מה נחה מה

מה נחה מה ../images/Emo35.gif ../images/Emo70.gif ../images/Emo35.gif

גבולות
גבולות
גבולות
לא יודעת לשים . ואני אוכלת את עצמי ואוכלת אותה מדי יום. והוא? לא אוכל! יש רגעים שאנחנו כמו אחרי התקפת טילים על ישראל. לא לא כזה נורא , אבל ריטואל שחוזר מדי יום בצהריים. עקב עבודות מחשב , האמא מאלתרת צהריים מדי יום. לא תמיד מספיקה לחמם בזמן. ג´וניור לא אכלן (בלשון המעטה). את הצהריים מתחיל עם ממתק במכולת ומסיים בארטיק שנשלף מן המקרר....... אני יודעת שתגידו לא לקנות וכאלו. אני לא עומדת בזה. והוא לא עומד בלחכות כמה דקות עד שאוכל יתחמם. וזה כי ארוחת הבוקר עדיין ארוזה בתיק כמו שהונחה שם על ידי. היום ניסיתי לסרב לתהליך וחטפתי דריכה על הרגל שלי ו.."את לא תגידי לי מה לעשות" היד שלי הונפה אינסטינקטיבית בהגנה עצמית ונעצרה מילימטרים מפרצופו. תפסתי את עצמי , מה אני עושה לכל הרוחות. לכל הארוחות. ובמת היו דברים שהוא "אוהב" לאכול , מאותם הדברים הבודדים. מגיל 9 חודשים התפריט שלו מסתכם בערך בשוקו-חלב-שוקו וממתקים פה ושם. גיוון זה לא שם המשחק. בגיל שמונה שלו , של היום......כבר אין דרך חזרה. מעולם לא הצלחתי להניא אותו לאוכל חינוכי יותר . לא בטובות ולא ברעות. זה פשוט לא מעניין אותו. פעם בשבועיים הוא משלים איזו ארוחת בריאות . כל שאר הזמן....נאדה. לשבת לאכול ליד שולחן? מה זה? אולי במסעדה. לפרק זמן שספיק לבלוס שני ביסים. לא בבית. לא בארוחות משפחתיות. לא כשבאים אליו חברים. תמיד על מגש..... מול טלוויזיה , או ליד המחשב , או אפילו באמבטיה (אם נחה עליו הרוח) לרוב גם כל האוכל חוזר כמות שהוא. ושתבינו , הוא מעולם לא אומר לא לאוכל. (למה לעצבן את אמא?)......פשוט לחכות שהאוכל יוגש ואז לא לאכול אותו , להתעלם ולשכוח ממנו. אני לא מספיק חזקה להציב לו גבולות. לא מספיק חזקה להעניש אם צריך וגם אם אנסה אני יודעת שלא יעזור לי , לא אצליח לקיים את העונש. רק יודעת לצ´פר , אם צריך או לא. והיום , עכשיו זה התפרץ לי להינף של יד. סתם ככה להוציא כאן. לא מצפה לניסים ונפלאות. אני עוברת למנות חמות כבר מזמן הפסקתי עם הבישולים...... ובאומרי גבולות , אני מתכוונת ל - כל - הגבולות שצריך. שמשומה הוא מפגין בהם ידע ובקיאות שם בחוץ , עד כדי להדהים. יודע מה צריך אבל יודע גם יודע איך לתחמן בבית. למרות שאין אבא - לא חושבת שצריך הגדרת תפקידים של החוקר הטוב והחוקר הרע. נו טוף , אמרתי , כמו בכל דבר , התיאוריות ידועות , היישום קשה. ואחרי זה , יצא ג´וניור מן החדר הטרוק , עם יצירת נייר מקופלת מודבקת תלת מימדית לתפארת , צבועה וכתובה בברכה ליום המשפחה. מגיש אותה בשקט . ואומר : "זה בשבילך בגלל שהתרגזנו " "עכשיו אוכלים". והוא אוכל. כי מאותה התקרית מקודם (מרגע הנפת היד )ועד הערב , לא נאמרה בבית הזה מילה אחת.

שריתילה

New member
רגע ממש לפני שאני נוסעת....

יש לי המון מה לומר לך על מה שכתבת כל כך יפה... אז ככה, רגע לפני שאני נוסעת, כי הוא ממש לוחץ לנסוע כבר. אוכל? לא נורא אוכל. כשהילדים שלי לא רצו לאכול, תמיד אמרתי להם, לא נורא, כשתהיו גדולים לא תצטרכו ללכת לשומרי משקל כמו אמא, ושמחתי דווקא שהם רזים ולפעמים אמרתי שגם שקית במבה גדולה זה אוכל. גבולות? חשוב מאוד. יבוא היום ובקרוב מאוד תהיי חייבת גבולות כי הילד שלך, למרות שנדמה לך, שלא יעזור לך כלום, משווע לגבולות. ילד פשוט חייב גבולות, אף אחד לא אמר שהגבולות שתציבי חייבים להיות בסטנדרטים גבוהים, לא. הציבי גבולות שנראים לך הגיוניים, שתוכלי ותהיי חייבת ליישם אותם. לריב ולהשלים, במיוחד השולם, הוא כייף, אבל אם זה יחזור על עצמו זה עלול להפוך למן ריטואל מן לגטימיציה כזו, שכאשר נריב ואני אכעס אז הוא ילך לחדר ומספיק שהוא יתנצל עם איזו יצירה מופתית ובכך נשלים... תזכירי לי כשאחזור שנדבר על זה, צריכים לדבר, ומאחר ואני מכירה טוב את הג´וניור ויודעת עד כמה הוא חכם כשתדברי הוא גם יבין. כשאחזור נדבר. את חייבת ליצור שינוי אצלך קודמקול ואחר כך השינוי יבוא גם אצלו. לא חשוב אמא אבא סבתא סבא, ילד צריך להיות ילד, והורה חייב להיות הורה וגבולות... חייבים להציב, כל אחד בבית שלו לפי האמונות והערכים שלו. אין דבר כזה שלא תוכלי, תאמרי שכן, תנסי, אעזור לך. אוהבת אותך מאוד, שמרי על עצמך שרית

גבולות

כתבת באיזה שהוא מקום (ואם אני טועה אז אני אבוש ולא אחזור לכאן עוד) שיש לך גם ילדים גדולים. אם כן, אז איך זה היה איתם? האם זו את שאינה יודעת לשים גבולות או שזה אתם|סגדש| החיבור הנפלא הזה של ילד חד הורי (אופס פתאום בכלל שמתי לב שההגדרה שאנחנו חד הוריים היא לא נכונה... הילדים שלנו הם חד הוריים, אנחנו? מה ההגדרה שלנו? ) any way, ואמא מאוהבת
ואני מבינה מאד כמה זה קשה לפעמים להתאפק מלתת לאינסטינקטיים הראשונים שלנו לעשות את שלהם, כמו להרים יד. ועובדה שגם הוא ידע שהוא חצה גבול מסויים. בוקר טוב.

סיפור../images/Emo63.gif

(חלקי). אני מביאה איתי לכאן ג´וניור בן 8 , ושני ג´וניורינים גדולים בני 25 ו - רבע ל 23 .(ג´וניור הגדול וג´וניורינה הסנדוויצ´) שתי חתולות ונסיון חיים מפותל. הג´וניורינים הגדולים היו בעיקרון חד הוריים (לפי ההגדרה שלך , ואת מהזה מקורית בהגדרות
) עם אבא. אבא ששמר גבולות עד כדי הגזמה לפעמים , מתוך איזו גישה פנימית לחיים של עצמו , שהייתה אחד הגורמים לאי ההתאמה ביננו בכלל התחומים , לא רק בחינוך. אני הייתי לפעמים "עיר מקלט ". הרבה יותר גמישה ו"זורמת" . אז הם קיבלו לסירוגין : 2 מנות גבולות , מנה בלי גבולות . אחד השלים את השני אבל כל אחד בנפרד , בלי קונפליקטים. ג´וניור הקטן הוא כבר בונוס , אישי , פרטי , שלי , והגישה היא חד צדדית. ואני חושבת , כמו שכבר כתבתי כאן באיזה מקום , שה"זוגיות " הזו , לכאורה , בינינו , גורמת לגבולות ילד-הורה , ללכת אי שם לאיבוד בדרך. לא הייתי רוצה לשנות משהו דרסטי. אבל , כמו ששריתי כתבה , לא רוצה לעשות טעויות שישפיעו אחר כך על מהלך חייו . כי התפשרות על חלק מהדברים , בחיים בכלל , היא תכונה שחייבים שתהיה. בוקר נהדר ואופטימי

spidi2

New member
איך זה מעצבן...../images/Emo123.gif

נורא מעצבן להתמודד עם "פספוס" קטן על גבולות... אבל דבר טוב שלמדתי והוכיח את עצמו.. שאנחנו לא יכולים להילחם על גבולות, אם איננו שלמים בתחושה שהבקשה שלנו היא לגיטימית. לגבי ארוחות... לדעתי חשובה מאד הארוחה המשפחתית, זהו זמן להעברת חויות. אין להגיש את האוכל לשום מקום אחר, מלבד שולחן האוכל. יש לנו את הזכות לשבת יחד עם הזאטוטים הקטנים ולאכול איתם. ולכן... דרך אחת שיכולה לגבור על כך. יש ארוחת ערב שמוגשת |הדגשאך ורק לשולחן האוכל| וגם זה רק לזמן קצוב. "אני יושבת לאכול, אני אשמח אם תצטרף אליי" זו אחת מהאמירות שיכולות להזמין את הג´וניור (כדברייך) לשולחן. שבי לאכול ותשתדלי אף להנות מהארוחה שלך. בסיימך קומי, זרקי את האוכל שיש בצלחתו וזהו... כך נסי מספר ימים. כשאת שלמה באופן מוחלט במעשייך. אני בטוחה שלאחר זמן מה הוא יצטרף אלייך בשמחה. אבל החובה, להיות שלמה עם עצמך שזו הדרך, ולהתמיד
ממתקים... זה העונש של כולנו. (להשתדל שיהיו פחות בבית - גם לנו זה לא מזיק)...

לא לא לא לא לא לא לא

לא מסוגלת. אני וותרנית מדי. וחוששת. אני חושבת שלעולם לא אצליח להיות שלמה עם מעשה כזה.

לזרוס.

New member
../images/Emo32.gif מזל"טים לפתיחת הפורום ...

הרבה מזל"טים לפורום החדש. פרו ורבו ומלאו את הארץ...

הצד השני...

זאת לא את שלא יודעת לשים גבולות... זה אנחנו שמתרחקים מהם... אני (ואני טיפהל´ה יותר גדול מהג´וניור המהולל
) גם לא אוכל בצהרים, פשוט כי אני לא רעב וגם כי אין לי כוח לחמם את האוכל- עצלן! האמא מגיעה בארבע והיא מתחננת לפני שאוכל. כן, כמו שאמרת- ריטואל קבוע. -וויזל! בוא לאכול -אמא, אני לא רעב -אבל אתה צריך לגדול! להיות חזק אתה לא תגדל...
אני חונכתי לאוכל בריא, שומן מעולם לא היה אצלנו בבית, ביצה אחת בשבוע ולא יותר! אם רוצים חביתה- אז רק עם מים, לא שמן... בקיצור לא אוכל ממתקים לפעמים פשוט לא רוצים לאכול, יש משהו אחר מעניין או שסתם עושים "בכוונה" לאמא שמנג´סת כל הזמן ובקשר ל"הרגלי ארוחה" בפעמים המעטות שאני אוכל זה רק ליד שולחן (אמבטיה עוד לא ניסיתי
) כך כנראה חונכתי. אבל רק משהו אחד לא טוב- הישיבה, או הישיבה. הנה עכשיו אני יושב מול המחשב ככה. הרגל תומכת בראש במעין עווית שכזאת. האמא פשוט לא יכול לסבול את זה- שב ישר, שים את הרגלים על הרצפה, תאכל התנוחה הזאת היא גם שק החבטות לכך שכשאני אוכל אני אוכל מעט "נו בטח! אתה לוחץ על הבטן" אני לא יודע אם היה אבא אז היינו אוכלים יותר, אפשר להאשים בזה את ה"עולם החדש" את הקרירות המהירות והנגישות ואפשר למצוא עוד אלף ואחת תירוצים (דמות סמכותית ודמות משחקת- תתפלאי לגלות את שניהם בתוכך- כמו מורה שנחמדה עם תלמידיה בזמן שיעור וזה לא מפריע לה להביא לה 70 במבחן ולהם זה לא מפריע לקבל את ה70. זאת חלוקה ברורה מאליה. המורה נחמדה בשיעור אבל היא לא יכולה להביא לי מעל המגיע...) פעם שאלתי באחד הפורומים (דומתני ששאלה קטנה זה היה) "האם אמהות זאת מחלה?" לדעתי, מחלה חשוכת מרפא. מהרגע שמישהו נכנס לתפקיד הגדול הזה ושמו "הורות" הוא לא יצא ממנו אלא רק בנתינת נשמתו לבורא. כאילו ומרגע הינתנן לך הדבר הקטן והחמוד הזה את מגלה חושים חדשים, את דאגנית, אכפת לך שיהי לו חם, משגיחה בילדי אחרים שלא ילכו לאיבוד ולא יתפרצו לכביש... ובין השאר את גם מכריחה לאכול, סתם ככה, כי את אמא.

תודה , ../images/Emo13.gif הרגעת אותי קצת.

וג´וניור כל הזמן שואל אותי בכל מיני הזדמנויות , תגידי , יש ביצפר איך להיות אמא? ובפעם אחרת אחורי שאילץ אותי להסתובב סביבו כמו תרנגולת מקרקרת , בנסיון להלביש לו מעיל , ביום סופתי במיוחד, אני מכניסה (שרוול) והוא מוציא את השני, ככה כמה פעמים , פנה אל מישהי אחרת שהייתה נוכחת בנסיונות השווא ואמר לה : "את רואה כמה קשה להיות אמא? "
אבל אני באמת משתדלת לא להיות אמא מנג´סת..... למשל היום לא ניג´סתי לו כשהשאיר את הסווצ´ר החמישי במניין , בביצפר , רק אמרתי לו שממחר הוא כנראה הולך ערום , כי המלאי הולך ואוזל. (הוא דפקא שמח
)

צחקתי משניכם. (בזכות ולא בגלל)

מכם, האחים: ´האם אמא זו מחלה...´ ומהגוניור שלך: "את רואה כמה קשה להיות אמא..."

../images/Emo6.gif הזכרת לי ימים קרים...

הזכרת לי כשהייתי הולך לגן/ כיתה א´ והאמא הדאגנית שלי הביאה איזה מעיל ירוק כחול או טורקיז) ושמה לי אותו מהר מהר על החולצה הארוכה. תמיד לא שיתפתי פעולה והכנסתי בחזרה את השרוול סתם ככה, כי זה נעים שהיא מושכת בחזרה
אם כל ספרי הקריאה שלי לא היו בארגזים (לא, לא עובר דירה) הייתי מצטט לכם מיהודה אטלס אולי עוד כמה זמן אמצא את זה...

עכשיו חזרנו../images/Emo63.gif

מפעילות כיתתית בספריית ביצפר. (הידעתם שעומד להתקיים מצעד הספרים השנתי?
) וכל הזמן ניבטת מול עיני תמונתו של יהודה אטלס ולא הבנתי מדוע.זכור לי משהו מעומעם.(והילד הזה הוא אני? ) אז תביא ציטוט
אז בספריה הילדים בין יתר הפעילויות היו צריכים להכין משחק כרטיסי שאלות על ספר שהם בוחרים מתוך הספרים המועמדים במצעד הספרים. על כל שולחן עמדה סלסילה עם חומרי העבודה ומספר ספרים לבחירה. ג´וניור עיקם את הפרצוף , בלי היסוס קם , הלך בדיוק למקום הנכון ובן רגע שלף את הספר שנראה לו הכי מתאים. קרא לקבוצת ילדים והכין איתם כרטיסיות לשאלות על...................... הארי פוטר כמובן. (הספר לא ברשימה) ולא עניינו אותו הספרים האחרים. חזרנו עייפים אך מרוצים .

גבולות

אכן הצבת גבולות היא הדבר הקשה לנו ביותר אנחנו משפחה דו-הורית דו-ילדית כלבה ודגים אבל אני פה, לכבודך, אביגיל בעית הגבולות היא זו בה אנו מתלבטים ומתחבטים כל הזמן ואפילו פנינו ליעוץ מקצועי מדוע בעיה? אנחנו לא מצליחים אנחנו תמיד מוותרים אנחנו כל כך חולים על הילדים שלנו מאהבה שלא רוצים להכאיב להכריח לעשות מהם "אנחנו" קטנים אבל זה לא עובד ככה הפסיכולוגית עבדה למעלה משנה להסביר לי איך להציב גבולות וזה לא הלך, ואני באמת תופסת דברים במהירות, אבל כאן זה לא עבד. אבל באחת הפעמים האחרונות שניה לפני שעזבתי אותה באמת ניסיתי את אשר יעצה באתי לילדים ואמרתי בטון החלטי להדהים, ללא שום כעס או חשש: לא מדליקים טלויזיה מהרגע שמגיעים מבית הספר ועד הארוחה. ארוחה ליד השולחן ולא בשום מקום אחר. לאחר הארוחה שעורים. טלויזה/מחשב/כדורסל או חברים רק לאחר מכן. להפתעתי האדירה זה עבד כמה ימים זה היה נפלא נשמתי לרווחה לא כעסתי לא כעסו אבל אז חזרתי לסורי לא שמתי לב לרגע וכמעט פספסתי נאבקת כל יום בעצמי ובהם בנושא הגבולות אבל יש לי לאן לחזור למשפט ההוא בטון ההוא חוזרת עליו לפעמים כמו מנטרה. כשיש גבולות זה עוזר לילדים יותר מאשר לנו הילדים צריכים את זה אולי תחשבי על זה כך ואז זה יעזור לך כמו זריקות עבור עצמם
ועדיין אומרת - זהו מאבק יומי עד להקניית הרגלים מי אמר שהכל קל בחיים?

עוד משו ../images/Emo13.gif

אחת ההמלצות שקיבלתי מהיועצת היתה לקרוא ספר בשם "שיקום הסמכות ההורית" מאת חיים עומר בבושת פנים אודה שטרם הספיקותי אבל מתכננת מבינה שזה בהחלט עונה על שאלות של גבולות

לא קל ../images/Emo10.gif

אבל גם אני ניסיתי. זה לא עוזר.(אמרתי כבר שקשה ליישם תיאוריות.) אני יכולה לדבר ללמפה. ואולי זה אפשרי רק בשימוש במילה "לא" , כלומר לא מרשה לעשות דברים שהוא כן רוצה , או לא עושה בשבילו דברים שהוא מבקש . או , אופציה פיזית , שאני כמובן לא משתמשת בה , או שוחד , (אם תעשה ככה תקבל....) , כי אני לא מצליחה לגרום לו לעשות דברים לפי הסדר שנראה לי הגיוני. הוא מסכים איתי ברוב הדברים אבל סדר העדיפויות שלו שונה. זה רק אני והוא. אני מולו. לפעמים צד אל צד ולפעמים אחד מול השני. בשיחות תיאורטיות הוא מבין ומסביר פנים .כשזה מגיע לשלב המעשי , הוא תמיד "עסוק" במשו אחר. פירות ההשקעה ה"תיאורטית" לפעמים מניבים פרי בהפתעות ובדברים בלתי צפויים (הוא מסוגל להעיר אותי בארבע וחצי בבוקר , רק כדי להראות לי שבחצי השעה האחרונה היה עסוק בלסדר את החדר שלו , למשל , עד לגרגיר הלגו האחרון.) אני באמת חושבת שמערכת של שניים במקרה הזה קצת שונה ממערכת של ארבעה. ולעומת זאת , אני רואה את הבנות של אחי , גם הוא גרוש , וכשהן איתו , הן פשוט מ מ ו ש מ ע ו ת !!!!!!!!! כשאומרים להן מיקלחת , הן במיקלחת עוד לפני שגמרו את המשפט. אני , הנשמה יוצאת לי עד שאני מצליחה להכניס אותו לשם (תמיד יש לו עוד משו "קטן"לעשות לפני, שמתארך ומתארך )ואחרי זה עד שאני מצליחה להוציא אותו משם . אז מה אני אומרת? אני יצאתי מהמערכות האלו . דברים שהם לא עקרוניים לי לחיים או למוות , אלא סתם כי נראה לי שזה הזמן הנכון לעשות , ולו זה לא מתאים , אני לא נאבקת בו. גם אם לאחרים זה נדמה שכאילו אני מתירנית מדי איתו והוא מתחמן אותי על ימין ועל שמאל. כל עוד אני מודעת "לתיחמון" וזה לא קריטי עבורי , אז הוא עובד עלי , אז מה? כמובן שיש דברים שהם בל יעבור , אבל זה כנראה כבר ידוע לו מראש ולכן במצבים כאלו הוא לא מתעקש יתר על המידה אבל תמיד מנסה לבדוק את הגבול. זהו , הגבולות אצלי גמישים. כנראה זו המסקנה. ויש לי גם , עוד כמה "לא הספיקותי " כאלו

חייבת לומר לך

שיש לי חברה שהיחסים שלה עם הילד שלה הם דומים מאד למה שאת מתארת (בסדר, אני אראה לה את הפורום הזה
) וכשאני רואה אותם ביחד, אני מלאת קנאה. לפחות כך זה נראה על פני השטח, יחסים זורמים. הוא יודע מה באמת חשוב, וכך גם היא, ומתעקשים על החשובים בלבד. יחסי חברות בין בן לאם. אני לא הצלחתי להגיע לכאלו יחסים. אבל זו היא, זורמת בכלל. אז בטוח שמה שנראה על פני השטח זה לא בהכרח מה שקורה מתחת לפנים, אבל כך זה גם עם אח שלך והבנות שלו!!! אני אישית הייתי מעדיפה שהילדים שלי יהיו חברים שלי מאשר מפוחדים ממני. וחוץ מזה עוד טיפ קטן שאתם בטח כולכם מכירים. כשאומרים להם (לילדים ) לעשות משהו. לתת להם את האופציה להתמקח.
זאת אומרת שאם אני אומרת לו שבתשע הוא במיטה, אני כבר מראש מתכוונת שהגבול שלי הוא תשע וחצי, ושהוא יהיה זה שיאמר את המילה האחרונה, מה יש ?
בוקר טוב

חוששת שלא זו הנקודה.

מה שאנחנו מרגישים היום, לאחר חוויות שעיצבו אותנו, זה שאנחנו יודעים (פונה מעתה גם לגברים וגם לנשים כגוף אחד, ברשותכם) שיש לתת לילד מרחב החלטה ולא לכפות עליו דברים זה שלב שהגענו אליו כבוגרים חושבים ולא כילדים הילדים זקוקים לגבולות אחרת יהיו מבוגרים חסרי גבולות זה חלק מהחינוך שעלינו להקנות להם אפשר להחליט שנותנים להם בחירה שאיתה אנו יכולים לחיות בין שתי אופציות קודם טלויזיה עד שעה מסויימת ואחר כך ארוחה ליד השולחן או קודם ארוחה ליד השולחן ואחר כך טלויזיה וכל מיני כאלו החלטות אבל שעה זו שעה והחלטה זו החלטה ואמא זו אמא גם אם היא מתייעצת עם הבן לפעמים כמובן שמשפחה חד הורית או דו-הורית זה אחרת לגמרי אבל ילדים הם ילדים וכדאי שנתנהג אליהם כאל ילדים רגילים ולא כאל ילדים מיוחדים זוהי המציאות שלהם זאת על מנת שלא נפגע בהם בדרך אחרת עקיפה כי "ריחמנו" זה לא קל כזוג הורים על אחת כמה וכמה לא קל כחד הורים אבל זה לא קשור בנו זה קשור בהקניית ערכים והרגלים כאן אסור שתהיינה הנחות ברור לכן שאני גם משכנעת את עצמי כשכותבת את זה אבל יודעת שזו הדדרך הנכונה יותר מאשר לוותר כל הזמן הילדים לא מעריכים את הויתור, אפילו לא מבינים אותו ילדים "מיוחדים" יש בכמה מצבים שלי למשל "מיוחדים" כי הם ילדי מבחנה שעמלתי קשה מאד להולידים עברנו גהנום אחר גהנום וכמעט את חיי איבדתי בנסיון להביאם לעולם אז הם קיבלו פינוק יתר, והנחות על הנחות שונות היום אני יודעת שטעיתי הרבה לכן מרגישה שיכולה לומר דברים כפשוטם, גם אם איני חד הורית

למעלה