פגאניות, ישראל, סיפור אישי ושאלות

PaganJane

New member
פגאניות, ישראל, סיפור אישי ושאלות

שלום לכולם, ואמצע-חורף שמח! לאחרונה אני חושבת הרבה על הקשר שלי כפאגנית לארץ ישראל ולמדינת ישראל. עד עכשיו עבדתי בעיקר עם אלים מהפנתאון הקלטי. בנוסף, הרגשתי מאוד אדישה כלפי ארץ ישראל ומדינת ישראל. נולדתי בארץ להורים המגדירים את עצמם ממוצא יהודי. כבר הרבה זמן שאני מרגישה מאוד מנוכרת כאן, אבל לאחרונה זה התחיל מאוד להפריע לי. התחלתי לחשוב על פאגאניזם כדרך חיים שהיא קשורה לאדמה, כדרך חיים שנותנת כבוד ותשומת לב למי שגר במקום. ובעקבות כך יש לי כמה שאלות שהייתי רוצה להתייעץ בכם לגביהן. האם אתם מאמינים באלים מקומיים? האם אתם עובדים עם אלים או ישויות מקומיות אחרות? אלו מכם שהם בנים ובנות לאם יהודיה, האם אתם מגדירים את עצמיכם כיהודים שהמרו את דתם, או כלא-יהודיים? האם אתם מאמינים באל של הדתות האברהמיות? האם אתם מזהים אותו עם אל הכנעני או שאתם חושבים שהוא אל אחר? מהן התכונות שלו לדעכם? לאור הדיבר השני, מה אתם חושבים שיחסו אל פאגאניים שהם בנים ובנות לאם יהודייה? האם יש חלקים מהדתות האברהמיות שאתם מרגישים שהם "פאגאנים" באופיים? האם יש חלקים כאלו שאתם משלבים באמונה שלכם? אלו מכם שלא עובדים עם אלים מפנתאונים מזרח-תכוניים, אבל כן מרגישים קרבה לארץ או למדינה - האם אתם חושבים שהאמונה שלכם עוזרת לכם להרגיש קרבה כזו, או מפריעה? בנוסף, אשמח המלצות לגבי טקסטים או ספרים שעוסקים פאגאניזם מזרח-תיכוני (מלבד אלו שמקושרים לפורום הזה, כמובן). תודה מראש, ג'יין

windflute

New member
שאלת המליון דולר

זו באמת שאלה שכל פגאני בישראל נתקל בה בשלב זה או אחר. גם אצלי הנושא עוד לא ברור וסגור, אבל לאט לאט אני מתחילה להבין את הדיעות שלי בנושא וגם לדעת שהן לגיטימיות. קודם כל אני באה מנקודת הנחה שתרבות פגאנית לא אומר בהכרח "טוב" או בהכרח "משלנו". היו המון תרבויות פגאניות שהתבססו על ערכים שמנוגדים לערכים שלי, או שהיו להם מטאפורות שלא מושכות אותי בכלל. נכון לכרגע, הפגאניזם הכנעני לא מושך אותי במיוחד. הוא מקושר לי עמוק מדי עם התרבות העברית שנבטה כאן ושלכל כך הרבה מערכיה יש לי התנגדות. אני מאמינה גם, שלפני שהיה כאן הפנתאון הכנעני שאנחנו יודעים עליו, היו כאן עמים פגאנים שלאורך אלפי שנים פתחו תרבות הסוגדת לאמא אדמה בצורותיה השונות. וחוצמזה יש כאן את האדמה. אני נזהרת לא לאמץ תרבות רק בגלל שהיא היתה פגאנית, או שהיא היתה כאן לפני. בתור פגאנית אני עובדת עם הכוחות והישויות באדמה הזו, וכן, מדי פעם נתקלת באלים כנעניים שעדיין שורים כאן, אבל יחד עם זה אני מוצאת כאן בקלות גם פיות, קנטאורים, איש ירוק, ואלות ואלים מפנתאונים אחרים. לגבי אלים, אני מרגישה שכמו תהליך ה"כפר הגלובלי" גם אנרגיות של אלים שונים כבר לא חייבות להשתייך למקום מסויים בעולם. דוגמא לכך קרתה לי באנגליה, כשהליידי של אבאלון (יבורך שמה) ביקשה שאביא אותה אל המקום שאני באה ממנו. זה היה לי מאוד מוזר, הרי זו אלה שמקושרת מאוד חזק עם אבאלון ואנגליה. למה שהיא תרצה לבוא למקום כמו ישראל? להרגשתי אולי מתוך שאיפה לאיזון, אנרגיות ואלים מבקשים להיות נוכחים במקומות רבים, ללא הגבלה לשיוכם המקורי. ולכן אני מרגישה מחוברת וקשורה מאוד לאדמה כאן כשאני עובדת עם האיש הירוק, עם פיות ועם אלים מפנתאונים שונים, שמבקשים להיות במקום הזה. לגבי האל האברהמי, אני חושבת שהיות שמדובר במיתוס כל כך עתיק ומפותל, יש מצב שמדובר במספר אלים או אנרגיות, ושהדברים הם לא בדיוק כפי שכתוב :) בכל מקרה, היות שיש כל כך הרבה סיפורים ואי אמיתות לגביו, אני חושבת שלעבוד איתו יהיה לי קשה. אני גם לא נמשכת לעשות את המגע הזה. בפעמים הספורות שבהן היה לי מגע איתו הרגשתי נוכחות מלאת חמלה, אך לא הרגשתי צורך להמשיך את המפגש. אני מניחה שזה בעיקר בגלל פחדים והסתייגויות שלי. אני ממליצה ליצור מגע ולשאול. בסוון שעבר, כשהייתי בכלל באנגליה, קיבלתי הסבר לגבי חלק מהסיפור על בני ישראל. לגבי יחסו לפגאנים, לא הרגשתי בעיה עם זה מצידו. הוא אל. הוא רוצה שאעשה בדיוק מה שנכון לי. וכשהעלתי את ההרגשה שנכון לי יותר לעבוד עם אלות ואלים אחרים הרגשתי חיבוק ושהוא נותן לי את ברכת הדרך. כל עוד זה נכון לך - זה נכון. יש המון חלקים מהמסורות היהודיות שהם פגאנים באופיים ושהתפתחו ממסורות פגאניות שהיו כאן קודם. בעצם כמעט הכל.. :) לדוגמא חנוכה בתור חג אמצע החורף וכו'. לגבי הקשר שלי למדינה ולעם - אני לא מרגישה קרבה לעם הזה ספציפית או למקום הזה ספציפית, חוץ מהעובדה שנולדתי כאן ושלכך יש סיבה. יכול להיות שהסיבה היא להביא לכאן דברים אחרים :) חיבוק גדול ואור בתוך חושך, * ~O~ שחר

PaganJane

New member
../images/Emo51.gif שחר

זו נקודה טובה - מה שאמרת על זה שלא צריך לאמץ את כל מה שהוא פגאני, רק בגלל שהוא כזה. אני מקווה שאת צודקת לגבי האל האברהמי.

Justin Angel

New member
../images/Emo26.gif

רק שקראתי מה שכתבת, פעם ראשונה בשמונה השנים שאני דרואיד אני חושב שהאיש הירוק בכלל לא אמור להיות כאן... בעקרון אנחנו מדבר צחיח שאף קלטי לא ביקר בו בשום שלב ולחשוב שבמשך שנים אני רואה אותו בעלים ובטבע באופן קבוע ולא חושב בכלל איך הוא הגיע לכאן... אני מניח שכל אחד דואג להביא להוויה את האלים שהוא צריך ורוצה בחיים שלו באותו שלב. בין אם זה האל הירוק והאלים הקלטיים שלי שדאגו לייבא את עצמם למציאות שלי, או הגברת של אבאלון שלך שהעברת איתך לארץ. רוח לכנפייך,

Fairy24

New member
אני לא מאמינה באלהות מקומית

אני מאמינה שבכל כדור הארץ (והרבה מעבר) נוכחים אותם אלים, אמנם יש שוני מסויים בנוכחות שלהם בארץ כזו וארץ אחרת, אבל זה פנים אחרות שלהם. ליתר דיוק אני מאמינה בשניים, האלה והאל ושכל כוח כזה, רוח מסויימת, אלים שונים, הם חלקים מהשניים. אני מחשיבה את עצמי ללא יהודיה. דם? דת זה לא גזע, שלא לדבר על כל הערבובים במהלך השנים. אני מאמינה שהישות שיהדות סוגדת לה היא אגרגור... ואחד לא סימפטי כל כך. ואני לא בטוחה מה הן הדתות האברהמיות.

PaganJane

New member
../images/Emo51.gif

הדתות האברהמיות הן יהדות, נצרות ואיסלם. תודה רבה על התשובה
ג'יין

טלה בר

New member
אלים פגאניים

מאחר שהאלים הפגאניים בהכרח קשורים בטבע, והטבע בכדור הארץ משתנה ממקום גיאוגרפי אחד לאחר, ברור שישנם אלים מקומיים הקשורים במיוחד למקום מיוחד שבו הטבע מיוחד במינו. קשר לתאר אלים של אגן האמזונס בדרום אמריקה מתמצאים באיזה אופן שהוא באקלים החצי ימי חצי מדברי של ארץ ישראל.

Animus1539

New member
מנקודת מבטי

היי ג'יין, Merry Yule גם לך! האם אתם מאמינים באלים מקומיים? אני מאמין בקיומם של אלים מקומיים. האם אתם עובדים עם אלים או ישויות מקומיות אחרות? אני נוטה שלא לעבוד עם אלים מקומיים, אני לא מתחבר אליהם, לא מרגיש אליהם שייכות כלשהי, עם ישויות מקומיות אני כן מקיים איזשהו קשר של כבוד והוקרה אבל מדובר בישיות מאד מקומיות, כלומר באזורים שאני פיזית נמצא בהם ולא מעבר לכך. אלו מכם שהם בנים ובנות לאם יהודיה, האם אתם מגדירים את עצמיכם כיהודים שהמרו את דתם, או כלא-יהודיים? אני נולדתי באנגליה, להורים בריטים ממוצא יהודי, שחזרו בתשובה. אני אינני מגדיר את עצמי כיהודי. האם אתם מאמינים באל של הדתות האברהמיות? אינני מאמין ביהוה כפי שהוא מוגדר על פי היהדות. האם אתם מזהים אותו עם אל הכנעני או שאתם חושבים שהוא אל אחר? אני מאמין שהוא סוג של עיוות של האל הכנעני, או התפתחות מאוחרת על פי אמונתם של היהודו-נוצרים. אין כמעט כל קשר בין האל המקורי לצורה המודרנית שבה הוא נתפס, חוץ מאולי מינו הזכרי. מהן התכונות שלו לדעכם? לדעתי התכונות של יהוה הם: קטנוניות, קנאה, מגלומניה, ילדותיות, כעס, פחד וסדיזם. מה אתם חושבים שיחסו אל פאגאניים שהם בנים ובנות לאם יהודייה? אין שום דרך לדעת את זה... אני מנחש שהוא לא מבסוט... אבל מה הוא חושב עלי לא ממש מעניין אותי, אני שייך לאלים אחרים. האם יש חלקים מהדתות האברהמיות שאתם מרגישים שהם "פאגאנים" באופיים? יש הרבה מאד חלקים מדתות אלו ששואבים ממקורות פאגנים קדומים מהם. אבל הם עוותו כמעט לבלי הכר, למרות שאם בוחנים מקרוב אפשר די בנקל לראות מאיפה הם נבעו. האם יש חלקים כאלו שאתם משלבים באמונה שלכם? לא עד כמה שידוע לי. אלו מכם שלא עובדים עם אלים מפנתאונים מזרח-תכוניים, אבל כן מרגישים קרבה לארץ או למדינה - האם אתם חושבים שהאמונה שלכם עוזרת לכם להרגיש קרבה כזו, או מפריעה? אני מפריד בין שייכות למדינה בה אני מתגורר לבין האמונות שלי. אני חושב שכל אזרח בכל מדינה שהיא מחוייב בחובות מסויימים על מנת להיות זכאי לזכויותיו. האמונה שלי לא מפריעה לי לשרת בצבא, לשלם מיסים או כל דבר אחר שאזרח עושה במדינה בה הוא גר.

PaganJane

New member
../images/Emo51.gif

תודה רבה על התגובה. יש רק דבר אחד שלא הבנתי - כשאתה אומר שהאל האברהמי הוא עיוות של האל הכנעני, האם אתה מתכוון לזה שהאל הכנעני קיים, האל האברהמי לא, אבל הדתות האברהמיות מאמינות שהאל הוא כזה, או שאתה מאמין שהוא קיים כישות נפרדת?

Animus1539

New member
האל הכנעני קיים

האל האברהמי הוא ישות נפרדת שאני לא יודע מה כוחה... אני משער שהיא ישות המתקיימת מעצם אמונתם של מליוני המאמינים, יציר אמונתם. זה לא אומר שהוא לא אל. אדרבא, אני חושב שחלק גדול מעוצמתם של האלים מגיע ממאמיניהם. אבל יהוה הוא ישות שכבר נפרדת מהאל הכנעני המקורי ממנו הוא נבע.

RainBird

New member
קודם כל אני מזדהה הייתה לי תקופה ארוכה של דחיה של כל מנהג ומהות מקומית מהזהות היהודית הזו שפלשה וכפתה את עצמה בכל מקום. עם בגרותי התעדנתי. אלים מקומיים? אני מאמין בתופעה שנקראת "גיניוס לוכיי" הרוח של המקום. אני מאמין בה ואפילו מאוד. וההיסטוריה של המקום הזה רוויה בדם, האם איננו חיים באלימות תמידית כלפי עצמינו ושכנינו? מדוע לא לתת לאלה את שמה? ענת? אני עובד עם הקטה- שהיא במקור מהסהר הפורה שזה בין היתר גם, כאן. אני מגדיר את עצמי כפאגני בן ללאום היהודי. הלאום הוא ההיסטוריה והשפה והדגל, הדת היא שלי לבחור בה. האם אני מאמין שהוא קיים? כן, כמו כל אגריגור אחר. האם אני סוגד לו? לא. הוא שד מדברי של מלחמה ומוות כמו הארץ הזאת. אני יודע שיש חלקים מהדתות האברהמיות שהם פאגניים ברובם- החודשים לדוגמא- תשרי חשוון... תמוז זה שם של אל. אני לא משלב שום דבר דתי מובנה מהיהדות בדת שלי. אבל אני כן משנה את החגיגה עבור מזג האוויר כאן. למשל יול שאמור לחגוג את האור והחום באמצע השלג והחיים החדשים של האל המקורנן שנולד- אולי אין שלג מסביב, אבל אכן יש נבטוטים ירוקים של חיים חדשים מסביב שמסמלים את התחייה האלוהית שלו. ארדן.

PaganJane

New member
../images/Emo51.gif תודה, ארדן

זה מאוד מחזק לגלות שיש עוד אנשים שמזדהים עם התהיות שלי. יכול להיות שהתעדנות זה גם מה שקורה אצלי. עם זאת, אני חייבת לשאול - איך את מיישב תחושת שייכול לדגל (מגן-דוד) עם אמונה פאגאנית? אני שואלת, כי גם אני מנסה ליישב את האספקטים האלו ומאוד מתקשה. תודה רבה על התגובה, ג'יין

RainBird

New member
המגן דויד היה סמלה של עשתורת הרבה לפני שהעברי הראשון טען שהוא שלו. משולש כלפי מעלה- מסמל את איבר המין הגברי, משולש תחתון את זה הנשי- והאיחוד- את המיניות. הדגל, המדינה וכל מה שקיים בה- הגעתי לידי החלטה עצמית מסויימת. אני בוחר לחיות בחברה הזאת וזה כולל להישמע לחוקיה, גם אם איני מסכים עימם- הפרס של חיים בחברה גבוה מספיק כדי שאבחר בזאת. אז אני לא מסכים עם המון דברים בחברה הזו, ואלו שניתן לשנות לצרכי אני עובד לשנות. כמו בכל דמוקרטיה כששני ערכים מתנגשים הערך העליון זוכה. למשל- חיי אדם מול נאמנות לדגל, אני אבחר בחיי אדם. (ומכאן דעתי הפוליטית, כמובן) להיות מקובל בחברה, או לחיות מחוץ לארון המטאטאים- כאן הערך השני זוכה בעדיפות ואלו הנדחים ממני בגלל אמונתי ואומנותי- זו בעיה שלהם. זה לא קל אבל לומדים למצוא את האיזון ../images/Emo13.gif ../images/Emo141.gif

Wing Chan

New member
זה בסדר, אף אחד לא אומר שנאמנות לדגל

אמורה להיות אבסולוטית, כאן זה לא איטליה בימי מוסוליני ולמרות שאני לא מסכים עם הרבה ממעשי מדינתנו הקטנה, היא עדיין לא הגיעה לרמה של פאשיזם שבו הדגל עולה על גבי החברה. עם זאת, אם תהיה לי אי פעם התנגשות בין הגנה על הבית (ולא ישנה לי אם זה ישראל, גרמניה או מזרח אפגניסטן, אם אחד מהם היו הבית שלי) לבין ויתור על חיים תוך כדי כך - כמובן שאבחר בכך.

Wing Chan

New member
אמצע הלילה...

לא מאמין באלים מקומיים. לא אומר שהם לא קיימים, אבל אני לא עובד איתם. בנוסף, אני מאמין גם שאין דבר כזה "מקומי" במובן הקטן של המילה, כי הדבר מעיד על הגבלה של אותה ישות לאיזור מסויים בלבד, ואם כך אז מרבית האמונה שלי לא יכולה להתקיים כרגע, כי אני פה בישראל. נולדתי להורים שמגדירים עצמם יהודים חילוניים. יותר מכך, אף עליתי לתורה בגיל 13. ועם כול זאת - מבחינתי אני לא יהודי, ויותר מזה, זאת דת שאני פוסל. מבחינת יהודים אחרים, אני כן. אבל זה לא ממש משנה. מאמין באלים המונוטאיסטיים? לא. ממש לא. ואני לא מכיר מספיק את יהוה הכנעני כך שאני לא יכול להרחיב. ויחסו אל פגאניים בעלי הורים יהודיים לא ממש משנה לי, כי מבחינתי ערכו של אותו אל הוא זה של המקק, זה שפולש לבית שלך ולאחר מרדף קצר מוצא את מותו במעיכה. הממ...חלקים פגאניים? אני מניח שברית המילה לקוחה מאיזשהו מנהג שקדם ליהדות, כמו כן הקרבת חיות על המזבח. קירבה לארץ ולמדינה - בהחלט. האמונה שלי לא קרובה אפילו למתאר הארצישראלי וגם לא לחברה שבה אנחנו חיים, אבל היא בעלתה אצלי את הקירבה לארץ ולמדינה בצורה גדולה, למרות שמבחינת גאוגרפיה נטו, לא כאן נכתבו כתבים עתיקים וממש לא כאן חיו דמויות שקשורות באמונה שלי. אבל כאן אני גר וחי (בנתיים לפחות) וזה מתחבר לי באופן מצויין פשוט.

neophile

New member
כמה תשובות

האם אתם מאמינים באלים מקומיים? אני מאמין שישנו מרחב אסטרלי שחופף לפיזי שם נמצאות יישויות רבות , בינהם אבותינו ואימותנו . לקבוצה גדולה של אנשים יש השפעה על המרחב הזה כך שבארצות מסויימות נוצרת "תרבות אסטרלית" שלמעשה ממשיכה להתקיים , דוגמה מצויינת לכך היא התרבות המצרית שעל אף שנכחדה מבחינה פיזית , עדיין קיימת ועודדה אנשים בעבר לחקור ולגלות אותה שוב ...ואותו הדין לגבי שאר ה"שיבות לתחייה" למינהן . במובן הזה אני מאמין באלים מקומיים אבל אני לא יודע עד כמה האלים המקומיים של כנען שונים מהאלים המקומיים של מסופוטמיה,אשור ובבל מפני שהם קשורים אחד לשני אך זאת המזיגה של תרבויות שונות שהביאה ליצירת פנטאון "כנעני" ייחודי , במקרה זה התרבות המסופוטמית,האשורית והבבלית , הפיניקים, הפלישתים(אל עליון ) ואולי אף המצרים . אלו מכם שהם בנים ובנות לאם יהודיה, האם אתם מגדירים את עצמיכם כיהודים שהמרו את דתם, או כלא-יהודיים? בואי נשאל שאלה אחרת .. מה אתם מרגישים כלפי כל אותם אנשים שהקריבו את עצמם במלחמה למען הארץ הזאת?

PaganJane

New member
../images/Emo51.gif

תודה רבה על התגובה
קשה לי לראות את הקשר הישיר בין השאלה לגבי יהדות כלאום או כדת לא קשורה באופן ישיר לרגשות שלי לגבי אנשים שהקריבות את עצמם במלחמות למען ארץ ישראל. ג'יין

neophile

New member
אני אסביר

נולדתי בישראל להורים ישראלים בהתחלה רציתי לומר שאני מרגיש שייכות ללאום ומתייחס לדת בנפרד אבל אז חשבתי לעצמי.. למה מדינת ישראל קמה? כדי להוות בית ליהודי העולם , זאת היא הציונות... ניתן לראות בה גזענות או לחלופין.. הפלייה מתקנת כשחשבתי על כל הדברים שמחברים אותי לארץ ומדינת ישראל לא יכולתי שלא להרגיש את הקורבן שרבים הקריבו על מנת שתהיה לנו מדינה , אני לא יכול להשאר אדיש לכך .. אולי אלו כל ימי הזיכרון בבית הספר שהשפיעו עלי.. אולי זה קשר אמיתי . לשם מה אנשים אלו נלחמו? למען היהדות? למען הדמוקרטיה? למען לאום יהודי ומדינה דמוקרטית? זה חיבור ריגשי , בניגוד לתפיסה השיכלית של לאום לחוד ודת לחוד כשאת שואלת לגבי יהדות כלאום או כדת באופן ששאלת.. זה פונה לחלק השיכלי ונורא קל להיות יפי נפש בשכל אבל הלב לא משקר וגם לא ניתן להסבר שיכלי תמיד ...הרי הרבה מההתנהגות בקנה מידה גדול(מדינה) שאנו עדים לה לאורך ההסטוריה אם היא נערכת בקנה מידה קט(בין איש לרעהו)ן נתפסת כחוסר מוסר ואי שפיות (מלחמות , רצח וכו או המילה רצח מפריעה למישהו בהקשר זה אז "הריגה" או "אי שפיות זמנית..."')

neophile

New member
כמו שסטאלין אמר

A single death is a tragedy, are million deaths is a statistic. ועוד כמה Death is the solution to all problems. No man - no problem. Everyone imposes his own system as far as his army can reach. ועוד ציטוט שרלוונטי במיוחד לזמננו If any foreign minister begins to defend to the death a "peace conference," you can be sure his government has already placed its orders for new battleships and airplanes. The Pope? How many divisions has he got? טוב נסחפתי ...

למעלה