מתלבטת אם להצטרף לשורותיכם

No fun intended

New member
מתלבטת אם להצטרף לשורותיכם

אני זוכרת כשפתחו את הפורום הזה, לפני כמה שנים. הייתי אז פעילה מאד בפורום חוזרים בתשובה תמיכה (תחת שם אחר), ופתיחת הפורום הזה צרמה לי עד כאב. בזמנו הייתי נשואה ובהריון ולאחר מכן אמא לתינוק, חרדית חוזרת בתשובה, ברסלבית ודבוקה ממש בדרך הזו של תורה והלכה.
השנים חלפו, והיום אני גרושה לשמחתי, ואמא לילד מתוק ודוס לגמרי בן חמש.
ומרגישה ממש מבולבלת מבחינה דתית ואמונית. אז רציתי לשתף מעט, ואולי מקומי כאן איתכם.

קשה לשתף, אפילו באנונימיות הזו, כי אלה דברים שממש אישיים ואינטימיים ביותר. אבל אני מרגישה שאני לא רוצה כבר להיות דתיה. האמונה שלי באלוהים מוטלת בספק גדול מאד. אני כבר שנה וחצי גרה לבד, ולאחרונה, כבר כמה חודשים- לא שומרת שבת. מתחילה גם בכשרות ובלבוש לחפף יותר ויותר. ושלא נדבר בכלל על העניינים של בינו לבינה
...

רק בזמן האחרון ממש, עניין של שבועות ספורים, הצלחתי להגיד בקול רם לעצמי ולאחרים שאני לא באמת רוצה להיות דתיה. אני פשוט מרגישה תקועה שם. ואין לי כמו רובכם את הלחץ המשפחתי- להיפך, אמא שלי תהיה מאושרת עד גג העולם אם אהיה חילונית. החשש שלי הוא רק לגבי הילד היקר שלי.
הוא מן ילד פלא שכזה, מחונן. יודע בגיל חמש לפתור תרגילי כפל, חיבור וחיסור במאות ואלפים כבר מזמן.. חזקות... כמובן גם קורא וכותב, כיאה לבן- חיידר. והוא איכשהו יצא מן ילד צדיק כזה, שאוהב להתפלל ולקרוא תהלים וחומש בזמנו הפנוי. ילד תמים שטמוע היטב היטב בעולם החרדי, למרות שחוץ מאבא שלו ואני כולם במשפחה חילונים לכל דבר.

בקיצור... אני חוששת איך זה ישפיע עליו. מרגישה מצד אחד שאני "מקלקלת" אותו בסאבטקסט שהוא בוודאי קולט ממני ובחיפוף ההולך ומתגבר שלי בכל מה שקשור להלכה. ומצד שני- אני באמת רוצה לגדל אותו להיות בן תורה?? הוא כל כך מוכשר, זה עוול נוראי שהוא לא יפתח את השכל האדיר שלו. לא הייתי רוצה שהוא יגדל ויתבטל בכולל. הייתי מאושרת ביותר אם הוא היה מתחנך בחינוך ממלכתי דתי. אבל אבא שלו דוס-על ולא יסכים לדבר כזה. :(
ובאשר לעצמי.. לא רואה את עצמי לא כחילונית ולא כדתיה. לא מדמיינת את עצמי אוכלת צ'יזבורגרים כמו בימי נעוריי, ומצד שני גם לא מדמיינת את עצמי עם כיסוי ראש או אפילו מקפידה על שמירת שבת. לא רואה את עצמי הולכת עם מיני ברחוב, אבל מצד שני קניתי לי ביקיני לקיץ אחרי תשע שנים שלא היה לי בגד ים.
סיכומו של דבר. מבולבלת.
אשמח להצטרף, אם תקבלו אותי-- למרות שאני לא מנאצת ומגדפת, ויש עוד צדדים והיבטים ביהדות ש-נאים בעיניי.

ברוכה הבאה...

אני חברה פה אך הרבה זמן לא הגבתי..אני נכנסת מידי פעם ומרפרפת..אבל אני חייבת להגיד לך שמשום מה ריגשת אותי.
אני גם לא מהסוג המנאץ ולא חייב להיותף בזה שחור ולבן...

שלום

התרגשתי לקרוא את מכתבך הנ"ל...ביטאת יפה רגשות מעורבים שיש גם לי (4 ילדים) ובוודאי לרבים וטובים שנמצאים במצבנו...
על עצמי יכול לספר שבהתחלה כמעט ורציתי לנפץ את המסגרות ואז חשבתי "מתון מתון 400 שקלים שוויה"...למדתי הרבה כפי שרק חרדי יודע ללמוד=בלי סוף ובלי הפסקה...וגילתי שאין לי מצב טוב יותר להציע לילדיי שהרי גם קרירה וכסף ומדינה ושאר מוסכמות (כביכול אוניברסליות) הן גם המצאה אנושית כמו הדת...ויש הרבה טוב בחברה סגורה מגוננת או במשמעות לחיים גם אם המשמעות דמיונית...שהרי באמת אין שום משמעות וגם אבולוציה אינה משמעות...ואנו ממצאים לעצמנו משמעות של דאגה לילדים..תרומה לאנושות..להנות מהחיים וכו אך גם הללו למבין וחוקר אינן באמת משמעות שכן הכל הבל הבלים...(חוץ ממה שהוסיפו על זה כל האדם וכל ילד מרגיש שזה לא שייך לטקסט הקודם)..
אני לאחר מחשבה רבה ועמוקה ומייסרת מאוד מציע לא לזרוק לא לשבור ולהחליף חלום זה בחלום אחר..יש להקשיב לדבריי הפילוסוף(פילוסופיה=אהבת האמת) "אין אלוהים אך אל תגלו זואת לעבד שלי" וכמאמר חז"ל : "ללא מורא מלכות איש את אחיו חיים בלעו" וכו' חפרתי דיי אשמח לשוחח כל טוב שבת שלום..

No fun intended

New member
שבת שלום לך

ההתלבטות שלי היא לא אם להחליף חלום אחד באחר... אלא עד כמה להגביל את עצמי ולחיות ע"פ מגבלות, איסורים וסייגים-- שמרגישים לא שייכים לי, לא הגיוניים, לא נחוצים.
ברור לי שאילולא בני היקר שיחיה, לא הייתי שוברת את הראש. הייתי חוזרת לג'ינס נעוריי וזהו זה. אולי לוקחת כמה דברים נאים ונעימים מחיק היהדות אבל לא מכתיבה את חיי לפי זה.
העניין הוא שהמצב שלי שונה מאד מכולם פה:
א. חוץ מהבן שלי והגרוש שלי, אין לי רגשות אשמה או מחוייבות. כל המשפחה חילונית ויקבלו אותי באהבה.
ב. אני גרושה כבר. מתארת לעצמי שהרבה פה מעמידים פנים כדי לא לפרק נישואים.
ג. יש לי גם פרק ב' לחשוב עליו- האם אני רוצה לקשור את חיי עם גבר דתי? חילוני? אני רק בת 25 ואני לא מוכנה לגזור על עצמי עשרות שנים של העמדת פנים מתישה. חבל לי על עצמי! ובסך הכל... מה זה יועיל? להמשיך לחנך את הבן יקיר לי במסלול שלדעתי יקשה עליו בהמשך להחליט לבד מה הוא בוחר להיות...? לא אוהבת את העולם החרדי, סורי כולם, אבל זה לא זה מבחינתי.
&nbsp
בינתיים אני לא שוברת את הכלים. אלא מטפטפת קצת קצת. כמו שחזרתי בתשובה בעדינות בלי להכריז הכרזות ולעשות מהפכים... ככה כנראה אגלוש חזרה- גם אם לא כל הדרך חזרה.
&nbsp
תודה על תגובתך המעניינת.
נ.ב - פילוסופיה= אהבת החכמה, ולא אהבת האמת. ותחשוב על זה.

&nbsp
א גוט שאבעס!
&nbsp
&nbsp

שבוע טוב

ראשית תודה על התיקון לגבי פירוש המילים פילוסופיה

אני מוצאתי הרבה דברים טובים בחרדיות שאינם בחילוניות ולכן עדיין לא אומר כלום לילדיי וגם אם וכאשר ישאלו אותי לא יודע מה הענה להם?!
מעניין אותי שאת אומרת שאין לך בעיה לחזור לגינס וכו' אך לטובת בנך היקר שיחיה אינך עושה זואת ..?
אני באמת מתעניין למה??
לגביי אם אצא מהארון( ארון הקודש כביכול) לא יאפשרו לי לראות את ילדיי ןבכלל חיי יהפכו מסובכים בהרבה..
אך את מספרת שמשפחתך תקבלך בשימחה וכו' אזיי למה לא למה את מרגישה\חושבת\יודעת שכך טוב יותר לבנך יחידך יקירך???
אשמח אם תספרי לי על כך ...
מה שכתבת לגבי פרק ב זה באמת הקשה מכול לגביי שהרי אני חרדי אנוס( אם כי פרוד שנים רבות ) בן 43 וכו' אם מספר ילדים וכו' אלו בוודאי לא נתונים רצווים בחברה כולשהיא שעדיין יחסים גם אצל רוב רובם של החילונים מבוססים על כדאיות ורכושניות ושאר ירקות...
חפרתי דיי אשמח לשמוע לגביי ילדך היקר למה בשבילו עדיף כך (בן כמה הוא אם יותר לשאול?)...
שבוע טוב

אהבתי! בדבריך טמונה התשובה ובהם טמון ההסבר לדעתי

על 'נסיעה שכזו' - - -
לאחר מחשבה רבה ועמוקה ומייסרת מאוד מציע לא לזרוק לא לשבור ולהחליף חלום זה בחלום אחר...
ואני הקטנה, כיצד אוכל להתלהב ולפזול אפילו פזילה קטנה לעבר נסיעה 'משותפת' של 'איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק'...?!?!?!
הרי אף אחד לא מבטיח לי גן של וורדים, ואני יודעת בוודאות מתוך היכרות שהזבל והרפש לא דילג על אף מחוז, עד כי לא ניתן לכמת ולומר היכן הוא מצוי יותר?! והאנשים אינם בוחלים בשום תעתוע כדי שנבין 'אם לנו אם לצרינו'... ובמצב שכזה - אין משחק לשחק ואין כלים לשבור...
ולכן, איני יכולה להנהך בעדריות ולהריע לכל הודעה של מישהו שחושב שהוא מצא מכרה יהלומים - אני מקסימום משברת את אזנו / עינו/ מחשבתו - להבין שמקסימום חרה בכל מקום. לא מכרה ולא נעליים...

סליחתך

סליחה כתבתי לך תגובה קצת "חריפה" מדיי לפני שקראתי את הודעתך זו(אני חדש כאן לא ממש שולט)
כעת אני רואה ומבין לכאבך(זה לא רחמים חלילה אלא הזדהות)ומבין (לעניותי) לנפשך ושאת מפחדת להיפגע ולכן הרגשתי את העוקץ שבדברייך...
אספר לך שאני נפגעתי קשות כאן באינטרנט משקרנים רמאים אינטרסנטים וכו'...
אך אם נתייאש נפסיד את היוצאים מהכלל המעטים כל כך...ולכן בדיוק בשביל זה ביקשתי להתארגן בענין כדי שלא ניפול(כפי שאני נכוותי)ואןלי אף את...ובוודאי אחרים רבים וטובים
לו רק יכולתי לדבר עם כל בחור או בחורה שעוזבים את דרך החלום האלוהי ויוצאים החוצה ולעזור להם(ולי) לארגן את מחשבותיהם ולחשוד באמת ולהבין באמת מה מניע את הזולת...אז היתה משכורתי שלמה מאת סנטה קלאוס וכו'...
בואי ננסה דווקה את בדיוק נשמעת לי מתאימה לעניין רק פחות לכאוב ולהקוץ ויותר לקרב אותנו לאושר אמיתי גדול משל החילונים שבוודאי חיים בדמיונות אף רבים מהחרדים כגון: אהבה רומנטיקה דיבוק חברים כסף מדיניות קרירה ועוד כיד הדמיון הטובה עלינו
חפרתי דיי
סליחה ומחילה.. בחברות

ברוכה הבאה:

רק זה שאת מרגישה שאת מקלקלת כביכול את הבן שלך אומר שאינך אנוסה כי בעיני לגדל ילד שכל מה שידע זה לומר תהילים זה הקלקול הכי גדול שיהיה לו, שלחי אותו לבית ספר חילוני וכשיגדל יעשה בגרויות ולא ישאר דפוק לנצח בלי הכשרה ובלי כלום, ושלא יהיה לך ספק כשיגדל הוא ירצה להיות כמו כל משפחתו המורחבת בפרט כאשר גם את לא מאמינה, גם כשעכשיו הוא אוהב מאוד להתפלל כי זה מה שלמדו אותו וחינכו אותו בינתיים, אל תיבהלי "אחד היה אברהם"

נפש של ילד, ובכלל נפש, הרבה יותר מורכבת מ'שינוי מקום' -

הכי קל זה 'לקחת' את הילד ו'לשים' אותו במסגרת חילונית או אחרת. יפה חושבת האמא הנורמאלית הזו - איך זה ישפיע על הילד. כן, ילד בן חמש כבר גיבש 'מוסכמות' גם אם הן לא 'דעות' כשל אדם בוגר. לא ניתן לטרו את הקלפים באיבחה קלה שכזו..
גם אנו, לפחות חלקנו, מתלבטים כבר תקופה ארוכה, קצת יותר מידי, ואיני יודעת אם להגדיר את זה כהתלבטות נצח - כמה שמייאש לכתוב את זה. או לפחות 'מצב ביניים' שייתכן ויישאר נצחי...
איני יודעת אם אתה 'אבא' בהגדרה, אבל גם אתה, אם תחשוב קצת יותר לעומק, לא תרצה שיתלשו אותך ביום בהיר מהחמים והמוכר..
בהצלחה גם לך חמודה, אל תמהרי לשום מקום, מה כבר יש לך להפסיד?!:) לאחר שהגעת עד הלום...:(

תודה לך

תודה יקירה על התגובה המענינת:
אשמח לשמוע אם תועילי מה ההתלבטות שלך לגבי מצבך(שאיני יודע מה הוא)
ואני שואל את עצמי למה צריך להחליט כך או אחרת למה לא לשמוח כמו שזה ..
הרי יש הרבה רע בחברה בחוץ שאיננו במקומותינו..?!
הרי ישנו כלל "שב ועל תעשה עדיף" ובעיקר ש"אין ספק מוציא מידד וודאי" וכו'
למה הייצר לשבור לרסק לשנות על ספק ופנטזיה על חיים נעימים יותר שאינם אלה חיים של אסקפיזם..אל קרירה אהבה זוגיות קניות תרבות הגוף ושאר רעות חולות שיש שם בחוץ??...
אני באמת שואל ואשמח מאוד לשמוע על התלבטויות של אחרים\ות במצבי או מצב דומה מה מחליפים פה בעצם מה הרווח לעומת ההפסד??.
לעניותי זה מצג שווא של חופש מדומה ?! לכן הצעתי להתארגן יחד לשיחות ואף לטיול בחו"ל וכו' כדי להנות גם מהחופש ההוא הנחשק\נכסף שבד"כ הוא מצג שווא כך לעניותי
תודה

משלמים לך על כל התוכנית הגרנדיוזית הזו?!

אני מבינה שאתה כבר חשת על בשרך שזה 'אספקיזם' טהור ובאת לסייע בעדנו ולמשותנו מן המים.... חחחחח
רבים וטובים ממך לא צלחו את המשימה הקשה - למשות את משה מן התיבה. ודווקא בתיה השיקצע הצליחה...
תהיה בריא ותחזור לדף הגמרא, אח"כ תגיד לי אם אפשר לומר על משהו שהוא מצג שווא... הכל נראה ל כך אמיתי ומוחשי והכל נידף ברוח שניה לאחר מכן.
כן, ברור לי שאני לא במצב טוב ומזהיר. אבל אני לפחות נמצאת על איזושהי קרקע... ולא כל כך תלושה מהמציאות...

מדבר שקר תרחק

האמת לא בטוח שירדתי לסוף דעתך אשמח אם תסבירי "ברחל ביתך הקטנה"
זה ממש מוזר בעיניי שמקום כזה שאפשר לשוחח בו ללא מסכות ושקרים(בעיקר לא לעצמנו) כל כך נעדרת האמת מדהים כוחו של הדמיון (לטוב ולרע)
באמת אשמח לביהור אם תועילי...??
אני בכלל חדש כאן ולא משלמים לי על כלום וגם לא ישלמו על כן "שווא עבוד אלוהים"...אך לא מבין עדיין למה לא להבין את ההיגיון והטוב שבזה למה רק ללכת שבי אחר התאוות...הרי הן כימיה פשוטה במוח קצת פחות הורמונים ואיננו (מנסיון)??

No fun intended

New member
זה באמת לא כזה פשוט

ראשית, אני בהחלט לא מגדירה את עצמי "אנוסה". אף אחד לא אונס אותי ולא כופה עליי (גם עליך, אגב, לא בדיוק..) זה עניין יותר של לחץ חברתי וסביבתי. לפחות לתפיסתי. יכול מאד להיות שאילו הייתי גדלה בחברה החרדית הייתי מרגישה הרבה יותר מחוייבת.
&nbsp
אתה צריך להבין, בדומה למה ש"אין תשובה" כתבה- אני לא יכולה לקחת את הבן שלי ולעקור אותו באבחה אחת מהעולם שלו. ראשית כי יש לו גם אבא שאמנם היה בעל גרוע עבורי, אבל הוא אבא מסור ואוהב ואני מכבדת אותו יותר מדי בשביל להוציא את הבן שלנו מהעולם הזה שהוא מאמין בו בלב שלם.
וגם כלפי הדרדס שלי, אני צריכה להתחשב. הוא לא תינוק. הוא כבר חי עם עולם ערכים שאני לא חושבת שאני צריכה לשלוף אותו ממנו בגסות. זה לא יעשה לו טוב בנפש. ילדים זקוקים ליציבות.
כשהוא יגדל הוא יהיה חופשי לגמרי לבחור את המסלול שלו לעצמו. ואפילו האבא הדוס שלו יקבל אותו גם אם יוריד את הכיפה.
&nbsp
הדבר היחיד שחשוב לי להתעקש עליו לגבי החינוך של הילד זה שילמד לימודי ליב"ה כמו שצריך. מה שאומר מסגרת לא חרדית... אבל עוד יש קצת זמן עד המאבקים. בתקווה שפשוט לא יקבלו אותו לבי"ס חרדי כי אמא שלו המופקרת הולכת עם שיער פזור!

&nbsp
&nbsp
&nbsp

אותי דוקא מעניין תהליך החזרה בתשובה

מכיוון שהיית שם מרצונך החופשי ואת כבר לא שם וגם זה מרצונך החופשי, נפתח פה חלון נדיר להבין את נפש החוזר בתשובה במבט קצת יותר אוביקטיבי, כי החרדי שגדל ככה אינו בר בחירה ולכן כמעט שאין באפשרותו לבדוק את עצמו באובקטיביות מדוע הוא חרדי.
&nbsp
ואחרי ההקדמה הזו, השאלה שלי, במבט לאחור ועד כמה שניתן להיות אובייקטיבי, האם היית מגדירה את תהליך החזרה בתשובה כתהליך רציונלי של השתכנעות מההוכחת של המחבתי"ם או כתהליך נפשי-רוחני שהרציונליות אינה משמשת בו תפקיד?

No fun intended

New member
אחרי מחשבה רבה

וגם קריאה בארכיון הודעות בפורום חוזרים בתשובה... כדי לנסות לרענן את הזכרון הרגשי מאותה התקופה. באתי עם תשובות (no pun intended)
אני יכולה לענות רק בשם עצמי, ולא לתת מבט אובייקטיבי לכלל החוזרים בתשובה כמובן. אבל אצלי זה היה בעיקר מהרגש. בתור ילדה ונערה לא האמנתי בבורא עולם. גדלתי בבית חילוני לחלוטין, עם אבא גוי ואבוי ומעט מאד מסורת. בגיל 16 הכרתי בעבודה את הגרוש שלי, שמבוגר ממני בעשר שנים. הוא היה חילוני מסורתי, מאמין מבטן ולידה.
היו לנו וויכוחים רבים וסוערים בנושא.
הוא ניסה "להוכיח" את עמדתו עם דברים קונקרטיים, וזה לא שכנע אותי. מה שכן בסופו של דבר הזיז לי משהו בלב היה דווקא פניה לרגש שלי. וכשהתחילו ההרהורים, הקשבתי לו יותר. באיזשהו שלב הוא אמר לי- תנסי רק פעם אחת, תתפללי על משהו ותראי אם זה קורה או לא. רק פעם אחת!
אחרי כמה ימים החלטתי לנסות. ישבתי בחדר ופלטתי איזה משפט- 'אם אתה קיים תעשה שאני אאמין בך'. ומייד אחרי זה הרגשתי מטומטמת והזויה שאני מדברת לעצמי.
ואחרי עוד קצת זמן הגיע יו"כ, שאף פעם לא צמתי בו. והחלטתי ממש שעה לפני כניסת החג לצום לראשונה בחיי. ואז זה קרה, כנראה הסוכר הנמוך.. חחח אין הסבר הגיוני. הגעתי אחה"צ למסקנה כזו שבשכל ובלב ובכל כולי- שיש בורא עולם ושאני הולכת לחיות לפי התורה.
ואז התחלתי ככה לאט לאט ובסודי סודות. כמו שהיום, רק הפוך. ;)
ואז כבר כן יותר קראתי ספרים ויותר הלכתי לשיעורים, כך שחלק מזה גם נתפס לי בשכל. אבל בסופו של דבר העיקר היה תמיד הלב. וכשזה הלך, הכל הלך לעזאזל.
כשנולד הבן שלי כבר הרגשתי קצת פחות אהבה לאלוהים (וגם לבעלי שאמלל אותי). ועם הזמן, ועם האומללות והחרא שהיה לי עם הגרוש... זה הלך ונדחק החוצה מלבי. ולקראת הסוף של הנישואים, כשהגרוש היה אוכל לי את הראש כי לא הייתי מספיק דוסית לטעמו, זה רק הלך ונמאס עליי עוד ועוד.
ואחרי שסוף סוף אחרי חמש שנות נישואים, אם אפשר לקרוא לזה נישואים בכלל, נפרדנו- אז בכלל הרגשתי יותר חופשיה. ועם החירות בא בחור, ועם ה"חטא" באה מאיסה בעולם הזה... ועבירה גוררת עבירה את יודעת

והשבתות שאני לבד בלי הילד היו סיוט, פשוט גיהנום עלי אדמות. וסבלתי וסבלתי עד שנשבר הזין והדלקתי מחשב. ולא הרגשתי אשמה, כי מזמן רגשות האשמה היהודיים שלי התנוונו. ומאז שזה נעשה עניין רגיל, גם הבגדים וגם הכשרות והברכות והכל.. הכל הלך ואיבד את הטעם ואיבדתי את החשק כבר לפני שנים רבות, אבל עכשיו איבדתי גם את האינרציה שהיתה מה שהחזיק אותי שם.
&nbsp
וואו, איזו השתפכות, לא תכננתי.... אבל תודה בכל מקרה, על השאלה ועל בכלל.

למעלה