עזרה

ron1245

New member
עזרה

אני רוצה להיות צמחוני, ובדר"כ אני מקיא את הבשר שאני אוכל ואני שונא בשר. אבל לא מרשים לי להיות צמחוני כי אני צריך ויטמינים, האם כדאי בגילי (13) להיות צמחוני ואם כן, איך לשכנע את ההורים?

ailag

New member
ויטמינים אפשר לקבל גם מדברים אחרים

למשל, הכי פופולרי זה להגיד שלצמחונים אין B12 בגלל שמקבלים את זה מבשר. אבל כמו שכתבתי כאן בעבר, לי אישית רמת ה B12 עלתה מאז הצמחונות (בדיקת דם קצת לפני הצמחונות ובדיקת דם חצי שנה אחרי), אחרי שלקחתי אמנם כדורים אבל ממש קצת וכל הזמן שכחתי. למה? כי בבשר לא תמיד יש B12. כשמכינים אותו הוא לפעמים מאבד מהויטמין. לעומת זאת, בביצים שאני אוכלת כל יום (ויותר מאז שנהייתי צמחונית) יש B12.. מה אתה יכול לעשות? להיות בן 13 שרוצה לאכול אחרת זה קצת קשה, כי אתה עדיין מאוד תלוי בהורים להכנת ארוחות. לדעתי קודם כל כדאי שתקרא הרבה על תזונה צמחונית ואיך להשיג את מה שצריך לפני שתשכנע את ההורים, כי השאלה העיקרית שתקבל היא "אז מה תאכל אם לא בשר?" ואתה צריך להיות זה שמספק את התשובה - גם מבחינת שובע וגם מבחינת תזונה. אגב, לי בתור בת 25 השאלה הזאת עולה בעיקר כשהולכים לאכול עם חברים - ואז אני לוקחת את האחריות למצוא לי איזו פיצה לאכול באזור או מחפשת מקום שלפחות תהיה בו פסטה, למרות שגם ב 10 פעמים האחרונות אכלתי פסטה. או אוכלת משהו עם גבינה מסוג שאני קצת לא אוהבת אבל ככה אין שום סיבוכים בשביל החברים שלי. באמת תתכונן גם לאכול קצת על דברים שאתה לא אוהב, אם יכינו לך משהו שאתה לא כ"כ אוהב אז לאכול בכ"ז (תלוי מה). זה כי ברגע שגם תתחיל להיות בררן זה מאוד יקשה על ההורים שלך למצוא משהו שתאכל. צמחונות זה לא בהכרח ויתור, אבל ויתור מונע חיכוכים. אצלי למשל היתה בעיה גדולה כי בארוחות שישי האוכל היחיד שגם אני אהבתי וגם אחותי זה עוף.. אז בכמה ארוחות שישי אכלתי תפו"א, עד שמצאנו מתכונים צמחוניים משביעים. מה גם שאם הצמחונות תגרום לך להפתח למאכלים בריאים (בטח הרבה מהבשר שאתה אוכל זה ג'אנק) זה גם טוב לך וגם יעשה נחת להורים. נו, הילד אוכל פלפל ממולא אורז וקודם היה אוכל מקדונלדס. אה, ושלא תבין לא נכון, זה לא שקשה כ"כ להיות צמחוני - פשוט ההתנגשות עם עולם אוכלי הבשר היא לא משהו. אז אלו דרכים לרכך אותה :) אם היו הרבה יותר צמחונים זה היה יותר קל, אבל זה מה יש.

ron1245

New member
עכשיו

קראתי באתר anonymous שאני מניח שאת בטוח מכירה, ואני רואה שישנם הרבה תחליפים. אין לי בעיה גדולה לוותר על הבשר, אני לא מכור לשום בשר ואני גם לא אוהב אותו, העניין זה לשכנע את ההורים שלי, רוב הזמן אני עוד בסדר כי הם בדר"כ לא בבית אבל מכינית בשר ואני הרבה פעמים לא נעים לי לזרוק\לתת לכלב, לאחותי הם נותנים להיות צמחונית משום מה אולי בגלל שזה יותר מגיל קטן. הם מכירים אותי ואת אחותי מגיל מאוד קטן שלא היינו מוכנים לאכול בשר, אני יכול בלי להגיד להם להיות צמחוני במהלך השבוע אבל בימי שישי ושבת אני צריך להמנע מהאי נעימות להשאר רעב כי קורים מקרים שאני מקיא את מה שאכלתי אחרי הבשר או שאני אוכל את הבשר נגעל ואין לי חדשק להמשיך לאכול ואני לא כל כך שמן כך שאני רוצה להשמין וזו גם בעיה, למזלי אלו רק 4\2 ארוחות בשבוע. יכול להיות שאבקש מהם לעשות לי בדיקת דם אחרי שאתחיל לאכול מהמתכונים הצמחוניים עשירי ויטנמין B12 ברזל וחלבונים ואז הם יראו שאין כל כך בעיה ושאני אוכל טוב כי עכשיו הם כל הזמן חושבים שאני לא אוכל מספיק טוב, ובאמת יש לי בעיה עם מאכלים ואני אובססיבי מידי ולא אוהב עגבניות וכדומה.. אני אנסה להסתגל ואם לא אמצא תחליפים ואז אולי אשאל אותם ,בכל זאת אם יש עוד רעיונות שיגרמו להם לשלוח אותי לבדיקת דם מתוך דאגה אך יתנו לי יתרון בכך שהם יראו שאני אוכל טוב גם מבלי הבשר שיתקבלו בברכה, כי אני דיי ביישן בלהגיד להם.

ailag

New member
אגב

אם תאכל קצת עגבניות בזכות הצמחונות נראה לי שההורים שלך יתחילו לאהוב את הרעיון
השאלה היא אם אתה מוכן לזה.. אתה לא חייב לאכול עגבניות כדי להיות צמחוני. אולי תתייעץ עם אחותך בקשר לתזונה, כ"הכנה" להתמודדות עם ההורים? למשל תרכיבו תפריט-שניים (ליום שלם, כלומר ארוחת בוקר (?) צהריים וערב) שקלים להכנה - למקרה שהסביבה שלך תהיה אוכלת-בשר-מדי ותצטרך בתור ילד בן 13 לדאוג לארוחות שלך לגמרי לבד. אגב, טיפ קטן: יש לפעמים בסופר המבורגרים מן הצומח (המבורגרים שעשויים מסויה) קטנים, כלומר ברדיוס קטן, והם הולכים טוב במיקרו. שלושה במיקרו במשך דקה וחצי יוצאים פסדר גמור, אז זה טוב בתור פתרון מהיר. אם למשל אתה אמור להכין לך אוכל ואין לך כוח.

לקשמי

New member
אני לא מבינה...

איך ההורים שלך חושבים שבריא לאכול משהו שאתה מקיא... עד כדי כך אנשים מקובעים על המחשבה שאי אפשר לחיות בלי בשר? ולענייננו: אני חושבת שהדבר הכי טוב לעשות, כאשר אתה רוצה לשנות את התזונה שלך, הוא לפנות לתזונאי/ת ולקבל ייעוץ לגבי התפריט. וויטמינים אפשר לקבל גם בתזונה צמחונית, והרבה. אם תקפיד על תזונה מאוזנת שכוללת את כל אבות המזון, לא צריכה להיות שום בעיה. למרות המיתוס, אף אחד עוד לא מת מצמחונות
(אולי רק מתזונה לא נכונה)

ron1245

New member
נראה לי שהם לא יודעים

נראה לי שהם עדיין חושבים שזה עבר לי מאז שהייתי קטן. מוזר להגיד, אבל איך אני אגרום להם לחשוב שאני לא אוכל מספיק טוב בזמן שאני יאכל הכי טוב, שהם יחשבו עד כדי כך שיעשו לי בדיקת דם ואז ישתקו ולא יתלוננו? כי אין להם שום הוכחה שאני לא אוכל כמו שצריך

עיצה

בתור צעד ראשוני להתקדמות צמחונית, ובהבנה שמצבך אינו כעצמאי שגר לבד. הייתי מיעץ לך פשוט לעבור לטבעול (זוגלוטבע וטופוטבע). במקום השניצל הרגיל יהיה לך את אותה הארוחה אבל עם שניצל שאינו בשרי ושיש בו ויטמינים זמינים ומצויינים לבריאותך. לאאט לאט תתחזק ותלמד להכין את ארוחותך. הנה יש לך פורום מיוחד לשם כך. תקנה גם חומוס וממרחים אחרים לשים על הלחם כך שתמיד יהיה לך מה לאכול ולא תתפתה לבשר. זה ממש קל. החלפנו את הבשר וכל השאר נשאר אותו הדבר בעיקרון, לאט לאט אתה כבר תתחזק יותר בידע ותצבור אוכל טעים צמחוני במקרר ובמקפיא.

d a p h n a

New member
אני צמחונית מגיל 11

ומלבד בעיה של מחסור בברזל שטופלה על ידי לקיחה של כדורים, לא סבלתי מבעיות בריאותיות מיוחדות. אבל, בבית שלי ממילא לא אכלו בשר, וזה ממש לא הפריע להורים שלי. אם זה משהו שחשוב לך, כדאי שתסביר להם שזה חשוב לך, ותחליטו ביחד איך אתם מתמודדים עם זה.

LullaBelle

New member
מכירה את הבעיה של ההקאות

לבן זוגי היתה אותה הבעיה כשהוא עוד אכל בשר. היו לו המון כאבי בטן, בחילות והקאות. כאשר הוא הפך לטבעוני, הבעיה נעלמה. כיום הוא צמחוני שרוב הארוחות שלו הן טבעוניות [הדבר היחיד שהוא לא טבעוני שהוא אוכל הוא גבינה צהובה] והוא עדיין בסדר, כל עוד הוא לא מפריז עם הגבינה - אז יש לו כובד בבטן ובחילה. היית אצל רופא? ישנם אנשים שמערכת העיכול שלהם לא מסוגלת להתמודד עם בשר, כמו שיש אנשים שלא יכולים לעכל מוצרי חלב.

ron1245

New member
אני לא יודע

זה לא נראה לי רציני, רק מידי פעם מהגועל שאני אוכל את זה אני מאבד את התיאבון או מקיא את מה שאכלית קודם, אבל זה רק עם סוגים יחידיים של בשר, או בישולים שונים שלו למשל רק מבושל עם החתיכות גורם לי להקיא וחלקים ממנו, בשר בקר בכל צורה שהיא אני לא אוכל וגם ככה לא אוכלים אצלי, הבעיה היא גם עם דגים. עם מוצרי חלב אין לי בעיה וגם עם ביצים. היום התחלתי לאכול עגבניות ועוד ירקות וזה נחמד, וכך גם הסחתי את דעת הוריי מהבשר שלא אכלתי.

שני קישורים חשובים

שיעזרו לך להתמודד עם ההורים: חוברת שהוציאו "שירותי בריאות כללית": "צמחונות נכונה בכללית - הנחיות לנוער צמחוני" שנחשבת מאוד אוהדת ומכילה הרבה עצות מועילות, מגורמים רפואיים מוסמכים כמובן. קישור נוסף - עצות להתמודדות עם ההורים, מאתר אנונימוס. ניתן למצוא באתר הצמחונות הישראלי (אנונימוס) מאמרים נוספים בנושא, שמומלץ לקרוא. בהצלחה בדרך החדשה והמוסרית!

למעלה