נו אז מה יהיה עם האשמה הזו?

shusta

New member
נו אז מה יהיה עם האשמה הזו?

אני לרוב לא כותבת בפורום הזה. אע"פ שגם אני "בוגרת" התעללות מינית, ו"בוגרת" כל אותן צלקות נפשיות שההתעללות השאירה בי.
אבל אתן יודעות/אתם יודעים די כבר נמאס מכל ההודעות של "אני לא מסוגלת יותר" "אני לא יודעת מה לעשות" ועוד כהנה וכהנה.
לא כל מי שסביבי יודע על ההתעלות שעברתי; ולא, לא נראה לי שגם כל אחד צריך גם לדעת. הנקודה הזו של לעמוד ולרחם על עצמי בגלל עברי די כבר נמאסה עלי.
כלומר הבנתי את מסכנותי אבל לא מתאים לי להיות בנקודה של כל הזמן מרחמים עלי ומנסים להיות עדינים איתי או שמתייחסים אליי כאל ילדה בת חמש למרות שאני כבר בת 37.
אני לא מנסה להמעיט או לזלזל ברשגושתיהן של אף אחת מכותבות או אחד מכותבי הפורום. אם זאת קשה לי עם כל הודעות הרחמים העצמיים וההודעות של תחושות השחור -יאוש- ומסכנות שהרבה מתארות כאן.
שוב לא כי לא מוכר לי אותו מקום ממנו באים/ות נפגעי/ות תקיפה מינית אלא כי אני מבינה ומרגישה שכדי לצאת מהמקום הזה אני צריכה לשים את זה בצד ולהמשיך הלאה.

היי לא יודעת מאיפה בת לי ...

עכשיו אבל תודה ענקית וחיבוק ..
תיראי יש מקום לכתוב הודעות של כאב ומי שמטופל זה לוקח לו טונות של אנרגיה וכוחות
לא כולם חושבים שצריך לבוא ממקום של קרבנות אפשר לבוא ממקום כואב ושל עשייה אבל ...בפורומים יש מהכל אני למשל כתבתי
באחד הפורומים משהו לחזק וקיבלתי על הראש כאילו אני מפלצת מתנשאת .

אני מבינה כל כך טוב את ההרגשה שלך אבל אם ניכנסת גם את מחפשת את הפינה אז בואי ספרי ..אני בטוח אשמח לקבל טיפים להתרוממות כי סה"כ החיים יפים ועכשיו זה בידיים שלנו מה נעשה איתם

אני חושבת שההודעה שלך לא במקומה

בעיקר לא בפורום כמו שלנו.

את מגיעה וישר שופטת את שאר המשתתפות בפורום.
על הקורבנות שהם בחרו, על המסכנות שהן בחרו, על הרחמים שהן בחרו.
הקורבנות, המסכנות, הרחמים העצמיים האלה, הם חלק מתהליך, הם חלק מהחלמה, הם חלק מהתאוששות, הם חלק מההתמודדות.

ולא כל אחד מסוגל "לשים את זה בצד" וצריך לכבד את זה.

התפקיד של הפורום הוא קודם כל לא לשפוט אחרים, לא לשפוט את בחירת דרכם של אחרים.
התפקיד של הפורום הוא לבוא ולתמוך, לבוא ולהושיטט יד תומכת ומחזקת.
התפקיד של הפורום הוא לקבל את כ-ו-ל-ם כמו שהם, עם הקורבנות, עם החוזק, עם המסכנות, עם הרחמים העצמיים, עם האנרגיות ועם האהבה.

וכשאת כותבת שאת לא מתכוונת לזלזל ברגשותיהם של אף אחת מהכותבות, בהודעתך את חופשי מזלזל וממעיטה ביכולת ההתמודדות של כל אחד ואחת מחברי הפורום.

מותר שיהיה לך קשה עם ההודעות מהסוג הזה, אבל כמו שלהודעות שלך יש מקום בפורום, גם להודעות כאלה יש מקום בפורום.
אז אנא, אל תזלזלי ותכבדי את חבריי הפורום באשר הם.

ברוכה הבאה
נועה (עלמה)

shusta

New member
שפיטה!

בהודעתי בפורום לא שפטתי אף אחד/ת ולא פסלתי את המסכנות של מישהו/י. וגם אני עבדתי את מסלול הפסיכולוגית ומרכז התמיכה לנפגעי תקיפה מינית.ואין לי גם כוונה שזו.
אני לא באה ממקום שלא מכיר את הקושי ההשפלה והשחור של נפגיעי/ות תקיפה מינית. אני מכירה אבל גם כדי להמשיך הלאה צריך להשתמש בפורומים כדוגמת זה להמשיך הלאה ולא לטבוע חזרה ברפש.
ההתחבשות ברפש לא מקדמת אף אחת אלא משאירה אותה במקום.

נתלי7

New member
יכול להיות

שזה דברים שאת שמעת, ועכשיו את באה לכאן, כי את צריכה להוציא אותם?
רוב האנשים שסביבי ואני סביבם, אין להם שמץ של מושג מה עברתי. לפעמים אני נראית להם קצת מוזרה, שונה.
למה לא התחתנתי, למה אין לי ילדים, משהו הרי חייב להיות דפוק אצלי.
אני יודעת בוודאות די גבוהה, שאם לא הייתי עוברת את מה שעברתי בחיים, אז לא הייתי מגיעה לכתוב כאן, קרוב לוודאי, הייתי נשואה היום קרוב לוודאי, עם ילדים קרוב לוודאי. אז איך אני יכולה לומר שזה לא היה או שהיה ועבר ולהמשיך הלאה? כל החיים שלי הם כבר בפוסט טראומה. זה לעולם לא יהיה כפי שזה היה יכול להיות.

ליהיאור

New member
מסכימה איתך, לא צריך לרחם.

לשבת ולרחם על עצמך זה להיות בתפקיד הקרבן. לקרבן אין כוחות, אין אפשרויות, אין דרכי התמודדות.. הוא סובל, נטו.

נדמה שזה סימן לכוחות נפש, לזרוק הכל הצידה ולהמשיך הלאה, אבל זה אשליה. במקרה הטוב, זה פתרון זמני. "לשים את הדברים בצד" לא יאפשר לך, בסופו של דבר, להמשיך הלאה.
דברים ששמים בצד, מסתבר, עוקבים אחרייך לאן שלא תלכי, ומשפיעים על הדרך שבה את הולכת - גם ובמיוחד כשאת לא מודעת לכך.
בדוגמה הכי קיצונית (או שאולי לא?) אני, בכיתה א, שמתי את הכל בצד והמשכתי. אבל הנה אני כיום, עוברת תהליך ארוך וכואב של טיפול וריפוי.

תחושות השחור, תחושות הייאוש, תחושות של פגיעה וכאב וחוסר אונים, של ריק תהומית, הרצון להבנה, אמפתיה ותמיכה - כל אלו אינם בחירה ברחמים עצמיים.
לתת לעצמך להרגיש את כל הדברים האלו, בשיא עוצמתם, ועוד לשתף אחרים, דורש אומץ. וזה ההפך הגמור מקרבן.

shusta

New member
תודה לכן

פעם רותם אבוהב (מי שגדלה בשנות ה-80 אז תכיר אותה בזכות הטלטקס או משהו כזה) נשאלה בזמן ראיון עם ההריון לא מפריעה לה לקבל תפקידים. אבוהב ענתה לה משהו בסגנון של מה היא (העיתונאית)מצפה ממנה לעשות להשאיר את הבטן בבית? אותו דבר אנחנו את "ההריון" הזה שלנו לא נוכל אי פעם להשאיר בבית אבל כן נצטרך ללמוד איך לגמד אותו. אני החלטתי לעשות את זה ע"י הגשמה של דברים שתמיד חלמתי לעשות. אני לא אגיד אני כן מחפשת בן זוג אבל לא נותנת למה שקרה לי לחיות במקומי.

ליהיאור

New member

בתחילת הטיפול המטפל אמר לי:
התיק הזה שאת נושאת (הפגיעה) - לא נהפוך לקטן יותר.
נהפוך אותך לגדולה יותר.

אם קשה לך לקרוא מה שרושמים כאן

למה את בכלל נכנסת לכאן?
אם את הצלחת לשים הכל בצד, אז למה את בכל זאת נכנסת וקוראת ?
הרי את מחזיקה את עצמך אחורה כשאת עושה את זה. לא?
חוץ מזה,לא תמיד אפשר לשים הכל מתחת לשטיח וללכת.

shusta

New member
האמנם?

לא קשה לי לקרוא מה שרושמים בפורום. נכנסתי מתוך עינין וכי חשבתי שיהיה לי כאן יותר נושא שיחה.
לא הבנתי את כוונתך שרשמת 'הרי את מחזיקה את עצמך אחורה כשאת עושה את זה'.
אם התכוונת ללטאטא מתחת לשטיח אז בעבר רכן עשיתי זאת ואני כבר לא.

SHUSTA...

יקירתי, קודם כל ברוכה הבאה...
זו דרך קצת מוזרה לנסות להשתלב במקום חדש על ידי זריקת פצצה לאוויר שברור שתגרור תגובות קשות - ואולי זו הדרך הכי בטוחה לא להיות פגיעה ולשמור מרחק.....
זו דרך אגב כנראה אחת מתוך שלל הצלקות שאת נושאת "הודות" לפגיעה.

צר לי שאת כל כך נמנעת מהכאב שאת עדיין נושאת עד שכאב חזק וחשוף כמו שעולה בפורום מעורר בך כל כך הרבה אי שקט.

אולי כדאי שתתבונני ותגלי כמה הערכה, ואולי אפילו קנאה יש בך כלפי אלה שמביאים את תחושתם הקשה בביטחון ובישירות - אותם אלה שאת מכנה - בעלי רחמים עצמיים.
את יודעת מה...רחמים עצמיים הם שלב מתקדם - שה יכול לקרות רק אחרי שנפגעת מגיע להבנה שמגיע לה משהו טוב יותר, שהגיע לה שישמרו עליה ושמשהו לא עשה את המוטל עליו... זה לא קורה בראשית הדרך .. שם רובנו חשבנו שזו אשמתינו ושאולי לא היינו ראויות לזה שמשהו יגן עלינו..

אין!!!!!! כזה דבר לשים בצד.... מה ששמים בצד ...ונושא בתוכו כל כך הרבה חומר נפץ, מתפוצץ לך בפנים ברגע שלא תיהי מוכנה וגם לא תוכלי לצפות... או לא פחות חמור.. דולף לכל חלקה טובה בחיים שלך ומשמיד כל סיכוי לטוב.

לי .... לא אכפת שכל עולם ידע, עם פרצוף ושם שלי ושל הפוגע... אין לי במה להתבייש, נהפוך הוא ... ממקומי היום - של עבודה טובה, תארים אקדמים ועצמאות בחיי, אני למעשה סוג של הצלחה נגד כל הסיכויים. יחד עם זאת אני מבינה שאני לא רוצה להשתמש בזה ככרטיס הביקור שלי... אני לא הפגיעה אבל יש בי הרבה חלקים לטוב ולרע שקשורים בפגיעה. במקביל אני סובלת מהרבה מאוד השלכות שהן תוצר ישיר של הפגיעה והן משפיעות על חיי יום יום. ועדיין ...

להיות עדינים איתך או "ילדה בת 5" .... אין רע בעדינות או רגישות ... התרגלת שקרבה באה עם כאב... אבל זה לא חייב להיות ככה
ושוב... אם אחזור להודעה שלך... אולי שווה לשאול את עצמך אם אנשים עדינים איתך לא כל כך בגלל השבריריות שלך אלא בגלל שהם שומרים על עצמם מפנייך.

שיהיה מסעך , כפי שתבחרי, רווי נחת , תמיכה ותחושת ביטחון
לילה טוב תה יסמין

shusta

New member
התנצלות

אתן יודעות מה סליחה על שהבעתי את דעתי.
לא חשבתי שהבעת דיעה שונה משלכן תגרור כאלו תגובות. לא חשבתי שאפשר לשים את כל זה בצד ולנסות להתקדם בחיי, גם אני אם תאריי האקדמיים והבית שרכשתי, ולא להתנצל על מה שעברתי. לא חשבתי שאי אפשר לומר בקול גדול עברתי את מה שעברתי אבל עכשיו אני רוצה להתקדם הלאה מבלי לבכות או להתנצל על כל צעד ושעל לשלי וזה בסדר לשים את זה בצד ולא זו לא תהיה חבית נפץ שתפוצץ אותי אלא אני פוצצתי את זה ונשארתי בחיים למרות הכל ועל אף הכל.
מעתה כל כניסה שלי לפורום אני אחשוב פעמיים אם להגיב.
לילה טוב לכולכן.

yam87

New member
אני חושבת

שהיתה לך כוונה לחזק כאן את הבנות וללמד אותנו לשים את הזכרונות בצד ולהתחזק, להתגבר ולא לרחם על עצמנו
אך מאחר וכל אחת עם הכאב שלה, בעוצמה שלה, רובנו פגועות, מנסות להתמודד, מנסות להיאחז בכל נחמה אפשרית - ה"חיזוק" שלך קיבל פרשנות שלילית.

אני חושבת שמותר לבכות ואפילו צריך, מותר לתת לכאב ביטוי אם זה מה שיעזור בסוף - אז למה לא?
אם יש לך דרך אחרת להתמודד זה גם טוב, אך לא בטוח שזה נכון לכולן.

בדיוק היום הקראתי לביתי בת השלוש וחצי ספר ילדים של לאה גולדברג "דמעות ורודות" - מספר על חתולה ורודה שרוצה לבכות אך מחליטה שלא לתת לדמעות לצאת ושומרת את הכאב בפנים.
אמא שלה מסבירה לה שאת הכאב צריך להוציא החוצה והחתולה מחליטה להיות "גיבורה" ולשמור בפנים ואז היא קמה בבוקר עם כתם שחור בלב והכתם כל יום גדל וגדל והגוף שלה הופך לשחור
עד שהיא רואה עצמה במראה והדמעה זולגת מבלי שרצתה בכך - ואז היא פורצת בבכי, בוכה ובוכה (ומראים את הדמעות שמשאירות שביל ורוד - מנקות את השחור) עד שהיא חוזרת להיות ורודה ואז היא מרגישה שמחה בלב...

הספר מעביר מסר מאוד חשוב לילדים וגם לנו המבוגרים - לא לשמור את הכאב בפנים , להוציא, להוציא , לבכות - בכל דרך.

לא תמיד אפשר לשים בצד

צריך להתמודד עם הדברים,
וזה לא פשוט,
קשה להמשיך הלאה, ולא כולם מסוגלים לשים בצד, כי זה מפעיל.
יכול להיות שזה עובד עבורך,
אבל אל תאשימי את האחרים.

לא מתאים לך, אל תקראי, אבל, אל תתקפי אנשים שנפגעו.

shusta

New member
להתראות

טוב אומנם קצת באיחור אבל הינה התגובה שלי (אני פשוט בחו"ל ועכשיו ראיתי את התגובה).
נכון שקשה לשים את הדברים בצד. את יודעת אני אפילו אגדיל ואומר שקשה מאד ואף מנשוא לעיתים. עם זאת לדעתי לעולם יש עוד מה להציע ולא נראה לי להעביר חיים שלמים על מה שקרה.

למעלה