מלח לימון

dan912

New member
מלח לימון

יש לי פוביה מהרעלת מזון ככה שכל דבר מוכן/מבושל אני מצנן במקרר וישר מעלה לפריזר
מה אני עושה עם ממרחים כמו חומוס/טחינה/אבוקדו/חציל? צריך להכין אותם בכמות אבל אוכלים מהם כל פעם קצת והם מתקלקלים מהר
כמה יהיה אפקטיבי להשתמש במלח לימון? (כמה זמן יחזיקו לעומת בלי) והוא בכלל מזיק או ניטרלי? מיץ לימון הוא במקור נוזלי אז הגרסה הגבישית היא בעצם כימיקל?
 

אבי519

New member
מלח לימון = חומצה ציטרית הוא מוצר סינטטי שזהה לחומצה שיש

במיץ לימון .
מלח לימון שנמכר עבור מזון "FOOD GRADE " הוא מנוקה בצורה כימית ( ע"י גיבוש מחדש) ברמה שמבטיחה עמידה בתקני מזון מבחינת מזהמים שעלולים להיות בו כתוצאה מהתהליך הסינטטי. (מבחינת הרשויות מפעל שמייצר חומרי מזון מחוייב לבצע בדיקת מתכות כבדות פעם בשנה ותו לא)
אישית אני לא משתמש במלח לימון באוכל, ולא אוכל מוצרי מזון מעובדים בכלל.
אבל אני לא חושב שזאת בעיה בריאותית יותר גדולה ממלח שולחן , אבקת אפיה, חומץ סינטטי, צבעי מאכל ,משמרים ... או כל כימיקל אחר שמכניסים למזון.
&nbsp
 

dan912

New member
מלח לימון

אז למה בדיוק מוסיפים "דמוי לימון" אם ממילא יש בחומוס לימון שהוא חומר משמר טבעי?
אבל אז אם מכינים חומוס לבד (שמכיל לימון ואמור לשמש חומר משמר) איך זה שאומרים לצרוך אותו רק תוך יומיים? מיץ לימון פחות חזק מהגרסה הסינתטית שלו? איך בכל זאת אפשר לשמר חומוס לפחות לשבועיים (במקרר לא פריזר) בלי חומרים סינתטיים?
 

אבי519

New member
לא צריך להוסיף לחומוס שמכינים בבית מלח לימון

ולא שום "דמוי לימון"
חומוס בבית עושים מחומוס מבושל טחון טחינה גולמית מיץ מלימון טרי ומלח ושום.
מה שגורם לקילקול זה חיידקים, בחומוס המבושל אין חיידקים אלא אם טיפלו בו לא נכון וזיהמו אותו .
למיץ לימון טרי יש אפקט משמר , לטחינה גם יש אפקט משמר ( חיידקים לא גודלים בטחינה בגלל הסביבה השומנית) .
וגם למלח יש אפקט משמר .
ולכן חומוס שמכינים בבית בצורה נקיה "אספטית" ועם כמות מספקת של טחינה מלח ולימון יחזיק יותר זמן . קשה לאמר כמה זמן יחזיק חומוס שהכנת בבית במקרר אבל אם הוא מוכן נכון ונקי , הוא יכול להחזיק כמה ימים עד שבוע או קצת יותר .
ואפשר להקפיא חומוס ביתי והוא לא מאבד מהטעם והמרקם בהפשרה.

טיפ - אם החומוס מתקלקל מהר, אם הוא מקבל שכבה מחומצנת "מיובשת" בצבע שונה במיוחד למעלה זה סימן שאין מספיק טחינה בחומוס . אם תשים יותר טחינה , החומוס גם יהיה טעים יותר.
 

dan912

New member
אם כבר טחינה

לבד היא מחזיקה עד שנה במקרר לפי מה ששמעתי אבל מה אם מדללים אותה? נגיד יחס 1 טחינה 1 נוזל (מים/לימון) כמה זמן יקח לזה להתקלקל? כמה זמן לאבוקדו עם לימון? וכמה למשהו דליל יותר כמו רוטב סלט? (3 שמן 2 חומץ שום מלח פלפל)
 

אבי519

New member
מה שמשמר טחינה זה הסביבה של שמן שבו לא יכולים לגדול חיידקים

לכל שמן יש אפקט שימור
טחינה גולמית (וכל שמן אחר) יכולה גם לא להתקלקל ע"י חיידקים עשרות שנים אם הקופסה סגורה .
לטחינה ולחיידקים ובכלל לכל מוצרי המזון אין שעון ולא לוח שנה ולא מבוצעות בדיקות מדעיות של יציבות ויעילות שימור, ולכן הקביעה "שנה" היא קביעה שרירותית של היצרנים שלא רוצים לקחת אחריות על יותר משנה ( זה נכון לכל הנושא של תאריכי תוקף במזון )
(אגב זה לא נכון לגבי תרופות כי בתרופת נעשות בדיקות יציבות , ובדיקות יעילות שימור , מדעיות, ובתרופות תאריך פג התוקף נקבע על סמך תוצאות הבדיקות האלה ולא סתם שרירותי כמו שזה במזון)
&nbsp
כמובן אם מדללים טחינה ומוסיפים מים מפחיתים את אפקט השימור ואז חיידקים כן יכולים לגדול ולזהם את הטחינה.
באבוקדו מראש יש סביבה מימית וחומרים שמתחמצנים , הקילקול של אבוקדו נגרם מהתחמצנות ורק אחר כך מחיידקים ופטריות. אבוקדו טרי מרגע שהתרכך לא מחזיק זמן רב גם לא במקרר ומתקלקל במהירות גם בתוך קליפתו , ועוד יותר מהר אם מכינים ממנו מתכון .
&nbsp
&nbsp
 
למעלה