כמה צבעים יש לאירלנד ?

כמה צבעים יש לאירלנד ?

אהלן אנשים, במהלך החודשים האחרונים, כמעט שנה למען האמת, אני מתגורר ב-MALAHIDE, מצפון לדבלין. כתבתי בפורום אחר, סיכום מההתרשמות שלי מאירלנד, מהאירים, ומכל מה שבינהם. זאת המדינה החמישית שאני מתגורר בה, ככה שבעצם, חלק מהדברים שכתבתי מבוססים על השוואות עם מגורים במקומות אחרים, בין אם אני רוצה ובין אם לא. הייתי באמת שמח לשמוע את דעתכם על הדברים הללו. לא הכל שחור ולבן - ויש לזכור שאנשים שונים מחפשים דברים שונים בכל מדינה, וגם - אנשים רואים דברים באופן שונה. אני באמת מעוניין לשמוע את דעתכם.
אז ככה (זה נענה בתשובה לדיון על היתרונות והחסרונות לחיים באירלנד): הרבה מן העניינים הללו הם בעייני המתבונן. כלומר – כל עוד העניין אל מגובה במספרים – אפשר להתווכח על כל דבר. וגם במקרים שעניינים כן מגובים במספרים – לפעמים גם הדברים הללו ניתנים לוויכוח. למשל – האם באירלנד קר ? כן – זה גם עניין שניתן לוויכוח, שנתון בעיני המתבונן. יכול להגיע אדם ממוסקבה שיטען שמזג האוויר בדבלין נעים וקריר ואוורירי, אבל אני בטוח שאם תיקחי את רוב האנשים בעולם ותשימי אותם באירלנד – כן – הם יטענו שבאירלנד קר יחסית (כל זה העקבות העובדה שרוב אוכלוסיית העולם חיה באיזורים חמימים וטרופיים – משם גם מוצאו של האדם). אז יש כאלה שיטענו כך וכאלה שיטענו לצד השני – ובשביל זה יש (גם) פורומים. אפשר להידבר בפורומים. וכן – כל אדם מחפש דברים שונים במדינות שונות. אני חייתי בסינגפור שנה והיה לי הרבה מה להגיד על אורח החיים במדינה הזאת אבל ממש מרבית המערביים שהכרתי ממש לא הפסיקו להתלהב ממדינת הגורדי שחקים-שופינג-חיים אלקטרוניים. כדי לגבש דעות – יש מספר שיטות. לרוב זה מתחיל באיסוף נתונים – התבוננות, שיחות עם אנשים, איסוף נתונים מסקרים, האינטרנט, מחקר ועוד הרבה שיטות. בערבות זה כתבתי חלק מהדברים למעלה. למשל – נושא האוכל, יש הרבה מה לדבר על זה. אין לי ספק שזאת המדינה עם האוכל המזעזע ביותר שחייתי וטיילתי בה. קשה לדעת מאיפה להתחיל...יש כל כך הרבה. באוכל שולט הרבה בשר – בשר בקר, כבש, עוף, חזיר. לא רק שאין מתכונים פה שמפילים אותך לריצפה, אין לאף אחד ספק לרגע כמה זה מועיל לבריאות. עוד 'תורמים' לבריאות העורקים, הוורידים והלב בתזונה פה הם כמויות החמאה המדהימות שנצרכות פה. גם האוכל המטוגן חוגג פה – לא צריך לעשות מחקר מקיף כדי להריח את אדי שמן הטיגון שעולים ממרבית הפאבים, המסעדות, המזון המהיר ומסעדות ה-TAKE AWAY (שמשום מה נפוצות פה מאוד). לצ'יפס יש מקום של כבוד בתפריטים של הרבה מסעדות ופאבים ואפילו מסעדות אתניות מגישות צ'יפס (מאכל סיני מסורתי). ואם כבר צ'יפס – למה לא לטגן עוד הרבה דברים אחרים ? בשביל רמת האוכל אין צורך במחקר מקיף – מספיק לעשות סיבוב פאבים ברחבי המדינה. ואם כבר סותמים עורקים – יש ידיד נוסף נפוץ – הוא המיונז. אותו ידיד ותיק וטוב משמש לתיבול כל דבר שזז – החל מסלטים (שלפעמים ממש טובעים במיונז וצריך בכוח למצוא את הירקות השוחים בו), דרך צ'יפס, בשר ועוד. כל עזרי תיבול אחרים – כמו שמן זית, תבלינים ועשבי תיבול פשוט כמעט לא קיימים. אה, כן, למיונז ידיד טוב – הוא המלח. אין צורך לפרט את מעלותיו של זה, הוא מדבר בעד עצמו. ומה משאירים לירקות ולפירות ? מקום זניח ולא מכובד. אם כבר מגישים ירקות, דואגים טוב טוב לבשל אותם עד שמוציאים מהם את כל הטעם והוויטמינים. רק אחרי ווידוא ההריגה, מגישים אותם לשולחן. קשה למצוא יצירתיות במתכוני ירקות וכמובן השולט בהם הוא תפוח האדמה, יחד עם הברוקולי והגזר ועוד כמה. את מכת המחץ על הירקות מנחית מחירם האסטרונומי כשבין הכוכבים ניצב הפלפל ביורו אחד. על רטבים לא כדאי להרחיב את הדיבור אחרת רמת הכולסטרול של ההודעה הזאת תגיע לחדר מיון. רק נגיד שהרטבים הם כבדים, שמנים, לא יצירתיים בעליל ומשעממים. ויש עוד הרבה – מוצרי החלב, הביצים, השימוש או ליתר דיוק חוסר השימוש בקיטניות וכו'. כל האלה מקפיצים את רמות הכולסטרול באירלנד לגבוהה ביותר באירופה, את מספר התקפי הלב לגבוה ביותר באירופה המערבית. גם שמעתי על בעיות שיניים פה מהגבוהות באירופה אבל על זה קשה למצוא סטטיסטיקות. עוד מעניין זה ששיעור הסרטן פה הוא הגבוה באירופה, וכל שנה מתגלים פי 2 מקרי סרטן חדשים ביחס לישראל. הנה מאמר מעניין בעניין - http://www.ncri.ie/pubs/pubfiles/proj_2020.pdf וגם http://www.ncri.ie/news/20060227.shtml שמציין כי מספר המקרים הגבוה נובע גם מתזונה, אורח חיים ומשקל יתר (הידעת שסרטן הערמונית מושפע מאוד מאכילת שומן מהחי בגיל צעיר ?). אין ספק לחוקרים שהנושא גם משפיע על זה: http://ocde.p4.siteinternet.com/publications/doifiles/302006011P1-10-01-01-g01.xls. ונכון שיש פה מסעדות מככבות (תרתי משמע) אבל אם מסתכלים על הרוב (וכך צריך לעשות כשמנסים להבין תרבות), אין ספק לגבי האוכל.

איך אפשר לתכנן ?

הלאה. דיברנו על צבעים ? ומה כל כך ציבעוני כמו שוק ? אז זהו – ששווקים כאן זה לא ממש כמו במזרח התיכון, אסיה וגם כמה ממדינות אירופה. השווקים שאני ראיתי הם משהו צנוע, קטן ושקט. ויקר יקר יקר. כל כך כיף ללכת בשוק כשמסביב צעקות, צבעים, ריחות, טעמים, מראות, דוכנים, שפות שונות, טעימות. פה זה היה כל כך מיניאטורי, לא מעור השראה ויקר. לשוק באים והכי כיף לא לחשוב על מחיר. להלן דוגמא: http://www.irishfarmersmarkets.ie/pages/prices.html. ואם כבר ציבעוניות – מה עם אופנה ובגדים ? טוב, גם פה קשה להוציא סטטיסטיקות כי זה עניין אינדיווידואלי אבל כשאמרתי למנהלת הפרוייקט שלי לפני מספר חודשים שנראה לי שאנשים מתלבשים כמו מזג האוויר שלהם – שחור, לבן, אפור, לא צבעוני, לא מחמיא לגוף. הטרנינגים שולטים ובהם שולטים הכחול והתכלת. שוב – גיוון, צעוניות, צעקניות והכי חשוב – שונות. איפה כל אלה ? הידידה ג', חובבת אופנה מושבעת, הגיעה מניו יורק להתארח פה. בכל מקום חדש בו היא מניחה את כף רגלה היא חייבת לצאת עם שלל בגדים. למרות הזמן הבלתי פרופורציונאלי שהיא בילתה בחיפוש אחר בגדים וכיתותי הרגליים הרבים, פה היה המקום הראשון שהיא הודתה בהכנעה – 'פשוט אין מה לקנות פה'. ודרך אגב – אופנה – מה עם הדאגה לגוף ? זה מתקשר ישירות עם האוכל, ומה עם קצת שונות גם פה ? אני פה כמעט שנה, וראיתי רק בחור אחד עם שיער ארוך (וגם הוא לא בטוח היה אירי). ציבעויות בשבילי זה אנשים – איך הם נראים, איך הם מתלבשים. אני חייב להודות שפה הדימיון בין האנשים עלה אפילו על הדימיון הפרטי שלי. מה שנקרא – המציאות עולה על כל דמיון. ואם כבר ציבעוניות – מה עם קצת בילויים ותרבות ? הנה תוצאת סקר שנערך בין 23 מדינות על ההצואה הממשלתית על תרבות ובילוי. מעניין לראות את התוצאות: http://ocde.p4.siteinternet.com/publications/doifiles/302006011P1-10-02-02-g02.xls זה נשמע הגיוני כשהתרבות העיקרית היא ללכת לשתות אלכוהול בפאבים. שימי לב לתוצאות הסקר הזה : http://ocde.p4.siteinternet.com/publications/doifiles/302006011P1-10-02-02-g01.xls. מזל שיש את מקסיקו... איזה מן תרבות זאת להזריק רעל לכבד בכל סוף שבוע ? ועוד לבזבז על זה כל כך הרבה כסף ? וכל האלימות והפשע ותאונות הדרכים שזה מביא ? דרך אגב – תאונות דרכים – נושא שלא ממש קשור בציבעוניות אבל אולי כן קשור בתרבות – לפחות לפי טענת המשטרה. זאת טוענת שהרבה מתאונות הדרכים נגרמות כשתוצאה מנהיגה בשכרות. והתוצאה ? מעניינת : http://lysander.sourceoecd.org/vl=7171370/cl=19/nw=1/rpsv/factbook/10-05-02-g03.htm (אין צורך לספור: מקום 21 מתוך 30 במספר ההרוגים מתאונות דרכים, כאשר 3 המתמודדות האחרונות הם שחקני חיזוק מחוץ לאירופה, כך שדירוג מקבל משמעות מבהילה יותר). האמת שהנהגים פה אדיבים במיוחד, ובהרבה מקרים נותנים לך להיכנס למרות שהזכות היא שלהם. אבל התנהגות הולכי הרגל מחפירה והתשתיות גרועות. איפה עוד ניתן לראות אשה עם תינוק בידיה, רצה מצד אחד של הכביש לשני, על עקבים, כשהכביש רטוב, ממש מתחת לגלגלי אוטובוס ? מי שרותה לראות מוזמן. אחד הדברים הכיפים במדינות בעלות מזג אוויר נעים זה מה שהולך בחוץ – כל הדברים המעניינים קורים בחוץ, לא בבית, וכיף לצאת החוצה, לראות אנשים, לבלות בחוץ, לטייל, לעשות ספורט. בפעם הראשונה שדיברתי עם המנקה במשרדים אצלנו, היא אמרה לי 'פה אי אפשר לתכנן שום דבר'. כמה פעמים נוספות היא חזרה על המנטרה הזאת ולקח לי לא מעט זמן להבין – באמת אי אפשר לתכנן כלום. כל רגע יכל ליפול עליך גשם וקשה לתכנן דברים בכזה מזג אוויר, ובכאלה טמפרטורות, בחוץ. יש אנשים שמסתדרים עם זה מצויין – אבל גם פה, אני מניח שרוב האנשים יעדיפו אקלים דרום טורקי (עם כל הלחות) על אקלים קר-גשום-אפרורי-לא נותן לתכנן. אז אם רוב הזמן מזג האוויר לא מתיר זאת, אנשים מבלים ונפגשים במקומות הבילויי הפופולאריים – בפאבים. אבל לא מעט נכתב על הקושי ליצור קשר עם האירים, כמה הם סגורים וכמה פיינטים של בירה זקוקים על מנת להוציא סודות ורגשות מלב אירי. אז יסלחו לי אירים ויושבי מדינות צפוניות אחרות – מי שזקוק לזריקת רעל לכבד על מנת להראות קצת רגשות – לא מתאים ולא בבית סיפרי. יש כאלה שזה מקובל עליהם – אני חושב שזה קצת לא נורמלי. רציתי לצרף הודעה מעניינת מפורום הומואים ב-LONELY PLANET שמדברת על יצירת קשר עם האירים, אבל ההדועה נמצאת בארכיון, מה שמקשה על החיפוש. מעניין היה לשמוע הומואים ממדינות שונות מזדהים עם הקושי ליצור קשר – אפילו נימוסי וחברי – עם מקומיים בבארים בדבלין, וכמה מהם הגדילו והתוודו שהם חושבים שהשם שיצא לאירים כעם חביב ונחמד הוא ממש הטעיה שרווחת אצל הרבה אנשים בעולם. כן – יש פה המון אנשים נחמדים מאוד שישמחו לעזור אבל כשמחפשים קצת מעבר, קצת קירבה, קצת רגשות – זאת משימה הרבה יותר קשה. זאת המדינה החמישית בה אני חי (מעל שנה) ואין ספק שפה יצירת הקשרים החברתיים היא הקשה ביותר. זהו, יש עוד המון מה להגיד, יש עוד המון קישורים רלוונטיים. שוב – כל אחד מחפש דברים אחרים במדינות שונות ואני בטוח שיש הרבה אנשים אחרים שיוכלו לפרט את היתרונות הרבים של אירלנד והאירים (יש כמובן הבדל) אבל זאת דעתי. וכן – יש הרבה דברים טובים אחרים פה, אבל זאת דעתי על חלק קטן מהנאמר למעלה. בניגוד לשמות שכתבת ג'יימס ג'ויס, אוסקר וויילד, ג'יי.פי. דונליבי – אני מסתכל על ההווה, אל על העבר. נכון שתמיד יש קשר מעצב בין העבר להווה, אבל ההסתכלות היא על עכשיו, אני חי את העכשיו, לא את העבר. בכל מדינה קמו סופרים, אומנים ואנשי רוח רמים – אז מה ? אי אפשר לבקר תרבויות ומדינות אחרות ? ואיך אלה מתקשרים לכל אותם אה...ועוד אפשר לדבר על...טוב, יש עוד המון אבל זהו לעת עתה. אה, בפעם הבאה אני חייב לדבר על גדרות ומחסומים. רק למען ההגינות חשוב לאמר - אני נהנה פה, ויש המון המון דברים טובים באירלנד. אז בוא נשמע את דעתכם.

nonagon

New member
פששש...

?you's pulling us legs there aren't you now רבותיי, מדובר בנסיון להפוך את הפורום לענייני (ואולי אף אקדמי) ועל כך יש לברך. יחד עם זאת במידה ומדובר ברצון אמיתי לחקר ולא רק לחיווי דעה, אבקש, בשמי בלבד, לתמצת מעט. you've tossed about heaps of information ומה שתיארת נמצא בכל מקום בעולם ותלוי במתבונן ובעולמו יותר מאשר בעובדות (IMHO), אני חוויתי מעט מאוד מאירלנד ובהקשר תיירותי בלבד ולכן מנוע מלהגיב על רוב הדברים. נקודת המבט שלך מעניינת ובעיקר כבוד על רוח החלוציות שהפגנת (גם אם לא במודע). yec'hed mat

מודה

ומסכים עם כל מה שכתבת. הכל מתחיל בנקודת מבטו של המתבונן וגם נכון שאפשר למצוא דברים כאלה בכל מקום בעולם. כלומר - לא בדיוק אותם הדברים אבל על כל מדינה ניתן להסתכל בעיניים כאלה. מה שכן - התוכן שונה בכל מדינה ומדינה. ותודה על התגובה העניינית ועל הכבוד - לא תמיד זה ככה בכל הפורומים.

daykal

New member
../images/Emo13.gifמסכימה איתך בכל מה שכתבת

אירלנד היא ארץ מדהימה היא גם אחת הארצות שיותר נהנתי לטייל בהן זה לא רק הירוק שמציץ מכל פינה זה גם השקט של האנשים והנופים המדהימים של אירלנד

Fozzie

New member
../images/Emo80.gifכל מדינה והחסרונות שלה

וגם כאן, כמו שאמרת, תלוי מי המתבונן. אני, למשל, לא אתנגד לגשם כל השנה.. כן כן! כללללל השנה.
אני דיי סובלת פה בקיץ... אתה יותר ממוזמן להביא לכאן את שאר רשומייך לגבי אירלנד. אין ספק שההתרשמות של אדם שגר שם שונה בהרבה מאדם שסתם ביקר שם פעם או פעמיים.
אשמח גם לשמוע מה כן חיובי באירלנד מבחינתך.. מעבר למה שכל תייר רגיל רואה. יוף שבוע נעים

לא רק ../images/Emo186.gif

היי פוזי, תודה על הכנסת האורחים, ואני שמיייח לראות שבפורום פה חמים ונעים
. אני שמח לראות שיש מי שמקשיב גם לדעות שונות במקצת. נכון - כולנו מסתכלים על העולם בעיניים שונות וטוב לראות שיש פה סובלנות. וגם זה מתקשר לצבעוניות - קשה יהיה להצביע על מקום אחד שבו הכל כל כך טוב ומושלם. אז נכון שמה שרשמתי למעלה היה סיכום של הצדדים היותר שחורים במשקפיים דרכם אני רואה את הדברים פה, אבל סה"כ - יש לא מעט דברים טובים. אחרת לא הייתי נשאר פה. אז מה טוב ? הירוק ירוק עושה המון טוב ורוגע, הציפורים שאני רואה כל יום בדרך לעבודה כשאני הולך ברגל - ברבורים, ברווזים, שחפים ועוד עופות מים רבים. והמים - כל כך הרבה מים - בנהרות, אגמים, נחלים,ים, אוקיינוס ומה לא. האנשים - אני אוהב את התמימות של הרבה מאנשים פה. טוב לראות שעדיין יש אנשים שנשארו מעולם שלפעמים נדמה שהולך ונעלם. כמעט כל האנשים שפגשתי באמת רצו לעזור לי, בטח לא להרע. לי אישית היתה בעיה ליצור קשרים אישיים שהם קצת מעבר להיי ולהזמנה לשתייה בפאב, אבל הבנתי שככה מרגישים לא מעט אנשים, ופשוט יכול להיות שיותר קשה לחדור את המעטה האירי, או עדיף לעשות את זה דרך כמה פיינטים של גינס. אה, גם לא מעט אנשים שפגשתי (למרות שלא כולם) מסתפקים במועט - וזה בהחלט נחמד. אנשים שמחים - ורואים את זה וזה ללא ספק מקרין ומוסיף אנרגיה חיובית. אני מאוד אוהב את העבודה פה - היא רגועה מאוד, אנשים לא מלחיצים, מדברים בשקט. אין צעקות בעבודה, לאנשים יש סבלנות, מה שלא יהיה היום - יהיה מחר, לא נורא (זה משהו מאוד חשוב לי בעבודה). אנשים מבינים פה אחד את השני ואין את הלחץ/חוסר תקשורת/עבודה על 1001 דברים במקביל שיש בישראל. אני אוהב את המקום בו אני גר - מרגישים כמו כפר קטן אחד. בכלל באירלנד - יש (לפחות לי) הרגשה כאילו הכל מרגיש כמו כפר קטן אחד - לא משנה לאיפה אתה הולך. מישהו מכיר את ההרגשה הזאת ? אה - הנהגים - ממש ממש אדיבים (לא כולם - יש לא מעט צעירים שדואגים להשמיע את האגזוז שלהם לכל השכונה) - נותנים לך זכות למרות שלא מגיע לך. אני עדיין מנסה לשנות את הרגלי הנהיגה שלי ולתת גם אני זכות, למרות שזה קשה...
יש עוד כמה יתרונות שאני רואה, נשמור לפעם הבאה. ומה אתם אוהבים באירלנד ? ועם איזה דברים אתם הזדהתם ? אופיר

Ice Age

New member
אני מזדהה

העבודה באמת רגועה אלפי מונים לעומת ישראל. כל פעם שאני טס לשם לעבוד, אפילו אם זה לקוח שיש לו תקלה עצבנית ביותר עם המון השלכות, זה תמיד בצורה רגועה ולא בהולה. פעם נשארתי לעבוד עד 20:00 בערב בגלל קצת לחץ (מה שבישראל קורה כל הזמן), וקיבלתי מכתבי תודה למחרת מכל ההנהלה על ההשקעה, הם ממש לא ציפו לזה. בקיצור, לטוב לשם לעבוד זה כמו לטוס לחופש מבחינתי. לגבי מה שכתבת על היכולת של אנשים להפתח, אני הרגשתי ממש אחרת. לא צריך כמה פיינטים בשביל לדבר עם מישהו, כולם ממש נחמדים ברמה חברית, ומאוד נהניתי לדבר איתם ולבלות איתם. בלי טיפת אלכוהול (וכמובן שגם עם קצת אלכוהול, מדי פעם).

michal molcho

New member
את בטוחה?

כל הזמן גשם? גם אני חשבתי כך. שנתיים באירלנד הבהירו לי כמה ששמש חשובה לבריאות הנפשית. ואני, שתמיד שנאתי את החום והלחות מצאתי את עצמי מתמכרת לשמש הישראלית בכל ביקור. כי זה בסדר שיורד גשם בחורף - זה אפילו מצויין - אבל שבועיים של גשם שוטף באוגוסט בלי שום טיפת שמש?? זה כבר מוגזם...

Fozzie

New member
../images/Emo80.gifשמש זה טוב כן?

אבל אני יותר טיפוס של חורף... תמיד הייתי.. אני גם הרבה יותר שמחה בחורף..

am501

New member
../images/Emo21.gif כל הכבוד...

כל הכבוד , כתבה מצויינת. אני מבקר בפורם זה בערך פעמיים בשנה והפעם הופתעתי לטובה. אני גר באירלנד 3 שנים ואני מסכים בנושאים רבים שציינתה. נושא אחד בייחוד המזון באירלנד. המזון באירלנד זועתי ולא מדובר בבעיה שאין להשיג את המצרכים הנכונים להכנת ארוחה טעימה ובריאה הכל נמצא בחנויות הנכונות. אני חושב שזה משולב בתרבות האירית, לאירים אין מודעות כלל וכלל למזון בריאות ובשנה האחרונה לא הפסקתי להזדעזע מכמות הממתקים והמשקאות המוגזים שהילדים באירלנד צורכים. ניתן לראות המון ילדים שסובלים מעודף משקל בגיל צעיר. להלן מס' דוגמאות מניסיוני : בכל ביקור בקניון באזור דוכני המזון תמיד יש תור ארוך למקדונלד, (ג'נק פוד = אכילת רעל). ואילו הדוכן שליד שמוכר תפוחי אדמה , סלטים אוכל קצת יותר בריא יהיה שומם מאדם. האירים לא הרפתקנים בנושא אוכל ויעדיפו המבורגר שומני או כמובן FISH AND CHIPS שזה עוד יותר לא בריא. דוגמא נוספת מניסיוני באירלנד, השתתפתי בקורס שרוב החברה היו בגילאי 20-24 אני הייתי הזקן ביותר 29 . רובם נראו יותר מבוגרים ממני וכששאלו לגילי לא האמינו מכיוון שחשבו שאני בן 19 . הסיבה, רוב החברה הצעירים שותים המון , רב מכריע של מעשנים וניזונים בעיקר ממשקה הלוקסייד שפופולארי פה מאוד מסיבה לא מובנת ולקינוח סנדווי'ץ של חטיפים (זה יחשב לארוחת צהריים מבחינתם). בשנה האחרונה שיניתי את כל הרגלי התזונה שלי ועברתי לאכילה בריאה, את התוצאות ההרסניות בהחלט נתן למצוא באירלנד.

../images/Emo45.gif הלוואי ולא הייתי מסכים

אבל, לצערי, אני מסכים ממש עם כל מילה שלך. נראה שתרבות האוכל באירלנד מפנה את הראש הצידה לכל מה שבריא (למרות שמתחילים לראות שינוי). אוכל בריא לוא דווקא אומר שהוא לא טעים אבל משום מה, בפאבים הרבים, המסעדות המזון המהיר והרבה מסדעות אחרות, בסופרמרקטים - מתעקשים להגיש אוכל באיכות ורמה ירודים מאוד, ולא קשה לראות את התוצאות בעיניים ברחובות דבלין והרבה מקומות אחרים. ילדים שמנים (באמת רואים פה הרבה כאלה), אנשים שמנים, ושוב - בעיות כולסטרול והתקפי לב מהגבוהים במערב אירופה, אם לא הגבוה שבהם. ארגוני הבריאות מודאגים משיעור ה-OBESITY (השמנת יתר) באירלנד, גם בקרב ילדים. הנה מאמר מעניין בנושא: http://www.irishhealth.com/?level=4&id=10395. מעניין לדעת שגם שיעור השמנת היתר במבוגרים באירלנד הוא גבוה למדי - בקרב גברים הוא ברביעי בגובהו באיחוד האירופי ובקרב נשים המצב טוב יותר - מקום 7 באיחוד. ארגון IOTF הוא אחד הארגונים המובילים בעולם בטיפול בהשמנת יתר. הוא פרסם רשימה מעניינת של מדינות שונות בעולם עם שיעור השמנת היתר לפי חלוקה לגברים ונשים. ניתן לראות שאירלנד נמצאת במקום גבוה במיוחד, ומה שעוד מעניין זה ההבדל בין גברים לנשים - כשהנשים בהחלט יכולות להיות מרוצות: http://www.iotf.org/database/GlobalAdultsAugust2005.asp. שימו לב שהמחקר באירלנד נעשה בשנים 1997-1999 כך שאלה לא התוצאות העדכניות ביותר והמגמה העולמית מראה שככל שמהחקר עדכני יותר - כך התוצאות מדאיגות יותר (גם בגלל שיעור העלייה משנה לשנה וגם בגלל מודעות). שימו לב גם לישראל במחקר הזה - אין במה להתגאות. הנתונים מוצגים ב-BMI - מדד למשקל יתר. חיוכים זה משהו שרואים הרבה באירלנד, כי האירים הם באמת עם חייכן מאוד אבל אם תסתכלו היטב, תוכלו לראות מצב שיניים לא מעודד במיוחד. האמת שחבר אמר לי מצב השיניים באירלנד הוא לא מהמעולים. האתר המעניין (ושנחשב לאחד מאתרי הבריאות הטובים בעולם) IRISHHEALTH פרסם מאמר בו נמצא ששלושה מתוך ארבעה ילדים אירים (עד גיל 15) סובל מריקבון בשיניים http://www.irishhealth.com/index.html?level=4&id=10408. עוד מפורסם במאמר שהילדים האירים צורכים הכי הרבה משקאות מסוכרים וסוכרים בכלל, בכל אירופה המערבית. חוץ משניים - לסוכר יש כמובן השפעות הרסניות אחרות. מה שמאוד מעניין זה שמצאתי מאמר אחד שמראה ששיעורי הסכרת באירלנד נמוכים מהממוצע האירופי אבל במאמר היו מספר הסתייגויות כך שצריך עוד לחקור בנושא. האמת - אפשר לשים רגע את המאמרים בצד, אחד מהסמלים הראשונים שנתקלים בהם באירלנד. אני בהתחלה לא האמנתי למראה עיניי שאפשר לסתום את כל העורקים בגוף עם כל כך הרבה כולסטרול ועוד על הבוקר. רק מלראות ארוחה כזאת לחץ הדם שלי מתחיל לקפוץ. אם הזכרת את תווי הפנים - זה נושא מצויין. כשרק הגעתי לפה - ראיתי שתווי הפנים של הרבה אנשים מחורצים, אדמומיים מאוד ואנשים בהחלט נראים יותר מבוגרים ממה שהם באמת. שאלתי ואמרו לי שזה בגלל כמויות האלכוהול שהם שותים - וזה גם גורם לאמומיות. הרבה מפגשים עם אירים הם נתנו לי גיל יותר צעיר ממה שאני באמת ואני (פאדיחה לא קטנה) בהתחלה נתתי להם פחות ממה שהם נראים
. חשבתי שאולי גם מזג האוויר אחראי לדבר הזה אבל אני לא בטוח (מחסור בשמש ?) אם כבר מדברים על בריאות - אז משרד הבריאות פה זוכה להרבה ביקורת. כמה פעמים כבר שמעתי שהמשרד הזה נמצא על סף קריסה (מערכות ?) ורק מסיפורים של אירים על איך עובדת פה מערכת הרפואה אפשר לחלות. זאת בהחלט מדינה שלא כדאי לחלות בה (ואת זה קראתי בפורום אחר בתפוז). וגם עניין המשקאות המתוקים הוא מעניין - משקאות ממותקים (FIZZY) פופולאריים כאן מאוד - החל מגיל צעיר. הדברים האלה נצרכים בהרבה מקומות - בפאבים, במסעדות ובכלל. הנה דוגמא לאחד מהם, ותראו מה כתוב בשורה האחרונה של התיאור - מאין באה האגדה האורבנית הזאת ? לשם האיזון - אני חייב להגיד שאני רואה הרבה אנשים עושים ספורט - חדרי כושר, הליכה, ריצה. גם רואים הרבה מטיילים בסופי שבוע, קבוצות הליכה, ובכלל - על חוץ הים פה במזג אוויר יפה רואים אנשים, כלבים, סוסים - מה אני אגיד, כיף לראות !

michal molcho

New member
לתיירים...

דרור - כמה מהאירים איתם אתה עובד מתחילים את היום עם ארוחת בוקר כזו? אפילו כאן, באוניברסיטה, שבה היא מוגשת, מועטים מאד הסטודנטים שממש אוכלים את הארוחה המלאה. אבל בשביל תיירים עושים פה הרבה.

גם וגם

נכון - בעיקר בשביל התיירים, אבל אצלנו בקפיטריה, בבקרים, ניתן לראות לא מעט מקומיים שאוכלים את זה. אבל יש משהו בדברייך - אני חושב שזה משהו שהוא לא מאוד נפוץ.

נועה P

New member
תסמונת "היהודי הנודד" במלוא תפארתה

הייתי רוצה לסתור כמה מהדברים שנאמרו פה. תמיד כשיראלים מדברים על החיים במדינות זרות, יש לי תחושה שהם מדברים בכזה זלזול שיוצא לי כל החשק אפילו לחשוב על לצאת "לראות עולם". אני מרגישה מקריאה של הודעותיכם (אלו שגרים באירלנד) יותר את הישראליות שבכם מאשר את האיריות שאותה ניסיתם לתאר. לא יכולתי שלא לשים לב שלתיאורים השליליים של אירלנד הוקדשו שתי הודעות גדושות, ולדברים החיובים הוקדשה הודעה בינונית אחת, מהורהרת משהו. תראו, אני גרה ולומדת באירלנד מספר חודשים בלבד, אבל למדתי להכיר את המדינה החביבה הזאת, על צרותיה ומעלותיה, ואני מכבדת את כל צדדיה, מתוך ידיעה שהמצב לא שונה בהרבה במקומות אחרים בעולם. אז ניגש לעניין:
האוכל: או, האוכל! כמה שיהישראלים אוהבים להתלונן על האוכל האירי! כאילו אין מטוגנים וחמאה גם בשאר העולם...
תראו, אני צמחונית, ואפילו די אדוקה, ואני מסתדרת פה מצוין. עם קצת מאמץ ותושיה אפשר לבשל פה ארוחות נפלאות, וחומרי הגלם טובים לטעמי. מה גם, יש כאן מבחר פשוט אסטרונומי של רטבים, חטיפים (לווא דווקא מהסוג ה"רע), ירקות, שימורים וכו', ומאז שהייתי פה אני מגלה פה עוד ועוד מנות שאפשר להרכיב מחומרי הגלם שאפשר למצור בכל סופרמרקט. "...ואפילו מסעדות אתניות מגישות צ'יפס (מאכל סיני מסורתי)" - נו, באמת, איזו היתממות. כאילו שמסעדות סיניות באמת מגישות אוכל מסורתי. הרי כל התפריטים במסעדות כאלה במילא עברו מוטציה כדי להתאים לחיך המערבי. ההתייחסות שלכם לאוכל האירי מזכירה לי קצת את הבנות המפונקות והמעצבנות האלה בטירונות שבכו בכי תמרורים בעודן מביטות בגושי לוף צפים בעיסה בלתי מזוהה. קצת לחם, קצת גבינה לבנה, קצת ירקות, ויש לגן ארוחה משביעה ומזינה. צריך קצת להפעיל את השריר הזה שקוראים לו "מוח" (נדמה לי). אתם טוענים שלאירים אין מודעות בכלל לנושא אכילה בריאה? ראשית, זה מתחיל להשתנות *מאוד*. שנית, מגיפת ההשמנה על כל נספחיה היא מחלה כלל עולמית ולא אירית גרידא. אל תגבילו את התורים הארוכים למק'דונלדס ודחיסת המשקאות האלכוהוליים רק לאירלנד. זה קיים בכל העולם. תיסעו לאמריקה, ואנחנו עוד אמורים לקבל עזרה מה fat asses האלה
:)
האופנה: עכשיו, גשקראתי את מה שכתבת על האופנה כמעט התפלצתי. זה נכון שאופנה שייכת לקטגוריית ה"על טעם ועל ריח" וכל החרטה הפוליטיקלי-קורקט הזה, אבל אני באמת לא מבינה מאיפה המצאת את הקביעה שהאירים מתלבשים לפי מזג האוויר האפרורי שלהם או שאין פה שום שונות
כשהולכים פה ברחוב לא רואים דבר מלבד שונות. האירים הם אחד העמים הצבעוניים, המקוריים והמעיזים ביותר מבחינת אופנה שאני מכירה. אני לא יודעת למה החברה הני-יורקאית שלך לא מצאה כאן מה לקנות. נדמה לי שמרוב שניו-יורק ומילאנו מכתיבות אופנות חדשות ומגוחכות כל שבוע, הצרכנים כבר לא יודעים איפה הראש שלהם ואיפה הזנב. באירלנד יש חנויות המתאימות לכל כיס וסגנון: Penny's ו-Dunnes הן חנויות עם מבחר ענק, איכותי וצבעוני שמתאים כל כיס, ואילו רח' גרפטון הוא מעוז של מותגים מהודרים ויקרים. אגב, אם שופטים חוש אופנה לפי ההתעניינות במותגים (האמת היא שלא, אבל תזרמו איתי רגע), האירים הם תחרות הוגנת לאיטלקים; הם פשוט חולים על מותגים. אבל היופי באירים הוא שהם לא ממש שמים על האופנה האחרונה בעולם, יש כאן מעין מיני זרם שמושפע ממקומות שונים, והוא מקסים ומיוחד. וזהו זה. המשך...

נועה P

New member
המשך...

התרבות: אוי, אוי, אוי. כמובן שאירלנד אוטומטית מתקשרת אצל כולם לאלכוהול ובצדק מוחלט, אבל הרבה אנשים שוכחים שיש עוד צדדים לתרבות האירית. האם ידעתם שברחבי אירלנד (וגם מחוצה לה, התרבות האירית כבר מזמן הפכה להיות "נחלת הכלל") מתקיימות בכל שבוע עשרות תחרויות של ריקוד אירי מסורתי
מדובר בתחרויות שמושכות אליהן קהל ענק של מתחרים וצופים, וכולם שם כדי לחגוג את הדבר הנפלא הזה שנקרא "ריקוד אירי". ומה לגבי המוסיקה? באותם פאבים ממש בהם מתרחשת תועבת השכרות המאוסה, צומחים לא פעם סשנים של מוסיקה מסורתית מופלאה.ויש עוד ועוד דוגמאות (ענפי הספורט המעניינים היחודיים לאירלנד, האומנות, הספרות-לא רק הקלאסית...). מי שמגביל את התרבות האירית לשתיה בלבד הוא בור.
האנשים: יש מה בדבריך על ה"מעטה הקשיח" של האירים, אם כי אני לא מרגישה את זה באותה עוצמה שבה אתה מתאר את הדברים. יש ויש. אני חושבת שלזרים הרבה יותר קשה ליצור חברויות, כי מסתכלים פה בעין צרה על זרים. אני צריכה להרהר עוד בעניין. אני, בכל אופן, מתגוררת אצל משפחה מקסימה בשכונה נחמדה, שבה כולם מכירים את כולם מילדות וכאלה. ואפילו יש לי כמה חברים... טוב, זה מה שיש לי להגיד בנתיים. מצטערת אם יש כמה שגיאות הדפסה בהודעות, אני פשוט מדפיסה על עיוור (ומסתבר שלא בהצלחה מרובה..). נועה

אפשר לקבל הזמנה ?

היי נועה, אני באמת שמח שענית וכתבת הרבה, זה אחד הדברים הטובים בפורומים - כל אחד מעלה את מה שהוא חושב - ככה אפשר לראות קשת של דעות וככה הקוראים יכולים להבין טוב יותר ממה שקורה. עכשיו לתגובה עצמה - ראשית - מה זה אומר "תסמונת היהודי הנודד" ? לא ממש הבנתי. רק מה שכן אפשר להבין שזאת הכללה ואני אשמח אם תפרשי. חוץ מזה כתבת שישראלים שחיים מחוץ לישראל מדברים בזלזול. את ראית בכל ההודעה שלי איזה משפט מזלזל ? הכל מגובה במחקרים מהרשת ושיחות עם אנשים. אני פרסמתי את ההודעה כדי להציג מימד שונה של הדברים, כי רוב ההודעות בפורום מייצגות את הדברים הטובים באירלנד, ויש הרבה דברים כאלה. בגלל זה לדברים השליליים הוקדשו שתי הודעות ולחיוביים הוקשה הודעה אחת ואני אשמח לפתוח גם שרשור כזה. אם ההודעה שלי היתה מזלזלת אז הדברים שלי היו מתלהמים ואישיים. אני הצגתי, בעיקר, נתונים ממחקרים ושיחות עם אנשים שביקרו באירלנד ועם אירים. ודבר אחרון - אפשר לקטול התנהלות של דברים בכל מדינה. רק פה בתפוז, יש המון פורומים שתוכלי למצוא בהם דברים שליליים על ישראל. זה לגיטימי וטוב שכך. על אירלנד יש פורום אחד עיקרי, ומכיוון שרוב ההודעות הן על הדברים הטובים באירלנד, כדאי היה גם להציג זוית שונה. עכשיו ככה - לגבי האוכל - כתבתי תשובה ל-am501 עם מה שאני חושב גם לגבי מה שאת כתבת. רק שתי הערות: 1. כתבת שאפשר להפעיל את ה"מוח" לגלות שאפשר ליצור ארוחה בריאה. טוב, זה דבר שאת יכולה לעשות בכל מדינה ובכל מקום ואז תקבלי את אותה תוצאה משביעה ובריאה. זה לא ממש מה שהתכוונתי בהודעה המקורית. מה שאני התכוונתי זה לגבי התזונה של האירים, לא התזונה של עצמי. גם אני משתדל לשמור על תזונה צמחונית ובגלל זה לא דיברתי על איך אני אוכל, אלא איך ומה המקומיים אוכלים. קישורים למחקרים מעניינים - למעלה. 2. חומרי גלם - אני עדיין חושב שרוב חומרי הגלם הם באיכות נמוכה וצריך מאמץ למצוא את חומרי הגלם הטובים. אני לא גר בעיר הגדולה וצריך לפעמים לנדוד בין 3-4 סופרים למצוא איזה עשב תיבול או תבלין או ירק מסויים. זה מראה על זמינות של חומרי גלם. בכל מדינה תוכלי למצוא כמעט את כל חומרי הגלם שאת מחפשת. השאלה זאת זמינות ומחיר. אם אני צריך לשלם יורו וחצי ל-5 גבעולי כוסברה, אחרי שעברתי 3 סופרים, זה חבל. וספרי איך את רואה שהמודעות למזון בריא משתנה מאוד ? * אופנה - זה שיש חנויות לכל כיס זה מצויין וחשוב מאוד אבל אני מסתכל על גיוון, על צבעים, על שונות. וזה גם מתקשר לאיך אנשים שומרים על הגוף שלהם ומתייחסים לגוף. בטח כולם בפורום בילו ב-temple bar באיזה שלב של הטיול באירלנד. אי אפשר שלא לשים גב לחבורות הבחורות שמתלבשות באופן זוועתי, עם חצי בטן בחוץ (ובטן לא קטנה בכלל), עם לבוש לא ממש מחמיא, ולא ממש מתאים למזג האוויר. אפשר להתלבש יופי בהתאם למזג האוויר, אבל לא תמיד זה ככה (וזה עוד בלי לדבר על הבחורים עם החולצה הקצרה כשבחוץ גשם וקרררר קרררר). ומה עם טרנינג ? לפחות אם היו לטרנינג קצת צבעים אבל זה נע בין 2-3 צבעים עיקריים. ופה זה המקום היחיד בעולם שראיתי שבמשרדים שלנו, אנשים מגיעים עם טרנינג לעבודה ! דווקא מהמהגרים אני נהנה לראות את השונות (ולא רק בבגדים, גם בצבעים ובשפה ובאוכל ובכלל). אה...ומותגים (ובואי תזרמי איתי שנייה) זה דבר שלווא דווקא יוצר גיוון שונות - כי כולם מתלבשים עם אותם מותגים ?!?! * התרבות - כן, התרבות מייד מתקשרת עם אלכוהול. אפילו משרד התיירות האירי חושב על זה, יעידו הפרסומות שיש עכשיו ברדיו למשיכת תיירים - dublin pubs are the best pubs in the world. עושה רושם שבילוי בפאב זב דבר שמאחד את רוב, אם לא כל, האירים. זה הבילוי השולט, שם נפגשים, שם שותים. אני יכול להבין את זה גם בגלל מזג האוויר - בכזה אקלים קשה לקיים מפגשים סוציאליים בחוץ. אבל מה לעשות שזאת התוצאה ? אז אולי זה היה הפיתרון של האירים למזג האוויר אבל קשה לטעון שאלכוהול הוא בסיס חיובי. ראיתי שריקוד זאת העבודה שלך וחלק מהחיים שלך ובגלל זה את קרובה לנושא, בטח יותר ממני, ואת חשופה אליו. אם ריקוד הוא דבר כל כך נפוץ עד כדי שהוא חלק מתרבות אז בהחלט זה משהו חיובי (בניגוד לאלכוהול שעליו צריכים לשלם כסף והוא עוד גורם לנזקים כל כך גדולים). שוב - בהודעה המקורית שלי לא ציינתי שאלכוהול זאת התרבות היחידה. את מוזמנת לקרוא שוב. וחוץ מזה - אני אשמח לראות חלק ממה שאת רואה בתחום הריקוד אם תזמיני אותי. * ההסתכלות על זרים - הנה שרשור די מדהים למקרה ששמעתי וכתבתי עליו בפורום אחר, אבל האמת שזה בהחלט יכול להיות משהו מקרי, וזה גם יכול לקרות במדינות אחרות. http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=416&msgid=83058301 וכן - כמו שלך חשוב הריקוד, לי חשוב יצירת קשרים עם מקומיים, בכל מקום בו אני גר. ופה, ללא ספק, זה הקשה ביותר. למרות זאת - גם לי יש חברים, אבל עדיין... ובכל זאת - נוכל לפתוח גם שירשור על דברים טובים...

למעלה