כיצד הינכם מגדירים מרכז?

baudrate

New member
כיצד הינכם מגדירים מרכז?

זה באמת מעניין אותי. האם יש או יכול להיות כאן בפורום קונצנזוס על המושג הזה?

omerlich

New member
זה היופי שבעסק

כל אחד מוצא את הגדרתו האישית לכך. קשה מאוד להגיע לקונצנזוס בעניין.

ברדט יש שתי הגדרות לדעתי

1) אחד שהדעות שלו הן שמאל וימין בבטחון ובכלכלה והאמצע זה מרכז ראה דוגמא אותי 2) אחד שהדעות שלו במרכז בכל הנו' ראה דוגמא את קדימה, גיל ושינוי

baudrate

New member
כלומר

ההגדרה הראשונה שלך היא הגדרה שלילית, לא שמאל ולא ימין. וההגדרה השניה היא הגדרה חיובית. נראה כי בפוליטיקה הישראלית ההגדרה הראשונה תופשת יותר. הרבה אנשים יותר מאשר הם בעד הם נגד. ובסופו של דבר גם יתכן עירוב של השניים, קרי בנושאים מסויימים נגד דברים מסוימים ובנושאים אחרים בעד. ניתן ללמוד דברים רבים על קדימה גיל ושינוי. למשל שינוי נשאה על דיגלה דגל גדול של נגד (נגד כפיה דתית). שעזר לה בבחירות הלפני האחרונות ועזר להפיל אותה באחרונות. קדימה בזמן הבחירות הייתה מפלגת - לא ביבי נתניהו ולא אמיר פרץ. וגיל הייתה הצבעה אנטי ממסדית שזה בהחלט נגד , אבל מאידך הבוחרים לא שמו לב כי כל הנמצאים ברשימה הם אנשים ששייכים בטבורם לממסד. (ע"ע רפי איתן).

יכול להיות

אני לא מבין מדוע ההגדרה ראשונה שלילית אחד שהוא שמאלני בטחונית וימני כלכלית או ההיפך הוא לא בדיוק מרכז למרות שבסוף הוא ילך למרכז. לגבי קדימה, גיל ושינוי. שינוי מתנגדת לכפייה חרדית בנוסף לשאר מצעה וטוב שכך זה עזר לה בבחירות הלפני אחרונות, לגבי זה שזה הפיל אותה בבחירות האחרונות לא הייתי בונה על זה ובבחירות הבאות זה יסייע לה. לגבי קדימה זאת באמת הייתה מפלגה של לא נתניהו ולא פרץ לכן היא תתפרק. לגבי גיל זאת הייתה הצבעת מחאה ואולי כאלו שרצו לעזור לזקנים שזאת הכנסת האחרונה שלהם לכן לא חשבו שהם יידבקו לכסא מה שלא קרה

מרכז הן דעות שלא נוטות לא לשמאל הקונזציונלי

וגם לא לימין הקונזנציונלי, אלא ביניהם.

chubatim

New member
מה שפעם היה קיצוני היום הוא מרכז

להחזיר שטחים היה פעם הכי הכי קיצוני. והיום זה הכי מרכז. הגדרת הקיצוניות היא סטטיסטית. כלומר קיצוני מימין הם 2% (או מספר קטן אחר) ששאר ה-98% מאוד מתנגדים להם. היום המרכז הוא די הומוגני, כלומר אין שינויים מאוד גדולים בתוך ה-85% המרכזיים (לא מבחינה חברתית-כלכלית, ולא מבחינה בטחונית)

למעלה