סקירה: Heroes5 בטא (כן, גם משחקים!)

Ambious

New member
סקירה: Heroes5 בטא (כן, גם משחקים!)

Heroes of Might and Magic היא כנראה אחת מסדרות המשחקים הישנות והאהובות ביותר בקרב שחקני המחשב שגילם עולה על 15. מי מאיתנו לא מצא עצמו משחק שעות על גבי שעות על גבי ימים, כשהוא מסתובב במפות דו מימדיות מצוירות וצבעוניות, מחפש משאבים, נלחם ביצורים, ובונה צבאות וטירות. מי לא מכיר את התחושה של - "מה, כבר עברו שמונה שעות?" אחרי משחק ארוך, או ההפתעה כשפתאום רואים את השמש מתחילה לעלות במזרח והמשפט הנצחי "פאק, אני צריך לקום עוד חצי שעה".... מה מאיתנו לא נכשל במבחנים, נרדם בשיעורים, מאוחר יותר בחייו נרדם בשמירות או במשרד, וכל זה בגלל משחק קטן ודי ישן שנקרא Heroes of Might and Magic. אך אבוי, בעוד משחקים 1-3 בסדרה הצליחו מאד, המשחק הרביעי בסדרה היה כשלון חרוץ ושלח את חברת 3DO, שפיתחה והפיצה את המשחק מימיו הראשונים - לגן העדן לחברות היי-טק כושלות. היה נראה שהסדרה אבודה, עד שפתאום לפני בערך שנה וקצת גילינו שחברה רוסית בשם Nival Interactive רכשה את זכויות המשחק ממה שנשאר מ- 3DO, ובתמיכתה של המפיצה Ubisoft החלה לפתח את המשחק החמישי בסדרה. שנה חלפה לה בדאגה רבה וחרושות שמועות - האם הרוסים יצליחו לשחזר את התהילה של הסדרה הישנה ולהחזיר אותה לימי הזהב שלה? האתגר העיקרי כמובן הוא להתאים את המשחק לטכנולוגיות הנוכחיות בשוק. כל משחקי הירוז (מלבד 4 שלא נחשב כלכך) היו דו ממדיים, ולהוציא משחק דו ממדי היום זה בזבוז של ביטים. המעריצים של הסדרה דאגו גם מכך שחברה אחרת מפתחת את המשחק ולא החברה המקורית - 3DO, אבל אחרי מה ש- 3DO עשו להירוז 4, ההנחה היתה שיותר גרוע זה לא יכול להיות. לפני כמה חודשים התחילו לטפטף לאינטרנט תמונות וסרטונים מהמשחק, והעולם הוכה בתדהמה. זה היה מהמם! לפני כחודש שוחררה ברשת גרסת בטא פתוחה (בערך) של המשחק - והירוז 5 יכנס להסטוריה בתור המשחק הראשון (או לפחות הראשון הנחשב) שהציע לשחקנים לצפות בשלבים מוקדמים של המשחק ולהשתתף בתהליך שיפור המשחק. חברת Nival אמרו שהם רוכשים כלכך הרבה כבוד לסדרה ולמורשת שלה, שחשוב להם שדווקא המעריצים הישנים של הסדרה יהיו חלק מתהליך קבלת ההחלטות בפיתוח המשחק. וכך אכן לאחר שהגרסה יצאה לאינטרנט, המעריצים זעמו שיש בעיות של איזון בין הצבאות (כלומר שיש יחידות הרבה יותר חזקות מיחידות אחרות באותה רמה), ששדה הקרב קטן מדי, ועוד כל מיני טענות נכונות אחרות, אך טענתם העיקרית של המעריצים היתה שאם המשחק באמת יצא באמצע חודש מרץ כפי שתוכנן בהתחלה, אין שום סיכוי שהחברה תצליח לפתור את כל הבעיות עד אז - ובכך התחיל קמפיין רחב היקף לשכנע את Nival ו- Ubisoft לדחות את תאריך השחרור על מנת לאפשר למפתחים להשקיע יותר זמן בתיקון בעיות. הקמפיין צלח, ותאריך ההשקה נדחה בכחודשיים-שלושה, וניוואל הוכיחו שוב שהם קשובים למעריצים ושבאמת אכפת להם. הבטא היא בטא חצי פתוחה, כלומר - אפשר להוריד אותה באופן חוקי לגמרי, אבל צריך קוד כניסה בשביל להשתמש בה, ואת הקוד אפשר היה לקבל אחרי הרשמה (חינם) באתר Ubisoft (בינתיים ההרשמה נסגרה). יצא לי לשחק בבטא הרבה (בכל 2 המפות שלה!) ועלי לציין שאם לפני כן התרגשתי מבואו של המשחק, כעת אני בכלל חסר סבלנות. יש עוד הרבה באגים, כמו תמונות חסרות, כפתורים לא פעילים, באגים תפעוליים וסאונד בעייתי, אבל המשחק עצמו עובר בבטא בצורה נהדרת, ורואים ש- Nival מצאו את האיזון הנכון בין נאמנות למקור לבין חדשניות (יש אפילו שטוענים שהם יותר מדי נאמנים למקור, ושהמשחק לא מחדש כלום מלבד גרפיקה מהממת וממשק תלת ממדי מלא). הערים במשחק מדהימות, ואפשר להסתובב בהן בתלת ממד מלא - כשכל מבנה שמוסיפים נראה גם כשיוצאים מהעיר. המפות תלת ממדיות והשליטה בהן הרבה יותר טבעית ופשוטה ממה שחשבתי שיהיה, הקרבות תלת ממדיים אך עדיין פרונטלים (כמו בהירוז 3), והפתרון המאד פשוט הוא שהמבט הוא מבט צד כמו במשחקים קודמים, ובעת התקפה המצלמה מתמקדת על ההתקפה עצמה, מה שמפיג את השעמום והלקוניות בהן לקו הקרבות במשחקים קודמים. דרך אגב הגרפיקה בקרבות היא מאד מדוקדקת ופשוט מרהיבה, ורק בשבילה שווה לחכות למשחק. אחת הבעיות אותן ציינו המעריצים היא ששדה הקרב קטן מדי. שדה הקרב מבוסס משבצות (כמעט כמו בשחמט) כשהתזוזה היא על אותן משבצות, ויחידות גדולות יותר תופסות יותר משבצות (2 על 2). הבעיה היא ששדה הקרב כלכך קטן, שאין מקום לכל היחידות, והקרבות נראים צפופים. אחרי תלונות רבות ואחרי שנראה היה שזה לא יקרה, ניוואל הודיעו כי הם השתכנעו מטענות המעריצים (בפעם השלישית), ושהם יגדילו את שדה הקרב בגרסה הסופית. בגדול - נראה שהכבוד חזר לסדרת Heroes. אני מצפה בכליון עיניים לגרסה הסופית, ובינתיים ממשיך להתעלל בשתי המפות היחידות שיש בבטא ולמצות אותן עד תום. אולי אני אמצא כמה באגים חדשים על הדרך (בינתיים מצאתי רק אחד). תמונות מסך נוספות מהמשחק תוכלו למצוא באתר הרשמי. יום טוב לכולם, -אלעד

Ambious

New member
בינתיים רק למאמרים

כשפורום יגדל עוד קצת אני אכניס גם לטגליינס

Ligeiro

New member
חיכיתי לזה

אבל לא ידעתי אם אתה מתכוון לסרוק גם משחקים
אני מחכה ליציאה בקוצר-רוח (ה3 באפריל, אם אני לא טועה)
תודה על הסקירה

axnholic

New member
../images/Emo45.gif

רק אני חושב שב-4 היו לא מעט דברים טובים? כן, 3 היה יותר טוב, אבל 4 כישלון חרוץ? אני נהנתי לחרוש גם עליו. לפי מה שהבנתי [לא הורדתי את הבטא], ב-5 הורידו מספר טירות. אני יודע שזה לא כל כך משמעותי, אבל זה באמת חכם להרוס עולם שלם ולנסות לבנות אחד חדש? אני די התאכזבתי כששמעתי על כך.

Ambious

New member
הם לא הרסו עולם שלם, פשוט שינו קצת

את הצבאות בהתאם לגזעים ולא בהתאם לשיוכים. האמת שדווקא השיוכים החדשים די מגניבים, ואני דווקא מרוצה מסוגי הטירות. רק הציקלופ חסר לי

עדיעדי

New member
תודה על הסקירה

heroes 3 היה המשחק שהכי התמכרתי אליו מעולם - ההתמכרות הראשית ארכה שנתיים ועוד כמה שנים אח"כ המשכתי מדי פעם לחזור אליו. 4 באמת היה אכזבה - איכשהו זה היה בבחינת "תפסת מרובה לא תפסת" עם כל התוספות לעולם שיותר קלקלו מהוסיפו. אז תגיד - יש מצב לקבל ממך את הקוד לבטא? קשה לי להתאפק עד מאי....

Ambious

New member
אני חושש שזה יהיה קצת לא חוקי

מה גם שהקוד עובד רק על מערכת אחת (בסגנון ה- Activation של חלונות).

מעניין

בדיוק העליתי מהאוב את HEROES 4 אחרי מספר שנים שהוא שכב והעלה אבק, אני גם חושב ש HEROES 3 היה הכי מוצלח, אבל אני כבר שבועיים עובר קמפיינים ב4 ונהנה נורא. הנקודה - קראתי עוד מאמרים על HEROES 5, ובכולם משמיצים את 4 - ואני חושב שלא בצדק, עדיין - אחלה משחק, ואני מצפה בקוצר רוח ל5 השלם....

רציתי לדעת משהו חשוב

אתה יכול בבקשה לתת את הלינק לאתר שממנו אפשר להוריד את הגרסת בטא והאתר שהפנת אליו הוא אתר רישמי אבל לא נותנים בו את המידע של מקום ההורדה. וגם אני אשמח אם תוכל לרשום את הדרישות מערכת של המשחק. שמעתי שזה משהו מפוצץ של כרטיס מסך 512 ו3 ג'יגא מעבד... ו1024 ראם. זה קצת מוגזם אז אני אשמח אם תתן לי קצת פרטים על הנושא. תודה.

למעלה