מדריך לליגות הנמוכות...

מדריך לליגות הנמוכות...

שלום, קוראים לי פולדש, ואני לוליגהוליסט. או במילים אחרות, מכור לליגות נמוכות. ליגות נמוכות? למה אתה מתכוון? אני לא מתכוון לליגה חלשה, כמו היוונית או הטורקית, אלא לליגה מאוד משנית של ליגה גדולה, כמו הקונפרנס ודיוויז´ן 3 באנגליה, או סרייה C 1 וסרייה C 2 באיטליה, או הסקונד דיוויז´ן 2 בספרד). איך הגעתי לליגות האלה? התחלתי לשחק לפני 3-4 שנים. שיחקתי בד"כ עם מנצ´סטר (פשוט כי היה קל, אני מתעב אותם... לידס שולטת!) או עם סלטיק. ואז החלטתי לשחק עם קמברידג´ יונייטד האדירים, שבסגל שלהם מצאתי את טרבור בנג´מין וטום ינגס הענקים... שיחקתי, עליתי אי אלו ליגות, ובאמת נהניתי. אז הגיע מנג´ר 99/00, שם שיחקתי בעיקר עם פארמה וסלטיק, והיה כיף, אבל לא ממש ניסיתי קבוצות מליגות נמוכות. הגיע מנג´ר 00/01, משחקים עם ברסה (ארוך במיוחד) ודפורטיבו בעיקר,עדיין בלי ליגות נמוכות. ואז הגיע המנג´ר הזה. לא שיחקתי אף משחק עם קבוצה גדולה, חוץ מהמשחק הראשון עם לידס, שהיה די דפוק. אז לקחתי את הפועל כפר סבא, בעזרת הפאץ´ של הליגה הישראלית, עליתי ליגה, ותוך שלוש עונות לקחתי אליפות, מה שהפך למסורת בעשר שנים שלאחר מכן. הגעתי גם לרבע גמר צ´מפיונס, וממש נהניתי. החלטתי לקחת קבוצה בינונית, שאוכל להעלות ליגה. לקחתי את אתלטיקו מדריד, עליתי ליגה, ועוד פעם, השתעממתי. אז הבנתי שאני לא איש של קבוצות גדולות. התחלתי משחק עם בולטון, למרות שאי אפשר להעלות אותם ליגה, נהניתי. שיחקתי חצי עונה טובה מאוד, ובאמת נהניתי. ואז גמלה ההחלטה בליבי. אקח קבוצה מהליגה הגרועה ביותר, ואצעיד אותה לפריימר ליג. באנ דן דינו נבחרה בארנט העלובה, שאותה תכננתי לקחת לליגה הטובה בעולם (לדעתי...). אחרי עבודה קשה מאוד, למדתי המון דברים, ובסופו של דבר העליתי אותם עד לפריימר ליג. זה היה הכיף הכי גדול שלי ממנג´ר אי פעם. יותר כיף מעוד דאבל עם בארסה, או אליפות עם פארמה. הכי כיף. אז הנה, המדריך למאמן בליגות הנמוכות: 1. בחר קבוצה, כמה שיותר גרועה מבחינת חומר השחקנים שעומד לרשותה, וכמה שפחות גרועה מבחינה פיננסית (אוקיי המצב הרצוי) ועם אצטדיון סביר (מעל ל 5000 מקומות). 2. הכי חשוב. נסה להביא מאמנים כמה שיותר טובים. הכי חשוב שיהיה להם זה וורקינג ווית´ ינגסטרס גבוה (מעל ל13), וקואצ´ינג אאוט פילד פליירס (מעל ל13). רצוי שיהיה מאמן שוערים (קואצ´ינג גול קיפרס מעל ל15) ושיהיה מאמן אחד לפחות עם טקטיקס ולוול אוף דיסיפלין גבוה (מעל ל15). כל מאמן עם כמה כישורים, הוא בונוס. 3. בדוק שיש לך שני פיזויותרפיסטים עם ציון טוב בלוול אוף דיסיפלין וכמובן, גבוה מאוד בפיזיותרפיזם). 4. חפש סקוטארים עם ציון גבוה (מעל ל15) בג´דג´ינג פליירס אביליטי ורצוי גם בג´דג´ינג פליירס פוטנציאל. 5. לאחר שאתה מחתים את כל צוות האימון, שחרר את מי שלא עומד בקריטריונים שהצבתי (אלא אם אתה הקבוצה הכי עלובה בעולם ואף אחד לא רוצה לבוא אליך), וקבע תוכנית אימונים. התוכנית שלי היא התוכנית שליטן אני חושב כבר כתב עליה איפשהו. 6. בדוק את החוליות החלשות בקבוצה. קודם כל, בדוק שיש לך שוער עם הנדלינג מעל ל10, כי זה קריטי, ורצוי גם ג´מפינג, רפלקסס ופוזישנינג גבוה. אם אתה יכול להרשות לך גם מעל 10 בברייברי, באלאנס, וסטרנת´ יכול להיות מועיל. רצוי שלא תשחק טקטיקה התקפית מדי, אלא אם יש לך חלוץ ברמה של דיוויז´ן וואן. אני ממליץ על 4-4-2 או 3-5-2 עם שני דפניסבים. 7. שחקני הגנה. רצוי להחתים כמה שיותר. מרקינג גבוה (מעל ל15) מאוד חשוב בליגות האלו, משום שהחלוצים לא טובים במיוחד. גם פוזישנינג וטאקלינג זה מאוד חשוב, אבל מעל 10 יספיק. 8.שחקני קישור. קודם כל חובה דפניסיבי אחד, עם אגרשן גבוה (13+) וטאקלינג גבוה (13+). טכניק ופאסינג גבוהים מאוד יעזרו. לשחקנים היותר התקפיים, רצוי טכניק (13+), פאסינג (13+) ולצדדים ביניהם גם קרוסינג (13+). אבל הכי חשוב, קשר התקפי, עם פרי רול או בלי, זה לשיקול דעתכם, שיהיה לו מעל ל13 בקריאטיביטי, ופאסינג מעל ל12. זה צריך להיות השחקן המבריק שלכם, שיביא אותכם לתהילה. 9. חלוצים. ממליץ על שניים. אחד מהיר, אקסלריישן ופייס מעל ל13, וסיומת כמובן מעל ל13 ואוף דה בול מעל ל12, וחלוצים חזקים, שיהיה להם סטרנגת´ והדינג טוב. כל דבר אחר הוא בונוס פה. אני ממליץ על בן סטרבנס מבארנט. 10. הכי חשוב, שיהיה לכם בועט בעיטות חופשיות טוב. Set pieces מעל ל15. 11. תשאלו את המאמנים מה דעתם על כל שחקן, אולי תגלו שיש לכם בועט פנדלים מצטיין וכו´... 12. סדרו קצת את הטקטיקה במסכי ה "עם כדור" ו"בלי כדור". סדרו את הטים אינסטרקשן, וגם את ההוראות לכל שחקן. מומלץ לשמור אישית על החלוץ של היריבה עם יש לו ברייבר ובאלאנס גרועים. אל תתנו לשחקנים עם פייס גרוע ריצות ארוכות, ותסדרו את ההוראות כאוות נפשכם. 13. שלחו סקאוט לחפש צעירים, ותחתימו כמה שיותר. כפי שתגלו מהר, בליגות הנמוכות משחקים המון (לפעמים 60 משחקים בעונה, אם לא יותר), וצריך סגל מאוד רחב. כמובן שאם אין שחקנים שעומדים בקריטריונים שהצבתי, אתם יכולים להוריד אותם, אבל נסו לשמור עליהם בכלליות. 14. חפשו את החולשות אצל היריבה. אם יש שוער גרוע, שחקו עם שלושה חלוצים. הגנה גרועה? שמרו אישית את הבלמים, ותקלו חזק. קישור גרוע? אותו הדבר, ותנו לשחקן שמנהל מהאמצע את המשחק (הכוכב...) להיות מעין חלוץ שלישי (חץ עד החלוצים). חלוצים גרועים? לחצו אותם, ושחקו עם בלמים חזקים או מהירים, תלוי בחסרונות של חלוצי היריב. 15. אל תצרו יותר מדי ציפיות אצל ההנהלה. אם שואלים אותכם "האם אתם יכולים להעפיל" תגידו פעם ראשונה כן, ואחרי זה תרגעו, תגידו שאתם לא מגיבים. ככה תמנעו מלחץ מיותר של ההנהלה. 16. אם אתם רואים שההנהלה לא מרוצה, זה יכול להיות לא רק בגלל הישגים גרועים, אלא גם בגלל שחקנים ממורמרים. אם ככה, תמכרו את הטרבל מייקרים, ותציעו חוזה חדש ומשופר לאלה עם המוראל הנמוך. 17. נקודה חשובה. תשתדלו לשמור תמיד על מוראל גבוה לשחקנים. יש למוראל השפעה גדולה על המשחק של הקבוצה. 18. תנו לשחקנים חוזים ארוכי טווח, אבל עם מינימום פי רליס קלאוס של מעל ל2.5 פאונד. מומלץ אפילו יותר. ככה לא "יגנבו" לכם שחקנים. 19. אל תתנו לכולם הרבה כסף, כי אז תקלעו למשברים פיננסים ותצטרכו למכור שחקנים. 20. אם יש לכם שחקן שלא בשימוש, נסו למכור אותו. אם הוא צעיר וכשרוני השאילו אותו לקבוצה שגם תשלם את כל המשכורת שלו. 21. בהצלחה! אתם עכשיו רשמית מאמנים של קבוצות קטנות!

ליטן א

New member
אתה בוודאי מתכוון התוכנית של אור..

אני לא פרסמתי שום תוכנית אימונים מיוחדת (למרות שגם לי יש תוכנית אימונים, שמבוססת על העיקרון של בלמים לחוד, קשרים לחוד, חלוצים לחוד וכן הלאה) בכל מקרה: גם המדריך שלך וגם תוכנית האימונים של אור, עלו למאמרי הפורום.. אתם מוזמנים להמשיך לכתוב מאמרים (או, לחילופין, אם מתחשק לכם, לתרגם לעברית (ולתמצט) מאמר שנכתב באתר באנגלית, בצירוף שם האתר. אין לקחת מאמרים מאתרים ישראליים, בגלל איזה חוק קטן, שנקרא זכויות יוצרים..)

למעלה