מעגל השינוי.

ettyshp

New member
מעגל השינוי.

בספר "שינוי" של פרוצ´סקה ודיקלמנטה מתואר מודל של מעגל השינוי. מדובר על כך שלתהליכי שינוי התנהגות, דינאמיקה וכללים אחידים, הן אם השינוי הוא גמילה מעישון, אלכוהול, שינוי התנהגות אכילה או כל שינוי דפוס התנהגות.הדגם של מעגל השינוי כולל שישה שלבים אותם עובר המטופל בדרכו אל השינוי אשר הוא מבקש להשיג.מדובר על כך שהכרחי לעבור בכל שלבי המעגל.כיוון ההתקדמות בתוך המעגל הוא לכיוון ההשתנות והשימור, אך בכל שלב תיתכן נסיגה לשלבים קודמים וחוזר חלילה. ועוד. אין ביכולתי לצייר כאן את המעגל אך ארשום את ששת השלבים אותם אפשר לדמיין כעוגה: קדם הרהור הרהור החלטה פעולה שימור ויציאה לשינוי קבוע או ........... נפילה (=שלב 6 ) אני מבקשת להפנות שאלה לאמיר:מנסיונך, האם המודל הזה מתאים לתהליכים שעוברים בטיפול בדמיון מודרך? בעיקר מעניין אותי לדעת האם גם בטיפול כזה, המונחה עובר את המעגל כמה וכמה פעמים עד שיוצא לשינוי קבוע כמו שקורה בטיפולים מסוג אחר.לפי הרצאה של פסיכולוג ששמעתי, בכל שינוי אדם עובר את המעגל מספר פעמים בחיים שלו........ד"ש ומחכה לתחילת שנה שניה למרות הסיפור על הסיני...... אתי.

תשובה

הי אתי, נחמד להפגש גם כאן. התאוריה שהצגת נראת לי מתאימה גם לדמיון מודרך. בהתחלה יש רצון או תחושה לכיוון השינוי. אחר כך ההירהור או המחשבה. צעד גדול לשלב הבא של החלטה לעשות משהו בנידון (לבוא לטיפול למשל) או להעיז לדבר למרות שאני ביישן. לפעמים גם אם יש החלטה אנו לא מבצעים אותה. אם לא חשוב להבין מה מונע מאיתנו? לאחר שפעלנו יש שתי אפשרויות או שנהפוך את השינוי להרגל חדש (למשל נפסיק לעשן) או שניפול להרגל הישן (למרות הפסקה של שבוע אני חוזר לעשן) וזה מן הסתם מעיד על כך שהטיפול לא נגע ברובד מספיק עמוק.

למעלה