עוד קצת שאלות לגבי טיפול פסיכולוגי בבחורה שבפוסט טראומה

תומאס

New member
עוד קצת שאלות לגבי טיפול פסיכולוגי בבחורה שבפוסט טראומה

הגישה הטיפולית של המטפלת שלה היא Psychoanalysis (פסיכואנליזה). היא מטופלת חצי שנה במפגשים של פעם בשבוע.
המטפלת אמרה שצריך שני מפגשים בשבוע, אבל אין לה יכולת לממן את זה.
במפגש האחרון היא אמרה למטפלת שהיא לא מרגישה שהטיפול עוזר אלא להיפך, היא יותר עצובה, יותר בוכה, עם יותר סיוטים בלילה, חרדות, מחשבות אובדניות. (ברמה יומיומית!)
(היא פגעה בעצמה פיזית מספר פעמים כדי להקהות את הכאב הרגשי באמצעות הכאב הפיזי).
המטפלת אמרה שהגישה הטיפולית הנוכחית היא הגישה המתאימה וכדי שהטיפול יעזור צריך לפחות שנתיים-שלוש.
ושאלה אותה אם אין ביכולתה להשיג כסף לטיפול אצל משפחה או חברים לצורך הגדלת תדירות המפגשים.
היא אף אמרה לבחורה, שלדעתה אמא שלה לא בסדר בגלל שהיא לא מוכנה לממן את הגדלת תדירות המפגשים.
1. האם המטפלת צודקת שזאת הגישה המתאימה? או שבגלל שזאת הגישה שבה היא מטפלת אז היא באמת מאמינה בזה? או שהיא פשוט רוצה את הכסף של הטיפולים?
2. הבחורה שאלה את המטפלת לגבי גישת CBT והיא ענתה לה שמבחינתה זה כמו לשים פלסטר על פצע.
לי זה נשמע מוזר, כי גם ממה שנכתב פה וגם ממה שקראתי באינטרנט, הגישה המתאימה לפוסט טראומה היא CBT
3. קצת צרם לי לשמוע שהמטפלת מציעה לה לבקש כסף לטיפול אצל משפחה וחברים. זה נראה לי לא מקצועי. אני צודק?
גם מה שהיא אמרה לה לגבי אמא שלה - אפילו אם זה נכון, אני לא חושב שזה היה במקום להגיד לה דבר כזה. כאילו היא מנסה לסכסך בינה לבין אמא שלה.
אגב - המצב הכלכלי של האמא הוא לא קל.
3. האם כדאי לסיים את הטיפול ולהחליף מטפל? אם כן - האם היא יכולה להודיע בטלפון? או שצריך לעשות פגישה אחרונה לסיכום?
4. הבחורה לא כל כך רוצה להחליף מטפל, כי היא אומרת שיהיה לה קשה להתחיל את כל התהליך מההתחלה עם מטפל חדש.
אבל לדעתי אין טעם להמשיך עם המטפלת הנוכחית כשהיא גם לא בגישה הטיפולית הנכונה (כנראה) וגם לא כל כך אמינה (בעיני).
מה דעתך?
5. הבחורה אמורה לעזוב עוד חודשיים את המדינה הנוכחית שבה היא נמצאת, ולבוא לישראל למשך 3 חודשים. ואז לחזור חזרה.
האם יש טעם לעזוב מטפל ולהתחיל עם מטפל חדש בחודשיים שנשארו לה שם? מצד שני, האלטרנטיבה להישאר בלי מטפל מיוני עד ספטמבר, היא גם אלטרנטיבה לא טובה. (כמובן בהנחה שהיא לא תמשיך עם המטפלת הנוכחית).
מה דעתך?
אציין רק ש "על הנייר" המטפלת הנוכחית אמורה להיות מקצועית.
היא מרצה עם תואר פרופ' באוניברסיטה.

האם זו הגישה המתאימה

1. האם המטפלת צודקת שזאת הגישה המתאימה? או שבגלל שזאת הגישה שבה היא מטפלת אז היא באמת מאמינה בזה? או שהיא פשוט רוצה את הכסף של הטיפולים?

הפסיכואנליזה היא שיטת טיפול מוכרת ומוערכת, שמאמינה בטיפול עומק, שדורש גם טיפול ארוך (ולכן גם יקר)
אני מאמין שהמטפלת באמת מאמינה שהשיטה שלה היא השיטה הנכונה.
מטפל בכל שיטה גובה כסף על עבודתו, ואם היא פרופסורית באוניברסיטה סביר שלא חסרים לה מטופלים, אז בוא נוריד את האפשרות שהיא פשוט רוצה את הכסף של הידידה שלך.

לדעתי הפסיכואנליזה היא לא השיטה היעילה ביותר לטיפול בפוסט טראומה.
זו דעתי כמי שעוסק בטיפול באנשים שסובלים מפוסט טראומה בגישת ה CBT, ומפעיל שיטות שונות (PE, CPT) במסגרת זו.
אם נחפש מחקרים אמפיריים שבודקים יעילות נמצא מחקרים רבים שמוכיחים את היעילות של שיטות ה CBT.
למיטב ידיעתי - לא נמצא מחקרים אמפיריים מבוקרים שמראים את היעילות של הפסיכואנליזה, אלא יותר עדויות קליניות של מטפלים שיתארו מקרים שבהם הטיפול הפסיכואנליטי עזר.
(אם מטפלים בפסיכואנליזה רוצים לעדכן כאן על קיומם של מחקרים אמפיריים בטיפול ב PTSD הם מוזמנים לעדכן כאן).
צריך לומר שקשה לעשות מחקרים מבוקרים לטיפול ארוך (של שנים) כי מחקר אמפירי דורש השוואת יעילות של "טיפול" לעומת "לא טיפול" וזה לא אפשרי ולא אתי להשאיר אנשים שזקוקים לטיפול בלי טיפול במשך שנים.

אם הייתי סובל מפוסט טראומה - הייתי הולך למטפל בCBT.

"לשים פלסטר על פצע"

2. הבחורה שאלה את המטפלת לגבי גישת CBT והיא ענתה לה שמבחינתה זה כמו לשים פלסטר על פצע.
לי זה נשמע מוזר, כי גם ממה שנכתב פה וגם ממה שקראתי באינטרנט, הגישה המתאימה לפוסט טראומה היא CBT

זו הדעה של מי שמאמין בטיפול הפסיכו-אנליטי.
אני כמובן לא חושב כך, אבל אני מאמין שהמטפלת הפסיכואנליטית באמת מאמינה בכך.

אני מאמין שאם יש פצע - צריך לטפל בו. ועכשיו.
ולא להשאיר את הפצע פתוח, עם סכנה שיזדהם ויביא להרעלת הגוף כולו.
ייתכן שאחרי שנטפל בפצע, נצטרך גם לטפל בסיבות לפציעה (אולי האדם עושה דברים מסוכנים, או שלא נזהר מספיק בחייו, או חי בסביבה פוגענית, או שסובל מסכרת - שגורמת לפצעים).

וחשוב להדגיש שהטיפול בפצע איננו קל.
למשל ב"חשיפה ממושכת" (PE) משחזרים את הזכרונות הטראומטיים שוב ושוב, וזה בכלל לא קל, אבל עם החשיפות החוזרות - המתח בהדרגה יורד.

גיוס כספים לצורך הטיפול

3. קצת צרם לי לשמוע שהמטפלת מציעה לה לבקש כסף לטיפול אצל משפחה וחברים. זה נראה לי לא מקצועי. אני צודק?

יש מטופלים רבים שמסתייעים במשפחה למימון הטיפול, וזה ניראה לי לגיטימי.
כשאדם בקשיים כספיים - למי יפנה, אם לא למשפחתו?

לא נתקלתי בגיוס כסף מחברים, והכנסת נושאים כספיים בין חברים עלול לביא לקשיים בחברות (כי מי שלקח כסף מחבר עלול להיות "חייב" לו בהבטים אחרים, ואם לא מצליחים להחזיר את הכספים - החברות עלולה להסתיים).

סיום טיפול ואיך הוא נעשה

3. האם כדאי לסיים את הטיפול ולהחליף מטפל? אם כן - האם היא יכולה להודיע בטלפון? או שצריך לעשות פגישה אחרונה לסיכום?

לסיים את הטיפול ולהחליף מטפל - זה אותו הדבר, כי כל מטפל מבצע את שיטת הטיפול שהוא מאמין בה.

אין באפשרותי להמליץ לה על סיום הטיפול/החלפת המטפל.
המוח אומר שאם שיטת טיפול מסויימת איננה עובדת - לחשוב על שיטה אחרת.
ייתכן שהלב (או הבטן) אומרים משהו אחר.

וייתכן שכאשר נאמר לאדם שהטיפול יהיה מועיל, אבל יקח יותר זמן - אז הוא משתכנע להתמיד בטיפול.
השאלה היא כמה זמן היא מוכנה לחכות עד להטבה (האם מוכנה לחכות שנתיים-שלוש, כפי שאומרת המטפלת, עד להטבה).
ומצד שני - אם טיפול בפסיכואנליזה מצריך פעמיים בשבוע, והיא יכולה לבוא רק פעם בשבוע (בגלל אילוצים כלכליים) אז אולי טיפול בתדירות כזו לא יוכל להביא לתוצאות.
אם מישהו בא אלי לטיפול בפוסט טראומה ומראש אומר שיוכל לבוא רק פעם בשבועיים או שלושה - אני אומר לו שאין טעם בטיפול בתדירות כזו (לפחות בחודשיים הראשונים).

לשתי השאלות הנוספות:
לא נאה לסיים טיפול בהודעה טלפונית או בווטסאפ וזהו.
לדעתי, מי שרוצה לסיים יכול להודיע למטפל (בטלפון או בווטסאפ) שהוא מבקש לעשות שיחת סיכום וסיום, כדי לתת למטפל להתארגן לקראת השיחה.
או שהוא מעלה במהלך פגישה את רצונו לסיים את הטיפול, ומבקש שהפגישה הבאה תהיה פגישת סיכום/סיום.

להתחיל תהליך מחדש

4. הבחורה לא כל כך רוצה להחליף מטפל, כי היא אומרת שיהיה לה קשה להתחיל את כל התהליך מההתחלה עם מטפל חדש.
אבל לדעתי אין טעם להמשיך עם המטפלת הנוכחית כשהיא גם לא בגישה הטיפולית הנכונה (כנראה) וגם לא כל כך אמינה (בעיני).
מה דעתך?

"היא אומרת שיהיה לה קשה להתחיל את כל התהליך מההתחלה עם מטפל חדש".
נכון - יהיה צורך לבנות קשר עם מטפל חדש, עם גישה אחרת.
אבל זה יהיה גם תהליך אחר - אינטייק יותר קצר (ובהרבה מקרים גם לענות על כמה שאלונים) ועם תקווה לתהליך יותר מוצלח.
יש אנשים שניתקעים במצב מסויים, כי הוא לפחות מוכר להם...

הזמן שנותר והחופשה בארץ

5. הבחורה אמורה לעזוב עוד חודשיים את המדינה הנוכחית שבה היא נמצאת, ולבוא לישראל למשך 3 חודשים. ואז לחזור חזרה.
האם יש טעם לעזוב מטפל ולהתחיל עם מטפל חדש בחודשיים שנשארו לה שם? מצד שני, האלטרנטיבה להישאר בלי מטפל מיוני עד ספטמבר, היא גם אלטרנטיבה לא טובה. (כמובן בהנחה שהיא לא תמשיך עם המטפלת הנוכחית).
מה דעתך?

להפסיק טיפול ולהתחיל טיפול חדש - זה תהליך שלא קורה מהיום למחר.
יש צורך בין הטיפולים לזמן מה ביניים.
אז לדעתי חודשיים זה לא מספיק זמן לסיים טיפול ולהתחיל טיפול משמעותי, לפני ההפסקה של 3 חודשים (שבהם תהיה בארץ).
במהלך החודשיים היא יכולה (אם תחליט כך) לסיים את הטיפול הנוכחי ולהיות כמה שבועות ללא טיפול.

ובארץ היא יכולה לעשות (אם תרצה בכך) טיפול CBT ממוקד טראומה של 3 חודשים, שיכול להיות משמעותי ומועיל, אם תמצא מטפל מתאים עוד כשהיא בחו"ל.
טיפול PE למשל אורך (אם אין גורמים בחיי המטופל שגורמים להארכת הטיפול) בין 10 ל 15 פגישות שבועיות (כפולות) ויכולות להיות פגישות בסקייפ בשלב האחרון של הטיפול.

זו דעתי, והיא לא בהכרח מתאימה למה שמרגישה הידידה שלך, שאלה החיים שלה, וההחלטות כמובן בידיה.

תומאס

New member
המון המון תודה על כל התשובות והעזרה. עוד שאלה קטנה

יש באוניברסיטה שלה מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית.
היא שוקלת להיעזר בתמיכה שהם נותנים.
כמובן לא במקום טיפול פסיכולוגי או תרופתי, אלא בנוסף.
כדאי לה, נכון?

זה יכול לעזור

גם בתמיכה
ואולי גם בדיון איתם על המשך או הפסקת הטיפול הנוכחי ועל אפשרויות טיפול אחרות.
ייתכן שימליצו לה לפנות למטפלת שמומחית בטיפול בנפגעי תקיפה מינית, ולפסיכיאטר שמומחה בנושא זה, ואולי יש גם טיפול שמסובסד על ידם.

למעלה