למה התעשיה הזו היא אליטיסטית?

סליחה אם זה אוף טופיק, אבל לא מצאתי קהילה אחרת שתתאים, ואולי אתם כמי שמבינים ברדיו (וכנראה גם עובדים בו) תוכלו לענות לי על השאלה.

מגיל צעיר חלמתי להיות ברדיו. מגיש, עורך, אפילו להתחיל בתפקיד מנקה ואחר כך לעבור אל מאחורי המיקרופון. ובאמת, די ניסיתי להגשים את החלום שלי - התקבלתי לרדיו קהילתי והגשתי שם תקופה, ולאחר מכן עברתי דירה ובמקום החדש כבר לא היה עוד רדיו קהילתי, אז עשיתי הפסקה. אבל כל החיים רציתי להמשיך בתחום, ואולי גם להתפרנס ממנו - כי בואו, זה לא קללה לבקש להתפרנס ממשהו בכבוד.
הרבה אמרו לי שיש לי אחלה של קול. שנעים לשמוע, ש"עובר מקלט", ששווה לעשות איתו משהו ולהתקדם הלאה. אז לקחתי את החסכונות שלי, נרשמתי ללימודים.
מכל הכיתה רק אדם אחד התקבל לעבודה בתחום באחת מתחנות הרדיו הגדולות, ולאדם הזה יש עבר גלצניקי.
אבל אני לא אוהב לומר נואש ולזרוק את זה על גלצניקים, אמרתי אולי צריך להשתפר. הכנתי הקלטות קוליות, שלחתי אותם למספר לא מועט של תחנות רדיו, ביקשתי אפילו פידבק: אם אני לא טוב, תגידו לי איך להיות כן טוב. אני רוצה להרשים אתכם, אני רוצה להוכיח את עצמי. תנו לי כל ביקורת שיש לכם, טובה, רעה, משהו! אבל לא. לא נותנים פידבק. לא חוזרים אליי.
"הורדתי מכבודי" והתקשרתי לכל התחנות שלא חזרו אליי לשאול אם קיבלו בכלל. חלק זרקו ולא נכנסו אפילו למה ששלחתי, חלק העבירו את זה ל"מגירה במידת הצורך", חלק לא ענו לטלפון בכלל.
ניסיתי לפנות לסוכנויות קריינים, אולי משם תבוא הישועה? שלחתי הקלטות קול לשם. רק סוכנות אחת ענתה לי - שלא מקבלים חדשים. כל השאר פשוט לא ענו. וי כחול, התעלמות.
זה ידוע שתעשיית התקשורת מלאה בפוצים חארות (סליחה, אבל פגשתי לא מעט אנשים כאלו), אבל איך אדם חסר ניסיון יכול לצבור ניסיון אם לא נותנים לו שום הזדמנות?
מה הקטע?
אתה מנסה להוכיח את עצמך, אתה מנסה לתת מעצמך, אתה מוכן לתת מעצמך יותר, אפילו בחינם - רק שינסו, רק שיגידו. מתעלמים ממך, מתייחסים אליך בצורה מגעילה, מנתקים לך טלפונים.
אבל אם הייתי גלצניק, הייתי יכול להתקבל די בקלות, כי הנה גיליתי השבוע שלאחת מהתחנות שאליהן רציתי להתקבל, התקבלה גלצניקית. ולכל פלטפורמה, מתקבלים רק גלצניקים.
הרדיו הישראלי (והתקשורת הישראלית) הם אכן אליטה. אליטה שנשלטת בידי גלצניקים. תהיה טוב, לא תהיה טוב - לא באת מגלצ? "אנחנו נתקשר אלינו"

היי "מים מינרלים", זה מרגיש כמו דיון של 2005, אבל זה חדש. אתה רוצה לעשות רדיו? לרכוש ניסיון? להתקדם בתחום? אין אף צד 3 שאמור למנוע מבעדך לצאת לדרך.

במקום לכתוב פוסטים כאלה בפורומים, תיקח את גורלך בידיך. תרכוש ציוד (לא יקר), תקליט תוכניות מהבית, תשדר בלייב (יש אתרים שמאפשרים את זה), תעלה פודקאסטים (יש אתרים שמאפשרים גם את זה), ואם תהיה טוב - יהיה מי שיקשיב לך. הניסיון יוכל לסייע לך יותר מכל דבר אחר להתקדם בתחום, גם לתחנות אינטרנטיות גדולות יותר, ואולי בהמשך גם לתחנות הגדולות, שככלל ובלי כל קשר אליך לא ממש מקבלות אנשים חדשים לשורותיהן כבר שנים ומעדיפות מחשבים שמנגנים שירים על פני אנשים.

בהצלחה.

היי "מים מינרלים", זה מרגיש כמו דיון של 2005, אבל זה חדש. אתה רוצה לעשות רדיו? לרכוש ניסיון? להתקדם בתחום? אין אף צד 3 שאמור למנוע מבעדך לצאת לדרך.

במקום לכתוב פוסטים כאלה בפורומים, תיקח את גורלך בידיך. תרכוש ציוד (לא יקר), תקליט תוכניות מהבית, תשדר בלייב (יש אתרים שמאפשרים את זה), תעלה פודקאסטים (יש אתרים שמאפשרים גם את זה), ואם תהיה טוב - יהיה מי שיקשיב לך. הניסיון יוכל לסייע לך יותר מכל דבר אחר להתקדם בתחום, גם לתחנות אינטרנטיות גדולות יותר, ואולי בהמשך גם לתחנות הגדולות, שככלל ובלי כל קשר אליך לא ממש מקבלות אנשים חדשים לשורותיהן כבר שנים ומעדיפות מחשבים שמנגנים שירים על פני אנשים.

בהצלחה.

יוצא מנקודת הנחה שלא קראת את החלק שבו כתבתי שאכן יצרתי הקלטות ושלחתי אותן ללא מעט תחנות, ושלא התקבלתי בכל זאת, גם לא לסוכנויות.
לשדר בלייב, יש היום יותר מדי תחנות באינטרנט שהסיכוי שמישהו יבוא לשלי הוא מאוד מאוד נמוך. מה גם שאין לי כסף לשלם תמלוגים לאקו"ם, ובכלל אני לא רוצה להיות תחנה אני רוצה להיות מגיש בתחנה. כמקצוע.
דבר אחד אמרת שהוא חצי נכון: תחנות לא מקבלות אנשים חדשים לשורותיהן. כל עוד הם לא מגיעים מגלצ. או פליטי ריאליטי, או שופטות לשעבר (או אנשים שעוררו באזז כלשהוא בטלוויזיה). היום כבר אין מקום לאנשים פשוטים בתחום הרדיו וזה גם למה לא הייתי ממליץ לאף אחד חדש לנסות.
דיון מ-2005 אבל הוא מאוד נכון ואם מישהו שקל ללמוד את התחום, אז הנה לו מספיק סיבות למה הייתי במקומו שם את הכסף על מקצוע אחר.

יוצא מנקודת הנחה שלא קראת את החלק שבו כתבתי שאכן יצרתי הקלטות ושלחתי אותן ללא מעט תחנות, ושלא התקבלתי בכל זאת, גם לא לסוכנויות.
לשדר בלייב, יש היום יותר מדי תחנות באינטרנט שהסיכוי שמישהו יבוא לשלי הוא מאוד מאוד נמוך. מה גם שאין לי כסף לשלם תמלוגים לאקו"ם, ובכלל אני לא רוצה להיות תחנה אני רוצה להיות מגיש בתחנה. כמקצוע.
דבר אחד אמרת שהוא חצי נכון: תחנות לא מקבלות אנשים חדשים לשורותיהן. כל עוד הם לא מגיעים מגלצ. או פליטי ריאליטי, או שופטות לשעבר (או אנשים שעוררו באזז כלשהוא בטלוויזיה). היום כבר אין מקום לאנשים פשוטים בתחום הרדיו וזה גם למה לא הייתי ממליץ לאף אחד חדש לנסות.
דיון מ-2005 אבל הוא מאוד נכון ואם מישהו שקל ללמוד את התחום, אז הנה לו מספיק סיבות למה הייתי במקומו שם את הכסף על מקצוע אחר.
ובכלל, גם אם אתה יוצר הקלטות, איך אתה יכול לדעת איך להשתפר אם אף אחד לא רוצה להגיד לך "עשית XYZ לא טוב, תתקן ותשלח לנו חדש" או "זה לא מה שאנחנו מחפשים, אנחנו מחפשים XYZ".
כשלא אומרים לך כלום וזורקים את מה שאתה שולח ומ*תינים עליך, ואחר כך מעסיקים יוצא גלצ, המשמעות של זה היא "לך תתגייס מחדש, הפעם לגלצ, ואחר כך תנסה. נקבל אותך בטוח". אי אפשר ללמוד (אולי כן, אפשר ללמוד שאין לך מקום) כשאתה לא מקבל פידבק. לטובה או לרעה. גם לרעה יהיה לי אחלה, רק משהו.

לא לא, דווקא קראתי, אבל אני לא בטוח שירדת לסוף דעתי. להגיד שלא ענו לך או שמתעדפים רק יוצאי גלצ, זה נרטיב מיושן שלא מתכתב עם שוק התקשורת של היום. הרדיו האזורי אכן לא מעסיק אנשים חדשים כמעט בכלל, ולכן גם אם יש לך את כל מה שצריך כדי להפוך לכוכב רדיו, הסיכוי שיקבלו פיילוט שלך ויתנו לך להגיש בתחנה נמוך. זה לא אתה, זה המדיום.

רוצה להצליח בתחום? תבדוק כמה מסיפורי ההצלחה הגדולים של השנים האחרונות. כולם קרו בעולמות הדיגיטל, בעיקר הפודקאסטים.

לא ישמעו אותי, לא מקבלים אותי, לא שווה ללמוד - לכל אלה אין מקום אם רוצים להצליח. כשמראים לך את הדלת, תשדר מהחלון. בסוף, אם יש לך את התכונות הנכונות והכישרון, תצליח למרות הכול.

למעלה