אף פעם. זה תהליך דינמי, אלסטי, יצירתי."

למעלה