מתרפקים על סיפור אהבה ב-

מתרפקים על סיפור אהבה ב-../images/Emo43.gif

בואו לעשות לנו (שנה) טובה! אוהבים ליצור? רוצים לברך את היקרים לכם באמצעות ברכה מושקעת לכבוד השנה הבאה עלינו לטובה? הכינו כרטיס ברכה מקורי ויפהפה לכבוד השנה החדשה, העלו אותו לפורום עיצוב אלבומים וכרטיסים - ואולי תזכו בשובר קנייה או מנוי בחנות "My Punch"! http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=1767&MessageId=156136001
רוצים לזכות בספר "סיפור אהבה", הרומן שנמכר בלמעלה מ-20 מיליון עותקים ברחבי העולם? ספרו לנו בפורום אהבה ורומנטיקה על פעם בה נמשכתם אל ההפך הגמור מכם. 10 גולשים יקבלו את הספר, מתנת הוצאת "זמורה ביתן": http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=214&MessageId=156135548
דף הבית הראשון שלי מחלק לכם כרטיסים ל"חגיגת המסיק", פעילות משפחתית ייחודית לסוכות! הקליקו, השיבו על שאלה פשוטה ונתראה שם: http://www.myfirsthomepage.co.il/festigal/nxhe.htm

RTur

New member
../images/Emo207.gifמי אחראי על הערך של LOT בויקיפדיה?../images/Emo6.gif

איך הם כותבים משפט כזה: Rich Juzwiak of The Village Voice, who compared "Love on Top" to Raydio's "You Can't Change That" (1979) and New Edition's "Mr. Telephone Man" (1984), noted that Knowles "ecstatically and hyperactively" changes keys six times during the entire song.[15] ואז כמה שורות אחרי זה את זה: The chorus carries the final two minutes of the song through four key changes, as Knowles' voice keeps reaching higher and higher.
אם יש 4 עליות סולם - איך הם אומרים שלשיר יש 6 סולמות?! זה 5.

HanAn189

New member
ולעילגים שבינינו? ../images/Emo9.gif

הגיע הזמן להבין אחת ולתמיד מה זה סולמות. תודה.
|אין הביישן למד|

RTur

New member
אממ.. אני אנסה להסביר

סולם זה רצף של צלילים שבנוי לפי נוסחה מסויימת שקובעת את המרווח בין כל צליל וצליל בה (חצאי טונים וטונים). יש כל מיני סוגים של סולמות שלכל אחד מהם יש אופי והוא נותן תחושה מסויימת - למשל סולמות מז'וריים בדרך כלל נותנים תחושה יותר שמחה ופתוחה, מינוריים נותנים תחושה יותר עצובה, סולם מוקטן נותן תחושת מתח וכו'. לא אכנס איתך לזה. את שבעת הצלילים אני מניח שאתה מכיר ובטח שמעת עליהם - דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי. אם מנגנים אותם ברצף הזה בצורתם הטבעית, בעצם מנגנים את הסולם דו מז'ור. למה הוא נקרא דו מז'ור? כי מתחילים לנגן אותו מהתו דו ועולים בצלילים לפי הסדר ובהתאם לנוסחה של סולם מז'ורי. אם אני ארצה להתחיל לנגן מצליל אחר, ולא מדו, כל הסולם ישתנה (כי כבר לא מתחילים מדו) ואני גם אצטרך לפעמים להגביה או להנמיך חלק מהצלילים (במול ודיאז) כדי שהם יתאימו לנוסחה של הסולם - למשל בין דו לרה, ובין רה למי המרווח הוא של טון שלם. אבל בין מי לפה יש רק חצי טון. נוסחה של סולם מז'ורי מתחילה באמת כך - טון, טון ואז חצי טון. אם אני ארצה להתחיל את הסולם שלי מהצליל רה ולעשות אותו מז'ורי, אני אצטרך לנגן ככה (לפי הנוסחה): רה, מי (כי ביניהם יש טון כמו שאמרתי), אבל אני כבר לא אוכל לנגן את הצליל "פה" בצורה טבעית - בין מי לפה יש רק חצי טון, אבל לפי נוסחת הסולם אני חייב שיהיה לי טון בין הצליל השני והשלישי של הסולם. בגלל זה אני אצטרך "להגדיל" (ב-1.90 ש"ח
) את פה כדי שהמרווח בינו לבין מי באמת יהפוך לטון שלם ולא לחצי טון. הצליל פה יהפוך במקרה הזה לפה דיאז, ולא פה רגיל. סולם רה מז'ור יתחיל עם הצלילים רה, מי, פה דיאז. ואני גם אראה שברוב המנגינה של השיר אני כמעט ולא אשתמש בפה רגיל בכלל, אלא רק בפה דיאז. סולמות של שירים זה יותר מסובך כי נכנסים פה כבר אקורדים. לרוב, האקורד הראשון ו/או האקורד האחרון של השיר הוא הסולם שלו וכדי לוודא, אפשר לבדוק באילו צלילים שרים את השיר ואם רוב הצלילים תואמים לנוסחה של סולם מסויים וזה גם ניכר באקורדים של השיר (האקורד של הסולם כנראה יופיע הרבה פעמים במהלך השיר). מה זה שינוי סולם בשיר? כשחלק מסויים מהשיר עובר כולו להתנגן ולשיר בסולם אחר ממה שהוא התחיל. זה קורה בדרך כלל בסופים של שיר כשפתאום הזמר עושה עלייה ושר את אותה המנגינה אבל בצלילים גבוהים יותר. בדרך כלל זה נעשה כדי ליצור עניין בשיר ולהביא אותו לאיזה שיא. אגב, זה יכול להיות גם בירידת סולם, לא בהכרח בעלייה. בטח שמת לב שבשתי דקותה אחרונות בערך של Love On Top ביונסה שרה את הפזמון מלא פעמים וכל פעם עולה יותר גבוה עם הקול שלה, אבל היא ממשיכה לשיר את אותה המנגינה, רק בטווח יותר גבוה של צלילים. כל אחת מהפעמים האלה זה בעצם שינוי סולם. השיר הזה נורא מיוחד כי יש בו 4 עליות סולם שזה גם מאוד נדיר שקורה בשירים וגם מאוד מרשים כי לא כל זמר מסוגל לעשות את זה - לשרוד עליית 4 סולמות שיתאימו למנעד שלו.

RTur

New member
נראה לי עשיתי לך עוד יותר בלאגן בראש ../images/Emo6.gif

HanAn189

New member
וואו איזה מושקע ../images/Emo9.gif

העלת לי מעמקי התודעה שלי את הידע הזה שצברתי אי שם בשנית 2003-2006 כשלמדתי גיטרה קלאסית ולימדו אותי את כל ה"טון טון חצי טון" ברוסית! ("טון, טון, פולו טון...אוקטבי.."). שכחתי כמובן הככככל. לא סיבכת האמת, זה עזר לי מאוד. אמנם קראתי את זה כמה פעמים אפילו, במיוחד מהפסקה השנייה, אבל עכשיו אני יודע לפחות מתמצא. אני לא מזלזל במוזיקה ובתאוריות האלה, אבל בוא נגיד שזה די הפתיע אותי לקרוא את זה כי אתה מבין שזה יותר עמוק ממה שאתה חושב. ובקשר לביונסה - אדיר! אני אשמע עלוב, אבל בעצם "היא ממשיכה לשיר את אותה המנגינה, רק בטווח יותר גבוה של צלילים" - זה כמו לנגן את אותו השיר בפסנתר רק בקלידים (סולמות) אחרים
השיר הזה באמת גדול כי ביונסה באמת מחזיקה טונים גבוהים מאוד, אני בכלל לא מבין איך יש כאלה שאמרו שהיא שרה פלייבק ב-VMA האחרון. תודה ארתור!

למעלה