כוח המשיכה

כוח המשיכה

יש שני סוגים של כוח המשיכה: החלק והחזק. החזק מחזיק את האלקטרון והניוטרונים מסביב לגרעין האטום, והחלש 'מקרין' לרחוק. בגרעין כדור הארץ יש הרבה גרעינים של אטומים, וזה מה שיוצר את כוח המשיכה (שבגללו אנחנו חוזרים לאדמה אחרי שאנחנו קופצים...). והשאלה: מה יש בתוך הגרעין של האטום, שגורם לכח משיכה?

tweeg

New member
אני חושב שזה אמור להיות בוזון היגס

שעדיין לא הוכח,אבל אמור "לייצג" את כוח המשיכה (אאל"ט גדול,לא התחום שלי) או להסתכל מהכיוון השני,יש בו פרוטונים שהם בעלי מסה(אם אני זוכר נכון,אלקטרונים ונוטרונים זניחים),ולכן מעקמים את המרחב לפי תורת היחסות הכללית

NessT

New member
אם הבנתי נכון השאלה שלו היא דווקא מה גורם

לכוח החזק (בתוך הגרעין) ולא לגרביטציה כמו שהסברת.. אני גם לא ממש מתמצאת בזה אבל לפי המודל הסטנדרטי מה שגורם לכוח החזק הוא מעבר של חלקיקים שנקראים גלואונים והם בעלי מטען צבע מקווארק לקווארק בתוך הפרוטונים והניוטרונים שבגרעין. כשהקווארקים קרובים אחד לשני הם יוצרים שדה כוח צבע שמחבר אותם יחד וככל שקווארקים מתרחקים יותר אחד מהשני הכוח בניהם חזק יותר (לכן הם או יתקרבו חזרה או שמהאנרגיה יווצר חלקיק אחר..) בגלל זה הם תמיד קרובים וככה הגרעין מחזיק את עצמו ולא מתפרק.

tweeg

New member
אם כתבת את זה מידע,אני לא מתווכח איתך../images/Emo6.gif

ב-ט-ח-!

ועכשיו בעברית, בקשה

tweeg

New member
מעברת

הגלוונים שהם חלקיקים אלמנטרים מסוימים(שאפשר לתארם רק ע"י אוסף תכונות) נושאים "מטען" של כוח מסוים,בעת מעבר בין קווארקים שהם חלקיקים אחרים שמרכיבים את הפרוטונים והנוטרונים שמהם מורכב גרעין האטום הכוח של הקווארקים פועל הפוך מכוח המשיכה שהם מתרחקים הכוח נהיה חזק יותר ובגלל שהם קרובים,הם מחזיקים את הגרעין של האטום זה מה שהבנתי לפחות

NessT

New member
בעברית =]

לפי המודל הסטנדרטי כל כוח עובר ע"י חלקיק כוח כלשהו שע"י מעבר מחלקיק לחלקיק גורם למשיכה שלהם (או לדחיה). החלקיק שמעביר את הכוח החלש נקרא גלואון ומה שגורם לכוח החלש הוא מטען צבע (מטען צבע הוא פשוט תכונה פיזיקאלית כמו מטען חשמלי). מה שגורם להחזקה של הפרוטונים והניוטרונים בגרעין זה שהם מורכבים מקווארקים שלקווארקים יש מטען צבע ולכן עוברים מקווארק לקווארק גלואונים שגורמים לכוח. בניגוד לרוב הכוחות הכוח החלש דווקא מתחזק ככל שהמרחק גדל ולכן החלקיקים בגרעין לא יכולים להיפרד (יכולים בתנאים מסויימים - ביקועים גרעיניים) כי ככל שהם יתרחקו הכוח בניהם יגדל עד שהוא יהיה כל כך גדול שמהאנרגיה יווצר חלקיק חדש. מקווה שהבנת הפעם :) אם לא תרגיש חופשי לשאול וגם אין לי זמן עכשיו אבל אם אתה רוצה אני יכולה יותר מאוחר לתת לך כתובת של אתר מעולה (!!) על של המודל הסטנדרטי שמסביר בצורה ממש פשוטה ומובנת..

NessT

New member
ד"א.. המסה של ניוטרונים והמסה של פרוטונים היא

כמעט זהה.. והמסה של שניהם קטנה מאוד כך שהכוח הגרביטציוני בניהם הוא ממש קטן ולגמרי זניח בהשוואה לכוח החלש (הכוח הגרביטציוני בניהם קטן בהרבה מאוד סדרי גודל מהכוח החלש בניהם) ושלא תטעה
- הכוח ה"חלש" ממש לא חלש (הוא בעצם מה שגורם לחוזק של פצצות אטום ופיצוצים גרעיניים וכו') הוא פשוט נקרא ככה כי הוא פועל לתווך מאוד קצר..

tweeg

New member
אממ

אני חייב לציין שאני בקושי מבין מה את כותבת אני אנסה לקרוא על זה קצת לצערי אני זוכר קלושות מאוד מה שלמדתי עד עכשיו (4 חודשים בלי בית ספר,אני בקושי זוכר שהיסודות זה לא אש אויר רוח ומים
)

שזלונג

New member
ממש, אבל ממש לא!

יש סוג אחד בלבד של כוח משיכה! הכוח החלש הוא כוח אחר לגמרי, וכך גם הכוח החזק. שניהם כוחות הפועלים בין פרוטונים, ובין נויטרונים לטווח קצר עד כאב. כוח המשיכה שמונע מאיתנו לעוף לחלל החיצון, ומחזיק את האטמוספירה וכו', פועל בין כל שני גופים בעלי מסה, והוא לא אותו הכוח כמו שני הכוחות החרים. הכוח הזה פועל למרחקים עצומים עד כאב (לאורך היקום כולו). גם אלקטרונים יוצרים כוח משיכה, גם פרוטונים ונויטרונים, אך הם יוצרים גם כוחות אחרים כמו כוח אלקטרומגנטי, וכן כוח חלש וחזק, שהם לא בשום צורה שהיא- כוח המשיכה! גרעין האטום הוא בעל מסה, נכון? ולכן הוא מפעיל כוח משיכה. בנוסף, הפרוטונים והנויטרונים, מפעילים שני כוחות אחרים, הנובעים מתכונות שיש להם. כמו שהמסה גורמת להם להפעיל כוח משיכה (כבידה), כך גם תכונה של הפרוטונים והנויטרונים גורמת להם להפעיל כוחות נוספים. כרגע אין הסבר טוב מזה. יש ארבעה כוחות: כבידה (משיכה) כוח חלש כוח חזק כוח אלקטרומגנטי

שזלונג

New member
לא רק גרעין כדור הארץ הוא בעל מסה, כל כדה"א

הוא בעל מסה, וגם אנחנו, וידוע שכבידה זה אינטראקציה בין שתי מסות, ולכן, אני מסוגל לכתוב הודעה זו מפני כדור הארץ, בלי לחשוש שמהתמתחות קלה תעיף אותי אל הלא נודע. ניוטון תיאר את הכבידה ככוח שמפעילה מסה על מסה. איינשטיין שינה את המושג כבידה, והתייחס למסה כמעקמת את המרחב. מז זה אומר? דמייני שהמרחב הוא יריעה גמישה, שמצוירים עליה קווי אורך ורוחב, במעין רשת. כאשר המרחב מתעקם, כך גם הקווים. הקווים מייצגים מסלולים אפשריים לגופים במרחב. אז אם המסלול עקום, העצמים שזהו המסלול שלהם, גם הם ינועו אחרת, לכיוון המסה. למה דווקא מסה יוצרת כוח משיכה? שאלה טובה. חבל שאין עליה תשובה.

אם את מתכוונת לכח המשיכה

בתוך הגרעין יש מסה (לכל פרוטון וניטרון בנפרד) והמסה גורמת לכח משיכה.

למעלה