מטפס לגדר חיה

danieling

New member
אני מעוניין לשתול מטפס עד גובה 3 מטר על מנת לחצוץ את החזית עם הרחוב, יש גדר מברזל שקופה היום שהוא יכול לטפס עליה.
לפני כשנה שתלתי 3 שתילים של מוריאה מכבדית אבל ייקח עוד זמן עד שבאמת תייצר הפרדה נאותה.

מכיוון שקים קו ביוב כמטר עומק ומטר אופקי מאזור השתילה, אני מחפש מטפס עם שורשים לא אלימים.

יש שמש מלאה, כיוון דרום.
אזור שתילה ראשון לציון.

תודה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אני מעוניין לשתול מטפס עד גובה 3 מטר על מנת לחצוץ את החזית עם הרחוב, יש גדר מברזל שקופה היום שהוא יכול לטפס עליה.
לפני כשנה שתלתי 3 שתילים של מוריאה מכבדית אבל ייקח עוד זמן עד שבאמת תייצר הפרדה נאותה.

מכיוון שקים קו ביוב כמטר עומק ומטר אופקי מאזור השתילה, אני מחפש מטפס עם שורשים לא אלימים.

יש שמש מלאה, כיוון דרום.
אזור שתילה ראשון לציון.

תודה
אז זהו... שלשתול קרוב לקו ביום זו קצת בעיה ואם הקו גם עמוק... לך תפתור בעיה של חדירות שורשים לקו במידה שהצינורות לא חוברו כראוי. כאשר החיבור הטא טוב, אין בד"כ בעיה עם זה.
למטפסים בד"כ יש בעיה שהם אוהבים להתפשט ולכן קצת קשה לשלוט עליהם. מעבר לזה, חלק ניכר מהמטפסים הם גם נשירים, כך שבחלק מהשנה הגדר תיוותר "שקופה".
אז מה כן?
טרכלוספרמון יסמיני יכול להיות פתרון.
זנים שונים של יסמין גם יתאימו.
הרדנברגיה
וסוזי שחורת העין (מופיעה בגוונים שונים ואפשר לערבב). נראה לי אחלה פתרון.
ואגב, מוריאה מכבדית זה שיח נחמד שאינו מטפס, אבל הוא לא ממש תופס גובה והוא אכן גדל לאט.

danieling

New member
שלום ותודה על התגובה,
נראה לי שאלך על טרכלוספרמון יסמיני,
חבר המליץ לי להוסיף 3 שתילים של מורן החורש, הם יכולים להשתלב עם המוריאה המכבדית או שזה יעשה בלגאן?
איך השורשים של מורש החורש? אלימים?(אלימים מבחינתי זה כמו פיקוס).
מבחינת הקו אולי אבצע לו בדיקת הצפה לבדוק שאין נזילות, החשש שלי משורשים אלימים שהם ירימו אותו למעלה ואז תפגע האטימות

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
שלום ותודה על התגובה,
נראה לי שאלך על טרכלוספרמון יסמיני,
חבר המליץ לי להוסיף 3 שתילים של מורן החורש, הם יכולים להשתלב עם המוריאה המכבדית או שזה יעשה בלגאן?
איך השורשים של מורש החורש? אלימים?(אלימים מבחינתי זה כמו פיקוס).
מבחינת הקו אולי אבצע לו בדיקת הצפה לבדוק שאין נזילות, החשש שלי משורשים אלימים שהם ירימו אותו למעלה ואז תפגע האטימות
אז ככה...
מורן הוא איטי בהתחלה אבל עם הזמן הוא נהיה די מהיר.
זהו שיח חזק מאד, והשורשים שלו לא "קלים".
נכון שאין לפיקוסים, לתאנים או לתות העץ כמעט מתחרים כבעלי שורשים "מזיקים", אבל לא הייתי הולך על מורן חורש ליד קו ביוב...
ושוב.. השאלה גם באילו צינורות השתמשו אצלך.
יש את הכתומים עם מחברי "ראש זנב" ואטמי גומי, ויש את השחורים, שמולחמים זה לזה.
ברור שהשחורים המולחמים הם עדיפים, אבל למרות זאת, הייתי מעדיף צמח "עדין" יותר מהמורן, למרות שאני אוהב מאד את מורן החורש ולמרות ששמה של כלתי הוא מורן.

danieling

New member
הצינור שקע תקע כתום,
אם ככה נוותר על המורן, נשים רק את המטפס

רק רוצה לוודא לגבי המוריאה, השורשים שלו "קלים"?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
הצינור שקע תקע כתום,
אם ככה נוותר על המורן, נשים רק את המטפס

רק רוצה לוודא לגבי המוריאה, השורשים שלו "קלים"?
האמת שלא עקרתי מוריאה ולא חקרתי לעומק [גילוי נאות: זרעתי כמה וצמחו אבל הצמיחה היא איטית מאד]. לעומתה, המורן מוציא גם שלוחות ומרבה גזעים. המוריאה הרבה פחות. הצרה עם המוריאה... שהעלים אמנם מבריקים ויפים מאד והפרחים מדהימים באשכולותיהם וניחוחם. אבל די בחמסין אחד, והכל נושר כלא היה... כך שעונת הפריחה עלולה להפוך לקצרצרה עד מאד.
ואגב, מטפס "חדש" יחסית בארץ שהוא מרשים מאד הוא הפטראה המשתרגת... https://gardens.agri.gov.il/item/163

danieling

New member
ואיך השורשים שלו?
רשום שהוא נשיר, זאת אומרת שבעונת הנשירה היא יהיה שקוף?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ואיך השורשים שלו?
רשום שהוא נשיר, זאת אומרת שבעונת הנשירה היא יהיה שקוף?
אצלי יש אחד כזה ולא נשר בחורף. אולי נחשב נשיר מותנה? אין לי מספיק ניסיון... ואגב רוב המטפסים הם נשירים אולי למעט יסמינים, טרכלוספרמון ואולי עוד כמה שזרחו מפרחוני

למעלה