קבוצת דלק רוצה לשנות את ההסדר

בורסה 2008

Well-known member
הנפקת איתקה המוצעת היא בעיקרה הסדר מרצון עם בעלי האגח. סביר שתהיה רלוונטית למחזיקי האגח הארוכות. כדי להבטיח ביצוע של ההנפקה יהיה לדעתי צורך להציע דיסקאונט משמעותי על השווי הנוכחי בספרים, אלא אם כן מחירי הנפט יעלו משמעותית מרמתם הנוכחית. זה בעצם מקנה סוג של אופציה על מחירי הנפט לבעלי האגח עד לביצוע הצעת ההסדר, ומוסיף משהו לערכן (2-3%?).
בוא נראה. אני לא יודע באיזה היקף הולכת להיות ההחלפה מתוך סך ההנפקה ובאיזו הנחה. השווי בספרים גם אמור לגדול עם הערכת שווי שאמורה להתפרסם לפני או עם הדו"ח הקרוב.

משקיע88

Well-known member
הסתכלתי קצת באתר של lse ומשם הבנתי שנדרשת בעלות ציבור של 25% לפחות כדי לרשום חברה למסחר ברשימה הראשית. זה כולל החזקות קיימות+הנפקה חדשה.
בשווי הנוכחי אם רוצים להבטיח את הרישום צריך להציע לאגחים החלפה בערך של 500m $. לעניות דעתי זה יחייב דיסקאונט עמוק. כמה עמוק? לפי תנאי השוק סמוך לרישום.

אבישי ע

New member
הסתכלתי קצת באתר של lse ומשם הבנתי שנדרשת בעלות ציבור של 25% לפחות כדי לרשום חברה למסחר ברשימה הראשית. זה כולל החזקות קיימות+הנפקה חדשה.
בשווי הנוכחי אם רוצים להבטיח את הרישום צריך להציע לאגחים החלפה בערך של 500m $. לעניות דעתי זה יחייב דיסקאונט עמוק. כמה עמוק? לפי תנאי השוק סמוך לרישום.
מסקנה נבונה, שווה לבדוק לעומק

משקיע88

Well-known member

לא הצלחתי למצוא מה שאמרת, אבל מצאתי בישראל את החוקים ונראה לי הגיוני שבלונדון יהיה משהו בכיוון. 25% מסך הון המניות בלי שום התניה נשמע לי מוגזם.

בורסה 2008

Well-known member
טוב, זה מסמך ארוך מאד, אבל הגעתי לשורה שבה מתייחסים לאחזקת מינימום של 10%(ו-30 מליון פאונד) מה- securities. אם זה הסעיף שמתייחס זה כבר מסתדר הרבה יותר טוב. 200m זה 10% וחלק מזה גם יבוא מהנפקה לפרטים שלא בתוך ההחלפה, כך שבסופו של דבר יצטרכו כמה מאות בודדות של מליוני שקלים. מניח שהם יודעים מה הם עושים. אם ראית סעיף אחר שמתייחס לאחזקות הציבור, אשמח שתפנה אותי.

משקיע88

Well-known member
טוב, זה מסמך ארוך מאד, אבל הגעתי לשורה שבה מתייחסים לאחזקת מינימום של 10%(ו-30 מליון פאונד) מה- securities. אם זה הסעיף שמתייחס זה כבר מסתדר הרבה יותר טוב. 200m זה 10% וחלק מזה גם יבוא מהנפקה לפרטים שלא בתוך ההחלפה, כך שבסופו של דבר יצטרכו כמה מאות בודדות של מליוני שקלים. מניח שהם יודעים מה הם עושים. אם ראית סעיף אחר שמתייחס לאחזקות הציבור, אשמח שתפנה אותי.
הסעיף הזה מתייחס לדעתי לקטגוריה של חברות צמיחה. אני בודק (זה אכן ארוך). בינתיים אני מצרף הודעה מהשנה של קבוצת דלק. שם מופיעה הקצאת מקסימום של 25% למחזיקי אגרות החוב.

בורסה 2008

Well-known member
הקצאת מקסימום של 25% זה משהו אחר, ואני מתאר לי שזה יוחלט לפי כדאיות ההחלפה מול אינדיקציות לביקושים לשאר ההנפקה(לפי מה שיהיה כדאי יותר לחברה). בכל מקרה, למרות שמדובר בהרבה כסף לכאורה אם תינתן הנחה משמעותית אפילו על כל ההנפקה(יכול להגיע למאות מליוני שקלים), זה עדיין מהלך כדאי מאד לדעתי שיביא המון תועלת ויציף ערך בשל הקטנת מרכיב הסיכון.

משקיע88

Well-known member
הקצאת מקסימום של 25% זה משהו אחר, ואני מתאר לי שזה יוחלט לפי כדאיות ההחלפה מול אינדיקציות לביקושים לשאר ההנפקה(לפי מה שיהיה כדאי יותר לחברה). בכל מקרה, למרות שמדובר בהרבה כסף לכאורה אם תינתן הנחה משמעותית אפילו על כל ההנפקה(יכול להגיע למאות מליוני שקלים), זה עדיין מהלך כדאי מאד לדעתי שיביא המון תועלת ויציף ערך בשל הקטנת מרכיב הסיכון.
לנוחיותך פרסום רשמי של של LSE. אני מתייחס ל standard main market שלהבנתי שם מעוניינים לרשום את איתקה.
מכאן עולה ש25% free float זה מינימום ולא מקסימום. דלק חייבת השתתפות ערה של האגחים.

נערך לאחרונה ב:

בורסה 2008

Well-known member
Free float מתייחס לכלל ההנפקה להבנתי כך שאני לא מבין מה הבעיה לעשות את ההחלפה רק בחלק ממנה(שכנראה בגלל זה היא 25%).

משקיע88

Well-known member
Free float מתייחס לכלל ההנפקה להבנתי כך שאני לא מבין מה הבעיה לעשות את ההחלפה רק בחלק ממנה(שכנראה בגלל זה היא 25%).
free float משמעותו החזקות הציבור. זה לא משנה אם קודם לרישום או בצירוף הנפקת מניות חדשות. מייד אחרי הרישום והנפקה נוספת אם תהיה, בודקים שהחזקות הציבור הן למעלה מ 25%. נכון שאם מצליחים לגייס בהנפקה כמות שתהיה אחריה 25% או יותר, אפשר לוותר על ההצעה לבעלי האג"ח. אבל יש לי הרגשה שיהיה קשה מאוד לבצע זאת. קבוצת דלק יכולה לנסות לבצע הצעת מכר של מניות באיתקה במקום שהכסף יכנס לתוך איתקה. אבל גם ההצעה להחלפת האגח היא סוג של הצעת מכר כזאת, כי לא נראה לי סביר שיאושר לאיתקה להחזיק אג"ח של חברת האם שלה (בעצם סבתא). ואז המסלול יהיה כנראה הצעת מכר של מניות איתקה לבעלי האגח, שבמסגרתה איתקה לא תקבל כלום ולא תקצה מניות, אלא קבוצת דלק תשלם למחזיקי האגח במניות איתקה.
משיחות הוועידה השונות הבנתי שקודם יציעו למחזיקי האגחים את תנאי הצעת הרכש, הם יצביעו באופן אישי אם לקבל או לדחות, וההצעה תתבטל אם לא יעמדו בתנאי הרישום בלונדון. פשוט זה לא יהיה.

בורסה 2008

Well-known member
free float משמעותו החזקות הציבור. זה לא משנה אם קודם לרישום או בצירוף הנפקת מניות חדשות. מייד אחרי הרישום והנפקה נוספת אם תהיה, בודקים שהחזקות הציבור הן למעלה מ 25%. נכון שאם מצליחים לגייס בהנפקה כמות שתהיה אחריה 25% או יותר, אפשר לוותר על ההצעה לבעלי האג"ח. אבל יש לי הרגשה שיהיה קשה מאוד לבצע זאת. קבוצת דלק יכולה לנסות לבצע הצעת מכר של מניות באיתקה במקום שהכסף יכנס לתוך איתקה. אבל גם ההצעה להחלפת האגח היא סוג של הצעת מכר כזאת, כי לא נראה לי סביר שיאושר לאיתקה להחזיק אג"ח של חברת האם שלה (בעצם סבתא). ואז המסלול יהיה כנראה הצעת מכר של מניות איתקה לבעלי האגח, שבמסגרתה איתקה לא תקבל כלום ולא תקצה מניות, אלא קבוצת דלק תשלם למחזיקי האגח במניות איתקה.
משיחות הוועידה השונות הבנתי שקודם יציעו למחזיקי האגחים את תנאי הצעת הרכש, הם יצביעו באופן אישי אם לקבל או לדחות, וההצעה תתבטל אם לא יעמדו בתנאי הרישום בלונדון. פשוט זה לא יהיה.
אולי אתה צודק, אבל עבודת ההכנה להנפקה הזאת כבר נערכת המון זמן, והמהלך הזה הוא המהלך המשמעותי ביותר בדרך להוצאת דלק קבוצה מהבוץ ולכן אני מאמין שמשקיעים בו את כל המאמצים כדי שיצלח, גם אם יצטרכו להתפשר קצת על המחיר. אגב, תאורטית, עם מחירי הנפט הנוכחיים, אפשר גם להסתדר עם דיבידנדים גדולים בהרבה מהתזמז החזוי(גם מאיתקה וגם מדלקד- סביר מאד) + הגדלת ההלוואה כנגד שיעבוד איתקה ובכך לשמור את כל איתקה לדלק קבוצה. זה מהלך עם הרבה יותר סיכון אך גם עם פוטנציאל גבוה בהרבה.
בכל מקרה, לאחר שהתחייבו להנפיק עד לאמצע ספטמבר, אני מניח שזה כן מה שהולך לקרות.

נדע בקרוב

משקיע88

Well-known member
אני מסכים שהם ינסו להנפיק. לדעתי ככל שהאגח הארוכות קרובות לפארי, הסיכוי שהמחזיקים יסכימו להחליפן במניות יורד. בהיגיון פשוט, נניח אגח לא' הייתה נסחרת ב60 נקודות, והיו מציעים להחליפה במניות לפי ערך הפארי שלה, הייתי שמח להחלפה. אבל אם היא ב100? אדרוש שער אטרקטיבי במיוחד, כמו 800 מליון $ לאיתקה. אם מחיר הנפט יעלה לכיוון 80-100 $, ברור לי שרעיון ההחלפה יעבור מן העולם ודלק קבוצה פשוט תמכור חבילת מניות איתקה ותפרע את כל האגחים. אם הנפט ייסוג לכיוון 50$ נחווה רעידת אדמה קלה ויש סיכוי לדרישת פירוק.

בורסה 2008

Well-known member
אני מסכים שהם ינסו להנפיק. לדעתי ככל שהאגח הארוכות קרובות לפארי, הסיכוי שהמחזיקים יסכימו להחליפן במניות יורד. בהיגיון פשוט, נניח אגח לא' הייתה נסחרת ב60 נקודות, והיו מציעים להחליפה במניות לפי ערך הפארי שלה, הייתי שמח להחלפה. אבל אם היא ב100? אדרוש שער אטרקטיבי במיוחד, כמו 800 מליון $ לאיתקה. אם מחיר הנפט יעלה לכיוון 80-100 $, ברור לי שרעיון ההחלפה יעבור מן העולם ודלק קבוצה פשוט תמכור חבילת מניות איתקה ותפרע את כל האגחים. אם הנפט ייסוג לכיוון 50$ נחווה רעידת אדמה קלה ויש סיכוי לדרישת פירוק.
אני חושב שזה עובד ביחד- אם האג"חים עולים לפארי זה בסבירות גבוהה בגלל שיפור במצב איתקה ולכן יהיה קל יותר להנפיק אותה, ואם הנפט יחווה טלטלה, יחד איתו ירדו גם האג"חים ויהיה קל יותר להציע החלפה.

אני חושב שהדיסקאונט שאתה מבקש מוגזם לגמרי(בערך 60% מהערכת השווי שתבוא עלינו לטובה). מעריך שזה ייסגר במחירים הרבה יותר גבוהים.

משקיע88

Well-known member
אני חושב שזה עובד ביחד- אם האג"חים עולים לפארי זה בסבירות גבוהה בגלל שיפור במצב איתקה ולכן יהיה קל יותר להנפיק אותה, ואם הנפט יחווה טלטלה, יחד איתו ירדו גם האג"חים ויהיה קל יותר להציע החלפה.

אני חושב שהדיסקאונט שאתה מבקש מוגזם לגמרי(בערך 60% מהערכת השווי שתבוא עלינו לטובה). מעריך שזה ייסגר במחירים הרבה יותר גבוהים.
אינני טוען שאקבל את הדיסקאונט. אינני משוכנע שאיתקה תוכל להנפיק בקלות בלי סיוע של האגחים. הייתה לה כבר אפיזודה של רישום בבורסת AIM שהסתיים במחיקה.
שוק מפיקות הנפט רחוק מגאות. עדיין אינני מבין מדוע בעלי אג"ח שיכולים לקבל פארי בשוק ירצו להשתתף בהנפקה בלי צ'ופר אדיר. כל אחד ושיקוליו.

בורסה 2008

Well-known member
לא בגאות אך גם רחוק מהשפל והתאושש יפה ממשבר הקורונה.
יש כאן נכס מניב שיכול במחירים הנוכחיים של הנפט לחלק מאות מליוני $ בשנה עם תנודתיות וסיכון גבוהים מאד(שאפשר להפחית על ידי גידורים).
אני לא מאמין שלא ימצאו ביקוש ל-25%, גם אם יצטרכו להתפשר קצת על המחיר(נגיד 1.5B$).

משקיע88

Well-known member
כאן אנחנו ממש מסכימים. כל מה שאני טוען הוא שאין קשר ישיר להנפקה כזאת ולהצעה לבעלי האגחים. מה הם קשורים לעניין? אם איתקה תנפיק בשוק באופן רגיל היא תתקשה לעמוד בדרישות הפיזור של LSE והמניות של קבוצת דלק יהיו חסומות לשנה. אם התנאים בשוק הנפט ימשיכו להיות חיוביים אני מהמר שבמקום הנפקה נראה הכנסת שותף אסטרטגי. זה כמובן חיובי למניה בטווח הבינוני אבל הסיכונים עדיין קיימים.

בורסה 2008

Well-known member
המהלך של הכנסת שותף הוזכרה לא פעם, ובכל זאת כרגע נראה שחלופת ההנפקה היא זאת שמתמקדים בה, כך במצב העולם הנוכחי זאת כנראה האפשרות הריאלית יותר.

לגבי החלפת האג"חים- המהלך הזה נולד כשהם היו במחירים אחרים לגמרי. ככל שהם עולים זה באמת נהיה מיותר יותר ויותר.

משקיע88

Well-known member
אגב, בהזדמנות חגיגית זאת גם בדקתי באותיות הקטנות של תנאי הרישום ב lse, ויש שם חסימה לשנה לבעל מניות שמחזיק יותר מחצי אחוז. אם ניקח מוסדיים שמחזיקים הרבה אגחים זאת מגבלה משמעותית. אולי אפשר יהיה לעקוף זאת באמצעות הרישום הכפול.

למעלה