לגבי לוח כרונולוגי ארכיאולוגי מעודכן?

utopmi

New member
לגבי לוח כרונולוגי ארכיאולוגי מעודכן?

שאלה לי לגבי כרונולוגיה של תקופות ארכיאולוגיות בארץ ישראל..אני קורא מספר כתבות ומאמרים בנושא ארכיאולוגיה ונתקלתי בתיארוך שונה מחוקר לחוקר? ממכון למכון וכו לגבי חלוקת התקופות הארכיאולוגיות בא"י. אני יודע שקשה לדייק בשנים ובמיוחד שחוקר אחד מזהה סיום תקופה בקוצו של יוד כאשר השני מרחיב..שאלתי היא האם יש לוח תקופות (גם בחלוקה הפנימית) המוסכם על רוב הארכיאולוגים והיכן אני מוצא את זה? או הפנייה לזה?
תודה

Lakedaimon

New member
לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע...

כיום יש לפחות שלוש אן ארבע תיארוכים שונים רק לתקופת הברזל, כשגם התקופות האחרות לא טומנות ידן בצלחת. על איזה תקופות חיפשת לוח כרונולוגי?

utopmi

New member
לעת עתה אסתפק בתקופת הברונזה כולל החלוקה בתוך

פצאלי

New member
לוח הברונזה המעודכן "שלי"...

כאמור לכל חוקר יש את הלוח שלו. ממחקרים חדשים מאוד (שנתיים אחרונות) עולה (בינתיים...)התמונה הבאה:
ראשית הב"ק 1 צריך להתחיל בין 3800-3700 לפנה"ס (מאמר גדול של יוהנה ואחרים שייצא בפליאואוריינט השנה)
מעבר ב"ק 1- ב"ק 2 מוסכם על כולם במאה האחרונה של האלף הרביעי לפנה"ס (נניח 3050 לפנה"ס)
מעבר ב"ק 2 - ב"ק 3 מאמר חדש יחסית של גרינברג ואחרים טוען שזה סביב 2800 לפנה"ס לערך
מעבר ב"ק 3 - ברונזה ביניימית כנראה סביב 2400 לפנה"ס
מעבר ביניימית - ברונזה תיכונה 2 (ברונזה תיכונה 1) סביב 1940 לפנה"ס
שים לב לשינויים המהותיים ממה שכתבו בספרות המקובלת וה"וותיקה" שעל בסיסה עוד חלק מהמרצים מלמדים!

Lakedaimon

New member
יש להם תמיכות כרונולוגיות מהותיות?

כי למיטב זכרוני המעברים בברונזה מתבססים בעיקר על כרונולוגיה יחסית שהעוגנים שלה הם בעיקר ממצרים. האם תוכל לתת הפניות למאמר של יוהנה? האם יש דיעות קיצון למעבר ב"ק1 - ב"ק2 ? אני שואל כי יש דיעות קיצון למעברים בברזל...
מהיכן התאריך של 1940 לפנה"ס?

פצאלי

New member
תשובות לשאלות

העוגנים המצריים מסתמנים יותר ויותר רדודים לכרונולגיה של הכלקולית והברונזה הקדומה...
המאמר של יוהנה טרם פורסם וצפוי להתפרסם עד סוף השנה. הוא מתבסס על ניתוחים רדיומטרים מאתרים מובילים בכלקולית (יותר פרטים אני לא יכול לתת).
ב"ק 1 - ב"ק 2 דווקא יש הסכמה במחקר כבר שנים רבות (ולשם שינוי זה דווקא כן תואם את הכרונולוגיה המקובלת ממצרים).
החידוש האחרון הוא המאמר האחרון של גרינברג ואחרים שמקצר משמעותית את הב"ק 2 (וגם כאן נסמך על הרבה תאריכים רדיומטריים).
לגבי התאריך של אמצע המאה העשרים לפנה"ס למעבר לברונזה התיכונה - זה מתבסס על התאריכים הקדומים ביותר האפשריים מתל א-דבע ותל אפשר. לצערי אין רדיומטריה רלוונטית לביניימית.

פצאלי

New member
תיקון טעות קטנה בהפניה למאמר

המאמר העוסק בכרונולוגיה של הכלקולית שאמור להתפרסם בסוף השנה בפליאוריינט הוא של בראון ואחרים (יוהנה היא כותבת משמעותית אך אליוט בראון הוא הכותב המוביל).

למעלה