מיסבים - אופן פעולה

שלום,

אני רוצה להבין כיצד עובד מיסב בפועל, במכונה מסויימת, אבל אני לא מצליח למצוא מקור מספיק ברור שמסביר את זה. לא באנגלית ולא בעברית. האם תוכלו להפנות אותי לאחד כזה?

לדוגמא, כל הסרטונים ביוטיוב (באנגלית ובעברית) מסבירים איך מיסב בנוי, מאיזה חלקים, כיצד הוא נע בפני עצמו - אבל לא מצאתי סרטון שמסביר את החיבור והתנועה לרכיב אליו הוא מתחבר....

אודה לעזרה לסרטון או להסבר!:censored:

רוני1955

Active member
אם רוצים להעביר משהו כבד וארוך על הרצפה, שמים מתחתיו צינורות שמתגלגלים. הבעיה היא שתנועת הצינור קדימה היא חצי מתנועת החלק הכבד, ולכן צריך לקחת כל פעם צינור מהצד האחורי, ולהעביר קדימה. נכון? ראה סרטון מצורף.
אם לוקחים את המשטחים האלו, ויוצרים מהם טבעות, התנועה תהיה אותו דבר, ללא צורך להעביר צינור מאחורה קדימה. זה עקרון העבודה של מיסב.
קח חלק אחד ותצמיד לטבעת הפנימית, והטבעת החיצונית תהיה צמודה לגוף המכונה, החלק יסתובב.

אם רוצים להעביר משהו כבד וארוך על הרצפה, שמים מתחתיו צינורות שמתגלגלים. הבעיה היא שתנועת הצינור קדימה היא חצי מתנועת החלק הכבד, ולכן צריך לקחת כל פעם צינור מהצד האחורי, ולהעביר קדימה. נכון? ראה סרטון מצורף.
אם לוקחים את המשטחים האלו, ויוצרים מהם טבעות, התנועה תהיה אותו דבר, ללא צורך להעביר צינור מאחורה קדימה. זה עקרון העבודה של מיסב.
קח חלק אחד ותצמיד לטבעת הפנימית, והטבעת החיצונית תהיה צמודה לגוף המכונה, החלק יסתובב.
הסבר מצויין, תודה! הבנתי את עקרון הפעולה עכשיו.

אני עדיין מתקשה אבל לחשוב על היישום של זה במכשירים יום-יומיים, לדוגמא אופניים או רכב, שבהם יש המון מיסבים כך אני מבין. זאת אומרת, איך המנוף מחובר למיסב והלאה...

לדוגמא, באופניים, אני מניח שקיים איזשהו מיסב/מיסבים באיזור הפידול או מיסבים באיזור ההיגוי. האם תוכל לנסות להסביר את המנגנון ביישום לאופניים?

שוב, תודה על העזרה.

רוני1955

Active member
בזמן הדיווש, הפדל עושה תנועה יחסית ביחס לארכובה. על מנת לאפשר את זה, יש מיסב. צד אחד של המיסב צמוד בלחץ למוט הניצב המחובר לארכובה, וצד אחד צמוד בלחץ לפדל עצמו. הכדורים במיסב מתגלגלים בין הטבעות ומאפשרים את התנועה.
אופן החיבור משתנה בהתאם לחלקים. (ההסבר הוא כללי מאד. באופניים מבנה המיסב ובית המיסב הוא בנוי אחרת, אבל העקרון זהה).

למעלה