סטריאוטיפים

The Wraith

New member
סטריאוטיפים

שמתי לב למשהו בפורום: רוב השחקנים משחקים מו"ד או מוד"מ. זה בסדר, כל אחד והשיטה שלו. וכמו שיש חופש שיטה יש גם חופש משיטה, כמו דתות (חופש דת וחופש מדת). לצערנו, כמו בדתות גם כאן יש כפייה מצד הפאנאטיים והלא-פאנאטיים. לפני קצת זמן, שאלה מישהי מה זה מ"ת ואיך מתחילים, ענה לה מישהו ותשובתו הייתה "הכי טוב לקנות את המדריך לשחקן המהדורה השנייה". ובכן, תשמע, אין לה מושג מה זה "המדריך לשחקן" ומה זה "המהדורה השנייה", חוץ מזה שזה גם לא הכרחי וממש לא מומלץ. מו"ד מפתח גישה סטריאוטיפית במיוחד. אלפים מקבלים +1 לקסם, אורקים +1 לכוח פיזי וכן הלאה, אבל בני-אדם הם הגזע הכי יציב ולמה? כי המפתחים לא חשבו. אורקים הם גזע בדיוק כמו בני-אדם, ההבדל היחיד צריך להיות הופעה חיצונית וצורת מחשבה, אולי הם מתאגדים בשבטים ולא משנה אם אתם משחקים בעולם דמוי ימה"ב או בעולם מודרני או עתידני, שבטים זה במסורת שלהם (כמו בדואים, רק עם טכנולוגיה מפותחת). הטכנולוגיה של האורקים תהיה שונה, מכיוון שבדם שלהם הם אנשים גדולים פיזית הטכנולוגיה צריכה להתאים את עצמה אליהם. הם לא נולדים עם ריבועים ושרירים מפותחים, הם נולדים כמו בני-אדם, אולי בצורה קצת שונה, יותר גבוהים ועבים. צורת החשיבה שלהם תהיה שונה, נמחוק כמה מושגים שיש לבני-אדם, נתחיל בדברים הקטנים, נימוסי שולחן, בגלל שכבוד הוא ערך עליון בחברה האורקית- האורק חייב להיות אדם מנומס בכל הזמנים כדי לתת כבוד לאורק אחר. כבוד מזין את האגו, אורקים כמו אנשים - אם לא לימדו אותם לספוג את האגו לעצמם- יתלהבו מהאגו המנופח ויעשו שחצנים. עכשיו, בגלל שכבוד הוא ערך עליון, אורק אחד צריך לאפשר לאורקים האחרים לשמור על כבודם כמו שהם צריכים לאפשר לו לשמור על כבודו, הדבר יתבטא אפילו בלוחמה מתורבתת ואבירית במיוחד- אורק לא ידקור אויב בגבו. אנחנו כבני-אדם לא מסוגלים לתפוש את צורת החשיבה האורקית כמו שהאורקים לא יכולים לתפוש את צורת החשיבה האנושית. איך אדם יכול להניח לאדם אחר שפגע בכבודו להרים את נשקו כדי שיוכל להמשיך בנקמה? וזוהי הנקודה הבאה שלי- נקמה מכובדת כמו שאמרנו, החברה האורקית מושתת על כבוד כערך עליון, זאת אומרת כמו ביפן הפיאודלית, כך שכדי לשמור על כבודך, גם אם נפגע ע"י אורק אחר, עליך לנקום בצורה מכובדת, כך יתווסף לך עוד כבוד משהיה לך. אנשים יביטו בך ברחוב ויאמרו "זה לוחם מכובד! אפילו במצב של כעס הוא נוהג בכבוד!" וזה באמת עוגה לאגו! גם אם היריב פגע בכבודך ואתה נוקם בו, עומד מולו והוא כבר פצוע מהקרב, עליך לתת לו הזדמנות הוגנת להגן על עצמו אם הוא הפיל את חרבו, אם הוא עצר לנוח זו הבעיה שלו, אם אינך עייף- המשך להילחם! לוחם אמיתי יודע שגם אם הוא עייף אין זו סיבה להשליך את חייו כך! כמובן, שנקמה מכובדת תדרוש עדים, זה יכול להיות גם עד אחד שיעיד עדות אמת, שקר זה דבר לא מכובד אם אינו נועד להציל את חייו של אדם אחר או לטובת הזולת, יכול להיות שמדובר בקהל שלם (אם זה נעשה ברחוב למשל). כבוד כערך עליון מתבטא בהרבה דברים, מעמדות למשל, מעמד נפרד ללוחמים, הסמוראים לדוגמא, אם אתם רוצים לראות איך חברה שמושתת על כבוד מתפקדת, תפתחו ספרי היסטוריה מקצועיים על יפן, תראו איך היא התפתחה ומה הלך שם. זו רק דוגמא בקשר לאורקים. בואו ניקח את הגמדים- עכשיו אני יוצר גמד שקוראים לו גאול, גאול הוא די רזה, לבוש תמיד בלבן והוא פציפיסט. זו גם רק דוגמא, יש להיפטר מן הסטריאוטיפים, אף אדם לא חושב כמו אדם אחר, גם בחברה האורקית יהיו מרדיות של אנרכיסטים או דמוקרטים. אגב, חברה, זה לא אומר מדינה לכל גזע, זה לא היגיוני. תביטו בעולם שלנו, גם בתקופות עתיקות, אנשים עם צבע עור ומוצאות שונים הסתובבו בכל מני חלקים בעולם, מעמד זה כבר משהו אחר, ישנן מדינות בעלות שלטון פלורליסטי יותר ופלורליסטי פחות. אגב, מי אמר שתמיד בפנטזיה צריך להיות רק שלטון מונרכי? חוץ מזה אפשר תמיד להמציא שלטונות, זה ממש לא קשה. טל. HS!

snift

New member
זה ממש לא קשור.. ../images/Emo11.gif

המדורה שניה של המדריך לשחקן היא דרך טובה להתחיל. אבל ברור שכדאי להמשיך משם ולעבור לשחק במה שבה לך, ובאיזו צורה שבא לך. סטריאוטיפים לא קשורים לכאן.

עלפית

New member
המממ....

אולי אתה צודק בקשר לנקודות האוטומטיות, אבל אני חושבת שכל הקטע של יצורים הוא שיש להם תכונות קבועות! עלפים הם גבוהים, בלונדיניים, יפי תואר ורודפי שלום. גמדים הם נמוכים, בעלי זקנים, ואהבים להניף את הגרזן שלהם על כל דבר שזז וגם על מה שלא. אבל דווקא בני אדם מופיעים ברוב הפנטזיות כגזע חלש, רודף בצע, מחרחר מלחמה, ופטאטי בקיצור. זה לא כאילו שהיצורים האלו הם אמיתיים והם יעלבו. הם בעצם דוגמא לצורות התנהגות שונות. לא לבני אדם.

דרגורן

New member
אני יכול רק להגיד שמניסיוני האישי

למרות שב-D&D זה נעול (אלף הוא קוסם, גנב הוא בן אנוש) ב-AD&D ובשאר המשחקים, זה שונה. ההנחה שלאלפים יש זריזות יותר גבוהה היא ממוצעת כמו שאפשר להגיד שבממוצע נשים חלשות יותר מגברים. כאשר אתה עושה דמות של גמד ונותן לו כוח 18 הוא יהיה יותר חזק מדמות של ענק עם כוח 5 (גם אם לגמד יש מינוס 2 לכוח ולענק יש פלוס 8 לכוח אז הגמד עם כוח 16 יהיה יותר חזק מענק עם כוח 13!) חוץ מזה הרבה פעמים השחקנים שלי (ואני) אהבנו לעשות את הדברים הנ"ל (ענק חלש, אלף טיפש ששונא יערות וכו´....

snift

New member
הממ.. אלף טיפש לוחם דגול... ../images/Emo11.gif

נשמע מוכר ?

The Wraith

New member
אורק

שהוא איש רוח ופילוסופיה ואינטלקטואל, זמר נפלא ועוסק בקסם.

snift

New member
אפשרי בהחלט

ונשמע כמו דמות שממש כיף לשחק. אבל צריך להתאמץ קצת בהסטוריה שלה, אלא אם כן העולם הוא כזה שבו אורקים הם חברה מסודרת ומאורגנת לפחות כמו בני האדם, או יותר. או שכך זה באיזור שבו האורק הזה גדל.

עלפית

New member
אפשר אבל... ../images/Emo29.gif

זה ממש טיפשי לפי דעתי. אתה יכול ליצור גמד רזה וגבוה בלונדיני עם עיניים כחולות ופנים מגולחות שמתמחה בירייה בחץ וקשת ואין לו גרזן בכלל. אבל, אופס, זה בכלל לא גמד!

snift

New member
כל הכיף בכזו דמות

זה שהיא נראית כמו אורק, אבל לא מתנהגת כך. גמד שנראה כמו אלף ומתנהג כמו אלף - הוא אלף. אבל גמד שנראה כמו אלף ומתנהג כמו גמד, זה מאוד משעשע.

The Wraith

New member
זו הטעות שלך

"זה שהיא נראית כמו אורק, אבל לא מתנהגת כך. גמד שנראה כמו אלף ומתנהג כמו אלף - הוא אלף. אבל גמד שנראה כמו אלף ומתנהג כמו גמד, זה מאוד משעשע." זה כמו שאני אגיד: אדם שמתנהג כמו אדם. אני מפספס משהו במציאות שלנו או שאין קו התנהגות סטנדרטי שכל האנשים הולכים לפיו?

עלפית

New member
אנשים לא ../images/Emo29.gif

יצורים כן! יצורי קסם הם מוגדרים מראש - מראה אופי ותחביבים. זה מה שנחמד בהם. כשאתה קורא ספר על גמדים ופיות הגמד תמיד יהיה כועס, הפיות חביבות ועלפים שוחרי שלום. ככה זה.

sphinx

New member
מה?

אני מניח שלא קראת מחזור שער המוות? או טירולוגיית האלף האפל? לא כל האלפים טובים ואוהבי יערות(drow) או קסם(אלפי-פרא), ואני מוחה על התעלמותך המוחלטת מחתכים אלפיים מסויימים בחברה! נ.ב אני כותב בשם אחותי למישהו יש מושג איך לשנות את שם המשתמש?

דרגורן

New member
כאשר אתה לוחץ על "הוספת תגובה"

ונפתח החלון של התגובה, למטה יש שלושה כפתורים: 1. שלח/י 2. חזרה לעמוד הפורום 3. החלפת שם משתמש

למעלה