מצוקה נפשית במהלך טיפול פסיכולוגי כשפסיכולוגית מתנערת מהסכם

בילי79

New member
מצוקה נפשית במהלך טיפול פסיכולוגי כשפסיכולוגית מתנערת מהסכם

מצער אותי שלמטופלים בפסיכולוגיה הקלינית גם במגזר הפרטי שמשלמים מאות שקלים לשעה (למעשה 50 דקות) של טיפול אחת לשבוע (ולמעלה מאלף שקלים לחודש) אין כל זכויות.
המטופלים יכולים לבחור: להישאר בטיפול כשרע להם או לעזוב. אבל מה אם מלכתחילה הגיעו המטפל והמטופל להסכמה שבלעדיה המטופל לא היה מתחיל בטיפול, והמטפל נסוג ממנה בהחלטה חד צדדית?
ומה לגבי האחריות של הפסיכולוגים כלפי הסכמים שנערכו? מה לגבי גילוי נאות ובכתב של סכנות הטיפול, אפשרויות לטיפול חלופי תופעות לוואי וכדומה?
אין כזאת, הם יכולים כמו הפסיכולוגית שלי לומר "לא חשבתי שזה יקרה" בחרתי במישהי עם שנים רבות של ניסיון בגלל ניסיון עבר שממנו נפגעתי והיא טוענת "בשנים הרבות שאני מטפלת מעולם לא נתקלתי בבקשה כזו" יחד עם זאת היא ציינה זאת בכתב במפורש אז מה אעשה שאין היא מתכוונת לדברים שהיא כתבה?
והרי אין לי כתובת לפנות אליה ועדת האתיקה של הפסיכולוגים ניפנפה אותי בבקשה שלא לפנות אליהם שנית בבקשה לדיון בבעיות בין מטפל למטופל אלא אם כן המטפל עובר על כללי האתיקה (שמעולם לא נמסרו לי) ואני מוותרת על הסודיות ואני בוחרת להתלונן.
אשמח אם למישהו יש חוו"ד על בעיה בחוק (בניסוחו הקיים הכוונה ל"חוק זכויות החולה" סעיף 14 א' שמבטל את סעיף 13) שהעליתי כאן.

הסכמה שהמטפל נסוג ממנה...

בילי שלום,
קראתי בעיון את פנייתך. לא ברור ממנה מהי אותה הסכמה ממנה נסוג המטפל... על מה מדובר? בלי לדעת את הנתון הזה לא אוכל להתייחס לחוקים השונים שהפנית אליהם ביחס למקרה.
אנא הסבירי.

בילי79

New member
תודה על ההתייחסות

יש כאן שני הבטים:
הראשון, הייתי בטיפול (פרטי) אצל פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה - הרמה הגבוהה ביותר שאליו פסיכולוג קליני יכול להגיע אליו בארץ.
הייתי אצלה בטיפול כשנה, ונפגשנו בתדירות של 3 פעמים בשבוע.
בשלב מסוים היא החליטה שהיא רוצה לסיים את הטיפול ואמרה לי שהפגישה הבאה שלנו תהיה האחרונה: בסוף נתנה לי פגישה נוספת.
ביום שישי היא הודיעה לי שהקשר שלנו מסתיים וביום רביעי לאחר מכן - תוך פחות משבוע, הייתה פגישתנו הרשמית האחרונה.
ובתחילת הקשר דיברנו על כך, היא נתנה לי להבין שכל עוד אשלם לה וארצה בכך נמשיך בטיפול! כך שההתנהגות שלה ראשית מנוגדת להסכם שלנו.
שנית היא לא אמרה לי במפורש "אם את רוצה שנמשיך אני דורשת 1,2" אלא נתנה לי להבין שהכל בסדר מבחינתה עם הדרישה המקורית שלה (רק התשלום).

ובעיקר הייתי בהלם לא רק מכך שהיא לא מחויבת לקיים הסכמים אלא
שמבחינת החוק אין כל כללים שמחייבים את הפסיכולוגים הקליניים כלפי המטופלים שלהם.
למשל, לא תיארתי לעצמי שהיא רשאית לסיים טיפול ללא התראה מראש!!

באופן ספציפי זה היה מנוגד להסכם שלנו.
בזמנו חשבתי שההסכם מחייב אותה ופניתי מיוזמתי למשטרה והם אמרו שאין הם מתערבים בכלל בקשר בין פסיכולוג למטופל.
פניתי לועדת האתיקה של הפסיכולוגים וגם למשרד הבריאות והם ענו אותו הדבר
ועדת האתיקה הציעה לי להעזר בער"ן!
או שאני יכולה לתבוע את המטפלת אם עברה על כללי האתיקה לותר על הסודיות וכדומה.

לא רציתי לתבוע אותה, אלא שתסכים לראות אותי, אפילו באופן הדרגתי נניח פעם בשבוע, היא לא רצתה לקבל אותי אפילו לחמש דקות
ולמעשה עד היום אני במצב נפשי קשה כתוצאה מזה

השני הוא שכיום יש לי פסיכולוגית קלינית ואני מרוצה ממנה בגדול
ועשינו הסכם שחלקו בכתב ביחד לפני תחילת הקשר והיא מודעת להיסטוריה הטיפולית שלי ואף יודעת באיזו מטפלת מדובר.
העניין הוא שגם אם יש לי הסכם בכתב אין לי כל כתובת רשמית להעזר בה במהלך הטיפול במידה ואני זקוקה לה.
היכן הזכויות שלי כמטופלת שהיא גם צרכנית - אני משלמת כמה מאות ש"ח לכל פגישה מכיוון שמדובר במגזר הפרטי?
חוץ מ"להמר" נראה שאין כל בסיס חוקי שיוכל לעזור לי במידה ואצטרך עזרה בעתיד

ומקריאה בפורום "הפסיכולוגית" יש המון מטופלים שנעזבו על ידי המטפלים שלהם בהתראה של פגישה אחת, חלק לאחר טיפול של שנים.
פסיכולוג שהייתי בטיפולו סיפר לי על מטופל שלו שהתאבד במהלך טיפול
אני במקרה מכירה גם מקרים נוספים
אבל באופן כללי הכל מושתק ומוסתר. מן הסתם למטפלים אין אינטרס לשתף כשמתאבד מטופל וגם המשפחות אינן ששות להכריז שקרובי משפחה שלהם התאבדו. וכך גם כשיש פגיעות בנפש כתוצאה בין היתר מקשיים בטיפול לדעתי - אין מי שיקח עליהן אחריות וינסה לכל הפחות להסיק מסקנות לעתיד.
וכמובן יש לא מעט נפגעים שנשארים בחיים עם מצוקה ואין להם למי לפנות.
ניסיתי כשהייתי בטיפול לפנות לפסיכולוגים אחרים לעזרה והם לא היו מוכנים להתערב ולעזור לי כשאמרתי שהמטפלת שלי לא רוצה לערב גורמים נוספים.
אלא הציעו לי 'לדבר איתה'.
היה לי הרושם שמבחינת החוק גם היא מחויבת לכל הפחות להיפגש איתי וכמו כן כך סיכמנו.
גם אם זכותה לעזוב אותי בכל רגע מצער אותי שלא ידעתי על הזכויות האלו שלה מראש וכך היתה לי אפשרות לבחור האם להתחיל בטיפול מלכתחילה.
השקעתי בו לא מעט כסף וגם זמן וכמובן השקעה רגשית אדירה ונפגעתי ממנו.
ומצער אותי במיוחד שהכל זה בחסות החוק כך שזו לא לגמרי באחריות שלה

למעלה