משכנתא או שכירות?

משכנתא או שכירות?

זה נושא שיצא לי לחשוב ולדבר עליו הרבה, ואני בחרתי בשכירות, וזה למה?
אני נייד, ואף פעם לא אעשה חוזה ליותר משנה, אני לא יודע מה יקרה מחר או בעוד שנה, איך אדע מה יהיה בעוד 20 שנה?
יש את הטענה שאומרת שלקנות בית זה יותר יציב כי הבית באמת שלך, אז זה לא מדוייק, במהלך 20 השנים של תשלום המשכנתא הבית שייך לבנק ואם יהיו לי בעיות אז הבנק יכול לקחת את הבית ולמכור אותו בשביל להחזיר לעצמו את ההלוואה שנתן לי ואם לא ישולם הכל אז את ההפרש אני צריך לשלם עדיין, אחרי 20 השנים הללו הרבה תהפוכות יכולות לקרות, גירושין שכנים מעצבנים או רעים, ילדים רצון לבית גדול יותר או קטן יותר, ואז יש מצב שצריך לעבור דירה וזה לא כל כך קל עם משכנתא.

אני לא מאמין שיש דברים יציבים בחיים, הכל יכול להתמוטט, ולכן כבר עדיף להיות נייד מאשר קבול לקרקע ולמקום אחד, אם למשל יש לי בעיה בחשמל, במקרר, בדוד, ביוב, או במזגן, והנזק הוא של שימוש סביר אז בעל הבית יתקן על חשבונו. ואם אני החוזה לא הוגן אז אני יכול ללכת אחרי תקופה יותר קצרה ובקלות רבה יותר מאשר דירה במשכנתא.

בנוגע לשאלה של עד כמה זה זול, אין לי את הידע המדוייק, אבל אני חיי עם שותף דירת מרתף 70 מטר מרובע, שנינו ביחד משלמים 2600 שקלים ומשלמים גם מים וחשמל, אם אני לא טועה, זה יותר זול ממשכנתא, אשמח לשמוע את דעתכם.

שיכנעתי? לא שיכנעתי? תגיבו ותספרו לי.

תשובה

ישנם עוד הרבה גורמים מעבר למה שהזכרת
אדם שיש לו כסף נזיל לקנות 4\3 דירה או חצי דירה והשאר במשכנתא ואז יש ברשותו נכס ששומר על ערכו ברוב המקרים
ואם אתה נשוי עם משפחה מה אז?תעבור דירה כל שנה מה עם בתי ספר גני ילדים חברה
בכסף שאתה זורק על שכירות תשלם את ההלוואה מהבנק
נכון שכנים אי אפשר לבחור אבל תמיד אפשר להשכיר את הנכס ולשכור במקום אחר
אפילו למכור את הדירה ולקנות במקום אחר
בגדול אני בעד לקנות נכס להתאמץ ואז להתקדם

אתה בטוח?

אפשר לשכור דירה למשך שנים באותו המקום, אני רק ציינתי שאפשר להיות נייד.
משכנתא עושה ככה שבסוף הריבית על ההלוואה מכפילה לך את החובה פי 2, ככה שאין הרבה משמעות לכך שהיה לך את חצי הסכום לדירה. בשביל לשמור על כך שערך הכסף ישמר, אפשר גם לשים אותו בבנק.
זוג שמעוניין להביא ילדים לא יקנה ישר דירה שמסוגלת להכיל את הילדים, אלא הם יעברו דירה כשיצטרכו, מעבר הדירה הזה גורם גם להוצאה, אני לא יודע כמה בדיוק, אבל הרושם הוא שזה לא כזה קל.
ועוד דבר, לקחת הלוואה זה לא דבר טוב, תמיד טוב שהכסף והרכוש אצלך הוא באמת שלך, שלא תצטרך טובות מאף אחד.
&nbsp
&nbsp

mykal

New member
נידות היא הפרמטר היחיד

שיש בקלות של השכירות.
כי כששוכרים דירה, מראש יודעים שזה לא נכס של השוכר,
ממילא ירכוש לתוכה רק פריטי בסיס. ממילא לא באחריותו לתקן ולשפץ.
בדירה שלי--אלה לא דברים שאזניח.
ולכן בדירה משלי--אשקיע כדי להתאים אותה לצרכי.
לגבי הכסף הבסיסי--אומר שעבור שכירות משלמים מידי חודש,
וגם עבור משכנתא משלמים מידי חודש.
גובה התשלום הוא בהתאם לכמה אני מעונין להשקיע,
אם אקנה דירה קטנה יותר, זה יהיה שוה לשכירות דירה קטנה יותר.
בשניהם זה יהיה תלוי האזור שבו אבחר לגור.
יש שני יתרונות בתשלום למשכנתא שעדיף משכירות.
1)בשכירות שילמת ונשארת בסוף בלי כלום,והתשלום הוא לכל החיים.
במשכנתא בסופו של דבר (כולל הריבית שעל זה אכתוב בהמשך)
אתה נשאר עם נכס ביד. וסיימת לשלם.
2)כשאתה משלם משכנתא, מחייבים אותך בתשלום נוסף (קטן מאוד) עבור ביטוח הדירה,
ואז גם תיקונים, ע"ח המשכנתא.
אפשר להפחית את העלות אם תיקח שותף לדירתך שישלם שכירות (כמו שותף בשכירות--נכון?)
אגב, אנחנו לקחנו משכנתא, אבל הגבלנו למספר השנים--
עבדנו קשה כדי לכסות, אבל אח"כ פינינו כסף לחסוך לילדים ולהנאותינו.
הארכתי--סליחה.

מאוד מעניין

ניידות זה לא מעט, ויכול להיות שזה באמת עניין של טעם, אני מאוד אוהב.
אצלי החוזה כזה שיש המון דברים שהמשכיר יתקן.
אמרת שתכתבי על הריבית, או שכתבת ולא שמתי לב או שלא, את יכולה לכתוב על זה שוב?
האם אפשר לשאול תוך כמה זמן סיימתם לשלם את המשכנתא?

mykal

New member
כיון שאני בדרך החוצה,

אכתוב בצהרים על שתי שאלותיך. סליחה.

mykal

New member
הנה תשובתי ועוד תוספת,

לגבי הריבית--
אין הלואה שאין עליה ריבית,הענין שמקל במשכנתא בכל פעם הם פתחו
מסלול שתואם את מציאות המשק, אם זה צמוד דולר, או צמוד מדד או שילוב.
עכשיו בכלל הריבית שלילית כמעט, ולכן טענת הריבית לא נכונה.

אנחנו לקחנו משכנתא לעשר שנים--וסימנו לשלם אותה אחרי שמונה שנים.
עבדנו באמת קשה---אבל היה כדאי.
כאן אני מוסיפה עוד פרמטר להיה כדאי--
יש לי נכס ברשותי והוא שלי--אני כבר מתחילה להתבגר, אם ארצה ללכת בבוא היום לדיור מוגן,
או משהו בסגנון--יש לי דלת ויש בסיס.
הכסף בבנק הוא חשוב מצד אחד אבל חל בו פיחות כל הזמן.
ולסיום עוד מילה--אנחנו חיים במציאות מסוימת--
מי שחי בארה"ב או באירופה מקובל ששוכרים ובמחירים סבירים
ולפעמים לכל החיים, אבל כאן בארץ אין מבנים ציבוריים כאלה,
זה תמיד לעמוד מול משכיר שלא בהכרח נוח ונעים.
אני כבר חיתנתי ילדים ולכולם יש דירות--בעיקרון.

הריבית מכפילה את החוב פי 2 ?

ממש לא פי 2, אלא אם אתה מתעקש להוביל את המשכנתא להחזרים נמוכים - מה שיהיה נכון בכל הלוואה - החזרים חודשיים נמוכים = החזר סופי גבוה.
&nbsp
שנית, לשים אותו בבנק ?
אני מציע לך לבדוק כמה הכסף שלך יעשה בבנק.
כשתראה את המספרים, שתה כוס מים.
&nbsp
&nbsp
לקחת הלוואה זה אידיאלי, נכון, והכי טוב זה אם יש לך את כל הכסף הדרוש.
א-ב-ל
יש הבדל בין הלוואה שמקדמת אותך בחיים (הלוואה ללימודים, לרכישת דירה.. למשל) לבין הלוואה שנועדה למהלך רגיל של החיים / נוחות חיים (למשל : נסיעה לחו"ל, כיסוי מינוס, וכיוצ"ב).
&nbsp
רכישת דירה מקדמת אותך בחיים - גם פיננסית - ולכן זו הלוואה שזה "בסדר" לקחת.
שוב, עדיף בלי, אבל אם צריך - אז אפשר ואף רצוי.
&nbsp

נעמי155

New member

לא שכנעת

ולו בגלל נקודה אחת - יכול להיות שתשלומי המשכנתא ימשכו 30 שנה, ויעלו פי 3 מערך הנכס, אבל בסוף אותן שלושים שנה אתה מפסיק לשלם אותה, מה יקרה לך אחרי שלושים שנה של שכירות ?

עכשיו, אתה גר בדירת מרתף בשכונה שאנחנו לא יודעים עליה כלום וזה כנראה לא מעניין אותך ( בצדק), אבל לאנשים אחרים, בעיקר עם ילדים יש צרכים אחרים, ואחד מהם זה יציבות, היתרון הגדול שלך של לארוז ולעבור הופך להיות מעמסה כשאתה צריך להעביר ילדים מקום.

Arana

Active member
מנהל
אני בחרתי במשכנתא

אני ההיפך ממך מבחינת תפיסת העולם וההעדפות האישיות; אני אוהבת יציבות וקביעות ולא מסתדרת כל כך טוב עם שינויים. בנוסף, יש לי הרבה חפצים (בעיקר ספרים. המון-המון ספרים), ורק המחשבה על אריזה ופריקה של כל זה עושה לי גירודים
בנוסף אני רגילה מאוד לסביבה, לקרבה למקום העבודה ולמקומות אחרים שאני הולכת אליהם, לבני המשפחה שגרים מרחק הליכה וכו'.

יש לי בעיה פסיכולוגית עם מגורים בשכירות - זה לא מרגיש "שלי". אי אפשר לעשות שינויים גדולים (רק אתמול קראתי באיזה פורום שכן על מישהו שמחפש פתרון חימום שאינו מזגן, כי זו דירה שכורה ואי אפשר להתקין), ולפעמים גם אם אפשר - לא משתלם, הרי אולי תעבור משם עוד חודש... ולמה להיות תלוי בחסדים של בעל הבית? אני גם קצת חוששת מהעניין הזה שיש "בעל בית", אולי כי נחשפתי להרבה סיפורים מכוערים ממש, כמו של חייל עולה חדש שהגיע יום אחד לדירה השכורה שלו ומצא שהחליפו את המנעול והשאירו אותו זרוק בחוץ, וגם לסיפורים פחות קשים אבל עדיין מעצבנים בין שוכרים למשכירים. ברור שזה לא מעיד על הכלל, ועדיין, יש כאן פוטנציאל לא טוב.

לגבי החזר המשכנתא וזה שהבית שייך לבנק - זה בערך כמו לגור בשכירות, לא?
וכן, נכון שאחרי 20 שנה יכולות לקרות תהפוכות והבית בסוף לא יהיה שלך, אבל זה נכון לכל תחום בחיים, אז מראש לוותר על היציבות והקביעות (למי שמעדיף, כמובן) רק כי אולי בעוד 20 שנה "יקרה משהו"? גם אם הקונה המקורי של הבית משלם כל החיים משכנתא, בסופו של דבר הבית יישאר ליורשים שלו, זה גם משהו.

ואגב, אין בעיה להחליף דירות כשיש לך משכנתא על הדירה, במסגרת המכירה של הדירה הקונה מכסה את המשכנתא של המוכר, והמוכר לוקח משכנתא חדשה (אולי אפילו בתנאים משופרים) לקנות דירה אחרת.
בסך הכל, לאנשים שיש להם עבודה עם משכורת יציבה ולא קופצים מעל הפופיק עם פנטהאוז של שמונה חדרים וג'קוזי - בהחלט אפשר לעמוד בתשלום משכנתא אם קונים דירה במסגרת האמצעים שיש להם. אם מדובר בזוג עובד, בד"כ מסדרים כך שרוב המשכורת של אחד מבני הזוג מכסה את תשלומי המשכנתא, וחיים מהמשכורת השנייה. בכל מקרה מומלץ שתשלום המשכנתא לא יעלה על רבע מההכנסות, כדי לא להגיע למצב שנכנסים למינוסים ולא מצליחים להסתדר עם התשלומים. אני מכירה זוג שלאחר שקנה דירה (עוד לפני שהיו להם ילדים, ונדמה לי גם אחרי שנולד הילד הראשון) החליטו שהם את המשכנתא מסיימים ויהי מה; הם חיו כמה שנים (4 או 6, לא זוכרת) בחנק כלכלי עם החזר מטורף - אבל אכן כיסו את כל ההלוואה והיה להם נכס מצויין ביד. זה לא מתאים לכולם, בטח לא למי שיש לו כמה ילדים, אבל מי שמצליח זה נהדר.

אני לא הבנתי שום דבר בנושא הזה, לקחתי חברת ייעוץ משכנתאות, הם בדקו את היכולות הכלכליות שלי, בנו לי תמהיל הלוואות (המשכנתא מורכבת מכמה מסלולי הלוואה שונים), עשו "מכרז" בין הבנקים ובאו אליי עם ההצעה הכי טובה, הגיעו איתי לחתימות בבנק כדי לבדוק שאכן נותנים לי מה שהציעו להם, וכשהייתי צריכה לעשות ביטוח משכנתא, קיבלתי מחיר טוב מחברה שעובדת איתם ועושה הנחות ללקוחות שלהם (כן, יותר זול מביטוח ישיר; לידיעתך, מיקי חיימוביץ).

maysher

New member
מעבר למה שכתבו

היתרון בלגור בשכירות הוא כשיש לך יכולת לחסוך את הריבית שכביכול הייתה משלם לבנק. אז אתה משלם שכירות ועל הדרך חוסך. כשאתה מגיע לגיל הפנסיה, ואין לך אפשרות לחסוך ולפעמים אפילו לשלם שכירות, יש לך השקעות בסכומים נכבדים שאמורים לאפשר לך להזדקן בכבוד. הבעיה היא שרוב האנשים נוטים לבזבז את כל ההכנסה שלהם. ההורים שלי גרו בשכירות המון שנים, והגיעו לגיל 50 עם חסכון של 200 אלף ש"ח. שזה שוב דבר במושגי תוחלת החיים של היום. בגיל 50 קנו דירה עם משכנתא ל25 שנה. ברור שלא יצליחו לעמוד בהחזרים אבל לפחות ערך הדירה בשנים האחרונות עלה כמעט פי שתיים, הריבית על המשכנתא מאוד נמוכה וגם אם לא יצליחו לעמוד בהחזרים (שהם בערך בגובה השכירות לדירה דומה) ימכרו את הדירה ויישארו עם סכום מכובד שיעזור להם כשיהיו ללא הכנסות.
רוב האנשים גם מפחדים מבורסות והשקעות עם קצת סיכון ונכון לעכשיו הריבית על הפקדונות בבנקים אפסית ויש שחיקה של כסף.
אז בסיטואציה כזאת עדיף לאדם ממוצע כן לרכוש דירה. כי זה מהווה בטחון כלכלי לתקופה בה יהיה ללא הכנסות ויאפשר לו לחיות בכבוד. במיוחד שזוג יכול לגור בדירה קטנה וככה גם מי שאין לו יותר מדי חסכונות יוכל למכור דירה 4 חדרים ולקנות דירת חדר וחצי ולאכול את היתרה. לא תרחיש אופטימלי אבל עדיף מהתרחיש השני בו אדם גר שנים בשכירות ובגיל הפנסיה נשאר ללא דירה וללא חסכונות.
יש עוד שיקולים, במיוחד כשאתה בעל משפחה אבל כבר כתבו אותם ואין לי זמן להודעה ארוכה

טעות....אתה יכול לעשות רווח על הריבית הזו

תשכור.....
במקביל תרכוש נכס עם מינוף (משכנתא) ותשכיר אותו.......בהשקעה טובה תקבל תזרים מזומנים......התזרים זה בדיוק הרווח שלך.....
כי התזרים זה מה שנשאר מהשכירות לאחר תשלום המשכנתא על הנכס שאתה משכיר (שים לב טוב...לא שוכר).

משקיע בב"ש

הנה נקודת התחלה טובה למחשבה

תמשיך לשכור......
אבל במקביל תרכוש בית ותשכיר אותו......

הנה ניסיוני בתחום (גילוי נאות זו השקפתי דעתי ואתרי): נדלניסט בדרכים

משקיע בב"ש

ayaht

New member
בלת"ק, הכל תלוי בזמן ובמקום.

קודם כל, משכנתא היא הלוואה. לטווח ארוך מאוד.
הלוואה בתנאים ממש גרועים לזה שלוקח אותה.

אתה גם משעבד את הבית שקנית.
ובנוסף, אם לא עמדת בהחזרים, אתה עלול לגלות שגם לאחר מכירת הנכס,
סכום המכירה עדיין לא כיסה את כל החוב, ולכן נשארת עם חובות לכל החיים, וללא בית..
זה במצב הגרוע ביותר.
אבל זה ממש מקרה קיצון.
בוא נאמר ככה, תשלום משכנתא (או שכר דירה) זה הדבר שצריך להיות ראשון
בסדר עדיפות לפני כל דבר אחר למי שלא רוצה להיזרק לרחוב.

מצד שני, אף אחד לא רוצה לגור במרתף עם שותפים כל החיים.
כולנו רוצים לגור בבית עם מים זורמים, חשמל וללא טחב בקירות.
לעבור דירה כל שנה זה מתיש, מתסכל, מבזבז זמן ועולה הרבה כסף.
שכירות זה לא אופציה לטווח הרחוק.
לא בישראל.

בסופו של דבר, מגורים זו הוצאה.
כסף שצריך לשלם, לא משנה מה עושים.
השאלה כמה ומה מקבלים בתמורה.

כך שאין נכון ולא נכון, אלא רק מה נכון לך בנקודת זמן מסויימת.

מי שאין לו כסף, לא הייתי ממליצה לו לקחת משכנתא, וגם לא שום הלוואה אחרת.
עדיף לחסוך סכום לתשלום ראשוני, ועדיף שהסכום הזה יהיה כמה שיותר גדול.
(האידיאל זה לקנות נכס ללא משכנתא בכלל, אבל היום זה לא ריאלי גם אם זוכים בלוטו)..
עדיף שהריבית על המשכנתא תהיה כמה שיותר נמוכה (וזה עניין של מיקוח מול הבנקים).

amitshka

New member
הגישה שלך מעט ילדותית, ויש בה הרבה אי דיוקים

כתבו הרבה לפניי, אז ארחיב בנושאים שלא ראיתי שהתייחסו אליהם:
1. אתה מעדיף להיות תלוי בחסדי בעל-בית שאין עליו שום פיקוח, מאשר בבנק - שעם כל חסרונותיו עדיין נתון להגבלות וחוקים. עד שהבנק יפנה אותך מהבית יש הרבה שלבים - גם מבחינתו זה תסריט מאוד לא רצוי. הבנק לא עושה את הכסף שלו ממכירת נכסי נדל"ן בהפסד (שזה מה שעושים בכינוס נכסים), ובטח לא מתדמית של כזה שזורק אנשים מהבית. אגב, בביטוחי המשכנתא יש סעיף כיסוי מגורים חלופיים במשך חצי שנה למקרה קיצוני של פינוי מהבית.
לעומת זאת- אתה יכול לשלם שנים שכירות וביום בהיר אחד בעל הדירה יחליט שהוא צריך אותה עבור אחד הילדים שלו, ואתה מקבל חודש (במקרה הטוב) לקחת את עצמך ולצאת משם.
2. אתה לא מאמין ביציבות בחיים, וחושש מתרחיש בו הכל מתמוטט. אלא אם הכנת לעצמך חסכון או נערכת בצורה כלשהי לכך - דווקא חברך בעל הנכס יגיע יותר מוכן ליום פקודה. אם סיים את המשכנתא - יש לו קורת גג מעל ראשו שאינה תלויה בהכנסתו. ואם קרס כלכלית באמצע - הוא יכול למכור את הנכס ולהשתמש ביתרה הכספית להתאושש. כל זאת כמובן בהנחה שלקח את המשכנתא בחוכמה ואכן "נגס" בחוב עם כל חודש של החזר. הבנק לא מעיף אותך מהבית בשנייה הראשונה שלא הצלחת לשלם - יש אפשרות להקפיא את התשלום, לפרוס מחדש, לקחת הלוואה בשביל המחיה השוטפת ולהתחיל להחזיר אותה אחרי כמה חודשים - סמוך על הבנק שהוא יצירתי בדרכים להוציא ממך עוד כסף. לעומת זאת, הראה לי בעל דירה שמגלה סבלנות כאשר הצ'קים חוזרים...
3. לא כל המשכנתאות, ולמיטב ידיעתי אפילו לא רובן, אכן מסתיימות כשם שהתחילו ועל הנכס הראשון עליו הן נרשמו. זה שלקחת משכנתא ל-20 שנה לא אומר שאתה כבול לבית הנוכחי ל-20 שנה. לא מתאים לך? אהלן וסהלן. תמכור, תכסה את המשכנתא ותשתמש בעודף כראות עיניך (או שתגרור את המשכנתא לנכס הבא). הריביות השתפרו? מחזר את המשכנתא. קיבלת קידום והשכר עלה? מחזר אותה גם והגדל את ההחזר. יש הרבה גמישות שאתה לא מכיר.

"משכנתא" היא מילה גדולה ומפחידה, ורבים עושים הרבה מאוד טעויות יקרות בדרך אליה. במקום לפסול על הסף- למד את הנושא וקבל החלטה מושכלת ומתאימה לך, ולא כזאת שנשענת על ססמאות. ממליצה להתחיל באתר "משכנתאמן" - ידידותי מאוד ונוח לקריאה.

כמה תגובות לכולם

המשכיר לא עושה לי טובה, וכך גם אני לא עושה לו טובה, יש בנינו הסכם מאוד מובן ומאוד הוגן, הכל אנושי אבל גם ברור, אני לא מגיע לנקודה שבה יש לי קושי לשלם את השכירות כי היא נמוכה, 1300 על הדירה ובערך 200 על מים וחשמל כל חודש, 70 מטר מרובע (2 חדרים וסלון) + מחסן, ביבנה בשכונת נווה אילן. אנחנו גם לא משחקים אחד עם השני, אני מביא לו את מה שמגיע לו ואני רודף אחריו לשלם לו ולא הוא אחרי, הגינות מעל הכל.
אני יוצא מנקודת הנחה שאני לא מוכן לחיות כעבד 8 שנים בשביל לכסות משכנתא של 20 שנה, עדיף לחיות 8 שנים בכלא.
&nbsp
בנוגע למשפחה, אני יכול לגדל משפחה כבר כאן, פשוט לא השגתי מקצוע שאני רוצה לעבוד בו כל החיים, כרגע אני עובד בתור שומר ועושה קורסים להכשרת מקצוע אחר. וכמו כן, אם מצאתי את המקום הזה, אז אוכל למצוא עוד מקום.
&nbsp
אז מה יהיה למשל הגורל שלי בעוד 20 שנה? נכון, לא תהיה לי דירה על שמי, אבל יהיה לי חיסכון יפה, ומה יהיה אחרי גיל הפרישה? אם מדובר על גיל 70 אז יהיה לי החיסכון שאספתי עד אז, ויהיה לי הפנסיה מהעבודה שעבדתי בה עד אז.
&nbsp
מעניין אותי אותם אלא שסיימו לשלם משכנתא אחרי 20 שנה, האם הם באמת מרוצים? האם הם חיו את 20 השנים האלה כמו שאני אחיה את ה-20 שלי?
כמה באמת מסיימים לשלם את המשכנתא הזאת? ומי שמסיים, מה קורה? האם החיים שלו נהיים טובים יותר? חיים ביותר רווחה?

mykal

New member
לפני תגובה לדברים--הבהרה,

אין לי ביקורת על בחירותיך, אני רק כותבת מנסיוני, ומהבנתי.
ראשית אומר--שלקחתי משכנתא--ל--8 שנים, החזרתי את כולה,
ויש לי דירה על שמי.
מוכרחה לציין שלא הרגשתי 'עבד' בשנים בהן שילמתי אותה. עבדתי תוך כדי
תשלום והמשכתי לעבוד לאחר סילוק המשכנתא.
אכן התפנה לי די זמן לחסוך. חיתנתי ילדים ועזרתי להם.
במציאות הארץ ישראלית, לחסוך בשביל דירה זה כמעט לא קורה.
(לא רק לדירה לכל רכישה גדולה) לעומת זאת לשלם חובות--הרבה יותר פשוט.
רק לאחרונה רכשתי מקפיא, ובמקום להוציא כסף מחיסכון או 'להחנק' חודש חודשיים
--אני קניתי בתשלומים. זה לא מעיק ודי פשוט.
אבל כל אחד בוחר מה שמתאים לו.
מאחלת לך טוב.

למעלה