פוביה

JeykinsN

New member
../images/Emo24.gif פוו..אז אני לא היחידה

העיקר חושבים שאני סתם פרכה כזו שמפחדת מג'וקים.. :( אני מקווה להתגבר על זה...

JeykinsN

New member
פוביה

שלום, אני לא בטוחה שזה המקום הנכון אבל אני גם אשמח אם תוכלו להפנות אותי למקום הנכון.. אממ..קודם כל אני בת 14. ואני מפחדת מאוד מאוד מאוד מג'וקים ופרפרים (בעיקר ג'וקים). אני לא יודעת אם זו פוביה או סתם פחד, וההורים לפעמים דוחקים בי להתגבר על הפחד, ושלא כל הזמן יהיה מישהו שיוכל להציל אותי מהג'וקים. כשאני רואה פרפר או ג'וק דבר ראשון אני יוצאת מהחדר על טיל, או יורדת או עולה לקומה אחרת בבית, וגם צועקת, אפילו אם אני לבד בבית. אם הג'וק או הפרפר באים אלי בהפתעה, או שהם מגעילים ודוחים במיוחד, (תיקנים
) אני גם בוכה וצורחת, ואני יכולה לבכות על זה להרבה זמן, אפילו שזה רק ג'וק. אני יודעת שהג'וק או הפרפר לא יכול לעשות לי כלום, ושהם קטנים, ואין להם ארס, והם בכלל לא מזיקים ואפילו עוזרים (את זה אומרים לי על לטאות, שגם לא עושות לי טוב), אבל זה לא מזיז לי. לפני כמ הימים נסעתי במכונית עם המשפחה, והחלון היה פתוח- מלפנים. פתאום משהו מעופף נכנס דרך החלון ממש לעברי, והתחלתי לצרוח בטירוף ממש וניסיתי נואשות להתיר את החגורה. לקח לי כמעט חמש עשרה שניות להוריד אותה (גם בגלל שהייתי בלחץ לא נורמלי
) ומייד יצאתי מהאוטו, בעוד שאבא צועק עליי שאני פחדנית ולא נורמלית והייתה יכולה לקרות תאונה. כל כך פחדתי עד שאפילו השארתי את הדלת פתוחה, והכלבה שלי יצאה מהאוטו (בלי רצועה) והיא כבר נדרסה פעם ואני אף פעם לא נותנים לה להתסובב סתם ככה, ואני ממש ממש ממש ממש ממש ממש ממש אוהבת אותה
בקיצור, האם זה פחד שניתן להתגבר עליו או פוביה?

ברוכה הבאה לפורום ../images/Emo140.gif

זה בהחלט המקום הנכון...
אני רוצה להתייחס קודם כל לשאלה שכתבת בסוף. שאלת אם זה פחד שניתן להתגבר עליו או פוביה. פוביה היא סוג של פחד, והיא בהחלט דבר שניתן להתגבר עליו. ככה שבין אם מדובר בפחד שמוגדר פוביה או בפחד שלא מוגדר פוביה, בכל מקרה מדובר בפחד שאפשר להתגבר עליו. פוביה היא פחד חזק מאוד ממשהו ספציפי (כמו חרקים, כלבים, מעליות, מדרגות נעות.... ויש עוד המון דוגמאות). כשבדרך כלל מי שיש לו פוביה ממשהו מגיב לדבר הזה בהמון חרדה ולחץ למרות שהוא בעצם יודע שזה לא משהו שבאמת מסוכן. ממה שאת מתארת נשמע שיש לך פוביה מחרקים. כדי לתת אבחנה מדויקת אם זה כן או לא פוביה צריך לקחת בחשבון עוד כל מיני דברים (כמו כמה זמן זה נמשך, איך זה משפיע לך על החיים, מאיזה עוד דברים את פוחדת...), אבל בעצם זה לא ממש משנה איך תגדירי את זה, כי מה שהכי משנה זה שמדובר במשהו שאפשר להתגבר עליו ושיש לו טיפול מאוד מאוד יעיל. יש המון אנשים שסובלים מפוביות (כלומר מפחד חזק מאוד ממשהו ספציפי). ראיתי ש- GOOLI גם ספרה כאן על פחד דומה לפחד שאת מתארת. זהה באמת מאוד נפוץ. הטיפול שהכי יעיל לזה הוא טיפול פסיכולוגי שעובד בשיטה קוגניטיבית-התנהגותית (נקרא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי או CBT). זה טיפול ממוקד שבו מלמדים אותך כל מיני טכניקות להתגברות על החרדה. זה טיפול שהוא לרוב לא ארוך, והוא מאוד יעיל. את חושבת שהיית רוצה לנסות להתגבר על הפחד הזה באמצעות טיפול?

JeykinsN

New member
קודם כל תודה רבה על ההתיחסות ../images/Emo140.gif

הממ.. כן אני חושבת שהייתי רוצה לעבור כזה טיפול. אבל אני חושבת שזה יקר, ובכלל מבחינת ההורים שלי (אבא שלי לפחות,) אני סתם פחדנית ועושה סצינות. (אני לא.) וגם, דודה שלי אמרה לי שהאבחונים האלו הם רק שאלונים, כמו כמה זמן זה נמשך, למה אני מפחדת מהמשהו הספציפי הזה..וכו' וכו'. ואת אלה אני לא חושבת שאני צריכה בגלל שאני יודעת את התשובות לכל השאלות האלו... *זה כבר ככה המןו זמן, מלפני חמש שש שנים או משהו כזה, וזה משפיע לי מאוד על החיים- יש לי שלט ענק על החלון, שכתוב עליו בענק ל-א ולמטה לפתוח את החלון. תמיד בני משפחתי עוברים בחדרי ופותחים את החלון (בעיה היא כשזה קורה לאחר השעה שש בערב- כשמחשיך,ואז המעופפים למיניהם מחפשים-ומגיעים אל האור). בנוסף, לפני כמה ימים, נכנס דבור או משהו כזה (רק שחור לגמרי, שאלו יותר מפחידים אותי מדבורים) ופשוט אחרי שלוש פשוט יצאתי מהכתה. וזה הדבר היחיד שאני מפחדת ממנו בכלל לגמרי לגמרי. אין עוד שום דבר אחר..לפחות לא משהו שעכשיו אני יכולה להעלות בדעתי או משהו משמעותי (אחרת הייתי זוכרת אותו)..

היי ../images/Emo13.gif

ברור לי לחלוטין שאת לא "עושה סצינות" או "סתם פחדנית" אלא שהפחד הזה הוא מאוד אמיתי, חזק ומוחשי. לא קל לפחד כל-כך ממשהו... אני חושבת שטיפול הוא בהחלט רעיון טוב, ושזה יכול מאוד לעזור. לגבי מה שדודה שלך אמרה, זה נכון לגבי אבחון אבל לא לגבי סוג הטיפול שאני מתכוונת אליו. לרוב לפני שמתחילים טיפול עושים אבחון, שנמשך בדרך-כלל פגישה או שתיים, כדי להביןמה הבעכיה ואיך הכי נכון לעזור. אז באמת שואלים הרבה שאלות סביב הפחד ולפעמים גם מבקשים למלא שאלונים, אבל בטיפול עצמו זה עובד אחרת. נכון שיש טיפולים פסיכולוגיים שבהם יותר מדברים על הבעיה ומנסים להבין את המקור שלה, אבל הטיפול שאני מתכוונת אליו הוא סוג של טיפול שבו פחות מנסים להבין למה את מפחד מזה ויותר מנסים ללמד אותך כלים איך להפסיק לפחד מזה. זה טיפול שעובד בשיטה קוגניטיבית-התנהגותית (נקרא CBT), והוא מאוד יעיל להתגברות על פחדים כמו הפחד שאת תארת. לגבי המחיר, לא חובה ללכת פרטי, יש גם אפשרויות לטיפולים מוזלים. אני חושבת שאם את שוקלת טיפול, כדאי אולי שתדברי עם ההורים שלך, ואז תוכלי גם לבדוק איתם מה השיקולים הכלכליים, ולפי זה לבחור לאיפה לפנות...

../images/Emo140.gif

אין בעד מה...
ואם את צריכה עזרה במציאת טיפול, תכתבי... בכל מקרה כשאת פונה למטפל או למרפאה, תסבירי כבר בטלפון מה הבעיה, ותבדקי אם הם עובדים בשיטה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT) שהיא השיטה היעילה לטיפולים בפחדים ממשהו ספציפי, כמו חרקים... שיהיה לך המון בהצלחה
. נשמח לשמוע איך הולך...

למעלה