משקיע לחברת יח"צ - זקוקה לעצה

miajacobsen1

New member
משקיע לחברת יח"צ - זקוקה לעצה

שלום פורום, אני בעלת חברת יח"צ קטנה (7 אנשים). מחזור של כ- 2 מיליון ש"ח בשנה. פנה עליי לאחרונה משקיע המעוניין להשקיע בעסק. אני מאמינה שהשקעה בשלב הזה תעזור לי לקדם את העסק ל"מגרש של הגדולים" (ע"י השכרת משרדים חדשים ומרשימים יותר, שיפור ציוד, השקעה בכוח אדם, גיוס כח שיווק איכותי) ומגוון רחב של פעילויות נוספות - שלא כל כך מתאפשרות בזמן העבודה השוטפת היומיומית. במקרה של השקעה יהיה הרבה יותר קל לבצע צעדים אלו. מכיון שאני לא באה מרקע של ביזנס ו/או ניהול, אלא רק מרקע מקצועי, אין לי את הכלים לבחון צעד זה או להעריך את השפעתו. זקוקה לעזרה. איך מחשבים את שווי הנכס בזמן משא ומתן על מכירת חלק מהעסק? האם זה פי 1.5 מגובה המחזור, לחלק למספר האחוזים שהמשקיע יקבל? האם אני חייבת להפוך לחברה בע"מ על מנת לקדם צעד כזה? האם כדאי לי שהמשקיע יהיה פסיבי? (ורק ישקיע ולא יתערב במהלך התקין של פעילות החברה) או אקטיבי וייגייס לקוחות חדשים, יפעיל קשרים וכו', מצד שני בוודאי ידרוש משכורת לא קטנה... אני מעוניינת לקחת חלק מסכום ההשקעה לעצמי (מעין exit קטן), וחלק להשקיע בעסק. האם זה מקובל? או בגלל שהוא רוכש בעצם חלק מהחברה הוא יצפה שכל הסכום יושקע בחברה? במידה וניפרד לאחר כמה שנים - האם אני נדרשת להחזיר לו את סכום ההשקעה? או אמורה לקנות ממנו את חלקו בחברה בחזרה? לפי שווי היום או השווי החדש של החברה?, שווי של לפני או אחרי ההשקעה? אילו נתונים כדאי לי לבדוק לפני סגירת החוזה מול המשקיע? איזה עוד שיקולים אני אמורה לקחת בחשבון מנסיונכם? בזמן המא ומתן, ובכלל. תודה מראש מיה

תלתלית3

New member
אני מניחה שאת תנאי ההסכם את קובעת

מנקודת המוצא שלך (חלשה או חזקה). בכל מקרה לא הייתי מציעה לך שיעבור את 50% המניות כי אז השליטה אצלו והוא יכול לדלל אותך ממניותייך אם לא תרצי להשקיע בדבר מה בעתיד. אני אישית נתקלתי בהצעה כזו (נקודת המוצא שלי היתה חלשה) ולכן הוא בקש יותר ממחצית ואת השליטה כאשר אני ממשיכה לעשות את העבודה השחורה והוא נהנה מהרווחים. איני יודעת אם החלטתי נכון, אבל התייעצתי בכלכלן ורואה חשבון, שבעינהם להיכנס לשותפות זו הרפתקאה שבד"כ לא מוצלחת. לאחר מכן שמעתי על מקרים דומים, שהשאירו את בעל העסק הראשון מרושש ובחובות. אין לך ערבות לאיש ומה עומד מאחוריו. בדקי אם אינו חייב בלשכת ההוצאה לפועל ואין נגדו תיקים רגילים או פליליים. משתמע שיש לכם רווח יפה, אולי כדאי לקחת הלוואה או משכנתה ועדיין להחזיק ב-100% שליטה בעסק. זו כמובן דעתי האישית. בדקי היטב ושאלי אנשים מסביבך בעיקר כמה שותפיות שרדו. בהצלחה טליה

שבוע טוב

אל תבזבזי את זמנך בחיפוש אחר עצות כלליות בסוג כזה של מרחבים ווירטואלים. מצאי לך אדם מנוסה בתהליכים כאלה שילווה וינהל עבורך את המו"מ. לא בהכרח עו"ד, עדיף אדם שהוא עצמו בעסקים ובנוסף לכך הוא גם מלווה תהליכים. בהצלחה

coachingyou

New member
שותפות או שיתוף פעולה

מיה שלום, את נמצאת בצומת שיכול להוביל אותך להצלחה ומינוף או לאיבוד הדרך. לכן אני מתחברת אל אמירדרור - לכי להתייעצויות מקצועיות. יש אלמנט משפטי בשותפות - ולכן את חייבת ייעוץ משפטי וכלכלי - יש עו"ד שהם גם כלכלנים אשר ההתמחות שלהם היא בשותפויות. בהערכת העסק יש גם את הצד הכספי - מחזור, כמות לקוחות קבועים, נושא הרווחים וכד' אך אל תשכחי לקחת בחשבון גם את המוניטין למשל, ואת זה יוכל לעזור לך מי שמתמחה בנושא. חוזה שותפות הוא דבר עדין מאוד, את חייבת לשים לב לדקויות ניסוח, לפרטים הכי קטנים כי זה לא משהו שאפשר 'לשבור את הכלים' בקלות כזו. מצד שני - אם את נכנסת לשיתוף פעולה - ההיבט המשפטי שונה, גמיש יותר ואת נשארת עם החברה שלך ומתחייבת להדדיות רק בתחומי שיתוף הפעולה בינך לבין המשקיע. האם גם הוא בא מהתחום שלך? אזי צריך לבדוק את התחומים הללו ושוב - לעמוד על דקויות. זה לא נושא לסגירה בשבוע/חודש. קחי לעצמך את הזמן לבדוק את הנושאים. אני בניתי יחד עם ידיד חוזה לשיתוף פעולה (לא שותפות משפטית) וזה לקח לנו שבועות רבים להגיע לנוסחה שתהיה מקובלת ושיוויונית לשנינו. זה תהליך.... אל תרוצי כי אחרת תפספסי במילים הקטנות. בהצלחה, דורית גן-מור

למעלה