מי יודע?

ברור שזה משנה מבחינה עקרונית

כי זה מאיין את כל הנושא העדתי. בדקתי את זה בינתיים, ובאמת יש "מלמדים" ממוצא אשכנזי, אני אישית הכרתי שניים בלבד ממוצא מזרחי.

א. להתייחס לטענות של מתנחלים אודות גזענות זו דמגוגיה לשמה.

ב. אם לטענתך החלש לא יכול להיות גזען (ואני ממש לא מסכימה לזה, אם כבר מדברים על השטחת הדיון, מה יותר פשטני מזה?) אז מי קובע מיהו החלש ומיהו החזק במקרה שהוא לא קיצוני כמו מתנחלים מול ערבים? מה הופך את מוריה לחלשה ואת דדי לחזק? (בחרתי את דדי כי הוא אשכנזי ולא עולה חדש). מצב סוציואקונומי? אין לנו מושג לגבי זה. מצב חברתי? סביר להניח שלמוריה, כמו לרוב ה"יפות" בלי קשר למוצאן, יש יתרון על דדי. מה נשאר לנו? השכלה? או.קי, מצאנו משהו. אז כל מי שלא למד באוניברסיטה, גם מתוך בחירה (כלומר, לא בגלל שהוא לא היה מסוגל כלכלית) הוא חלש ולפיכך מותר לו להיות גזען? ואם מה שמאפיין בעיניך את מוריה כ"חלשה" הוא המוצא העדתי שלה - לא נראה שהצמדת התגית "חלש" אוטומטית לכל מי שממוצא מזרחי לא מחליש אותו בהכרח ולכן גם זו סוג של גזענות? אני הייתי מהמרת על כך שמוריה עצמה גם לא רואה את עצמה כחלשה וגם לא הייתה רוצה להיות מתוייגת ככזו בגלל מוצאה.

Light18m

New member
בקשר לפוסט

באמת עליז וכתוב בצורה יפה אבל,

1. שימוש במוטיבים פופוליסטים ואזכור סלקטיבי של עובדות
2. לא שמעתי על הניסויים שעשו בהם
4. לא מסכים
5. איך בדיוק הסלילו אותם למקצועות נמוכים?
6. לא מאמין שיש הבדלים במשכורות על אותן עבודות
7+8 נו באמת... שטויות.

Harvest07

New member
7 זה שטויות?

(למי שמתעצל 7 זה 'יצגי אותם באופן שלילי בתקשורת או במדיה')
רציתי לתת לך כדוגמה את "קמפיין החאפרים" המפורסם של אגד שהם עשו לפני כמה שנים, מי שזוכר - בו מופיעה מונית שירות עם נהג מזרחי ואז כיתוב של "ככה היית רוצה שיראה הנהג שלך?" ואז הוא מוחלף באשכנזי מעונב.

אבל אז הגיע בזק.
אני חושבת שעצם זה שגוף משיק פרסומת, בתהליך ארוך ומורכב, ומוכן לשלם למשרד פרסום ולאנימטורים כסף על זה - מראה על משהו. ושאף אחד במהלך התהליך לא אמר כלום.

ובנוגע ל-6 - בין נשים וגברים יש הבדלי משכורת על אותן עבודות.

an addict

New member
יש לי קצת השגות בעניין...

את צודקת שאליאב ממש לא המציא ממוחו הקודח שהוא או קרובים אליו הם מהעמחה, אבל אני גם בטוחה שמאי לא התכוונה למוצא, אלא לסממני תרבות שבאים עם המוצא. בכל מקרה היא לא חשבה ולא ברור איך בסוף יצא שאליאב הרגיש שהוא זה שצריך להתנצל בפניה.

יחד עם זאת, להגיד שיש אפליה ממוסדת כלפי מזרחים היום זאת בדיחה. לעומת זאת "אשכנזי" זאת כבר כמעט קללה במקומות מסוימים. הפוסט שצירפת פה עלול להיות מעליב על הרקע הזה, ועדיף היה לפרסם לינקים למחקרים שמסבירים על הסללה, התבטאויות קשות של מנהיגי העבר נגד התרבות המזרחית (וראוי לציין שהתבטאו כך גם נגד מוצאים שונים, כולל ניצולי שואה, שנחשבו ליהודים גלותיים שרק יהרסו מה שבנו כאן אם לא יתפסו את עצמם בידיים), מחקרים לגבי השכלה ומשכורות וכו'. יש מחקר יפיפה שבחן בני תערובת, והשווה בני כאלו שאבא שלהם אשכנזי לאלו שהאב מזרחי, והראה שהקושי בקבלה לעבודה הוא על בסיס שם משפחה.

למרות שיש הרבה נתונים שמצביעים על פערים ואפילו אפליה, להפיל תיק כזה כבד על כתפיה המטופחות של מאי, שבקושי מבינה איפה היא חיה זה קצת... כאילו, זוכרת ששנה שעברה חופית וענבל קראו להומואים "אנשים חולים"? הן פשוט סתומות כ"כ שהיה קשה אפילו לכעוס יותר מדי זמן על הקלולסיות האלו.

אם היו מבקשים ממני להגדיר את אליאב

המילה "עמחה" אפילו לא הייתה עולה בדימיון, זה לא שזו מילה שאני נוהגת להשתמש בה ברגיל אבל אם אני מבינה את פירושה נכון, אליאב ממש לא נראה לי עמחה.בכלל, חנון ועמחה נראה לי כמו אוקסימרון. יכול להיות שאליאב הרגיש מהיחס הכללי של מאי אליו שהיא מתנשאת ומזלזלת בו ולכן מבחינתו הוא שייך לקבוצה הזו ויכול להיות שהוא כן לקח את זה לכיוון העדתי כי עכשיו אני נזכרת שהוא הגדיר את עצמו כ"חנון המזרחי הראשון" (אם כי אני מכירה לא מעט חנונים ממוצא מזרחי למהדרין).

an addict

New member
אם אני זוכרת מה שהוא אמר...

נדמה לי שהעליב אותו שהרבה מהסובבים אותו הם עמחה. הוא לא התייחס לעצמו. הוא באמת כנראה תפס את זה כעדתי, ובצדק מסוים... למרות שאני בטוחה שמאי התייחסה גם לנטלי כעמחה, כי היא מתנהגת ככה.

Light18m

New member
אז סיפרו

אני ראיתי בפורום שמישהו כתב שהוא מכיר את המשפחה שלי ושיש לי שני אחים תאומים בני 40 ואבא שלי מוכר גלידה. במקום אחר כתבו שהאחיות שלי פוחדות שלא יהיה להן שידוך.
כתבו שאני שחקן שלמד משחק, וסה"כ הרבה אנשים טענו שהם מכירים אותי.

האמת היא שאין לי אחות או אחים גדולים, ואבא שלי נפטר לפני 22 שנים.
בטח שלא למדתי משחק.

מה שליטל עושה בטח מקביל ליפה וג'חנון שהיה בעונה שלנו, אם כן אז לפעמים זה באמת בדרך לאנשהו ולפעמים סתם עושים סיבובים באזור.

an addict

New member
האמת שכמי שקוראת לא מעט טוקבקים...

לא נתקלתי בסיפורים הנ"ל... מצד שני עד לפני חודשיים שלושה לא ראיתי את התכנית. ראיתי הכל רק עכשיו.

דווקא כן נתקלתי בטוקבקים מכתבות עבר שמגבים בתוקף את היותך חנון מהשורה, למרות שלא נולדת עם זקן. גם הסיפור המשפחתי שהם מספרים לרוב דומה למה שסיפרת אחרי זה. יש גם אנשים אמינים ודי קל לזהות אותם, בקיצור, זאת הפואנטה.

למעלה