עוד על מדיטציה

אפיק30

New member
מדיציה..

הבנתי שכלי חשוב בדרך למודעות הוא מדיטציה שמעתי קצת על מדיציה, אשמח אם תוכלו לייעץ לי איך להתחיל.. תודה מראש, אפיק.

roniia

New member
מדיטציה-ככלי

מדיטציה- התבוננות היא כלי חשוב שמאפשר להסתכל על מה שעובר עלינו- על עצמנו. רואים את עצמנו: את המחשבות, את הרגשות, את התחושות שבגוף מבלי להסחף אתם. כתוצאה מהריאה "העל" הזאת מגיעים לרמות קשב אחרות, למודעות.. איך מתחילים ? אחת הדרכים היא לשבת בנוח ולשים לב לשאיפה פנימה ונשיפה החוצה. לנשום בקצב הרגיל, שנוח לנו ולומר בלב "שאיפה", "נשיפה". אפשר להניח יד על הבטן כדי להרגיש אותה עולה ויורדת. בהצלחה !! רוני

ש מ ש א

New member
להתחיל מדיטציה

הי אפיק, הצעד הראשון להרפייה טובה הוא מספר נשימות עמוקות, כדי למלא את הגוף בחמצן ולעזור לו להתנקות. לאחר מכן יש לאפשר לנשימה להירגע ולשקוט, וכך גם לגוף כולו. המדיטציה מתחילה בהרפיית הגוף, בהרגעתו ובהתמקדות פנימה. עם שיפור השליטה בתהליך הזה אנחנו מגיעים למצב של הכרה טובה יותר של עצמנו (מודעות עצמית), וכשאדם מבין את עצמו יותר טוב הוא מבין גם את הסובבים אותו ואת הסביבה יותר טוב - המודעות שלו מתפתחת. באתר האינטרנט של האגודה התאוסופית תוכל למצוא, בין היתר, גם חומר על מדיטציה. כתובת האתר: www.theosophia.org.il

roniia

New member
שלום שלום

שלום שמשא ! אני שמחה לראות אותך בפורום להתראות רוני

ש מ ש א

New member
לרוני ולכולם

גם אני שמחה לראות שהפורום נפתח ומקווה שעוד חברים רבים ייכנסו וישתתפו. בברכה ענת

מדיטציה שלי

מיבנה שיצרתי לי לתחילתו של יום ביקיצה משינה-מופיעות מחשבות -(למחשבות כח ,יש לבחור אותן בתחילת הדרך ולהופכן לאט לתבנית ודפוס השונה ,ממה שנהגת עד היום) התהליך שלי -אני מחייכת ושמחה ליום שבא ומודה על הבוקר ועל ההשכמה, מתארגנת כולל שתיה ומתיישבת במרפסת בכורסה וסביבה שיצרתי נוחה ונעימה .מתבוננת בטבע סביבי ויושבת ברוגע ונושמת עמוק כמה פעמים ונהית מהתהליך בחיוך מאזינה לצייוץ הציפורים, לקרני השמש החודרות, או עוד טרם זריחת השמש להקשיב לשקט וליופי היקום. דרכים לרוגע או למדיטציה דרך 1 נושמת עמוק כמה פעמים ומתבוננת בנשימה - האויר שיוצא הוא חם /האויר שנכנס הוא קר - כך כ-10 פעמים נשימה איטית ומתמשכת) דרך 2 בפעם אחרת אני מתרגלת את הנשימות +מחשבות (עם הכנסת האויר נכנסת מחשבה טובה/ בהוצאת האויר יוצאת מחשבה מפריעה) (יש לבחור במחשבה אחת וללהמקד בה/ ניתן לחזור על אותה מחשבה שוב / או לבחור כל פעם מחשבה אחרת ) יום טוב נילי אור

Shmuelr013

New member
מדיטציה קצרה...

יהי שלום בגופי יהי שלום ברגשותי יהי שלום בליבי יהי שלום בנשמתי תהיה מהותי שלמה.

ש מ ש א

New member
עוד על מדיטציה

לפני כמה ימים אפיק שאל איך מתחילים מדיטציה. דיברנו על מספר (קטן) של נשימות עמוקות ולאחר מכן הרגעת הנשימה והגוף - ואז התבוננות פנימה. מישהו הציע להתבונן ולעקוב אחרי הנשימה - זו דרך טובה מאוד. כלי נוסף שעוזר מאוד, במיוחד למתחילים - הוא לחזור על מילה, או משפט ("היגד") מסויים, שוב ושוב. זה עוזר למקד את המחשבה כדי שלא תתפזר, כדי שלא נמצא את עצמנו פתאום מנסים להיזכר אם זכרנו לסגור את הגז, או לתלות את הכביסה, וכיוצא באלה דברים שקופצים לתודעה כשאנחנו מנסים דווקא להשקיט אותה. אז בוחרים משהו שמדבר אל ליבנו, כמו "שלום" או "שלווה", או משהו שמסמל לנו דבר שאנחנו רוצים להשיג כמו "השלווה שורה בתוכי" או "בריאותי משתפרת כל הזמן" - ומשננים אותו בליבנו שוב ושוב, לאט לאט. אפשר לסנכרן עם קצב הנשימות. זה מכניס אותנו למין דינמיקה של התכַּוונוּת לשלום, לשלווה, או לבריאות שאנחנו מבקשים לעצמנו. זכרו לבחור היגד חיובי. גם הניסוח צריך להיות בצורה החיובית והטובה ביותר שמתאפשרת. כי המַחשָׁב (מיינד) שלנו ישמע אותו שוב ושוב ויאמין בו - ובסופו של דבר יתחיל ליישם אותו אף מבלי שנחוש בזאת. כך נוכל להשפיע על עצמנו בצורה חיובית ולהשתפר.

נסיה 5

New member
שלום שמשא

ראשית המון בהצלחה בניהול הפורום
יש לי שאלה מסוימת לומר שוב ושוב את המשפט המסויים במקרה שלי זה "שלווה" הוציא אותי משלוותי. הסיבה היא כבדות שמיעה, כי מה שקורה אצלי הוא שאני צריכה להתרכז בלשמוע את המילה. יש אולי אפשרות אחרת שיכול למקד אותי מלבד אמירת המנטרה הזאת? כי לנשום שוב ושוב גורם לי לרחף... מה שכן, כשאני לא בסיטואציה הזאת וכאילו מדברת מהלב זה עוזר אך לא מרגישה שזה ממש יעיל. יש אולי עצה אחרת לסדר את זה? כי אני ניסיתי דמיון פשוט כמו לדמיין תפוח שזה לדמיין את המראה, הטעם, ועוד והתייאשתי מזה
מה לעשות?

ש מ ש א

New member
הי נסיה,

קודם כל אבקש לתקן טעות - את הפורום מנהלת רוני, לא אני - ואני מעבירה בזאת את הברכות אליה. באשר לאמירת משפט, או מאנטרה - זה תמיד בלב, לא בקול רם. כמו שאמרנו - הגוף הפיזי אמור להיות מושקט, במנוחה שלמה, בלי תזוזה ככל האפשר. הדגשתי גם שכל אחד צריך לבחור מילה או משפט שמדבר אליו, לא משהו שמעצבן אותו. את יכולה גם לבחור באפשרות להתמקד בתחושה של הנשימה בקצה האף. כלומר - לחשוב על האויר שנכנס לאף ושיוצא ממנו עם כל נשימה, פשוט להיות מודעת לזה ממקום מאוד שקט וקשוב. כשתגלי פתאום שמחשבתך נדדה מן הנשימה וקפצו לך מחשבות אחרות לראש - תחזירי את המיקוד שלך בעדינות אל הנשימה, שוב ושוב. יש לי הרגשה שגם עניין הנשימה לא היה לך לגמרי ברור. מובן מאליו שכאשר נושמים המון נשימות עמוקות הגוף מתמלא בחמצן ומקבלים סחרחורת, "מתחילים לרחף" כמו שאת אומרת. לכן הדגשתי: לאחר מספר נשימות עמוקות (נניח שלוש או ארבע) נותנים לנשימה לחזור לקצב הטבעי שלה. אם באמת מצליחים להגיע להירגעות ולהרפייה עמוקה קצב הנשימה לעתים אפילו נמוך מן הטבעי היומיומי.

roniia

New member
דרך להתחיל עם מדיטציה

שלום נסיה 5 לי היה קל יותר כאשר התחלתי עם ספירה של נשימות שאיפה ונשיפה 10, שאיפה ונשיפה 9 וככה עד 1 ובחזרה כאשר הדגש הוא על נשימה- רגילה, לא מהירה יותר ולא איטית יותר הספירה עוזרת לנו להתמקד בכל מדיטציה בעצם בוחרים אוביקט של מיקוד ונשארים אתו במקום לספור את יכולה להניח יד על הבטן ולנשום רגיל. כאשר היד מונחת על הבטן, תשימי לב לבטן עולה ויורדת אימרי לעצמך בלב: הבטן עולה, הבטן יורדת ותמשיכי ככה זמן מה. למשל דקה. (אם הזמן תוכלי להאריך את זמן המדיטציה.) אם את פותחת עיניים ורואה שהזמן עוד לא עבר, תעצמי אותן שוב ותמשיכי. במקום לשים יד על הבטן, את יכולה פשוט לנשום: להרגיש אוויר נכנס ולהרגיש אוויר יוצא. לאפשר לעצמך להנות מהנשימה. לציין בלב: שאיפה. לציין בלב נשיפה. יותר קל להתחיל בקבוצה, אבל אפשר גם לבד ! תנסי את השיטות האלו. אחרי שמצאת שיטה שנוחה לך, תמשיכי כמה שבועות עם אותה שיטה. ואם תרצי את מוזמנת לכתוב מה היה לך הכי נוח, למה התחברת. תהני ! רוני

נסיה 5

New member
שלום רוני ../images/Emo20.gif

התיאור שנתת לי עם יד על הבטן זה בעצם תיקשור עם הנשמה האמיתית שבתוכך
(ככה לימדו אותי) ועם הזמן אפשר לחוש גם חום ועוד דברים נפלאים. אני אנסה לתרגל את השיטות שנתתם לי ואחרי שבועיים אני מקווה שאוכל לדווח לכם על מה שקרה. המון תודה לכם על העזרה

lost insight

New member
יש המון סוגים שונים

אושו ריכז מעל עשרות מדיטציות ממסורות שונות בספר "ראשית החופש ומהותו". ויש גם פורום מצויין בהייד פארק בנושא.

roniia

New member
יחס של תיאוסופיה למדיטציות דינמיות

ברוכים הבאים לפורום ! תיאוסופיה דוגלת במדיטציות שקטות, במדיטצית התבוננות. הדגש הוא על התבוננות שקטה על מה שיש: על מחשבות, רגשות, גוף. והבנה והתרמה של רגשות שניתן לראו להם שליליים כמו פחד, שנאה, כעס, עלבון. הטענה היא שכל מה שצריך לעלות יעלה. אין צורך, ואף עלול להזיק, לעורר דברים. מדיטציות דינמיות יכולות להיות נהדרות לחלק מהאנשים, אבל ישנם אנשים שאצלם הן עלולות לגרום להצפה, לעליה של יותר מדי תחושות, רגשות. אני לא מדברת רק תיאורטית, חוויתי את זה על בשרי. לכן אנחנו ממליצים על זהירות, לא ללכת בכל הכוח להרגיש, לחוות. אלה להיות קשוב כל הזמן לעצמך. בקבוצה יכולה להיות קצת בעיה עם הקשבה לעצמי, כאשר כל המשתתפים נסחפים ומקשיבים להוראות המדריך. כדי שמטרת המדיטציה לא תיהיה חוויה. אלה לימוד איטי ועדין של עצמי. איטי והדרגתי.

ש מ ש א

New member
מדיטציה לכל אחד

לתאוסופיה יש ספר מצויין המסביר על מדיטציה ונותן המון מדיטציות לדוגמה ותשובות לשאלות נפוצות אפשר למצוא חומר עליו באתר התאוסופיה www.theosophia.org.il, או לשאול במשרד האגודה: 03-7521259

lost insight

New member
נוסטלגיה...

נהגתי להיכנס לאתר הזה לפני שנים רבות, כשרציתי לקבל קצת השראה. אבל שכחתי ממנו לגמרי. אני אוסיף למועדפים.

lost insight

New member
אני הכי אוהב

את המנדלות בהתחלה (מנדלות או ינטרות? שכחתי את השם). מרגיע בטירוף :)

ש מ ש א

New member
מנדלות

מאנטרות (מילות עוצמה) הן המילים, המשפטים או ההיגדים, שמשתמשים בהם שוב ושוב תוך כדי מדיטציה.

למעלה