מעבר לעי החורבות של האינטרנט: הקדמה

מעבר לעי החורבות של האינטרנט: הקדמה

פעם, ולא לפני יותר מדי זמן (שנתיים שלוש), האינטרנט היה מלא בתחנות רדיו שהעבירו את השידורים שלהם בסטרים לכל העולם. יכולת לשבת מול המחשב ולהתחבר לאינספור תחנות. למעשה כשדיברו בזמנו על שידור באינטרנט - זה היה המוטו: להתחבר לכל העולם. אז נכון שהאיכות בעידן שלפני האינטרנט המהיר לכל פועל לא היתה משהו, אבל עדין נראה היה שהחזון של כל העולם אצלך בבית - מוגשם. כיום, במרחק לא רב משם, ישנה תחושה שבעוד כמה שנים יהיה קשה לאנשים לתאר שכך אכן היה, ממש כשם שקשה לדור הצעיר לתאר שפעם שמענו מוזיקה מתקליט חורק. זה ייראה כמו משהו שמעולם לא היה. אגדה שקמה לתחיה לשנה שנתיים ונעלמה כלא היתה. במיוחד נכון הדבר ביחס לארצות הברית, ששם העושר במספר התחנות רק מבליט את החוסר בשידורי אינטרנט. אגדת השידור באינטרנט (והכוונה היא לתחנות FM רגילות שמוציאות סטרים להבדיל מרדיו אינטרנט שערוץ השידור העיקרי שלו הוא באינטרנט ולהבדיל מערוצי שמע שהם לא רדיו) לא מתה סתם ככה. מה שהרג אותה, ושוב - במיוחד נכון הדבר לארצות הברית, הם שתי מחלוקות משפטיות: האחת שקשורה בשידור פרסומות באינטרנט והשניה קשורה בנושא של זכויות יוצרים. שתיהן קטנוניות, מרגיזות, מקוממות. צרות עין של אנשים צרי אופקים, שהרי מדובר בתחנות של אלפי מאזינים ול-100 איש שמאזינים באינטרנט יש משקל של נוצה ביחס למסת ה-FM. אבל צרות עין מעולם לא הפריעה לאנשים צרי אופקים ואחרי מלחמה משפטית אבודה מראש נסגרו בזה אחרי זה סטרים אחרי סטרים. בהתחלה הוחלפו בהודעה קצרה ש"עקב בעיות של שידור פרסומות אנו נאלצים להפסיק באופן זמני את שידורי התחנה באינטרנט". אחר כך הזמני הפך לקבוע וכך נותרנו עם עיי חורבות של השידור באינטרנט. חורבן טוטאלי שלא השאיר אחריו כמעט כלום. הסקירה הזאת היא ראשונה בסידרה של כמה הודעות (בלי נדר...) שבו ננסה לבדוק אילו שרידים נותרו אחרי חורבן הבית? אילו תחנות FM מארצות הברית (טוב נו זה שאני אמריקנופיל זה לא חדש...) עדין ניתן לשמוע באינטרנט? הראשונה שבהן תיוחד למדינת ניו יורק. השניה, מן הסתם (ושוב בלי נדר ובלי התחיבות על תאריך) לקליפורניה, כמובן. שתי ה"מעצמות" של הרדיו בארה"ב.

שרידי השידור באינטרנט: ניו יורק (1)

אז קודם כל כדי לקבל את התחושה - כמה נתונים סטטיסטיים. למעלה מ-550 תחנות FM ו-AM רשומות ב-Radio Locator תחת מדינת ניו יורק. 98 מתוכם מוציאות גם סטרים. לכאורה - לא רע. 20%! אבל כשבוחנים קצת יותר מקרוב מגלים את ההתפלגות הבאה. מתוך ה-98 תחנות הללו יש לנו: מוזיקה קלאסית – 8 תחנות נוצריות – 18 פאבליק רדיו – 26 חדשות/מלל – 14 תחנות קולג' – 14 אולדיז - 4 מוזיקה - 14 החלוקה הזאת לא מפתיעה. על מוזיקה קלאסית לא משלמים תמלוגים. גם לא על דרשות דת. על חדשות בודאי שלא. לתחנות הקולג'ים עושים ג'סטה עם התמלוגים. פאבליק רדיו במילא משמיע ג'ז וקלאסי. כך שהחלוקה הזאת היא לא מקרית. היא דוקא מאד make sense. כמי שמחפש תחנות מוזיקה - את תחנות הפאבליק אני מוריד מהחשבון, שכן בדרך כלל הן משדרות תוכניות תעודה, מוזיקה וג'אז. חלק מתחנות הקולג' הן תחנות במובן הרגיל של מוזיקה וכו'. היתר בלה בלה או מוזיקה אקסצנטרית. גם חלק מתחנות האולדיז הם יותר תחנות נוסטלגיה מאשר תחנות של להיטי עבר. בחשבון גס יוצא שהמספר עומד על 25 תחנות של מוזיקה "נורמאלית". סדר גודל של 5%. 5%. זה מה שנותר מכל החזון של "להתחבר לכל העולם". אז אפשר לבכות על 95% החלב שנשפך אבל אני החלטתי בכל זאת להתנחם ב-5% הכוס המלאה ולחפש מה משם ראוי ושווה האזנה. המשך...

שרידי השידור באינטרנט: ניו יורק (2)

לא כללתי כאן כמובן את כל התחנות... ראשית בגלל שלא כל הנוצץ זהב. כללתי כאן את המומלצות יותר לדעתי. רוב התחנות מוציאות סטרים של Windows Media הן בגלל שזה הפורמט שאני יותר נגיש אליו והן בגלל שרוב תחנות ה-FM בארה"ב משדרות בפורמט הזה (ל-MP3 יש תדמית חובבנית, ו-Real Audio הולך הרבה יותר באירופה). אז עד כאן הקדמות... מכאן למומלצות. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - הראשונה שבהן - WFUV, תחנה ציבורית שהתקציב שלה מגיע מ... תרומות של מאזינים! המאזינים הנאמנים של התחנה שמוקירים את פועלה למעשה מממנים אותה. זה מקובל בלא מעט תחנות ציבוריות בארה"ב שם אנשים מוכנים לשלם על משהו שהם מעריכים בלי להרגיש "פראייר" כי מה פתאום שאני אשלם כשאפשר לשמוע תחנת אחרות בחינם? מבחינת האידאולוגיה התחנה מאד מזכירה את 88FM. תכנית הדגל של התחנה נקראת City Folk שמשלבת סוגים רבים של סיגנונות כמו אלטרנטיב, פולק, סופט רוק, אלטרנטיב קאנטרי מאחרת אומנים באולפן וכו' וכו'. הקלטה אין לי כי בדיוק כשרציתי להקליט הם החליטו להתמיד בהופעת קאנטרי מעצבנת... אולי בפעם אחרת אני אעלה הקלטה. לחובבי מוזיקה לא פופולארית מומלץ לשים בפייבוריטס. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - WBAB, או בכינוי שלה Home Of Rock מלונג איילנד. בצד קלאסיקות של המי, לד זפלין, הנדריקס ורד הוט צ'ילי פפרז (מה, הדיסק הראשון שלהם נחשב כבר קלאסיקה) משמיעים הרבה רוק שבלוני שרק בארצות הברית אוהבים מישום מה. אבל בסך הכל עושים את העבודה לא רע, תחנת רוק שהייתי מת שתהיה בארץ. חוץ ממוזיקה מסתבר שהם גם לא מתקמצנים על פרסים: שני מיליון דולאר למי שמנחש את הקוד הסודי של הכספת ו-1000$ לכל מאזין 102 שעולה לשידור, כפי שניתן לשמוע בקטע המוקלט הזה. קול מוזר יש לשדרנית הזאת, לא? לי היא נשמעת מצודדת. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - WXPK, או בשמה המלא - The Peak עם הסלוגן World Class Rock, תחנת רוק שבדומה ל-WBAB משמיעה לא מעט קלאסיקות רוק אבל הנטיה של המוזיקה החדשה היא יותר לכיוון של סופט אלטרנטיב (אותו זן שהולך ונכחד משידורי 88 אף אם). תחנה מאד מקצועית (שימו לב לג'ינגלים המצויינים) אם כי בהקלטה הזאת כמה דברים די צורמים (ג'ינגל ראשון נכנס בצורה ברוטאלית בין היתר בגלל שהוא בכלל לא מתאים לשיר, מוזיקה גבוהה מדי בסוף על המגיש, מוזר כי בדרך כלל הם נשמעים מאד מקצועיים) בכל אופן הבעיה שלה – יותר מדי שירים מעצבנים ולכן קשה להתמיד איתה לאורך זמן, אבל שוב – הלואי עלינו בארץ. בהקלטה: התמהיל המאד מייצג של ג'ק ג'ונסון, לד (איך לא?) זפלין, וכו' ואגב יש עוד שתי תחנות רוק נוספות – מה שאומר שרוק הוא הסיגנון הכי דומיננטי בין התחנות. קצת מוזר, אבל ככה זה – יש המון אמריקאים שאוהבים רוק, ודוקא לא את הרוק המתוחכם מדי... לדעתי השתיים שציינתי למעלה הן הטובות יותר. WFUV

שרידי השידור באינטרנט: ניו יורק (3)

המשך... WGNY, תחנת שמקוטלגת תחת Hot A/C מה שאומר... תחנה שאוספת את הלהיטים הכי גניחטים (מישהו אמר סלין דיון?) הן מהמצעדים הנוכחיים והן מהעבר (30 השנה האחרונות) וזה נשמע קיטשי עוד יותר ממה שזה נכתב... לא ממש כוס התה שלי אבל אני מניח שמעריצי/ות "מיכאלה" ירגישו כאן כמו בבית... וכן, ההקלטה מ-א-ד מייצגת. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - WBLI – התחנה מוגדרת כ-Hits Station אבל אולי יותר נכון לקטלג אותה כ-Adult Pop שכן מעבר ל"גרעין הקשה" של להיטי המצעדים (כלומר אותם להיטים שמשוכפלים בכל התחנות שמשמיעות מוזיקה עכשווית) הנטיה היא יותר לכיוון ה-A/C מאשר לדאנס, למשל. אני בטוח שללודין הקו המוזיקאלי יזכיר מאד את רדיו תל אביב. הפלייליסט דומה בצורה מעוררת חשד... השאלה היא איזה סיבה יש לשמוע תחנת להיטים שמשמיעה בדיוק את אותם להיטים שנטחנים בארץ (עד כדי כך שMoveYa Body של Nina Sky שודר אצלם ובגלגלצ - באותו זמן, ממש במקביל!) סיבה אפשרית אחת היא האפשרות להתנקם בשירים שאתם לא אוהבים בעזרת אפשרות של Rate It שמאפשרת לכם לדרג את השירים המושמעים. סיבה נוספת היא שהתחנה היא די טובה. נכון, אותם להיטים, אותם ג'ינגלים שמפרידים בין השירים ובכל זאת... הנה טעימה מוקלטת מהתחנה. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - אם כבר הזכרתי ג'ינגלים אז באוף טופיק אציין שהתחנה הזאת בהחלט ממחישה לאיזה אבסורד הגיעו בארה"ב עם ג'ינגלים. מה שקורה זה שכדי לא לעייף את האוזן יותר מדי עם הג'ינגלים יש נטיה לבחור בג'ינגלים בלי מוזיקה, ומה שעושים זה שמתחילים את הג'ינגל ואת השיר הבא ביחד, ואז השיר מספק לכאורה את הרקע המוזיקאלי של הג'ינגל. כשיש התאמה בין שני השירים – אז זה יופי, אבל כשאין התאמה – מה שקורה זה שהמאזין מקבל למעשה קרוס זוועתי בין שני שירים שאין ביניהם שום קשר. כשמדובר באמת בג'ינגל עם מוזיקה וציפצופים – אז נוצרת ההפרדה, אבל ג'ינגל ללא מוזיקה לא מצליח לכסות על החרפה של החיבור הנוראי. יוצא שמצד אחד סוגדים לג'ינגל כי הוא יכול להפריד בין כל שני שירים ומבטל את הצורך בקרוב, ומצד שני מוחקים את כל האלמנטים של הג'ינגל שעושים את ההפרדה ושוב נוצר צורך בקרוס, אבל כיוון שאף אחד שם כבר לא מקפיד על עריכה – נוצרות הזוועות האלו. והפרדוקס הוא שאם היו מקפידים על עריכה... לא היה צריך בכלל את הג'ינגל! זהו האבסורד הגדול של השימוש המקולל בג'ינגלים ומחיקת המושג "עריכה" מהפרוטוכול. עצוב, פשוט עצוב. תחנות מומלצות פחות... WIRY - שנקראת גם Hometown Radio תחנת A/C שמשלבת סופט רוק, אולדיז ו... קאנטרי. ה-Blend הכללי שלה לא רק שהוא מאד אמריקאי אלא הוא מאד אולד-פשן אמריקאי (ואין זה פלא, על פי התמונות של אנשי הצוות אין שם אחד פחות מגיל חמישים...) ובאופן כללי לא נראה לי שהוא יערב לאוזניים ישראליות אבל בין לבין יש להם יציאות אולדיז פשוט שוות וזו הסיבה העיקרית להמלצה המסוייגת. לחובבי צילומים של תחנות רדיו מומלץ בחום להכנס לגלריה שלהם. הסטרים מומלץ קצת פחות... ובכל זאת אפשר ליפול שם על יופי של אולדיז. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - WIPS – שהשם שלהם The Bridge והם משדרים Classic Hits – איכות סאונד מהמזעזעות שנתקלתי ׁ(ככה זה כשמתעקשים לשדר סטריאו ב-20 kbps על 32 קילוהרץ שהוא קודק פשוט מחורבן.) אבל הבאתי אותם כי אצלם אפשר לשמוע את הבלתי יאומן בארצות הברית: קרוס! טוב נו האמת שזה נשמע לי קרוס מחשב (כי עם כל הרצון לפרגן – השיר בכל זאת לא נכנס על המקום המדויק) אבל בכל זאת... מי היה מאמין. שני שירים ברצף בלי ג'ינגל. למצמץ פעמיים כדי להאמין. הבעיה עם תחנות מהסגנון הזה, לטעמי לפחות, זה שכל אחד מהשירים שהם משמיעים נלעס כל כך הרבה פעמים... מצד שני לא נראה שזה נמאס למאזיני ירון אשבל אז אם אין לכם בעיה עם זה ועם הסאונד הנוראי... קבלו. בהקלטה: ג'ון קוגר מלנקמפ, פרינס וטרנס טרנט דרבי. זה הלינק לאתר שלהם.

שתהיה בריא ../images/Emo13.gif

מאמר נפלא ומרתק. אני אישית מחכה בקוצר רוח למאמרים הבאים בנושא. למי מביננו שמעדיף לקרוא את המאמר במקשה אחת, מוזמן להכנס ל"דף המאמרים" ולקרוא שמה את המאמר.

יופי של סיקור!

למרבה הפלא, התחנה היחידה שהמלצת להוסיף לפייבוריטס (WFUV) כבר שוכבת אצלי בפייבוריטס תקופה מסויימת ואני באמת צריך לחזור לשם מדי פעם לבדוק מה נשמע. ואם בניו יורק עסקינן, עוד תחנה שנמצאת ברשימת המועדפים שלי היא WFMU, שמגדירה את עצמה כ-FREEFORM RADIO, ומה שהולך שם בפועל זה סלט של סגנונות מוסיקליים אזוטריים והזויים למדי. בשעות הבוקר (13-16 בצהריים, שעון ישראל) משודרת שם התכנית JEWISH MOMENT IN THE MORNING או בקיצור: JM IN THE AM, בהגשת נחום סגל, שהיא התכנית היומית היחידה בארה"ב שפונה לקהילה היהודית האורתודוכסית באזור. גם אני מחכה בקוצר רוח לסיקור של קליפורניה. (וזה שאתה אמריקנופיל זאת לגמרי זבש'ך...
בבריטניה אפשר לספור על כף יד אחת את תחנות ה-FM/AM/DAB שלא משדרות באינטרנט).

איזו תוכנית ביזארית עם סגל

שמעתי את זה פעם פעמיים וזה פשוט מפיל! ראוי לתואר "שידורי הגולה". אני מנסה לדמיין את קהל היעד שמקשיב לתוכנית הזאת ומה שעולה לי בראש זה מוסד קשישים יהודי במיאמי. קאלט אמיתי, אין ספק.

אלי לון

New member
כהמשך

אם יורשה לי להגיב כואב לאמת את מילותיך אך זו המדיניות הקפיטליסטית שנוקטת ארצות הברית כך שזה לא חדש אם היו מגיעים לנקודת התפשרות בבית המשפט כגון מזומנים תקילין כל תחנות ה FM היו מעבירות סטרים לרשת.דרכו של עולם שלא רואה שום יתרון ערכי למעט כסף .ואני אומר GO GALAXY 105

הוו גלקסי 105

התחנה האנגלית היחידה(!) שאני ממש מחבב משתי סיבות - א. הם ממש לא נשמעים כמו ה-BBC. משהו במבטא הצפוני, באוירה השלוחית (אבל הבאמת, ולא כמו "אנחנו מרשים לעצמנו להתפרע אבל בנימוס" אה-לה-BBC) שמייחד אותם. ב. תוכנית הבוקר המופתית שלהם עם סטיב וקארין. מוזיקה מצויינת, משחקים שווים (זהה את האפקט הקולי, חביב עלי במיוחד - משחק שהם משמיעים צליל מסויים ומאזינים צריכים לנחש מה זה) ולא פחות חשוב... זה משודר בבוקר! תוכניות הבוקר של ארה"ב נופלות על אחה"צ שלנו אבל כאן זה הבדל של שעתים מה שאומר... מ-8 בבוקר ועד 12 בצהרים. שווה! כך שאם כבר אנגלים אז בהחלט בהחלט גלקסי 105 ואם כבר גלקסי 105 אז לא לפספס את תוכנית הבוקר! (וכמובן לא לשכוח שני עד שישי ולא ראשון עד חמישי...)

סליחה על התיקון הקטנוני, אבל

אתם מתכוונים מן הסתם ל-GALAXY 105-106. GALAXY 105 זאת התחנה של יורקשיר, ושם לא משודרת התכנית של סטיב וקארין. פשוט כדי שלא ייווצר מצב שאתם ממליצים על התחנה הלא נכונה.

למעלה