מי מוותר על קריאת ההגדה?

adiavn

New member
מי מוותר על קריאת ההגדה?

אחרי שנים של קריאה חוזרת של טקסטים בארמית וציטוטים של רבנים שכוחי אל שונים, בשנים האחרונות אני מקפיד להגיע לארוחה המשפחתית בדיוק בזמן לאוכל, כדי לדלג על אותו מנהג. מה אתכם?

n i e m a n d

New member
בוהמיות וניוון תרבותי! הנרקוזה הגדולה ביותר

של העולם המערבי בשלהי המאה העשרים עד לתקופתינו.

S h a y D u

New member
../images/Emo45.gif

מי שלא מבין את הטקסטים, שווה מאד להקדיש מעט מזמנו עבור למידתם - לפחות לשנים הבאות... :)

timeless1

New member
קוראים, קוראים.. את הכל...

אבא שלי לקח לעצמו את הפרוייקט להכריח את כל המשפחה להיות מרוכזים בקריאת טקסטים, שאף אחד לא ממש מבין למרחת שרובם כתובים בעברית. אוי לסורר אשר פותח את פיו מפריע למורה

עדי אני בדיוק כמוך

ההגדה נשארת אותו דבר. אני נמצא באינטרנט באותו זמן וכשמתחילים לאכול אני מגיע. אני לא מאמין ולכן אני לא מוצא לנכון להיות נוכח בזמן ההגדה

mishauli

New member
כשאני מנהל את הסדר, מקריא גם את המצורף.

יש לי סיבה אישית מאוד להתעמק בסדר פסח. הסדר הראשון בחיי (גדלתי במשפחה מתבוללת) ב-1972, חל ביום הולדתי לפי הלוח הגרגוריאני. הייתי פעיל ציוני מסורב עלייה בקייב. אני וידידיי הציונים לא ידענו, מי מיורשה לעלות, מי לא, מי יישלח לכלא... בקיציור, חוסר ודאות שנבע משרירות לב של השלטון הקומוניסטי שלא הכיר בזכות הגירה. את הסדר ניהל תייר יהודי מקנדה, אבל בשלב של "4 בנים" ביקשתי לסתות מטקסט ההגדה הקראתי את סיפורו של ז'בוטינסקי ברוסית, כפי שנכתב במקור. אין בי אמונה דתית, ולכן כשקיבלתי כעבור חודש את אשרת היציאה מברה"מ, היה לי ברור שלא אלוהים היציאני משם, אלא ביקורו הקרוב של ריצ'רד ניקסון, נשיא ארה"ב, במוסקבה, ורצון השלטונות להשקיט את האווירה על-ידי היפטרות מכמה פעילים ציוניים. אבל אני רואה בסיפור יציאה מעבדות לחרות (אמיתי או בדוי - אין זה משנה) את אחד מיסודות של קיום עמנו. אני מקווה שילדיי ונכדיי ימשיכו את שרשרת הדורות שכמעט ונקרעה אז ב-1972.

טשאפק

New member
קריאת ההגדה - מסורת יפה ומעניינת

לא צריך להיות מאמין כדי לכבדה, לקיימה ואף להנות ממנה.

adiavn

New member
אין ספק שזו מסורת ולא אמונה

אבל כמו במקרה של אמונה, אני יכול לבחור שלא להתייחס למסורת או ליצור מסורת חדשה.

למרות שאיני מאמין...

לא רק שאני נוכח בעת קריאת ההגדה, כי אם גם משתתף פעיל בקריאתה. אני עושה זאת יותר עבור המשפחה מבשבילי. אז נכון שיש בהגדה כמה קטעים ויש לאמר די ארוכים, שאם זה היה תלוי רק בי, הייתי מוותר עליהם, או מדלג עליהם, אבל המשפחה שלי עומדת על כך שנקרא את כל ההגדה ועל כן אני מוצא את עצמי בכל ליל סדר מחדש קורא את הקטעים הארוכים והמשעממים הללו. ומה שהכי מבאס שאצלנו במשפחה עד שאנחנו לא מסיימים לקרוא את כל ההגדה, אנחנו לא מתחילים לאכול. רק בסיום קריאת ההגדה, אנחנו מתחילים לאכול.

omerlich

New member
אנצל שירשור זה: חג שמח ../images/Emo162.gif

שיהיה לכם חג שמח משפחתי ואוהב. בקשה קטנה אישית: אנא השאירו כיסא רק לשבויים והנעדרי שלנו.

eitangn

New member
אם הנך זורק מסורת...

אז במה מתבטאת השתייכותך ללאום היהודי?

adiavn

New member
בתעודת הזהות? ../images/Emo6.gif

איתן, כבר כתבתי כאן בעבר, אני ישראלי, ושייך ללאום יהודי (אם קיים דבר כזה), אבל לא לדת היהודית.

S h a y D u

New member
היהדות היא לא דת ולא לאום.

לכן גם אם נולדת יהודי, זה לא אומר שאתה יהודי בפועל. היהדות היא פרוטוקול תקשורת רוחני שמתקיים בין האדם לבוראו, ומתבטא בקיום המעשי של המצוות. כמו שישנו TCP/IP, כך גם ישנה יהדות!

n i e m a n d

New member
ואלה היו 60 שניות של כפירה בגנטיקה, בהגדרות

המקובלות לדת, וברציונל האנושי מצד שי שלנו כאן.

vinney

Well-known member
מה הקשר של גנטיקה ליהדות?

יהדות זהו לאום מבוסס על דת, לא מוצא אתני. לא הם ולא אבות אבותיהם מעולם לא היו במזרח התיכון של אברהם-דוד-שלמה-הורדוס (ע"ע ה"רוסים" בבית שמש מאיזה כפר בקיבנימאט ברוסיה שהתגיירו לפני מאתיים שנה ועלו ארצה בשנות ה70, הכושים העבריים בדימונה, ואלה רק הדוגמאות בשלוף, גרים תמיד היו, ותמיד יהיו, ומשיח עצמו אמור להיות נצר לגר).

n i e m a n d

New member
קיימים מחקרים רבים המוצאים קשר גנטי מובהק

בין יהודי עדות אשכנז, לבין אלה הספרדים [בניגוד לאתיופים, שמבחינה זו קשרם ליהדות לא הוכח]. מה לעשות? הגנטיקה לא משקרת..

למעלה