פוסט טראומה ביהודה ושומרון

פוסט טראומה ביהודה ושומרון

בתוכנית של ערוץ כאן11, "מתנחלת", סרטה של
https://youtu.be/x5vEf9Fj_hc
אומר עקיבא (בדקה 34:00) :
"אני חושב שכל מי שגדל כאן, בכל יהודה ושומרון,
סובל מפוסט טראומה ברמה זו או אחרת"

אתם מוזמנים להתייחס.

פנינה21

New member
מזדהה

גדלתי בעפולה..
נולדתי ב88 . חשבון פשוט גיל ההתבגרות בדיוק בבלגן של האינתפידה השניה.(מהראשונה ההורים שלי זוכרים כמה רגעי חרדה לגבי על אירועים קרובים מדי לגן אני זוכרת שהיה רגע לא חרדה אבל זה תמונה בודדת שעד שלא שאלתי לא ידעתי מה קרה שם.. שני זכרונות נוספים מגיל ממוקדם יותר אבל גם הם זוכרת את הרעש וזהו )
לא חושבת שהיה ילד בכיתה שלא היה עד לאחד הפיגועים/ ההורה שלו היה באחד מהם/ איבד בן משפחה .. זה התנהלות מוזרה באותה תקופה כי היינו מאוד גאים בעצמנו על הנסיעה בבוקר לבית ספר באוטובוס(אני משכונה שהייתה כתבה שהשוותה בין ההורים שלנו להורים של תל אביב אלה פתחו חסכונות בחול ומסיעים כל בוקר עד השער ודווקא אלה שולחים בצורה אידאולוגית ממש את הילדים באוטובוסים )..
מצד שני כל כך הרבה נסיונות פיגוע שלא הגיעו לכותרות הראשיות אז קשה להסביר כמה זה שיבש..
ואז קרה להרבה אנשים את האירוע אחד מעבר לאיזה סף שהם יכולים להכיל.. לי זה קרה במרץ 2002.. אבל גם שכבר ברור שיש בעיה אירוע בכיתה ח .. טיפול בכיתה י .. וזה לא שמישהו דאג לזה שתיהיה כתובת לעתיד אם נצטרך עזרה.. היה טיפול וזהו נגמר..(אני מוכרת כבר על האירוע הזה מאז יולי אבל תחת נכות כללית באיחור של מעל 16 שנה כמובן שזה חצי מהסיפור כי היה צבא אחרי זה וזה בלשון המעטה לא סייע למצב..)
אז כן זה יוצר סביבה שרוב האנשים בה פוסט טראומטיים ברמה כזאת או אחרת, וזה לא פשוט בכלל .. אני אומרת מדי פעם שאם אחליט להביא ילדים לעולם זה יהיה מאוד קשה לא להעביר להם את החלק ההתנהגותי של הבעיה לפחות ..לא רואה איך אני מצליחה לחנך מישהו בלי ללמד אותו את ההתנהגיות האלה..

למעשה בכל הארץ אנשים עברו טראומות

אם במלחמות בצפון ובדרום, או ממעשי טרור באינתיפדות ובזמני "רגיעה",
שלא לדבר גם על טראומות מתאונות דרכים ומסיבות נוספות.

אנחנו יודעים שרוב האנשים לא מפתחים הפרעה פוסט טראומטית בעקבות הטראומה.
במלחמת לבנון השנייה נפל טיל בשכונה הערבית ואדי ניסנס, ולחדר המיון ברמבם הגיעו 600 איש.
רובם לא פיתחו הפרעה פוסט טראומטית.
יש שעברו מצב חרדה של כמה ימים, ויש שנשארו עם הפרעה פוסט טראומטית חלקית.

באיזה סרט שראיתי אנשים אומרים : "טוב, פה זה לא נורבגיה או שבדיה" , ששם מבחינה בטחונית כניראה יותר שקט.
עם זאת, ייתכן שליהודים קשה גם במקומות אחרים בעולם, בגלל אנטישמיות, ושם אין את התמיכה החברתית והסביבתית שיש כאן.

למעלה